Take a fresh look at your lifestyle.

کار کمتر، نتیجه بهتر!

کار کمتر، نتیجه بهتر!Reviewed by حسین تیموری on Mar 16Rating: 5.0
 
کار کمتر و نتیجه بیشتر روش ایده آل از نظر بسیاری از کارمندان است. این مقاله از کتاب «کار کمتر، نتیجه بیشتر» اثر اسکات اچ یانگ برگرفته شده است. او که این تکنیک‌ ها را در زندگی شخصی اش اعمال می کرد، هم اکنون سعی دارد که چهار سال دوره کارشناسی علوم کامپیوتر از دانشگاه MIT را تنها طی ۱۲ ماه و آن هم بدون حضور در کلاس‌ های درس در دانشگاه به اتمام برساند. اگر شما هم از وقت کمی‌ برای انجام تعداد زیادی از کارها دارید، این مقاله را از دست ندهید.

 

مدیریت زمان در انجام هر کاری حرف اول را می زند. ابتدا شما باید بدانید که چه طور زمان خود را مدیریت کنید تا در کمترین زمان ممکن بیشتری کار را انجام داده و کامل ترین نتیجه را بگیرید. اسکات یانگ راهکار ساده و ایده خلاقانه ای برای انجام کارها را دارد. با استفاده از این روش می‌توانید کارهایی که در طول روز یا تا آخر هفته باید انجام دهید را یادداشت کنید. در این صورت، اگر موفق به انجام کار در روز معین، نشدید، باز هم زمان خواهید داشت.

به نظر ساده می‌ رسد؟ اما حتی خیلی از ما نسبت به یادداشت کارهایی که در طول هفته قصد انجام آنها راداریم، بی توجه هستیم. همین بی توجهی باعث بی نظمی و همین بی نظمی باعث ایجاد استرس در ما می شود. 

دو لیست از کارهایی که باید به صورت روزانه یا در طول هفته انجام دهید، تهیه کنید. همان طور که روزهای هفته می گذرند، کارها را به لیست روزانه خود اضافه کنید. این را هم فراموش نکنید، هدف های روزانه خود را طوری تعیین کنید که توان انجام آنها را داشته باشید، چون انجام دوباره کارها و لیست نویسی مجدد برای شما کار سختی خواهد بود، بدین ترتیب شما دیگر کارها را به تعویق نمی اندازید و همه موارد را سر وقت انجام می دهید.

 

تبعیت از قانون پارکینسون:

 

قانون اصلی پارکینسون می گوید «هر کار به‌ اندازه‌ی زمانی که به آن تخصیص داده شده است طول می‌کشد». مثلا اگر فکر کنید برای  تکمیل یک پروژه یک هفته زمان دارید، در حقیقت انجام آن یک هفته طول خواهد کشید، اما اگر شما با اطمینان این را می دانید که این پروژه باید در دو روز انجام شود، به نحوی در همان دو روز کار شما انجام می شود. این قانون را به کارهای روزمره خود اعمال کنید. 

زمان معقولی را به هر کار اختصاص دهید و زمان خود را تنظیم کنید. از گذر زمان آگاه باشید. این را بدانید، وقتی زمان به پایان می رسد، چه 9 دقیقه و چه 90 دقیقه، باید کار را انجام داده باشید. با اعمال این قانون از نتیجه بدست آمده شگفت زده خواهید شد! 

اگر پروژه شما واقعاً بزرگ است، آن را به کمتر از 10 بخش تقسیم کنید. زمان را به سلطه خود درآورید و کار را انجام دهید. 

 

گسترش قانون حاشیه ای کیفیت کار:

 

هنگامی که مشغول انجام پروژه کاری خود هستید، و به سرعت و با خلاقیت و فعالیت عالی در حال پیشروی هستند، از زمان اختصاص داده شده حداکثر بهره را بدست می آورید. اما در یک نقطه خاص، سرعت انجام کار شما تضعیف می شود، تمرکز شما از بین می رود و ناگهان زمانی که اختصاص داده اید، بازده کافی را ندارد. این بدان معنی است که زمان توقف کار فرا رسیده است.

این مسئله سؤالی را ایجاد می کند که آیا همه کارها باید به نحو احسنت همیشه انجام شوند؟ یا از هر نتیجه ای که بدست آمده باید راضی باشید؟ در اینجا که این سؤالات در ذهن شما نقش می بندد، با اینکه در وجود شما حس رضایت از خودتان نقش می گیرد، زمان شما در واقع هدر رفته است. پروژه شما به اندازه کافی خوب پیش رفته است. پس بهتر است آنرا پایان داده و به سراغ کار دیگری بروید.

 

قانون 20/80:

قانون 20/80

طبق قانون 80/20، فرض بر این است که مقدار کمی از کار شما ( 20%) بیشترین خروجی روزانه را به خود اختصاص می دهد (80%). با این حال بسیاری از ما بخش عمده ای از روزهایمان را صرف کار بر روی 20 درصد از کارهای باقی مانده خود می کنیم. 

در تجارت و کسب و کار، قانون 80/20 به این ایده اشاره دارد که ۸۰ درصد از نتیجه کارها، حاصل ۲۰ درصد تلاش‌ افراد است. اگرچه این قانون همیشه ثابت نیست. این نوع طرز تفکر حتی ایراداتی هم دارد؛ اما قانون ۸۰/۲۰ می‌تواند به بخش مدیریت کمک کند تا اولویت‌ بندی های درستی انجام داده و بر روی امورات خاصی تمرکز کنند. علاوه بر این، افراد با استفاده از این قانون روش های افزایش تأثیرات مفید تلاش‌های خود را پیدا می کند. 

 

چرا باید آهسته و پیوسته به جلو برویم؟

 

تا وقتی تصوری که از خود داریم، با حقیقت متفاوت و متضاد است،  کارائی‌ ما به طور ناخودآگاه کم خواهد شد. اگر این تصور را دارید که روزانه قادر به انجام هشت ساعت هستید، این نشان می‌دهد که بیشتر از چند ساعت کار در توان شما نیست. آن موقع است که برنامه‌ریزی برای شما بی‌ معنی می‌شود.

همیشه به ما گفته اند آهسته و پیوسته کار کن این همیشه برای من جای سؤال بوده! آیا نباید کارها را سریع انجام داد؟ آیا سرعت از کیفیت کار کم می کند؟ آهسته و پیوسته کار کردن آیا همیشه جواب می دهد؟ تنها چیزی که بعد از بررسی های مداوم در پاسخ به این سؤالات می توانم بگویم این است که کارها را با برنامه ریزی ، هدف گذاری شده و طبق بیزینس پلن خود انجام دهید تا همان نتیجه ای حاصل شود که انتظارش را دارید. صبور باشید و در انجام کارها شتاب زده عمل نکنید.

 

چگونه کمتر کار کنیم و بیشتر نتیجه بگیریم؟

 

ابتدا از تکنیک یادداشت زمان بندی ها کمک بگیرید. همیشه استفاده از قلم و کاغذ را‌ ترجیح می دهم، اما می‌توانید از اپلیکیشن های موبایل هم برای این منظور و مدیریت زمان خود استفاده نمایید. اگر تکنیک یادداشت زمان بندی ها را نمی پسندید، می‌توانید  فقط کارهایی که در یک  روز انجام می دهید را ثبت کنید. گرچه نتایج حاصل از این رویکرد کاملاً قابل اطمینان نیست.

سپس، استراتژی های نوآوری خود را مجدداً بررسی کنید و سطحی بالاتر از آنچه که هستید را در نظر داشته باشید. مثلاً اگر در روز فقط چهار ساعت کار می‌کنید، سعی کنید آن را به پنج یا شش ساعت برسانید و اگر ۸ ساعت کار می کنید، آن را به ۱۰ یا ۱۲ ساعت برسانید.

بعد از آن، قبل از اینکه به عقب برگردید و میزان خلاقیت خود را بررسی کنید، حداقل یک ماه از این استراتژی ها را پیروی کنید. یک ماه معیار مناسب و همچنین فرصت خوبی است چرا که کمتر از یک ماه چندان کافی نیست.

در نهایت، اگر هنوز هم به اهداف خود دست پیدا نکردید، باز هم تقریباً ۲۵ الی ۵۰ درصد از آنها را به سرانجام رسانده اید. بدین‌ ترتیب به سطح بالاتری از خلاقیت های خود رسیده و قادر خواهید بود که بدون اتلاف انرژی، حتی بیشتر از قبل مفید واقع شده و اعتماد به نفس بالاتری را در خود شکوفا کنید. نکته این است که بسیاری از اهداف نه با کار زیاد بلکه با کار درست محقق می شوند.

اگر در حقیقت به صورت جدی به دنبال کار کمتر و نتیجه بهتر هستید این سه نکته را از هرگز فراموش نکنید:

  • چند روزی از تکنیک یادداشت زمان بندی های خود استفاده کنید یا این که کارهای انجام شده را جزو برنامه های روزانه خود ثبت کنید.
  •  پس از رسیدن به اهداف، سعی کنید سطح وظایف خود را ۲۵ درصد دیگر افزایش دهید. و مسئولیت های بیشتری را به خود محول کنید.
  • یک ماه بعد، به عقب برگردید و کار خود را ارزیابی کنید. اگر پیشرفت کرده بودید، باز هم تلاش کنید و سطح خود را بالاتر ببرید.

اگر فقط روزی سه ساعت  بسیار مفید و بازدهی بالا کار می‌کنید، مطمئن باشید که این روش می‌تواند ما را از برنامه ریزی های بیهوده ۱۰ ساعته نجات دهد. برای انجام بهتر کارها تنها کافیست هوشمندانه‌ تر عمل کنیم. تا نتیجه بهتر با کار کمتر را بدست بیاوریم.

 

 

کار کمتر و نتیجه بیشتر، شاید چیزی باشد که همه افراد فعال در عرصه کسب و کار به دنبال آن هستند. روشی که در این مقاله مورد بررسی قرار دادیم به شما اجازه می دهد تا با صرف زمان کمتر کار بیشتری انجام دهید و این مهم تنها با برنامه ریزی و هدفگذاری محقق می شود. پس به مطالعه بیشتر بپردازید و با کار کمتر نتایج خلاقانه تری را خلق کنید.

 

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
  1. حسن فکری کاربر می‌گوید

    عالی بود مرسی

  2. حسن فکری کاربر می‌گوید

    مقاله ها تون واقعا خوبه .مرسی