Take a fresh look at your lifestyle.

سرمایه گذاری چیست و چرا مهم است؟

سرمایه گذاری چیست و چرا مهم است؟Reviewed by Marjan on Jun 27Rating:

سرمایه گذاری یک ابزار برای ایجاد ثروت است، اما نه تنها برای ثروتمندان. هر کسی می تواند با یک برنامه سرمایه گذاری شروع به کار کند. هیچ کدام از استراتژی یا رویکرد سرمایه گذاری برای همه مناسب نیست. هر سرمایه گذار دلایل مختلفی برای سرمایه گذاری، اهداف مختلف، افق های زمانی مختلف و … در ارتباط با سرمایه گذاری دارد. مهم است که پارامترهای خود را تعریف و بیان کنید.

اهداف سرمایه گذاری

 

سرمایه گذاری چیست و چرا مهم است؟1

 

اهداف شما برای پولی که سرمایه گذاری می کنید چیست؟ آیا شما سعی در جمع آوری پول برای یک هدف بلند مدت مانند تحصیلات کالج برای بچه های خود دارید یا شاید برای یک بازنشستگی راحت برای خودتان؟شما حتی ممکن است سرمایه گذاری های مختلف برای اهداف مختلف داشته باشید. نکته این است که قبل از تصمیم به سرمایه گذاری هر پول مهم است که بدانید چرا شما سرمایه گذاری می کنید و به دنبال چه نتیجه ای هستید. شما همچنین باید از تحمل خطر و افق زمانی خود به عنوان بخشی از روند تعیین هدف مطلع شوید.

سرمایه گذاری چیست و چرا مهم است؟

هنگامی که شما سرمایه گذاری می کنید، در انتظار برخی مزایا مانند، پول یا منابع می شوید. به عنوان مثال، آموزش تحصیلات دانشگاهی می تواند به عنوان سرمایه گذاری در نظر گرفته شود، زیرا شما زمان (منابع) خود را با امید به کسب مدرک و شغل خوب پس از فارغ التحصیلی (مزایای آینده) سرمایه گذاری می کنید. به لحاظ مالی، سرمایه گذاری به این معنی است که یک فرد پول را به یک دارایی ، مانند سهام یا اوراق قرضه، می دهد و امیدوار است بعدا پول بیشتری دریافت کند.

ریسک پذیری

ریسک می تواند چیزهای زیادی باشد، اما در زمینه سرمایه گذاری به معنای خطر از دست دادن پول است.باید بر اساس شرایط خود و افق های پیش رو ریسک خود را تعیین کنید آیا پر ریسک و یا کم ریسک هستید. سرمایه گذاری های خاصی هستند که نسبت به دیگر سرمایه گذاری ها کمتر خطرناک هستند، اما در هر حال تمام سرمایه گذاری ها دارای مقدار زیادی از خطر است. مقدار ریسک نیز بر میزان بازده سرمایه گذاری تأثیر می گذارد، به این معنی که فردی که ریسک زیادی می کند، امکان دریافت بازده بیشتری را دارد.

دوره معاملاتی

 

سرمایه گذاری چیست و چرا مهم است؟3

 

چه مدت در یک سرمایه گذاری خاص حضور خواهید داشت؟سرمایه گذار افسانه ای وارن بافت به ندرت سهامی را که مالک آن است، به فروش می رساند و تحت تاثیر نوسانات بازار قرار نمی گیرد. این به طور کلی به عنوان استراتژی خرید و نگهداری شناخته می شود. معامله گرانی هستند که روزانه خرید و فروش می کنند. این خوب است برای حرفه ای ها، اما به ندرت یک ایده خوب برای سرمایه گذار است. شما باید وضعیت  شخصی خود را بررسی کنید تا اطمینان حاصل شود که کدام حالت برای شما مناسب است. مهم است که سرمایه گذاران آنچه را که انجام می دهند را درک کنند هرگز نباید وارد سرمایه گذاری شد که آن را درک نمی کند.

 

درک شرایط سرمایه گذاری و مفاهیم سرمایه گذاری

در زیر خلاصه ای از برخی اصول اساسی که باید در هنگام ارزیابی فرصت سرمایه گذاری یا تصمیم گیری سرمایه گذاری درک کنید آورده شده است. اگر تصمیم گرفتید سرمایه گذاری کنید، اگر تجربه کمی دارید یا هیچ تجربه ای نداشتید، احتمالا نگران نحوه شروع به کار هستید. همیشه عاقلانه است که آنچه را که سرمایه گذاری می کنید را درک کنید. بهتر است اطلاعاتی را که دریافت می کنید را درک کنید.

تمام تخم های خود را در یک سبد قرار ندهید

این یکی از مهم ترین اصول سرمایه گذاری و همچنین آشنا ترین و معقول ترین آنهاست.ازچندین نوع سرمایه گذاری مختلف در کار خود استفاده کنید. نمونه هایی از انواع سرمایه گذاری (گاهی اوقات به نام کلاس دارایی خوانده می شود) شامل سهام، اوراق قرضه، کالاها مانند نفت و فلزات گرانبها می باشد.

نکاتی در مورد سهام و اوراق قرضه

 

 

هنگامی که شما سهام یک شرکت را خریداری می کنید، در واقع بخشی از این شرکت را خریداری می کنید و هر سودی که در قالب سود سهام اعلام شده است، سهم خواهید داشت. قیمت های سهام گاهی اوقات تحت تأثیر احساسات بازار قرار می گیرد. گاهی اوقات سرمایه گذاران نسبت به بازار (یا نسبت به یک بخش از بازار یا یک شرکت خاص که در بازار موجود است) منفی هستند.

دلایل افزایش و کاهش قیمت سهام گاهی قابل پیش بینی است. با این حال، اغلب بازار ممکن است به دلیل عوامل پیش بینی نشده افزایش یا کاهش یابد. به همین دلیل وقت ورود به بازار و خروج از بازار را برای استفاده از این حرکات بسیار دشوار است. سهام را می توان در بورس اوراق بهادار در سراسر جهان خرید و فروش کرد. از لحاظ تاریخی، در طولانی مدت، سهام دارای کلاس دارایی بوده که بالاترین میزان بازگشت سرمایه را به خود اختصاص داده است و همچنین سهام دارای بالاترین نوسان (یا خطر) است. این امر منطقی استبازدهی بیشتر معمولا با در نظر گرفتن خطر بیشتری همراه است.

اوراق قرضه

اوراق قرضه ابزارهایی است که وعده پرداخت مبلغ سرمایه به همراه بهره را در یک تاریخ مشخص در آینده می دهد. اوراق قرضه توسط دولت و نهادهای نیمه دولتی صادر شده است. آنها همچنین در بازار ثانویه خریداری شده و فروخته می شوند و بنابراین می توانند بازده منفی نیز داشته باشند. اوراق قرضه دارای ریسک پایین نسبت به سهام است.

یکی دیگر از خطرهای بزرگ در سرمایه گذاری احساسات شماست. بسیاری از سرمایه گذار ها در کوتاه مدت نا امید می شونددر طول رکود اقتصادی، ارزش بسیاری از سرمایه گذاری ها به شدت کاهش می یابد. به عنوان یک سرمایه گذار، دشوار است تماشای اینکه سرمایه های خود را از دست بدهید. این مسئله می تواند به تصمیمات سرمایه گذاری مبتنی بر ترس یا ناامیدی منجر شود، مانند فروش سهام زمانی که قیمت ها برای فروش شما کاهش پیداکرده است.

نتیجه گیری

برنامه ریزی سرمایه گذاری فرآیند تطبیق اهداف مالی با منابع مالی شما است. برنامه ریزی سرمایه گذاری جزء اصلی برنامه ریزی مالی است. هزاران سرمایه گذاری متفاوت وجود دارد. رایج ترین آنها عبارتند از پول نقد، سهام، اوراق قرضه و اموال. هر کدام از  آن ها خصوصیات متفاوت دارند و یک طرح سرمایه گذاری خوب معمولا همه ی موارد را شامل می شود.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.