Take a fresh look at your lifestyle.

هوش مالی چیست ؟

0 163
هوش مالی چیست ؟Reviewed by حسین تیموری on Jun 12Rating: 5.0

تعریف هوش مالی ، عبارت است از همان هوشی که فرد توسط آن ، منابع مالی اش را به گونه ای مدیریت می کند تا این که بتواند یک طرح اقتصادی جدید را راه اندازی کند و یا این که همان طرح اقتصادی قبلی را ادامه بدهد . از آن جایی که مبادلات اقتصادی ، شکل های متنوع و ساختار پیچیده ای دارند ، دانشمندان تعریف هوش مالی را ارائه داده اند و از آن به عنوان یک دانش مستقل نام برده اند .

 

چرا لازم است که با تعریف هوش مالی آشنا شویم ؟

 

هوش مالی چیست ؟2

 

کسی که به دنبال آفرینش یک طرح و کار آفرینی است ، حتی اگر که یک پشتوانه مالی خوب و محکم هم داشته باشد ، اگر که در مورد هوش مالی و نحوه استفاده از آن و تقویت آن اطلاعی نداشته باشد ، نمی تواند به موفقیت برسد و ممکن است که با شکست مواجه شود ‌. در تعریف هوش مالی ، این گونه آمده است که هوش مالی ، آن قسمتی از هوش مالی ما است که از آن استفاده می کنیم تا مشکلات مالی خودمان و یا مجموعه ای که سرپرستی آن را بر عهده داریم ، حل بکنیم . مشکلات مالی ای که امروزه دامن گیر افراد شده است ، اغلب عبارتند از :

• دخل و خرج افراد به هم نمی خورد ؛ یعنی این که هزینه ای که افراد می کنند با درآمدی که دارند ، تناسبی ندارد ‌.
• بیشتر افراد از داشتن خانه شخصی محروم هستند .
• اغلب افراد زیر بار بدهکاری کمر خم کرده اند .
• هزینه های بالای ماشین
• هزینه هایی که برای امور بهداشتی و درمانی باید بپردازند .
• و …

این ها همگی مشکلات شایع و روزمره ای هستند که اگر که افراد ، اطلاع درستی از تعریف هوش مالی داشته باشند ، می توانند با استفاده از آن ، این مشکلات را رفع نمایند .

 

تقویت کردن هوش مالی به ما چه کمکی می کند ؟

 

اگر که هوش مالی را در درون خودمان تقویت نکنیم ، روز به روز مشکلاتمان وخیم تر و حادتر می شوند و شرایط هم برایمان روز به روز سخت تر می شود . حقیقت این است که پول ، نقش به سزایی بر روی سبک زندگی و همچنین کیفیت زندگی ما دارد و این چیزی است که نمی توانیم از آن چشم‌ پوشی کنیم .

پول باعث می شود که ما به آسایش برسیم ، وقتمان آزادتر شود و بتوانیم آزادانه تر انتخاب بکنیم . اما اگر که فقط به دنبال به دست آوردن پول باشیم اما از هوش مالی خودمان استفاده نکنیم ، نمی توانیم ثروتمند بشویم . هر چه قدر که شما مشکلات مالی خودتان را بهتر حل بکنید ، هوش مالی شما رشد بیشتری پیدا می کند و وقتی هم که هوش مالی رشد بکند ، شما ثروتمند تر می شوید ؛ اما عکس این مطلب هم صادق است و اگر که شما مشکلات مالی خودتان را حل نکنید ، روز به روز فقیر تر خواهید شد .

فراموش نباید بکنید که داشتن پول به تنهایی یا داشتن تحصیلات عالیه و یا داشتن یک شغل ، نمی تواند مشکلات مالی شما را حل بکند . آن چیزی که حلال مشکلات شماست ، هوش مالی و استفاده از آن است .

 

یک تصور غلط !

 

هوش مالی چیست ؟1

 

بنابراین می توانیم بر حسب نکاتی که تا به این جا گفتیم ، به این نتیجه برسیم که بر خلاف تصور اغلب افراد فقیر دنیا که فکر می کنند اگر که پول زیادی داشتند مشکلات آن ها حل می شد ، این افراد اگر که بتوانند هوش مالی خودشان را تقویت کنند و در طول زندگی شان این هوش مالی را به کار ببندند ، نه تنها مشکلات کوچک و بزرگشان حل خواهد شد ، بلکه به آن ثروتی که دوست دارند خواهند رسید و حتی می توانند خودشان را هم رده ثروتمندان دیگر دنیا قرار بدهند .

بگذارید که برایتان یک مثال عددی بزنیم : کسی که هزار دلار پول به دست آورده و ۲۰ در صد آن را هزینه می کند ، در مقابل کسی که صد هزار دلار پول به دست می آورد و ۵۰ درصد آن را برای هزینه هایش می پردازد ، هوش مالی بالاتری دارد . درست است که هر دوی این افراد دارای هوش مالی هستند ؛ اما کسی که پول بیشتری را برای خودش نگه می دارد ، هوش مالی بالاتری دارد . از طرف دیگر ، هوش مالی به ما کمک می کند که فرصت های جدیدی را خلق بکنیم و یا این که از فرصت هایی که دیگران نمی توانند آن ها ببینند ، استفاده بکنیم .

 

اگر که بخواهیم جامع ترین تعریف هوش مالی را ارائه بدهیم ، باید بگوییم که :

 

هوش مالی عبارت است از ترکیب کردن دانش با تجربه و اطلاعات دریافتی با هم دیگر در جهت اقدام برای ایجاد ، افزایش ،‌ حفظ ،‌ تقویت و توسعه ارزش افزوده.

 

هوش مالی چه تاثیری بر ثروتمند شدن دارد ؟

 

 

جیمی مکین تایر ، در کتاب خودش با نام ” درس ‌هایی که آرزو داشتم در مدرسه یاد می‌گرفتم ” ، مفهوم ماتریس هوش را بیان کرده‌ است . او با استفاده از این مفهوم و هم چنین تعریف هوش مالی ، روش‌هایی را برای مدیریت امور مالی به بهترین وجه پیشنهاد کرده است و هم چنین گفته که شما چگونه می توانید به استقلال مالی برسید . این کتاب به موضوعات بسیار متنوعی در زمینه پول‌سازی پرداخته است .

در این جا چند راهکار عملی و تکنیکی را که جیمی مکین تایر شخصا برای حل مشکلات مالی خودش به کار برده است را مورد تجزیه ‌و تحلیل قرار می دهیم . مکین تایر خودش توانست با استفاده از این تکنیک ‌ها بدهی ۱۵۰ هزار دلاری ‌اش را تسویه کند و به این ترتیب خودش را به میلیون‌ها دلار پول و آرامش فکر و خاطر رساند .

 

برای این که بتوانید از هوش مالی خودتان به بهترین شکل استفاده کنید ، باید به توصیه های زیر عمل کنید :

 

۱ ) یک طرح عملیاتی داشته باشید

اشخاصی که هوش مالی خوبی دارند و طرز استفاده از آن را هم بلد هستند ، برای امور مالی خودشان طرح عملیاتی کامل و جامعی دارند و هر روز برای مدیریت و پیاده‌سازی این طرح برنامه ریزی می کنند .

۲ ) ۱۰ درصد از درآمد خودتان را پس انداز بکنید

 

هوش مالی چیست ؟3

 

برای این منظور لازم است که مرتبا حداقل ۱۰ در صد از درآمد خودتان را کنار بگذارید و آن را پس انداز کنید . بعد از مدتی شما یا می توانید یک سرمایه گذاری بزرگ انجام دهید و در طولانی مدت هم به سود سرشاری دست پیدا کنید .

۳ ) بدهی های خودتان را به کمترین میزان ممکن برسانید

در تعریف هوش مالی آمده است که افرادی از هوش مالی بالایی برخوردار هستند ، به خوبی از این موضوع آگاه هستند که بالا آوردن قرض ، بار سنگینی را به دوش آن ها وارد خواهد کرد و در طولانی مدت هم تأثیر بدی بر میزان ثروت‌ آن ها می‌گذارد . در نتیجه این افراد سعی می‌کنند که بدهی‌های خودشان را به کمترین حد ممکن برسانند . و اگر هم که زمانی مجبور شوند که مقداری پول از کسی قرض بگیرند تا بتوانند چیزی را خریداری بکنند ، باید قبل از این که انتخاب خودشان را برای خرید کردن انجام بدهند ، متناسب ترین و کمترین قیمت را پیدا بکنند .

۳ ) برای خودتان اهداف مالی بلند مدت و کوتاه‌ مدت تعیین بکنید

اهداف مالی ای که شما برای خودتان تعریف می کنید ، ارتباط نزدیکی با طرح‌های عملیاتی کارای شما دارند . بر طبق تعریف هوش مالی ، اهداف افراد باهوش به دو دسته کوتاه ‌مدت و بلند مدت تقسیم می‌شود ، همین مسئله هم سبب می‌شود که آن ها در طول روز ، فکر خودشان را فقط متمرکز بکنند بر روی دستیابی به این هدف ها !

۴ ) برای خرج کردن خودتان یک استراتژی داشته باشید

در تعریف هوش مالی ذکر شده که افراد باهوش ، درباره هر مبلغی که قصد خرج کردنش را دارند هر چند هم که کوچک و نا چیز باشد ، با دقت فکر می‌کنند . افرادی که در زمره مدیران مالی موفق هستند ، به خوبی از پیامد های همین کوچک ‌ترین خریدهای خودشان هم مطلع هستند . آن ‌ها آگاه هستند که جمع‌ شدن خرید هایی که ظاهرا کوچک و بی اهمیت به نظر می آیند ، در طولانی مدت چه عواقب و نتایجی به‌دنبال دارد .

این خریدهای کوچک موجب می شوند که بدهی ها بر روی هم دیگر انباشته بشوند و همچنین بر روی فرصت ‌هایی که برای دستیابی به سود پیش می‌آیند ، اثر می‌گذارند . این قبیل افراد به خوبی می توانند آینده را پیش بینی بکنند . همین خصلت به آن‌ ها کمک می‌کند که آن ها از نتایج خرج‌‌کردن پول خود‌شان آگاه بشوند و به این ترتیب برای خرج‌‌کردن یا نکردن آن پول ، بهترین تصمیم را بگیرند .

 

نتیجه گیری

تعریف هوش مالی این‌ است که شما چه قدر خوب می توانید از پس مدیریت مسائل مالی خودتان بیایید . هر چه قدر که میزان هوش مالی شما بالاتر باشد ، احتمال رسیدن شما به موفقیت ‌های مالی بیشتر می شود . اگر که بتوانید هوشمندانه رفتار کنید ، می توانید به درآمد خوبی برسید اما بالعکس ، کسانی که هوش مالی پایینی دارند ، در برابر پولشان به طور غیر مسئولانه ای عمل می‌کنند .

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
telegram
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.