Take a fresh look at your lifestyle.

این 20 قانون چک را اگر ندانیم چه می شود؟

این 20 قانون چک را اگر ندانیم چه می شود؟Reviewed by حسین تیموری on Mar 29Rating: 5.0
قانون چک جزئیات بسیاری دارد اما در این مقاله به چندین مورد از آنها اشاره خواهیم کرد. اگر قانون چک را ندانید چه می شود؟ چرا این موضوع تا این حد اهمیت دارد؟ آیا می توان گفت داشتن چک بانکی به کل اشتباه است؟ آیا درباره اوصول چک اطلاعات کافی دارید؟ در مقاله قبلی و این مقاله درباره این موضوع به طور کامل اطلاعات کسب خواهیم کرد.
تنها باید مراقب این باشید که کوچکترین اشتباهی در استفاده از چک مرتکب نشوید چون قانون تجارت در این باره به هیچ عنوان شوخی ندارد و می تواند شما را محکوم به زندان و پرداخت جریمه کند. پس چگونه می توان از این اتفاق جلوگیری کرد؟ تنها با مطالعه و افزایش اطلاعات و هوش مالی.

 

۲۰ قانون چک:

40 قانون چک

در اینجا به مواردی از قانون چک اشاره خواهیم کرد که باید حتماً آنها را بدانید و طبق آن قوانین با چک کار کنید. چرا؟ چون اگر لحظه ای حتی اشتباه کوچکی از شما سر بزند ممکن است دیگر قابل جبران نباشد. برخلاف تصور خیلی از افراد که می گویند داشتن چک خطرناک است باید این را بگویم که داشتن چک نه تنها مضر نیست بلکه در خیلی از موقعیت ها به کمک کسب و کار شما می آید و شما را از محلکه نجات می دهند. در واقع چک به شما امنیت و اعتبار می دهد و به همین سادگی نمی توان آن را به کل رد کرد. 

 

۱. مبلغ چک باید به حروف نوشته شود:

شما حتماً باید مبلغ چک را به حروف بنویسید به طوری که یک بار به ریال و یک بار به تومان بنویسید. مثلاً چک شما یک میلیون تومان است. به حروف این را بنویسید که «مبلغ ده میلیون ریال معادل یک میلیون تومان» با رعایت ان نکته چک شما امن خواهد شد. 

 

۲. چک در وجه فرد نوشته شود:

در قسمتی از چک که نوشته شده «در وجه» اسم فرد یا نام سازمان یا شرکت او را بنویسید که نتواند پشت نویسی کندو به هیچ عنوان از کلمه «حامل» استفاده نکنید چون ممکن است در صورت پاس نشدن چک با مشکلات زیادی روبه رو خواهید شد. در این صورت چک توسط همان فرد پاس خواهد شد. 

 

۳. مبلغ چک به عدد نوشته شود:

این قانون چک به ما می گوید که در قسمت پایین چک، سمت چپ از شما خواسته شده تا مبلغ را به ریال بنویسید در سمت چپ کلمه ریال نوشته شده است، هنگام نوشتن عدد از « ر » ریال  عدد چک را  تا آخرین رقم بنویسید. عدد حتماً باید به ریال نوشته شود. حتی بهتر است در قسمت پایین آن عدد را به انگلیسی هم بنویسید. برای مثال «1000000 Rials» در کادر اصلی حتماً عدد به ریال نوشته شود.

 

۴. امضای چک:

به نکاتی که رد این قسمت گفته می شود دقت کنید. اگر از فردی چک دریافت می کنید، به این نکته توجه داشته باشید که فرد جلوی چشمان شما چک را امضا کند، در صورتی که چک از قبل امضا شده بود حتماً رسید از او بگیرید. یک سری نکات دیگر هم روانشناسی است؛ دقت داشته باشید که آیا صادرکننده چک هنگام صدور آن استرس دارد یا این کار را با خیال راحت انجام می دهد.

 

۵. صفرها به صورت دایره نوشته شود:

شاید این مورد از قانون چک را تا الآن به ما آموزش نداده باشند، اما دقت داشته باشید که هنگام نوشتن عدد صفرها به صورت 5 نوشته نشود. زمانی که فرد برای پاس کردن چک به بانک مراجعه می کند دچار مشکل شده و باید جهت تصحیح آن نزد صادرکننده چک برگردد. 

 

۶. ترجیحاً تاریخ به حروف بنویسید:

با اینکه جزو قوانین است که شما باید هم تاریخ را به عدد و هم به حروف بنویسید، ترجیحاً تاریخ به حروف را بنویسید. حتماً سعی کنید خیلی خوانا بنویسید.

 

۷. از خودکار خود استفاده کنید:

نکته بعدی این است که هرگز از فرد مقابل برای نوشتن چک خودکار نگیرید. در سالهای گذشته نوعی خودکار وارد کشور شده بود که بعد از چند ساعت پاک یا کمرنگ می شد و سؤ استفاده های فراوانی اتفاق افتاد. 

 

۸. روی نوشته های چک چسب نواری بزنید:

بعد از اینکه اطلاعات چک را به صورت کامل وارد کردید، با چند تکه چسب نواری روی نوشته ها را بچسبانید و این کار را طوری انجام دهید که اگر چسب از روی چک شما کنده شد، سند چک خراب شده و امکان جعل اطلاعات وجود نداشته باشد. 

 

۹. در کنار امضا نام و نام خانوادگی ذکر شود:

همیشه در کنار امضای چک به طور کامل نام و نام خانوداگی خود را بنویسید این کار جلوی جعل امضا و نام شما را خواهد گرفت.

 

۱۰. قسمت مبلغ را کامل پر کنید:

در قسمتی که مبلغ چک نوشته می شود عدد را به حروف یا به عدد طوری وارد کنید که کمی از نوشته شما به سمت دیگر پرفراژ کشیده شود که هنگامی که برگه چک را جدا می کنید کمی از نوشته شما در قسمتی از چک که نزد خودتان است، باقی بماند تا در موقع لازم بتوانید از آن در مراحل قانونی استفاده کنید و چک خود را با ادامه نوشته در سمت دیگر چک تطبیق دهید.

 

۱۱. کاربن را بلعکس پشت چک قرار دهید:

کاربن برای کپی گرفتن استفاده می شود حالا اگر شما به هدف افزایش امنیت کار خود، هنگام نوشتن چک آن را در پشت چک قرار دهید، هنگامی که مندرجات چک را ذکر می کنید، نوشته شما پشت چک در حال کپی شدن است که در این صورت به هیچ عنوان حتی احتمال جعل کردن و سؤاستفاده از آن هم وجود ندارد. 

 

۱۲. استفاده از دستگاه پرفراژ دستی:

امروزه دربازار وسایلی موجود است که به مدیران قدرتمند و هوشیار توصیه می شود که در کسب و کار خود از آنها استفاده کنند. این دستگاه ها برای شما چک صادر می کنند. به این صورت که شما چک را وارد دستگاه می کنید، عدد را به دستگاه می دهید و آن رقم بر روی چک شما چاپ می شود.

توصیه ما این است که کسبه از چنین دستگاه هایی استفاده کنند. یک سری نرم افزارهای تخصصی هم در بازار وجود دارند که اطلاعات چک را به طور کامل در آنها وارد می کنید، چک را وارد دستگاه می کنید و بعد به صرت چاپ شده تحویل می گیرید که این موارد هم برای شما اعتبار است و هم از جلع شدن چک خود جلوگیری کرده اید.

 

۱۳. «این چک فاقد خط خوردگی  و پشت نویسی است»:

اگر روی چک شما خط خوردگی وجود ندارد حتماً بنویسید که «این چک فاقد هر گونه خط خوردگی است». که اگر فردی که این چک را به بانک می برد در چک شما درست برده باشد این موضوع برای بانک محرض شود.

 

۱۴. در مندرجات جای خالی نگذارید:

اگر چک می نویسید، هنگام درج تاریخ، مبلغ و توضیحات چک، جایخالی نگذارید. یعنی اگر تاریخ یا هر مورد دیگری از مندرجات چک را می نویسید هر دو سمت را با کشیدن علامت ضربدر یا یک خط ممتد به اصطلاح ببندید. از این طریق محدوده نوشته های شما کاملاً مشخص می وشد و کسی نمی تواند چک شما را جعل کند. 

 

۱۵. «حواله کرد» را خط بزنید:

یکی از مهمترین موارد در قانون چک هنگامی که چک را در وجه شخص، شرکت یا سازمانی صادر می کنید بعد از اینکه مشخصات آن را وارد کردید بر روی دو کلمه « حواله کرد» خط بکشید. در این روش چک شما به هیچ فرد دیگری انتقال پیدا نخواهد کرد. 

 

۱۶. شماره چک را در سیستم حسابداری وارد کنید:

افرادی که مدیر کسب و کار خود هستند، به این نکته توجه داشته باشند که شماره چک که هم روی برگه چک اصلی و هم در ته چک درج شده را حتماً در یک سیستم منسجم حسابداری وارد کنید. از همه روش ها بهتر کپی برداری از برگه چک است. 

 

۱۷. از اعتبار دریافت کننده چک مطمئن شوید:

زمانی که چک را به نام شخص یا شرکت خاصی صادر می کنید از اینکه فرد اعتبار خوبی دارد و به اصطلاح عامیانه خوش نام است، اطمینان حاصل کنید. از او آدرس های مختلفی را داشته باشید. در صورتی که مشکلی پیش بیاید با داشتن آدرس محل سکونت از او به راحتی می توانید برای شکایت اقدام کنید. 

 

۱۸. مبلغ چک را با دارایی فرد مطابقت دهید:

در این بند از قانون چک اگر فردی برای شما چک صادر می کند و مبلغ چک صد میلیون تومان است اما آن فرد یک ریال در جیبش ندارد. اگر می خواهید از اینکه فرد مقابل در حد و اندازه چکی که صادر می کند، هست یا خیر کافیست به ظاهر و مال و اموال او دقت کنید تا به مشکلات پاس نشدن چک و دردسرهای بعدی ان دچار نشوید. 

 

۱۹. چک حامل باید به نام صادرکننده باشد:

دقت داشت هباشید که به هیچ عنوان چک حامل به نام افرادی جز فرد صادر کننده نباشد. در این صورت اگر چک شما پاس نشود تا زمانی که صادرکننده اصلی را پیدا کنید با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد. اگر چکی را دریافت کردید که به نام صادر کننده نبود، در پشت چک مشخصات کامل او را همراه با امضا از او بگیرید. 

 

۲۰. دسته چک را به نام فرد دیگری نگیرید:

به هیچ عنوان اجازه ندهید که کسی به اسم شما چک از بانک بگیرد، حتی همسر شما. حتی زمانی که برای خودتان از دسته چک استفاده می کنید به این 20 مورد توجه کامل داشته باشید تا تمامی موارد قانونی رعایت شود و هرگز حتی برای نزدیکترین اعضای خانواده خود چک صادر نکنید. 

 

 

این 20 نکته را درباره قانون چک با دقت و چندین بار مطالعه کنید و برای عزیزان خود این مطالب را ارسال کنید. چک بر خلاف تصور خیلی از افراد بسیار فراتر از یک برگه کاغذ است و اصولی را باید در استفاده از آن باید رعایت کنید که 20 مورد از آنها در اینجا گفته شد و جهت داشتن اطلاعات کاملتری در این باره حتماً از دوره هوش مالی استاد ماهان تیموری استفاده کنید.

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 نظر
  1. عیسی شادمند کاربر می‌گوید

    بسیار عالی

  2. محمد رضا سلطانی کاربر می‌گوید

    واقعا عالی بود.من خیلی تمایل دارم که پکیج هوش مالی رو تهیه کنم.اما مشاوران میگن که جلو دوره بسته شده.لطفا ترتیبی دهید تا بتونم پکیج تهیه کنم .ممنون

  3. امیرعلی موسوی کاربر می‌گوید

    سلام،ممنونم از مطالب جالبتون و از حس انسان دوستیتون