Take a fresh look at your lifestyle.

شکست چه درسی به ما می دهد؟

شکست چه درسی به ما می دهد؟Reviewed by میترا سادات ابطحی on Aug 1Rating:

شکست بخشی اجتناب ناپذیر در رسیدن به موفقیت در تمام زمینه ها چه در زندگی فردی و چه در کسب و کار است. کارآفرینان موفق و میلیاردرهای خودساخته مانند؛ جف بزوس، استیو جابز، مارک زاکربرگ و ایلان ماسک نیز این موضوع را تجربه کرده اند.

به گزارش گروه آموزشی ماهان تیموری ،شکست در کارآفرینی و مسائل مربوط به شروع یک کسب و کار امری طبیعی و ذاتی به حساب می آید. در حقیقت از نظر بسیاری از کارآفرینان، شکست گامی به سوی موفقیت است. افراد موفق هنگام رویارویی با شکست، آن را با آغوشی باز پذیرا و حتی شکست های خود را جشن می گیرند؛ زیرا آنها می دانند که شکست هایشان بهترین مسیر برای یاد گرفتن درس های جدید درباره چگونگی رسیدن به موفقیت هستند.

وینستون چرچیل در این باره می گوید: «موفقیت آخر راه نیست و شکست هم مهلک و کشنده نیست؛ این شجاعت برای ادامه راه است که باید اهمیت داشته باشد.»

در ادامه ی این مقاله ، سخنان ۴ نفر از موفق ترین و بزرگترین کارآفرینان جهان را درباره شکست و درس هایی که از آن ها می توان یاد گرفت، با شما درمیان خواهیم گذاشت.

 

شکست راهیست به سوی نوآوریهای جدید

 

شکست راهیست به سوی نوآوریهای جدید

 

جف بزوس، بنیان گذار وب سایت و شرکت بزرگ آمازون می گوید: «بنده اشتباهات بزرگی در آمازون مرتکب شدم، برخی از این اشتباهات میلیاردها دلار برای من هزینه داشت.» 

اما با این وجود، او هیچگاه اجازه نداد که شکست، مانع رسیدن او به موفقیت شود. او در اولین نامه خود به سهامداران در سال ۱۹۹۷ نوشت: «ما به درس گرفتن ادامه خواهیم داد؛ چه از پیروزی ها و چه از شکست ها». از آن زمان به بعد، او در هر نامه به سهامداران آمازون، از کلمه های «نوآوری» و «شکست» استفاده می کند. او  تأکید دارد که تحمل شکست، بخش بزرگی از آرمانها و دلایل موفقیت شرکت و وب سایت آمازون می باشد.

جف بزوس در نامه دیگری به سهامداران آمازون خاطر نشان کرد که: « شکست یک امر اختیاری نیست و همواره در حال وقوع است و منجر به نوآوری می شود. ما به شکست باور داریم و آن قدر در راه خود به جلو حرکت می کنیم تا به موفقیت دست پیدا کنیم.»

در سال ۲۰۱۶ نیز جف بزوس در نامه دیگری نوشت: «یکی از نقاط تمایز ما، شکست است. من معتقدم و باور دارم که ما برای شکست خوردن، در بهترین نقطه دنیا قرار داریم و برای آن خوب تمرین کرده ایم. اگر برای انجام کاری، شانس موفقیت شما  تنها ۱۰ درصد باشد، این یعنی از هر ۱۰ بار تلاش ۹ بار با شکست روبه رو خواهید شد؛ اما به این معنا نیست که از انجام آن کار طفره بروید و بترسید.»

 

 شکست باعث پیشرفت می شود

 

 شکست باعث پیشرفت می شود

 

ایلان ماسک، بنیان گذار و موسس شرکتهای اسپیس ایکس و تسلا، جمله معروفی دارد که می گوید: «اگر هدف شما ماه باشد، حتی اگر به آن هم نرسی در میان ستاره ها فرود خواهی آمد.» او کسی است که به داشتن یک سابقه کسب و کار پر از شکستهای حماسی  و بزرگ افتخار می کند.

او در مورد شرکت تسلا می گوید: «تصور من این بود که ایده ی راه اندازی این شرکت قطعاً با شکست مواجه می شود؛ اما حداقل میتوانم ذهنیت اشتباه مردم را درباره زشت و کند بودن ماشین های الکتریکی تغییر دهم.» در اینجا سؤالی مطرح می شود که اگر انتظار موفقیت را نداشته باشیم ، پس چرا باید برای آن پشتکار داشته و حسابی تلاش کنیم؟

ماسک در پاسخ به این سؤال گفت: «اگر چیزی واقعاً برای شما مهم باشد، باید برای آن تلاش کنید؛ حتی اگر مطمئن باشید که نتیجه آن شکست است.» ایلان ماسک با ریسک توانست در میان ستاره ها فرود بیاید. اما او در این مسیر اعتماد به نفس خود را از دست نداد.

او در ارتباط با اسپیس ایکس گفت: « از لحاظ سرمایه و ثروت می خواهم به حدی برسیم که خیالمان از اینکه شرکت بتواند ۳ شکست پیاپی را تجربه کند، راحت باشد و اطمینان داشته باشیم که برای آن مشکلی پیش نخواهد آمد.» او همیشه انتظار شکست را دارد. او می گوید: « شکست یک انتخاب است. اگر هیچ شکستی را در زندگی و کسب و کارمان تجربه نکنید؛ این یعنی به اندازه ی کافی در کارتان خلاق نیستید. ما باید به شکست در کارهای جدید عادت کنیم.»

 

به سمت شکست رفته و از آن درس بگیر:

 

به سمت شکست رفته و از آن درس بگیر

 

مارک زاکربرگ، بنیان گذار شبکه اجتماعی بسیار موفق فیسبوک اشاره می کند که: «حتی زحمت اجتناب از شکست را هم به خودتان ندهید؛ زیرا شکست را به هزاران مدل تجربه خواهید کرد. هیچ چیز غیر ممکن نیست، تنها شما باید با دقت و به سرعت از شکست های خود درس گرفته و دوباره به سمت موفقیت حرکت کنید.»

او بر این باور است که انسان های موفق بیشتر از افراد معمولی شکست را تجربه می کنند. زاکربرگ در سال ۲۰۱۵ در یکی از سمینارهای پرسش و پاسخ گفت: «اگر فرد موفقی هستید، این یعنی اکثر کارهایی که انجام داده اید شکست خورده است. درسی از اشتباهات خود گرفته اید تنها چیزیست که اهمیت دارد.»

زاکربرگ اعتقاد دارد که افراد با اشتباهاتشان مورد قضاوت قرار نمی گیرند و اشاره می کند که: «شما در مسیر خود به سمت پیروزی و موفقیت با هزاران بار شکست روبه رو خواهید شد. همه دورانی را که شکست خورده اند را فراموش کرده اند. آن ها همیشه پیروزی ها را به یاد خواهند سپرد.»

 

بر روی مهارت های خود تمرکز  کن:

بر روی مهارت های خود تمرکز  کن

 

استیو جابز موسس و بنیانگذار شرکت بزرگ و موفق اپل بر این باور بود که اشتباهات در هر صورت اتفاق می افتند و شما هرگز نمی توانید همه را از خودتان راضی نگه دارید. او در سال ۱۹۸۵ به دلیل عدم موفقیت در فروش کامپیوتر لیسا (Lisa)، از اپل، شرکتی که مؤسس آن بود، اخراج شد. در آن زمان که از اپل فاصله گرفته بود، شرکت کامپیوتری به نام نکست (NeXT) را تأسیس کرد. این شرکت پس از مدتی توسط اپل خریده شد و پای استیو جابز را دوباره به اپل باز کرد.

او مدتی بعد از بازگشتش در کنفرانس جهانی توسعه دهندگان اپل حضور پیدا کرد. یکی از شرکت کنندگان در آن کنفرانس از انتخاب استیو جابز برای توقف و حذف تعدادی از برنامه ها انتقاد کرد. او در پاسخ به این شرکت کننده گفت: «شما  گاهی می توانید دیگران را از خود راضی نگه دارید. اما یکی از سخت ترین موارد در هنگام تأثیر گذاری تغییرات این است که در بعضی از همین زمینه ها حق با فردی مانند شماست.»

جابز در ادامه توضیح داد که باید تجربه مشتری در اولویت قرار داده شود. این یعنی باید تعداد پروژه های خود را محدود کرده و وقت و انرژیتان را صرف مواردی کنید که آینده ی درخشانی پیش رو دارند.

به گفته استیو جابز: « در زندگی چیزهای زیادی هستند که هیچ اطلاعاتی در مورد آنها ندارم و بابت آن عذرخواهی می کنم. بعضی از اشتباهات در مسیر زندگی شما قرار دارند و در هر صورت اتفاق می افتند و این خوب است؛ زیرا حداقل تصمیمی گرفته شده که در آینده می توانیم  آن را یافته و مشکلش را حل کنیم.»

 

هرگز تسلیم شکست نشو:

 

هرگز تسلیم شکست نشو

 

توماس ادیسون، مخترع لامپ، یکی از بزرگ‌ترین مخترعان جهان است. کسی که ۱۰۰۰ اختراع ثبت شده در کارنامه زندگی پربار خود دارد. او بعد از تحمل شکست‌های پیاپی توانست به موفقیت‌های بزرگ خود دست یابد. مسلماً، توماس ادیسون بدون رویارویی با این موانع نمی‌توانست به چنین موفقیت‌های فوق العاده ای دست یابد.

ثبت‌ کننده رأی الکتروگرافیک، ابتدایی‌ترین اختراع توماس ادیسون بود که توسط دولت آن زمان مورد استفاده قرار می گرفت. این دستگاه بعد از اینکه مقامات رسمی درون آن رأی خود را می‌انداختند کار شمارش را آغاز می کرد. از نظر ادیسون، ثبت‌کننده رأی الکتروگرافیک ابزاری مفید و بسیار کارآمد بود. اما تنها مشتری های این اختراع که سیاستمداران بودند، با ادیسون هم عقیده نبودند و  این اختراع توماس را رد کردند.

بعد از این شکست، توماس بر شناخت بیشتر مشتری های بالقوه اختراعات خود تمرکز کرد. به گفته ادیسون:”هرگز محصولی تولید نخواهم کرد که هیچ‌کس خریدار آن نباشد.” شکست و یاد گرفتن از آن ارزشمندترین درسی است که باید از کارآفرینان موفق  و میلیاردر های خود ساخته جهان بیاموزیم.

توماس ادیسون می‌گوید: ” اکثر آدم‌هایی که شکست می‌خورند، در واقع در چند قدمی موفقیت تسلیم شده‌اند.”

در ادامه توجه به اینفوگرافیک تهیه شده توسط گروه آموزشی ماهان تیموری در مورد تبدیل شکست ها به پیروزی داشته باشید:

تبدیل شکست به پیروزی

 

 

نتیجه گیری:

 

هیچ کس دوست ندارد شکست را تجربه کند. شکست چیزی نیست که بخواهیم در موردش با افتخار صحبت کنیم. ترجیح می‌دهیم به موفقیت‌های بزرگ دست یابیم و در بخش موفق از دنیای کارآفرینی زندگی کنیم، اما واقعیت چیز دیگری است. بزرگ‌ترین موفقیت‌های نابغه های ثروتمند تنها بعد از تحمل سختی‌ها حاصل شد. 

کنفوسیوس می‌گوید: ” عظمت واقعی در آن نیست که هرگز شکست نخوریم؛ بلکه در آن است که هر بار که سقوط کردیم، دوباره از جای خود برخیزیم.”

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر ۱
  1. سید حبیب رضوی زاده
    سید حبیب رضوی زاده کاربر می‌گوید

    سلام
    عالیه ممنون از مقاله خوبتون

ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
telegram
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.