Take a fresh look at your lifestyle.

علم بهتر است یا ثروت؟

علم بهتر است یا ثروت؟Reviewed by Marjan on Oct 21Rating:

علم بهتر است یا ثروت؟ ممکن است شما هم در دوران مدرسه با این سوال به عنوان موضوع انشاء برخورد کرده باشید و به نظرتان سوالی کلیشه باشد. شاید شما هم جزء افرادی بودید که از همان ابتدا باور داشته‌اید که ثروت بهتر است اما در دوران مدرسه و برای جلب رضایت معلم خود و به خاطر محیط آموزشی که در آن قرار داشته‌اید به ناچار از علم طرفداری کرده‌اید. اما واقعیت این است که نمی‌توان جواب این سوال را به راحتی داد.

علم و ثروت

 

علم بهتر است یا ثروت؟ 2

 

در دوران مدرن امروزی و در بسیاری از جنبه های زندگی علم و ثروت با هم به طور مستقیم ارتباط دارند. امروزه برای بسیاری از افراد در سطح جامعه داشتن پول و ثروت مهم‌تر است و بدون کوچکترین فکری جواب این سوال را می‌دهند اما به عنوان مثال تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که آیا بدون وجود علم و دانش میتوانید خود را با شرایط رو به رشد جامعه امروزی وفق دهید و یا آیا میتوانید تصمیمات منطقی برای زندگی خود بگیرید که به طور مستقیم بر روی خوشبختی و موفقیت شما تاثیر دارند و یا خیر.  در این مطلب سعی کرده ایم از جنبه های مختلفی به این سوال رایج و قدیمی نگاه کنیم.

زندگی راحت

دلیل بسیاری از کسانی که می‌گویند ثروت بهتر از علم است این میباشد که آن‌ها دوست دارند زندگی راحتی را داشته باشند و واقعیت هم این است که با داشتن ثروت شما میتوانید زندگی راحت‌ تر و لذت بخش‌تری را داشته باشید. زمانی که شما به اندازه کافی پول در اختیار داشته باشید، می‌توانید در یک خانه خوب زندگی کنید، ماشین خوب سوار شوید، لباس‌های شیک و با کیفیت بپوشید و برای تفریحات متنوع و لذت بخش پول خرج کنید و  …..

تمامی این موارد با داشتن پول و ثروت قابل دسترس خواهند بود. اما تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که علم چه نقشی در آسایش و راحت کردن زندگی انسان‌ها ایفا می‌کند؟ تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که ماشین لوکسی که عاشق آن هستید آیا بدون وجود علم و دانش اصلاً می‌توانست وجود داشته باشد. سوالات اینچنینی زیادی وجود دارند و پاسخ همه آن‌ها یکسان میباشد و آن هم این است که بدون وجود علم بسیاری از ابزار و لوازم لازم برای یک زندگی مرفه وجود نداشتند.

موفقیت در کسب و کار

 

علم بهتر است یا ثروت؟ 3

 

داشتن پول و سرمایه کافی نقش اساسی در موفقیت یک کسب و کار ایفا می‌کند و این موضوع کاملاً واضح است؛ اما آیا بدون داشتن علم و اگاهی میتوان در این زمینه موفق شد. در حال حاضر شاهد این موضوع هستیم که رقابت بین کسب و کار‌ها به طور روز افزون در حال افزایش است. حتی کسب و کار‌های با سابقه نیز به طور مداوم با رقبای جدیدی مواجه می‌شوند. یک کسب و کار برای موفقیت باید این قدرت را داشته باشد که به خوبی رقابت کند و این موضوع بدون وجود دانش، تخصص و آگاهی امکان‌پذیر نیست و پول و سرمایه به تنهایی نمی‌تواند باعث موفقیت یک کسب و کار شود. کسب و کارهای زیادی وجود داشته‌اند که با وجود داشتن سرمایه و پول زیاد به دلیل اتخاذ تصمیمات اشتباه با شکست مواجه شده‌اند.

نقش علم در ثروتمند شدن

 

 

اگر شما هم جز افرادی هستید که عاشق ثروتمند شدن بوده و می‌خواهید در این مسیر حرکت کنید باید به شما بگویم که کنار گذاشتن یادگیری و دانش می‌تواند بدترین تصمیم شما باشد. چندین سال است که این موضوع ثابت شده ، برای ثروتمند شدن نیاز به یادگیری مداوم وجود دارد. اگر به افرادی که در راه رسیدن به ثروت موفق بوده‌اند، نگاهی بیاندازید خواهید دید که آن‌ها همیشه تشنه یادگیری مطالب جدید هستند.

در واقع این یادگیری و آموزش است که به آن‌ها کمک کرده تا اطلاعات مالی خود و هوش مالی خود را تقویت کنند و در نهایت بتوانند به ثروت برسند .پس به طور واضح می‌توان گفت بدون علم، دانش و آگاهی رسیدن به ثروت برای شمال کار سختی خواهد بود. حتی اگر با تلاش و کار کردن خود بتوانید سرمایه‌ای را نیز به دست بیاورید اگر اطلاعات مالی و دانش لازم در این زمینه را نداشته باشید خیلی راحت ممکن است سرمایه خود را از دست بدهید و از اهداف خود دور شوید.

روابط خانوادگی و دوستانه

 

بدون تعارف باید گفت که افراد پولدار از نظر اطرافیانشان دوست داشتنی‌تر هستند چرا که آن‌ها می‌توانند نیاز‌های خانواده خود را به بهترین شکل برطرف کنند و یک زندگی راحت و از نظر مالی بی دغدغه را برای آن‌ها فراهم کنند. افراد پولدار حتی می‌توانند در مواقع لازم به دوستان و اطرافیان خود هم کمک کنند و با امکانات مالی که در اختیار دارند از خودگذشتگی خود را به آن‌ها نشان دهند اما واقعیت این است که داشتن علم و آگاهی نیز می‌تواند نقش قابل توجهی در روابط شما با خانواده، دوستان و اطرافیانتان داشته باشد.

اگر اطرافیان شما به راهنمایی فکری شما احتیاج داشته باشند در صورت وجود علم و آگاهی و داشتن اطلاعات کافی است که شما قادر خواهید بود منطقی فکر کرده و به آن‌ها راهنمایی فکری درستی را بدهید. اگر شما علم و دانش کافی نداشته باشید، نمی‌توانید به اطرافیان خود در تصمیم گیری‌هایشان به درستی کمک کنید.

راه اندازی کسب و کار

 

 

بسیاری از افراد دوست دارند که از محیط کارمندی خارج شده و کسب و کار خودشان را راه‌اندازی کنند. یکی از لذت‌هایی که ثروت میتواند در زندگی به انسان اهدا کند همین است که شخص بتواند کسب و کاری موفق را برای خود راه اندازی کرده و علاوه بر آن بتواند با کارآفرینی به دیگران نیز کمک کند.  برای راه اندازی یک کسب و کار جدید شما به سرمایه و پول احتیاج خواهید داشت اما علاوه بر آن وجود دانش، علم و آگاهی نیز در زمینه‌هایی که به کسب و کار شما مربوط می‌شوند کاملاً ضروری است.

کسب و کار‌های زیادی وجود دارند که بعد از راه‌اندازی عمر کوتاهی را تجربه می‌کنند. بسیاری از آن‌ها با سرمایه و پول کافی راه‌اندازی شده اما به دلیل نبود علم و دانش کافی با شکست مواجه شده‌اند. پس اگر شما بخواهید کسب و کار خودتان را راه‌اندازی کنید علاوه بر داشتن پول و سرمایه باید از علم و دانش کافی نیز برخوردار باشید.

علم و ثروت در کنار هم

اشتباه بسیاری از مردم این است که فکر می‌کنند برای داشتن یک زندگی موفق باید یکی از این دو مورد را حذف کنند. در حالی که داشتن ثروت در کنار علم و دانش برای داشتن یک زندگی موفق ضروری می‌باشد. اگر هنوز هم فکر می‌کنید که ثروت می‌تواند به تنهایی شما را در زمینه‌های مختلف زندگی موفق کند باید به شما بگویم که بدون تحصیلات و دانش حتی قادر نخواهید بود که ساده‌ترین وظایف خود را نیز به درستی انجام دهید چرا که به دلیل نداشتن دانش کافی قادر نخواهید بود که از توانایی‌های خود به درستی استفاده کنید.

دانش کافی

 

 

بدون وجود دانش کافی حتی اگر به ثروت بالایی نیز برسید امکان زیادی وجود دارد که در کسب و کار خود شکست خورده و حتی سرمایه خود را نیز از دست بدهید. در کنار علم و دانش ثروت نیز نقش اساسی در موفقیت شما در زندگیتان ایفا می‌کند. پول به شما این قدرت را می‌دهد که بهتر زندگی کنید و از دغدغه‌های مالی دور باشید. پس بهتر است به جای تلاش برای انتخاب یکی از این موارد و حذف دیگری تلاش کنید که تعادلی را بین آن‌ها برقرار کرده و از هر دو برای رسیدن به موفقیت در زندگی استفاده کنید.

مدارک تحصیلی

البته باید به شما بگویم که منظور از علم در این مطلب تنها مدارک تحصیلی نیست و منظور علمی می‌باشد که بتواند به شما در زمینه‌های مختلف زندگی و کسب و کارتان کمک کند. به عنوان مثال کسی که با سرمایه خود کسب و کاری را راه‌اندازی می‌کند و محصولی را تولید می‌کند اگر به علم فروش و بازاریابی مجهز باشد شانس خیلی بیشتری برای موفقیت خواهد داشت. پس یادگیری و علمی که می‌تواند باعث موفقیت انسان در زندگی شود، تنها مختص به مدارک تحصیلی نیست و شما باید همواره در زمینه‌های مختلفی که به کسب و کارتان و یا جنبه‌های مختلف زندگی ارتباط دارند به دنبال یادگیری مطالب باشید.

نتیجه‌گیری

در این مطلب تلاش کردیم که نقش علم و ثروت را برای موفقیت در جنبه‌های مختلف زندگی بررسی کنیم و به این سوال پاسخ دهیم که علم بهتر است یا ثروت؟ در دنیای امروز پول و ثروت نقش اساسی و تعیین کننده‌ای در کیفیت زندگی و خوشبختی انسان‌ها دارد و این موضوع بر کسی پوشیده نیست اما واقعیت این است که در کنار آن برای به دست آوردن ثروت، حفظ ثروت و افزایش آن و همچنین گرفتن تصمیمات درست و بهتر زندگی کردن، افراد به علم و دانش نیز نیاز خواهند داشت. علم و دانش هر دو نقش مهمی در موفقیت افراد در زندگی دارند و حذف و بی اهمیت تلقی کردن هر کدام از این موارد می‌تواند انسان را از موفقیت و خوشبختی دور کند.

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر ۱
  1. فاطمه فرشی کاربر می‌گوید

    مقاله های شما بسیار زیبا وآموزنده است من که خیلی چیز ها یاد میگیرم ممنونم خدا قوت مثل همیشه شادوپر انرژی باشید