Take a fresh look at your lifestyle.

افزایش ظرفیت کاری با افزایش انگیزه کارکنان

افزایش ظرفیت کاری با افزایش انگیزه کارکنانReviewed by صابر خلیلی on Nov 12Rating:
مدت زمان تخمینی برای مطالعه این مقاله 3 دقیقه  و 30 ثانیه می باشد

مقدمه

تمام موفقیت های یک سازمان به انگیزه کارکنان و تمامی افراد درگیر در سازمان بستگی دارد. انگیزه کارکنان عاملی برای افزایش ظرفیت کاری کارکنان می باشد. همه ما می دانیم که کارکنان تمام ظرفیت خود را در سازمان به کار نمی بندند.طبق تحقیقات به عمل آمده در چندین سازمان در اروپا محققان متوجه شدند که کارمندان تنها سی تا چهل درصد از ظرفیت خود را در سازمان به کار می بندند. اما دلیل چیست؟؟؟؟ چرا کارمندان با بیشترین توان خود به کار مشغول نمی شوند؟؟؟

مهمترین عوامل رشد انگیزه کارکنان

•    عدم توجیه کارکنان

بسیار پیش آمده که در یک سازمان کارکنان نمی دانند که قرار است چه کاری را انجام دهند، این کارکنان نسبت به کاری که قرار است انجام دهند توجیه نشده اند. بنابراین وقتی مشغول به کار می شوند مدام دچار سردرگمی و استرس می باشند، آنان برای اینکه بتوانند کار را انجام دهند مدام راه حل های مختلف را بررسی می کنند، زمانی رو جهت بررسی موضوع می پردازند و سرانجام کاری را انجام می دهند که شاید درست نباشد و یا بسیار وقت گیر باشد، که این کار آنان را خسته می کند و ظرفیت کاری آنان را پایین می آورد. اما اگر آنان نسبت به کارشان توجیه بودند و آموزش های لازم به آنها داده شده بود و تمام نقاط مختلف فعالیتی که قرار است انجام دهند را می دانستند وقت زیادی تلف نمی شد و می توانستیم از حداکثر ظرفیت کاری آنان بهره مند گردیم.

•    مدیر کارمندان را جدی نمی گیرد

از جمله عواملی که ظرفیت کاری کارکنان را پایین می آورد جدی گرفته نشدن از طرف مدیر سازمان می باشد. بسیاری از مدیران فراموش می کنند که منابع انسانی مهمترین عامل در رشد سازمان می باشند، این مدیران کارکنان را مورد توجه قرار نمی دهند، آنان را دست کم گرفته و ایده های نو آنان را نادیده می گیرند. این عوامل اعتماد به نفس کارکنان را پایین می آورد و آنان نسبت به کاری که انجام می دهند دلسرد می شوند بنابراین تمام توانایی خود را برای سازمان به کار نمی بندند و تلاش آنان تنها به وظایفی که برعهده دارند محدود می شود.

•    افزایش توقع مدیر

عدم برقراری ارتباط موثر مدیر با کارکنان موجب می شود که دو جبهه مدیریت و کارکنان در سازمان به وجود آید. کارکنان دیگر مدیر را از خود نمی دانند و او را عاملی برای به سلطه کشیدن خود می دانند. در این شرایط آنان می پندارند که اگر تمام ظرفیت خود را به کار گیرند توقع از آنان زیادتر شده و در روزهای آتی توقع انجام کارهای بیشتر و سخت تر را از آنان خواهند داشت بنابراین با کمترین توان خود به کار ادامه خواهند داد تا توقع را در پایین ترین سطح خود نگه دارند. در اینجا باید توجه داشته باشیم که این خطای کارکنان نیست بلکه مدیریت نادرست است که تنوانسته با برقراری ارتباط درست با کارکنان به اصطلاح دل افراد را بدست آورد و موجب افزایش رشد و کارایی آنان گردد.

انگیزه کارکنان
•    انگیزه

نتیجه تمامی موارد بالا از بین رفتن انگیزه کارکنان می گردد. اگر کارکنان نسبت به کاری که انجام می دهند توجیه نباشند، اگر نادیده گرفته شوند، عدم برقراری ارتباط با کارکنان تمامی این موارد انگیزه کار در افراد را از بین می برد و آنان نسبت به کاری که انجام میدهند دلسر می باشند و با بی میلی کار را دنبال می کنند. نداشتن انگیزه مانع انجام درست و به موقع کارها خواهد شد. یکی از راه های افزایش انگیزه کارکنان تشویق آنان می باشد، ولی بسیاری از سازمان ها از اینکار اجتناب می کنند. باید ببینیم مشکل از کجاست؟؟ چرا بسیاری از سازمان ها این عامل مهم را نادیده می گیرند؟؟؟؟

دلیل این امر می تواند نبود سیستم ارزیابی دقیق تشویق در سازمان باشد، این سیستم بررسی می کند که یک کارمند سودده بوده یا زیانده. باید برای تشویق کارکنان معیارهایی را تنظیم کنیم و بر اساس همین معیارها کارکنان را مورد تشویق قرار دهیم.

نتیجه گیری

در واقع سه مورد اول پنجاه درصد از عوامل کاهش ظرفیت کاری کارکنان را شامل می شد و انگیزه پنجاه درصد بقیه را تشکیل می داد. اگر ما بتوانیم به حد مطلوبی انگیزه لازم را در کارکنان ایجاد کنیم می توانیم بیشترین ظرفیت کاری را از کارکنان خود انتظار داشته باشیم. ایجاد انگیزه تنها در شرایطی امکان پذیر است که ما زیر ساخت های لازم برای آن را در سازمان خود ایجاد کرده باشیم . هیچ سازمانی بدون داشتن کارمندان با انگیزه رشد نخواهد کرد و کسب و کار خوبی نداشته است. باید بدانیم منابع انسانی مهمترین عامل بقا سازمان می باشند پس باید آنها را جدی گرفت

چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به سایت تست تندخوانی مراجعه نمایید

 

خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هرچه بهتر مقالات یاری نمایید

تیم آموزشی ماهان تیموری
نویسنده: ماهان تیموری – صابر خلیلی

ارائه دهنده آموزش های کسب و کار ، کارآفرینی ، مدیریت زمان,

برای دانلود PDF مقاله روی لینک زیر کلیک نمایید

 

با عرض پوزش تصویر فایل دانلود درست بارگذاری نشده است

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر ۱
  1. حسن فکری
    حسن فکری کاربر می‌گوید

    واقعا این مورد هم بسیار مهمه انگیزه دادن.ممنون

ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
telegram
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.