Take a fresh look at your lifestyle.

اصول کلی مدیریت تکنولوژی

اصول کلی مدیریت تکنولوژیReviewed by حسین تیموری on Apr 19Rating: 5.0

 

پیش از آنکه بخواهیم مدیریت تکنولوژی را تعریف کنیم ابتدا باید با تعریفی از خود واژه تکنولوژی آشنا شویم. تکنولوژی استفاده عملی از دانش و مهارت برای ساخت ابزار و ماشین آلات جدید می باشد. همچنین از آن به عنوان ابزاری در دست بشر برای تسلط بر محیط اطلاق می شود. صاحب نظران مدیریت دریافتند که تکنولوژی یکی از عناصر مهم در تعریف تجارت و بازرگانی رقابتی می باشد. به عبارتی دیگر تکنولوژی  مجموعه ای از دانش، مهارت ها و تجهیزات است که سطح توانمندی سازمان را برای انجام دادن فعالیت ها، فرایندها و نیز برای توسعه محصولات و خدمات افزایش می دهد. بنابر این فناوری یا تکنولوژی به معنی “توانمندی” است. در واقع تکنولوژی یک عامل رقابتی بسیار مهم برای کشورها در سطح کلان است.

 

تعریف مدیریت تکنولوژی

مدیریت تکنولوژی

مدیریت تکنولوژی که ساختار آن برگرفته از مدیریت تحقیق و توسعه است در ادبیات مدیریت، مسائلی چون ارزیابی پروژه، توسعه و پیش بینی تکنولوژی را شامل می شود. اما تاکید اصلی آن روی دارایی های تکنولوژیک سازمان می باشد. مدیریت تکنولوژی با پیوند بین اصول مهندسی و علم مدیریت به منظور دست یابی به اهداف استراتژیک سازمان به برنامه ریزی و اجرای قابلیت های تکنولوژی می پردازد. این تعاریف از مدیریت تکنولوژی دربرگیرنده خلق تکنولوژی های جدید، استفاده کارا از تکنولوژی های موجود، همچنین سازگاری با تغییرات تکنولوژیک در افراد و سازمان ها و حتی جامعه می باشد.

تکنولوژی با محصولات، تولیدات و خدمات و یا بازاریابی رابطه ی مستقیم دارد. سبک زندگی همه مردم دنیا طی نوآوری های جدید تغییر کرده است. تکامل تکنولوژی محصول و تولید و بهره بری از فناوری نوین می تواند علاوه بر خلق مزیت رقابتی یا کاهش هزینه های سازمان و یا ایجاد حوزه های جدید کسب و کار  به خلق ثروت نیز بپردازد. البته باید تصریح کرد که این تکنولوژی نیست که ثروت خلق می کند بلکه این شیوه موثر و مناسب بهره گیری از تکنولوژی است که ثروت را پدید می آورد. وقتی از تکنولوژی برای افزایش ارزش محصولات  استفاده می شود و همچنین از آن برای تهیه کالاها و خدمات رقابتی بهره گرفته می شود ثروت خلق می گردد.

 

دلایل توجه به مدیریت تکنولوژی در عصر حاضر:

 

مدیریت تکنولوژی

 

 

سرعت گرفتن تحولات فناوری:

امروزه تغییرات تکنولوژیک آن قدر گسترده و بزرگ است که افراد و اغلب موسسات به سختی می توانند آن را دنبال کنند. کشورها ، صنایع و افراد می باید برای عقب نماندن از تغییرات تکنولوژی و مهار کردن تکنولوژی قابلیت های خود را افزایش دهند. با افزایش سرعت تغییر در تکنولوژی مدیران موفق آن مدیرانی هستندکه از تغییرات به نفع سازمان خود استفاده می کنند. در چنین محیط پویایی مدیران باید بتواند هم تکنولوژی و هم خلاقیت را مدیریت کنند.

 

تغییر سریع و روز بروز دنیا:

دنیای امروز دنیای تغییر و تحول سریع در تمامی زمینه های زندگی است و دانش و تکنولوژی به طرز عجیبی در حال پیشرفت است بنابراین آشنایی با اصول مدیریت تکنولوژی از اهمیت فراوانی برخوردار است.

 

ظهور فناوری‌های  جدید:

به دنبال سرعت بالای تغییر تکنولوژیک رفتار بازار نیز تغییر کرده است. کالاهای امروزی برای تامین نیازها و تقاضاهای خاص مشتری تولید می شوند و فناوری های جدید وارد بازار شده اند.

 

شکل‌گیری بلوک‌های  تجاری جدید:

رقابت جدید امروزی ممکن است به شکل یک بلوک بزرگ متشکل از چند کشور باشد، مثل اتحادیه اروپایی. تغییرات جهانی اتخاد دیدگاهی جدید در سیاست های شرکت ها و دولت را ضروری ساخته است و مدیریت تکنولوژی حائز اهمیت شده است. 

 

تغییر در رقابت:

نقشه تولید صنعتی دنیا تغییر کرده است و قوانین جدیدی برای رقبای جدید وجود دارد.  

 

ضرورت استفاده از تکنولوژی:

مدیریت تکنولوژی

اگر به زندگی چندین سال قبل نگاه کنیم می بینیم بشر چندین سال قبل با حداقل ترین های زندگی ساخته و تمام مشکلات را خود حل می کرد اما امروزه با پیشرفت  دنیا و سبک های متفاوت زندگی، توقعات بی شماری از انسان ها را شاهد هستیم. در حال حاضر تکنولوژی جدید در کلیه نهادهای اجتماعی به منظور افزایش بازده و کارایی و پاسخگویی به نیازها و مشکلات انسان به کار گرفته می شود. تکنولوژی مهم است. تکنولوژی برای مردم، سیارۀ زمین و سودآوری مهم است؛ همچنین برای سیاستگذاری و سیاست هم مهم است. تکنولوژی و فناوری در زمینه های آموزشی جامعه نیز مهم است. امروزه وسایل کمک آموزشی بسیاری با استفاده از تکنولوژیهای جدید ساخته شده و در نظام آموزشی استفاده می شوند.

در واقع تکنولوژی را به دو دسته می توان تقسیم کرد:

۱- تکنولوژی به نفع بشر

۲- تکنولوژی به ضرر بشر

در تکنولوژی به نفع بشر ما می توانیم برای رفاه و آسودگی انسان ها روبات بسازیم تا کارهای روزمره آنها را انجام دهد، از درون اینترنت خرید کنیم و حتی بدون اینکه تلاشی بکنیم برای بدست آوردن پول با چند کلیک بتوانیم در اینترنت با کسب و کار اینترنتی تجارت کنیم و اما در تکنولوژی به ضرر بشر که باعث نابودی کشور ها، شهر ها و حتی انسان ها می شود با تکنولوژی پیشرفته نظامی هسته ای و بمب های مخرب مواجه می شویم.

تکنولوژی به نفع بشر که امروزه از آن بهره می بریم باعث می شود که  انسان ها از وقتشان بهترین استفاده را ببرند و آسوده تر زندگی کنند.

چارچوب کاری مدیریت تکنولوژی

 • شناسایی تکنولوژی هایی که برای سازمان حائز اهمیت است
 • انتخاب تکنولوژی مناسب
 • خرید تکنولوژی انتخاب شده
 • بهره برداری از تکنولوژی برای خلق سود
 • محافظت از دانش و تجربه به کار رفته

مدیریت تکنولوژی دارای ابعاد ملی، سازمانی و فردی است. در سطح ملی یا دولتی، مدیریت تکنولوژی به شکل گیری سیاست های عمومی کمک میکند. در سطح بنگاه به ایجاد و تثبیت بنگاه های رقابت پذیر می انجامد. و در سطح فردی به ارتقاء ارزش فرد در جامعه کمک می کند.

 

مدیریت تکنولوژی در سطح بنگاه

مدیریت تکنولوژی

در این نوع مدیریت اکثر مهندسان و مدیران صرفاً به ابعاد عملیاتی و نتایج کوتاه مدت  توجه دارند و به مقولات استراتژیک بی توجه هستند. این کوته بینی موجب شده است که تأثیرات اقدامات امروز خود را بر آینده‌‌ی سازمان نادیده بگیرند. مدیریت تکنولوژی با تأکید بر اهداف استراتژیک سازمان، به حذف این نارسایی از سیستم مدیریت کمک می‌کند. مدیریت تکنولوژی ، مدیران را در تلاش هایشان برای بهبود بهره وری، افزایش اثربخشی، و تقویت جایگاه رقابتی بنگاه هدایت می‌کند.

 

مدیریت تکنولوژی در سطح ملی

مدیریت تکنولوژی در سطح ملی بیشتر بر نقش سیاست های عمومی در پیشبرد علم و تکنولوژی متمرکز است و تأثیرات کلی تکنولوژی بر جامعه  و به ویژه نقش آن در توسعه‌ی اقتصادی پایدار، را مورد بحث قرار می دهد.

مدیریت تکنولوژی در سطح ملی مقولاتی همچون تأثیر تحولات تکنولوژیک بر مردم، نیازهای آموزشی آنان در ارتباط موثر با تکنولوژی، تأثیر تکنولوژی بر سلامتی و ایمنی، و پیامدهای زیست محیطی تکنولوژی را در بر می گیرد.

 

سیاست های پشتیبان مدیریت تکنولوژی

 

مدیریت تکنولوژی

 • نقش فعال حاکمیت در تشویق تکنولوژی
 • بسط تسهیلات لازم برای ترویج و توسعه تکنولوژی
 • پیش بینی تمهیدات لازم برای جذب تکنولوژی و کاربرد سریع ابداعات و نوآوری ها
 • اییجاد محیطی که پذیرای خلاقیت و ایده های نو باشد
 • ایجاد پیوندی ضروری مابین مدیریت تکنولوژی با مدیریت بازاریابی و تجارت

 

زمینه های فعالیت مدیریت تکنولوژی در یک شرکت:

 

 • تحقیق و توسعه
 • طراحی 
 • تولید
 • بازاریابی
 • مالی
 • کارکنان و منابع انسانی

 

طبقه بندی تکنولوژی:

مدیریت تکنولوژی

 

تکنولوژی جدید:

یک تکنولوژی جدید هر نوع تکنولوژی جدیدا تولید یا اجراشده ای است که اثری بارز و مشخص بر روش تولید کالاها یا ارائه خدمات به وسیله یک شرکت دارد. لزومی ندارد که این تکنولوژی برای دنیا جدید باشد بلکه همین که برای شرکت، جدید باشد کافی است. تکنولوژی جدید بر بهبود بهره وری و حفظ جایگاه رقابتی یک شرکت اثر فراوان دارد. به عنوان مثال یک نرم افزار کامپیوتری جدید که می تواند نقشه های مهندسی ترسیم کند و جایگزین ترسیم دستی شود در واقع نوعی تکنولوژی جدید است.

 

تکنولوژی نوظهور :

یک تکنولوژی نوظهور هر نوع تکنولوژی است که هنوز به طور کامل تجاری و به بازار عرضه نشده است. اما ظرف حدود پنج سال آینده این چنین خواهد شد. ممکن است در حال حاضر کاربرد آن محدود باشد اما انتظار می رود در آینده به شکلی قابل ملاحظه ای تکامل یابد. نمونه های تکنولوژی های نوظهور عبارتند از مهندسی ژنتیک ، نانو تکنولوژی ، ابررسانایی و ….. این تکنولوژی ها می توانند موجب بروز تغییراتی بزرگ در  اجتماع شوند.

 

تکنولوژی پیشرفته :

به تکنولوژی های مدرن یا پیچیده گفته می شود. شرکتی که از تکنولوژی پیشرفته استفاده می کند دارای ویژگیهای زیر است:

از کارکنان با تحصیلات بالا استفاده می کند تکنولوژی اش با سرعت بیش تری از دیگر صنایع در حال تغییر است.

با نوآوری تکنولوژیک رقابت می کند، بودجه تحقیق و توسعه آن بالا است. می تواند از تکنولوژی برای رشد سریع استفاده کند.

 

 

با توجه به آنچه گفته شد هدف اصلى مديريت تکنولوژى آن است که با شناخت صحيح ماهيت تحولات فنى، بالاخص در حوزه تکنولوژی های پيشرفته تلاش نمايد تحولات را به گونه ای  ساماندهى نمايد که نه تنها شرکت ها و بنگاه های  مختلف بتوانند با اطمينان به تکنولوژی های  خود اتکا نمايند، بلکه با فرصت طلبی، زمينه‌ موفقيت آنها را در عرصه کسب و کار جهانى نيز فراهم شود.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر ۱
 1. حسن فکری
  حسن فکری کاربر می‌گوید

  من عاشق تکنولوژی هستم و هر کاری میکنم تو حوزه نوین هست. مثل خدمات الکترونیکی و اپلیکیشن که بسیار آینده خوبی داره. من هیچوقت کارمند نمیشم چون آینده نداره

ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
telegram
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.