Take a fresh look at your lifestyle.

کتاب تاثیر دعا و خیر خواهی در کسب ثروت و آرامش

برای توضیح تاثیر دعا و خیر خواهی ، نخست باید در نظر داشت که خداوند، زندگانی دنیایی ما را به شیوه ای طراحی نموده است که در بیشتر موارد، کارها بر اساس روال طبیعی و عرفی آن پیش رفته و هر هدفی، با کمک اسباب و وسایل عادی آن، به دست می آید، هر چند بر ارتباط دائم با خداوند و درخواست کمک از او تأکید فراوانی شده است، اما این بدان معنا نیست که ما بدون طی نمودن روند طبیعی کارها و تنها با استفاده از ذکر و دعا بخواهیم به هدف دلخواه خود دست یابیم.

بر این اساس، برای هر کار مهمی؛ از جمله هم کاری با افراد و رسیدن به سرمایه و ثروت، ابتدا باید جوانب آن کار و نوع همکاری را دقیقاً بررسی نموده، و از انطباق آنها با موازین دینی و اسلامی مطمئن شویم؛ زیرا در غیر این صورت و اگر تلاش در راه کسب ثروت، از طریق نامشروع بوده و یا آن که اشخاصی که قصد هم کاری با آنان را داریم.

از فعالیت های ما جهت مقاصد و اهداف نامشروع خود استفاده نمایند، از پایه و اساس نباید به دنبال چنین هم کاری ها و چنین ثروت هایی باشیم، اما اگر نگرانی ما از جهت منطبق بودن با شرع برطرف شد، در مرحله بعد باید در مورد مزایا و معایب دنیوی آن نیز اندیشیده و با درخواست خیر و برکت از خداوند و نیز مشورت با افراد خبره و صاحب نظر و استفاده از تجربیات آنان، به نتیجه مشخصی برسیم.

زیرا به دلیل فرموده پیامبر اکرم (ص) خطاب به امیر المؤمنین(ع)، هر کس از خداوند طلب خیر نماید، دچار حیرت و تردید نشده و هر کس از مشورت دیگران بهره گیرد، پشیمان نخواهد شد. بنابر این، انسان های با ایمان، در انجام هر فعالیتی که پیش رو دارند، باید به چهار اصل اساسی و عمده توجه نمایند:

۱. توکل بر پروردگار و درخواست خیر از او

۲. دقت در انطباق آن فعالیت با موازین دینی

۳. بهره برداری از مشورت با دیگران

۴. رسیدن به یک نتیجه مشخص، با استفاده از قدرت تفکر و عقلی که خداوند در انسان ها به امانت گذاشته است.

بنابراین، نمی توان انتظار داشت که بدون پشت سر گذاشتن مراحل فوق، تنها با کمک آیه ای از قرآن کریم و یا ذکر و دعایی مخصوص، به اهداف مورد نظر دست یابیم، البته اگر شخصی، تمام آن چه گفته شد را مراعات نموده و تصمیم به انجام کار و یا رسیدن به ثروت مشروعی را گرفت.

باید توجه داشته باشد که ارتباط او با خدا و درخواست کمک از او را هیچ گاه قطع ننماید و باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که رسیدن به ثروت مشروع، هم تلاش را می طلبد و هم لطف الاهی را.

البته این نکته را هم باید خاطر نشان کرد که در این جهان بی کران هیچ عملی از انسان بی اثر نیست و از دیدگاه وحی، بین اعمال انسان و حوادث زندگانی او، ارتباطی تکوینی برقرار است. دستگاه آفرینش بنابر اراده‌الهی، به تناسبِ‌هر یک از اعمال انسان، عکس‌العملی در خور نشان می‌دهد و به فراخور آن عمل، آثار و نتایجی را در همین دنیا به صاحب عمل می‌رساند.

آری، چه بسیار افعالی که باعثِ ریزش خیرات، برکاتِ مادّی و معنوی فراوان در زندگی انسان می‌شود و چه بسیار افعالی که باعث فرو باری‌محنت‌ها، بلاها، و گرفتاری ها می‌شود.

قرآنِ کریم، انسانها را به نگریستن از افقی برتر و توجّه به این رابطه‌ها فرا می‌خواند؛‌تا با تمسّک به افعال خیر و ترک‌افعال شرّ، به سعادتِ‌ دنیا و آخرت نایل شوند. ‌عواملی که باعث افزایش چون: استغفار، ایمان، تقوا، دُعا، توکّل، شکر، ازدواج، قرض دهی و…. و عوامل از بین بردن خیر و برکت چون : ناسپاسی،نفاق، دروغ، حرص و طمع و….

 

به عنوان مثال در قرآن کریم یکی از اعمالی را که باعث فزونی روزی می شود استغفار معرفی می کند و می فرماید: 

«وَ أنِ استََغفِرُوا رَبَّکُم ثُمَّ‌تُوبوا إِلَیهِ یمَتِّعکُم مَتاعاً‌حَسَناً إلی أجَلٍ مُسَمّی و یؤتِ ‌کُلَّ ‌ذِی فَضلٍ فَضلَهُُ…؛ و اینکه از پروردگار خود آمرزش بطلبید؛‌سپس [با ایمان ناب و عمل صالح] به سوی ‌او باز‌گردید تا شما را تا مدّت معینی [از مواهبِ زندگی این جهان] به خوبی بهره‌مند سازد و به هر صاحب فضیلتی، به مقدارِ‌فضیلتش ببخشد…». (سوره هود، آیه ۳)

 

در روایات وارده از ائمه معصوم علیهم السلام هم اعمالی را معرفی کرده اند که باعث افزایش رزق میشوند و همچنین از اعمالی بر حذرمان میدارند که باعث از بین رفتن رزق و روزی میشوند برای نمونه یک مثال ذکر میکنیم :

امام صادق(ع) می‌فرماید: «هر کس دو ماه پیاپی هر روز چهار صد مرتبه این ذکر استغفار را بخواند، خداوند او را گنجی از دانش یا مالِ فراوان کرامت فرماید: «اَستَغفرُ اللّه الّذی لاإله الاّ‌هُوَ الحَی القَیومُ الرَّحمنُ‌الرَّحیمُ بَدیعُ‌السّمواتِ والأَرضِ مِن جمیعِ ظُلمی و جرمی و اِسرافی عَلی نفسی و اَتوبُ إِلیهِ».

 

نتیجه:

پس نتیجه این شد که ما در درجه اول باید با استفاده از عقل و اختیارات خود در جهت کسب روزی تلاش کنیم و همراه آن از دعاها و اذکار کمک بگیرییم نه اینکه گوشه ای نشسته دست بر دست نهیم و با تکرار ذکری بخواهیم به اوج ثروت و مکنت برسیم از قدیم گفته اند ” از تو حرکت از خدا برکت”

در ضمن، اگر با همه تلاش ها، باز هم از لحاظ مالی در مضیقه به سر بردیم، نباید آن را نشان بی توجهی خداوند به خواسته هایمان بدانیم، بلکه شاید دلیلش آن باشد که خداوند، خیر و صلاح افراد را بهتر تشخیص داده و گاهی همانند سلیمان (علیه السلام)، قدرت اقتصادی عظیمی در اختیار بندگانش قرار می دهد و گاهی آنان را همانند ایوب(علیه السلام )، دچار تنگناها و مشکلات می نماید و اگر با نگاهی الاهی بنگریم، در هر دوی آنها خیر و برکت نهفته است.

 

در این پست لینک کتاب تاثیر دعا و خیر خواهی در کسب ثروت و آرامش رو براتون گذاشتم .

 

 

با عرض پوزش تصویر به درستی بارگذاری نشد

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر ۱
  1. کامیار غفوری کاربر می‌گوید

    یادم می آید سال 76 که درگیر کنکور بودم مادر من که دبیر یاضی دبیرستان بود بمن می گفت :
    تلاش و توکل در کنار هم موفقیت و خوشبختی را می آفریند . فردی که تلاش می کند و سرنوشت را به پروردگار واگذار می کند قطعا خوشبخت خواهد شد، چون خداوندمتعال ناظر بر اعمال آدم است و چیزی که به صلاح انسان است حتما به او عطا خواهد کرد.

    آن سال من در رشته مهندسی صنایع در کنکور قبول شدم و سال 88 هم فوق لیسانس خود را در رشته مهندسی فناوری اطلاعات گرایش تجارت الکترونیک از دانشگاه شیراز اخذ کردم.

کد تخفیف ۱۰٪
تو بهترینی
کد تخفیف ۲۰٪
نزدیک بودا
کد تخفیف ۳۰٪
یکبار دیگه تلاش کن
کد تخفیف ۴۰٪
خوش شانس نبودی
کد تخفیف ۵۰٪
تو عالی هستی
شانس خودِت رو برای برنده شدن یک فرصت امتحان کن!
برای استفاده از این فرصت لطفاً ایمیل و تلفن همراه خودت رو وارد کن.
قوانین بازی :
  • هر کاربر ۳ بار فرصت دارد.
  • کسی که تقلب می‌کند، شناسایی می‌شود.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
telegram
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.