Take a fresh look at your lifestyle.

کارهایی که انسان‌های موفق وقت صرف آن نمی‌ کنند

کارهایی که انسان‌های موفق وقت صرف آن نمی‌ کنندReviewed by حسین تیموری on Mar 27Rating: 5.0
یکی از تفاوت‌ های انسان‌ های موفق با دیگران این است که آن‌ ها در زمینه صرف وقت متفاوت عمل می‌ کنند. آن‌ها به خوبی اهمیت زمان را درک کرده‌ اند و مهارت بالایی در مدیریت زمان دارند. برای رسیدن به موفقیت باید دیدگاه شما نسبت به زمان عوض شود. افراد موفق به این نکته پی برده‌اند که پول و سرمایه قابل برگشت است اما زمان سرمایه‌ ای غیر قابل برگشت می‌ باشد. مطمئناً برای بسیاری از شما این مسئله پیش آمده است که درگیر مسائلی شده‌ اید که نقشی در پیشرفت شما و حرکت شما به سوی موفقیت نداشته‌ اند.

 

افراد موفق

 

افراد موفق قدر لحظه به لحظه زندگی خود را می‌دانند و این لحظات را صرف فعالیت‌ هایی که نقشی در پیشرفت آن‌ ها ندارد، نمی‌ کنند. در این مقاله به برخی از کار‌هایی پرداخته‌ ایم که افراد موفق معمولاً وقت خود را صرف آن‌ها نمی‌کنند. یکی از مواردی که برای رسیدن به موفقیت باید به طور روزانه به آن توجه کنید آن است که وقت خود را چگونه صرف می‌ کنید. شما باید تا جایی که میتوانید صرف وقت برای کار‌های غیر ضروری و بی فایده را حذف کنید. مطاله این مطلب میتواند در این زمینه به شما کمک کند.

 

دوستی با افراد بی انگیزه و نا موفق

اگر به اطرافیان و دوستان افراد موفق و ثروتمند نگاه کنیم به این نکته پی می‌بریم که دوستان افراد موفق نیز در اکثر موارد افرادی موفق هستند. افراد موفق به خوبی می‌دانند که شخصیت و طرز فکر اطرافیان و دوستان بر روی آن‌ها تاثیر زیادی خواهد گذاشت و به همین دلیل است که وقت خود را صرف معاشرت و دوستی با افراد منفی‌نگر، نا‌امید و غیر موفق نمی‌کنند. من جمله‌ای را به شما می‌گویم که بهتر است همیشه در هنگام انتخاب دوستان خود به آن دقت کنید. اگر می‌خواهید به فرد موفقی تبدیل شوید باید دوستان خود را از بین افراد موفق انتخاب کنید. انتخاب افرادی که برای رسیدن به موفقیت بی انگیزه و نا‌امید هستند نه تنها باعث اتلاف وقت شما خواهند شد بلکه می‌تواند تاثیر منفی قابل توجهی بر روی حرکت شما به سوی موفقیت داشته باشد.

 

شبکه های اجتماعی

امروزه شبکه های اجتماعی به شدت در بین عموم مردم رواج پیدا کرده اند. اگر به اطراف خود نگاه کنید، افراد زیادی را می‌ بینید که در طول روز چندین ساعت از وقت خود را صرف حضور در شبکه‌ های اجتماعی می‌ کنند. شبکه‌های اجتماعی دارای مزایا و معایبی است. برای مثال این شبکه‌ ها ارتباط بین انسان‌ ها را راحت‌ تر کرده و حتی می‌ تواند به عنوان ابزاری برای توسعه کسب و کار و رسیدن به موفقیت و نیز رسیدن به ثروت مورد استفاده قرار بگیرد. اما به طور کلی در کشور خودمان موضوعی که دیده می‌ شود این است که افراد زیادی وجود دارند که تنها وقت خود را در این شبکه‌ های تلف می‌ کنند، بدون این که برای آن‌ ها سود و منفعتی به همراه داشته باشد. اگر زمانی که در شبکه‌ های اجتماعی صرف می‌کنید را کنترل نکنید، مطمئن باشید که به صورت روزانه ساعاتی از وقت با ارزش خود را تلف کر‌ده اید. افراد موفق به خوبی این موضوع را درک می‌ کنند. آن‌ها مراقب هستند که بیش از حد زمان خود را در شبکه‌ های اجتماعی صرف نکنند.

 

صرف وقت برای نگرانی در مورد مواردی که کنترلی بر روی آن‌ ها ندارند

در زندگی مسائلی وجود دارد که از کنترل شما خارج است. این یک واقعیت می‌ باشد که در برخی از موارد نمیتوان هیچ کاری برای تغییر وضعیت یک مورد خاص انجام داد. صرف وقت برای فکر کردن به این موارد باعث اتلاف زمان خواهد شد. افراد موفق به خوبی این موضوع را یاد گرفته‌اند و به جای صرف وقت برای فکر کردن به موارد اینچننی بر روی مسائلی متمرکز می‌ شوند که می‌توانند آن‌ها را انجام دهند. افراد موفق اگر با شرایط نا‌خواسته ناخوشایندی مواجه شوند که از اختیار آن‌ ها خارج است، سعی می‌ کنند وقت خود را صرف فکر کردن به کار‌هایی کنند که با انجام آن‌ ها قادر خواهند بود، پیامد‌های این شرایط ناخوشایند را کنترل کنند. برای مثال زمانی که یک تاجر موفق با یک ضرر کاری نا خواسته و غیر قابل کنترل مواجه می‌شود به جای صرف وقت برای ناراحتی و فکر کردن به آن موضوع به این فکر می‌ کند که چگونه می‌ تواند با جذب مشتریان بیشتر برای کسب و کارش این ضرر را جبران کند.

 

خواب بیش از حد

واضح است که بدن انسان به طور طبیعی در طول شبانه ‌روز به مقداری خواب و استراحت نیاز دارد. اما افرادی هستند که به تنبلی عادت کرده‌اند و بیش ازحد نیاز بدنشان می‌ خوابند. اگر شما بیش از حد نیاز بدنتان بخوابید، این کار سودی برای شما به همراه نخواهد داشت و تنها باعث اتلاف زمان شما می‌ شود. افراد موفق بیش از نیاز بدنشان نمی‌ خوابند. آن‌ها معمولاً سحر‌خیز هستند و بسیاری از آن‌ ها قبل از این که دیگران از خواب بیدار شوند، برخی از کار‌های خود را انجام داده‌اند. افراد موفق می‌ دانند که خواب اضافه تنها باعث از بین رفتن زمان با ارزش آن‌ ها خواهد شد، زمانی که می‌تواند صرف اموری شود که در موفقیت آن‌ ها تاثیر‌گذار است. البته باید به این نکته اشاره کنم که افراد موفق به کیفیت خواب خود اهمیت زیادی می‌دهند. آن‌ها سعی می‌کنند نکاتی را رعایت کنند که باعث شود، خواب با کیفیت‌تری داشته باشند. نکاتی که با رعایت آن‌ها می‌توان باعث افزایش کیفیت خواب شد، بهداشت خواب نامیده می‌شود.

 

حسرت برای اشتباهات گذشته

افراد موفق نیز مانند سایر افراد در طول زندگی خود دچار اشتباهاتی شده‌ اند. اما نکته مهم اینجاست که این افراد وقت خود را برای حسرت خوردن در مورد اشتباهات گذشته تلف نمی‌ کنند. البته افراد موفق از اشتباهات گذشته خود درس می‌ گیرند و آن‌ ها را تبدیل به تجاربی ارزشمند برای آینده می نماییند اما آن‌ها وقت خودشان را برای حسرت خوردن و سرزنش خود در مورد یک اشتباه تلف نکرده و به جای این موضوع به فکر فرصت‌ هایی هستند که می‌توانند در آینده برای خود ایجاد کرده و از آن‌ ها استفاده کنند. بسیاری از افراد همواره حسرت اشتباهاتی را می‌ خورند که در گذشته مرتکب شده‌ اند. مطمئناً حسرت خوردن شما باعث نخواهد شد که زمان به عقب برگردد اما علاوه بر اتلاف وقت شما در زمان حال می‌ تواند، باعث شود که شما تمرکز خود را برای استفاده از فرصت‌ هایی که در آینده به سراغ شما می‌ آید از دست بدهید.

 

انجام کار‌ها بدون برنامه‌ریزی

افراد موفق به خوبی این نکته را درک کرده‌اند که انجام کار‌ها بدون برنامه‌ریزی باعث اتلاف زمان با ارزش آن‌ها خواهد شد. به عبارت دیگر میتوان گفت که افراد موفق وقت خود را صرف انجام کار‌های بدون برنامه‌ریزی نمی‌کنند. برای مدیریت زمان بهتر و رسیدن به موفقیت نباید وقت خود صرف انجام دادن کار‌ها، بدون برنامه‌ریزی کنید. بسیاری از افراد موفق هستند که بعد از بیدار شدن از خواب یک برنامه مشخص برای انجام کار‌هایشان در طول روز تنظیم می‌کنند و معمولاً برای این کار لیستی تهیه کرده تا هر کار را در زمان مشخص و مناسب خودش انجام دهند. اینکار باعث می‌شود آن‌ها تا حد زیادی از سردرگمی و اتلاف زمان در طول روز دوری کنند.

 

مقایسه مداوم با دیگران

شما می‌توانید از کار‌هایی که دیگران انجام می‌دهند الهام بگیرید و حتی به نکات ضعف و قوت کارهای دیگران توجه کرده و از آن‌ها برای انجام بهتر کار‌های خودتان استفاده کنید. اما اگر بخواهید به طور مداوم وقت خود را صرف مقایسه خود با دیگران بکنید، مطمئناً تصمیم درستی نگرفته‌اید. افراد موفق این موضوع را می‌دانند و از توجه بیش از حد به کار‌های دیگران و مقایسه خود با دیگران خود‌داری می‌کنند. افراد موفق می‌دانند که انسان‌ها دارای توانایی‌های متنوعی هستند و صرف زمان برای مقایسه مداوم خود با دیگران سودی برای آن‌ها نخواهد داشت. آن‌ها به جای صرف زمان بر روی کار‌هایی که دیگران انجام می‌دهند به این موضوع پی برده‌اند که مهم‌ترین چیز برای رسیدن به هدف تمرکز بر روی خودشان است.

 

برنامه‌ های تلویزیون

 

امروزه صرف وقت برای دیدن برنامه‌های مختلف تلویزیون به یک موضوع عادی در بین عموم مردم تبدیل شده است. اگر به اطراف خود نگاه کنید عده زیادی را می‌بینید که بعد از اتمام کار روزانه در جلوی تلویزیون می‌نشینند و به مدت چند ساعت برنامه‌های تلویزیون را نگاه می‌کنند. اگر شما هم جزء این دسته از افراد هستید، می‌خواهم یک سوال از شما بپرسم؛ به این صورت که دیدن برنامه‌های تلویزیونی چقدر به حرکت شما به سوی موفقیت کمک می‌کند؟ واقعیت این است که اکثر برنامه‌هایی که شما می‌بینید تاثیر چندانی در این زمینه ندارند. البته من هم موافقم که در طول روز باید زمانی را برای استراحت و تفریح خود در نظر بگیرید اما به نظر شما صرف 4-5 ساعت زمان برای دیدن برنامه‌های تلویزیونی باعث اتلاف زمان با ارزشتان نمی‌شود؟ افراد موفق به خوبی این نکته را می‌دانند و وقت زیادی را برای دیدن برنامه‌های تلویزیونی صرف نمی‌کنند. آن‌ها می‌دانند که این وقت می‌تواند صرف کارهایی شود که به آن‌ها برای رسیدن به موفقیت‌های بیشتر کمک می‌کند.

 

بهانه تراشی

افراد موفق مسئولیت زندگی خود را بر عهده گرفته‌اند و این موضوع را قبول دارند که مهم‌ترین عامل برای موفقیت‌ها و عدم موفقیت‌های آن‌ها خودشان هستند. این افراد زمانی که با مشکلی مواجه می‌شوند، وقت خود را برای انداختن تقصیر به گردن دیگران و بهانه‌تراشی هدر نمی‌دهند و در مقابل برای پیدا کردن راه‌‌حلی در جهت رفع مشکل تمرکز می‌کنند. اما در مقابل عده بسیاری هستند که وقت زیادی را صرف این موضوع می‌کنند و عدم موفقیت و مشکلات خود را به گردن دیگران بیاندازند. اگر شما هم جزء این افراد هستید باید به شما بگویم که این کار هیچ سودی برای شما به همراه نخواهد داشت و تنها باعث اتلاف زمان شما خواهد شد.

 

یکی ازمهم‌ترین مهارت‌هایی که می‌تواند شما را به اهداف مهمی که دارید برساند، مهارت مدیریت زمان است. فرقی نمی‌کند که شما می‌‌خواهید یک تاجر موفق باشید و یا در زمینه علمی به درجات بالایی برسید به هر حال اگر توانایی مدیریت زمان را نداشته باشید شانس شما برای موفقیت کمتر خواهد شد. در این مقاله به برخی از کار‌ها و مواردی پرداختیم که به طور معمول افراد موفق وقت خود را صرف انجام و پرداختن به آن‌ها نمی‌کنند. افراد موفق کسانی هستند که مسیر موفقیت را طی کرده‌اند و دقت و توجه به عادات و رفتار‌های آن‌ها می‌تواند، کمک کند که انسان بتواند عادات خود را اصلاح کرده و شبیه به یک فرد موفق رفتار کند. اگر می‌خواهید که زمان با ارزش خود را مدیریت کنید یکی از مهترین اقدامت برای رسیدن به این مهم این است که از انجام کار‌هایی که نقش مثبتی در جهت رسیدن شما به موفقیت ندارند، خودداری کنید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر ۱
  1. مرد موفق کاربر می‌گوید

    عالی بود