Take a fresh look at your lifestyle.

زندگینامه استفان پرسون – کارآفرین و میلیاردر موفق سوئدی

زندگینامه استفان پرسون – کارآفرین و میلیاردر موفق سوئدیReviewed by حسین تیموری on Feb 13Rating: 5.0

 

استفان پرسون یکی از افراد موفق و ثروتمند جهان می باشد. وی توانسته است به عنوان یکی از کارآفرین های موفق در کشور سوئد شناخته شود و جزو ثروتمندترین افراد این کشور و همچنین با در اختیار داشتن دارایی 30.6 میلیارد دلار سرمایه خالص در زمره ثرتمندترین مردان جهان نیز قرار بگیرد.

استفان پرسون کیست؟

استفان پرسون، بازرگان و کارآفرین میانسال سوئدی می باشد که بارها از سوی نشریات مختلف به عنوان یکی از ثروتمندترین افراد شناخته شده است. آخرین بار نشریه فوربز بود که پرسون را به عنوان ثروتمندترین سوئدی تاریخ معرفی کرده بود. ارزش دارایی های استفان پرسون در سال 2013 حدود 28 میلیارد دلار تخمین زده شده بود.

پرسون که ریاست هیات مدیره ی شرکت H&M را بر عهده دارد و هم چنین سهامدار اصلی این کمپانی به حساب می آید، اکنون موفق شده با مدیریت خوب خود یکی از بهترین شرکت های دنیا را اداره کند و هر سال در جمع برترین و همچنین ثروتمندترین مدیران دنیا قرار بگیرد.

 

کودکی و نوجوانی استفان پرسون:

استفان پرسون در تاریخ 24 اکتبر سال 1966 و در استکهلم، پایتخت سوئد به دنیا آمد. او که در خانواده ای ثروتمند متولد شده بود به نظر کار چندان سختی برای تبدیل شدن به ثروتمندترین فرد تاریخ سوئد نداشت، اما افراد به اصطلاح پولدارهای زیادی هستند که پدر و مادرشان ثروت عمده ای را در اختیار دارند، اما در نهایت به فردی معمولی تبدیل می شوند که بزرگ ترین هنرشان خرج کردن پولی است که پدر یا مادر با زحمت به دست آورده است. اما در مورد استفان شرایط این گونه نبود.

وی که از همان ابتدا به تحصیل خود اهمیت زیادی می داد تصمیم گرفت تا از همان دوران کودکی عزم خود را جزم کرده و در آینده به عنوان یکی از مدیران کمپانی های بزرگ دنیا انتخاب شود. البته در این بین نمی توان از نقش پدر استفان نیز به سادگی گذشت ، چرا که اگر سخت گیری های او نبود استفان پرسون هرگز به جایگاه فعلی خود دست پیدا نکرده بود. در حقیقت هم پدر و مادر و هم خود استفان تلاش کردند تا او به موقعیت و شرایط کنونی برسد.

روند پیشرفت استفان پرسون:

استفان پرسون که هم اکنون و طبق آخرین رده بندی نشریه فوربز به عنوان دومین فرد ثروتمند سوئدی شناخته می شود، در ایالات متحده آمریکا اقامت دارد. ارلینگ پدر استفان نقش بسیار مهمی در رسیدن او به این نقطه ایفا کرد. پدر استفان در سال 1947 مجموعه فروشگاه های زنجیره ای Hennes & Mauritz را بنا کرد. این مجموعه ی بزرگ بعدها به استفان واگذار شد و استفان نیز به خوبی توانست پدر را سربلند کند.

هم اکنون این فروشگاه بزرگ در بیش از 200 کشور اروپایی و هم چنین آمریکای شمالی هزاران شعبه در اختیار دارد. اما چیزی که این فروشگاه های زنجیره ای را نسبت به سایر رقبا متمایز کرده است، کیفیت کار بسیار بالای این مجموعه می باشد، به طوری که Hennes & Mauritz در حال حاضر جزو بهترین فروشگاه های زنجیره ای در دنیا می باشد.

سوئد کشوری است که بسیاری از فروشگاه های زنجیره ای دنیا از آنجا به پا خواسته اند. افرادی چون والتون و برادران آلبرت از جمله شناخته شده ترین سوئدی هایی می باشند که به خاطر تاسیس مجموعه فروشگاه های زنجیره ای در جهان شناخته می شوند.

در حقیقت فضای کشور سوئد و نوع مدیریت و برنامه ریزی وزرا و حکم رانان این کشور باعث شده تا استفان پرسون و پدرش بتوانند به چنین موفقیتی دست پیدا کنند وگرنه احداث چنین فروشگاهی در ایران بدون کمک از سوی قدرتمندان تقریبا غیرممکن است. ارلینگ پرسون برای آن که مجموعه فروشگاه های زنجیره ای خود را افتتاح کند، می خواست کاملا متفاوت از رقبای خویش باشد.

در حقیقت او از سبک کلیشه ای و قدیمی فروشگاه های کشورش ناراضی بود، به همین دلیل با پایان یافتن جنگ جهانی دوم سفری به آمریکا داشت و در آن جا با فروشگاه هایی چون مکیز و بارنیز آشنا شد و سعی کرد در ساخت فروشگاه های خود این دو مجموعه را به عنوان الگوی خود انتخاب کند، چرا که حجم گسترده ای که مجموعه فروشگاه های زنجیره ای مکیز و بارنیز داشتند، پدر استفان پرسون، ارلینگ، را تحت تاثیر قرار داده بود و او تصمیم گرفت تا هر چه زودتر فروشگاهی را با الهام گیری از مجموعه فروشگاه های زنجیره ای آمریکایی بسازد.

 

مدیریت استفان پرسون:

استفان پرسون در حال حاضر مدیریت کمپانی Hennes & Mauritz را در اختیار دارد. این کمپانی که به اختصار با نام H&M شناخته می شود، یکی از مجهزترین فروشگاه های دنیا می باشد. ارلینگ پرسون تصمیم گرفت تا در سال 1982 مدیریت این مجموعه را در اختیار پسر خود استفان قرار دهد. خانواده پرسون در حال حاضر چیزی حدود 33 درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارند و هم چنین از 69 درصد حق رای برخوردار می باشند.

یکی از دلایل مشهور بودن کمپانی H&M در سطح جهان عرضه ی لباس های ارزان قیمت می باشد. البته اجناسی که در این مجموعه فروشگاه ها عرضه می شود در کنار ارزان بودن، کیفیت خوبی هم دارند که اگر چنین نبود الان Hennes & Mauritz نمی توانست بیش از 1000 شعبه در کشورهای پیشرفته اروپایی داشته باشد.

H&M توانسته است با تبلیغات در مجله های گوناگون به جایگاهی ویژه در میان فروشگاه های گران قیمت و رقیب خود برسد. ورود این شرکت به میلان را می توان یکی از موفقیت های بزرگ این کمپانی دانست، چرا که از گذشته تا به امروز، میلان به عنوان شهر مد شناخته می شود. با این وجود در ابتدا بسیاری از کارشناسان از ورود H&M به میلان مخالفت می کردند، چرا که معتقد بودند قیمت ارزان لباس های این مجموعه نشان از کیفیت کم تولیداتشان است، اما در نهایت این کمپانی با ریسک فراوان و تحت مدیریت استفان پرسون به میلان وارد شد.

از دیگر موفقیت های H&M می توان به موفقیت آن در بازارهای آلمان و سانفرانسیسکو و کنار زدن رقیبی چون GAP اشاره کرد. Hennes & Mauritz با تاسیس فروشگاه های مختلف در شهرهایی که GAP بیشترین فروشگاه را در آنجا داشت سعی کرد به رقابت با این کمپانی برود و در نهایت با موفقیت از این میدان جنگ بیرون آمد. شعبه های مختلف نیویورک و تورنتو از دیگر مراکز معتبر اچ اند ام در سطح جهان می باشد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
telegram
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.