Take a fresh look at your lifestyle.

دلایل فراموشی چیست؟

دلایل فراموشی چیست؟Reviewed by رضا عبدالوهابی on Aug 15Rating:

 

دلایل فراموشی متعددند. در این مقاله  دلایل فراموشی  را می خوانیم که برای همه آشناست، چرا که برای هر کس این اتفاق افتاده که چیزی را فراموش کند.فراموشی  تحت تاثیر عوامل مختلف به وجود می آید. درمورد ضعف حافظه‌‌ای که به علت ضعف مغز ایجاد می‌شود، بیمار ممکن است دچار سردرد خفیف، عدم تحمل نسبت به صدا و ناتوانی در تمرکز باشد.

 

بررسی دلایل فراموشی

 

دلایل فراموشی

در بخش حافظه در مورد چگونگی شکل گیری اطلاعات در درون حافظه بحث کردیم. منظور از فراموشی در واقع ناتوانی در یادآوری مطالب از حافظه بلند مدت می باشد. در مقاله ی انواع یادگیری اشاره شد که اطلاعات زیادی از طریق حواس پنجگانه وارد حافظه ما می شود. البته اکثر این اطلاعات مورد استفاده ما نیستند و تنها آن دسته از اطلاعاتی که بیشتر مورد توجه ما هستند برای پردازش به بخش های مختلف حافظه معرفی می شود.

علت اصلی فراموشی ایجاد  اختلال در سلول های مغزی و  از بین رفتن  این سلول ها یا به علت بیماری های است که موجب خون رسانی کمتر به مغز می شوند مانند بیماری های گردش خون و یا به علت مسائل روانشناسی ناشی از استرس و اضطراب که در به یادآوری اطلاعات و خاطرات وقفه ایجاد کرده و باعث بروز فراموشی می شوند.

علت فراموشی اطلاعات از حافظه حسی: 

در هر لحظه اطلاعات زيادى وارد حافظه ی حسى شما مى‌شوند که غالب آنها مورد استفاده قرار نمى‌گيرند. از میان اطلاعات فراوانى که در هر لحظه به حافظه ی حسى شما وارد مى‌شوند تنها آن اطلاعاتى که مورد توجه شما قرار مى‌گيرند انتخاب مى‌شوند و براى پردازش به بخش‌هاى ديگر حافظه سپرده مى‌شوند. بنابراين، یکی از مهم‌ترين دلايل فراموشى اطلاعات از حافظه ی حسى بى‌توجهى است.

علت فراموشی اطلاعات از حافظه کوتاه مدت:

از آنجا که گنجايش حافظه کوتاه‌مدت محدود است، به ‌سرعت از اطلاعات پر مى‌شود. وقتى که حافظهٔ کوتاه‌مدت پر شد، براى اينکه اطلاعات تازه‌اى وارد آن بشوند اطلاعات قبلى بايد از آن خارج گردند. به اين پديده جانشينى مى‌گويند. بنابراين، يک عامل مهم فراموشى يا حذف اطلاعات از حافظهٔ کوتاه‌مدت جانشينى مطالب جديد با مطالب قديمى است. اگر بخواهیم مثال واضحی بزنیم می توانیم گوشی موبایل را مثال بزنیم که مانند حافظه کوتاه مدت عمل می کند.

 

چرا مطالب را فراموش می کنیم؟

 

 

دلایل فراموشی چیست؟

 • یکی از علل فراموشی در واقع حذف اطلاعات به علت استفاده نکردن از آن  برای مدت طولانی می باشد.

برخی اطلاعات با برجسته سازی وارد حافظه بلند مدت می شوند و دست خوش تغییرات قرار می گیرند. البته بسیاری از دانشمندان بر این باور هستند که اطلاعات وارد شده به حافظه بلند مدت هیچگاه  فراموش نمی شوند. اما علت هایی وجود دارد که بعضی اوقات قسمت هایی از خاطرات و اطلاعات در دسترس نیستند و به یادمان نمی آیند.

 • برخی دانشمندان براین باور هستند که انسان بعضی اطلاعات را که دوست ندارد سرکوب می کند و به دست فراموشی می سپارد.

این تئوری به نظریه واپس زدن یا سرکوب معروف است. 

 • نظریه تداخل علت دیگری برای فراموش کردن اطلاعات از حافظه بلند مدت می باشد.

 به عبارت ساده تر اطلاعات جدیدی که یاد می گیریم با اطلاعاتی که در همین زمینه قبلا یاد گرفته بودیم همخوانی ندارند. به این نوع تداخل بازداری پس گستر می گویند.اگر در این حالت اطلاعات قدیمی مانع یادآوری اطلاعات جدید شود بازداری پیش گستر می گویند.

بر طبق این نظریه مطالب همیشه در حافظه انسان قرار دارند و فقط وقتی فراموش می شوند که در بازیابی اطلاعات دچار مشکل می شویم. این حالت از فراموشی دقیقا مانند پرونده هایی است که در بایگانی وجود دارد اما شماره پرونده را نداریم. در صورتی که شماره پرونده را داشته باشیم خیلی آسان تمام اطلاعات آن را به خاطر می آوریم.

 • از سن ۲۰ سالگی به بعد سلول های مغز از بین می رود و همین امر باعث کاهش به یادآوری اطلاعات می شود.                    

با ورزش کردن، حل جدول، انجام بازی های فکری مثل شطرنج، مطالعه کردن و انجام فعالیت های اجتماعی می توانید روند از بین رفتن سلول های مغز را به تاخیر بیندازید.

 • از دیگر علل فراموشی، داشتن استرس طولانی مدت و مزمن می باشد.

استرس طولانی مدت باعث می شود بخشی از مغز تحلیل برود  و در به یادآوردی و تمرکز گرفتن دچار مشکل شوید، که همین مسئله منجر به بیماریهایی چون افسردگی، دلواپسی، مشکلات قلبی و دیابت می شود.

انواع فراموشی:

 

دلایل فراموشی

 

حافظه فرار:

یکی از شایع ترین انواع فراموشی ها است که در آن اطلاعات و دانسته ها در طول زمان فراموش می شوند. به طور کلی ذهن انسان تمایل دارد اطلاعات را بلافاصله بعد از یادگیری فراموش کند، به همین دلیل هر چه بیشتر از اطلاعات و دانسته های خود استفاده کنید کمتر فراموششان می کنید.

حواس پرتی: 

نوع دیگری از فراموشی  است که در اثر عدم تمرکز ایجاد می شود. وقتی هنگام انجام فعالیتی به موضوع دیگری فکر می کنید و یا حتی به هیچ چیز دیگری فکر نمی کنید، ذهن نیز اطلاعات را درست کدبندی نمی کند؛ بنابراین هنگام بازیابی به مشکل برمی خورد.

بلوکه شدن ذهن:

وقتی می گویید: «نوک زبانم است ولی…» دقیقا دچار بلوکه شدن حافظه شده اید؛ یعنی چیزی را می دانید اما نمی توانید در آن لحظه درباره اش فکر کنید و نمی توانید یک خاطره یا اطلاعات خاص را بازیابی کنید. گاهی شباهت دو خاطره یا اطلاعات باعث می شود به جای آنچه دنبالش هستید، موارد مشابه را به خاطر بیاورید و دیگر پس از آن تا مدتی نتوانید به خاطره و اطلاعات اصلی دسترسی داشته باشید. این مساله با افزایش سن بیشتر رخ می دهد و به همین دلیل است که بیشتر سالمندان نمی توانند اسامی را درست به خاطر بیاورند.

یادآوری ناقص:

نوعی از فراموشی است که اگرچه کل ماجرا را به یاد می آورید اما نمی توانید جزئیاتش را به خاطر بیاورید. نوع دیگر این فراموشی زمانی است که فکر می کنید یک ایده بکر و تازه به ذهن شما خطور کرده است اما بازتاب چیزی است که قبلا خوانده، دیده یا شنیده اید اما کاملا فراموشش کرده اید.

فراموشی پنهان:

واضح ترین خاطره ها نیز صد درصد با واقعیت منطبق نیستند چون هنگام به خاطر سپردن آنها تفسیرها، تجربه ها، باورها و وضعیت روحی در چگونگی ذخیره شدن آنها تاثیر می گذارند. این مساله باعث می شود خاطره ها و اطلاعات با نوعی فیلتر شخصی در ذهن کدبندی شوند، به همین دلیل موقع بازیابی آنها را طوری به یاد می آورید که خودتان ذخیره کرده اید، نه آن طور که واقعا رخ داده اند. در نتیجه بخشی از واقعیت را فراموش می کنید بدون اینکه خودتان از آن با خبر باشید.

چند توصیه برای حفظ سلامت مغز: 

دلایل فراموشی

 

۱- ورزش کنید:

ورزش منظم عامل مهم در تولید سلول های مغزی جدید است. ورزش باعث كنترل بهتر استرس، اضطراب و افسردگی می شود كه همه اینها در ايجاد فراموشی نقش دارند.

۲- خواب و استراحت کافی داشته باشید:

 

دلایل فراموشی

 

کم خوابی باعث اختلال در نحوه ذخیره شدن  اطلاعات، ضعف حافظه، عدم تمرکز و کاهش تولید سلول های مغزی جدید می شود. بنابراین توصیه می شود که در شبانه روز ۸ ساعت خواب مناسب داشته باشید تا در طول روز دچار خستگی نشوید و سطح حافظه شما کاهش نیابد.

۳- روابط اجتماعی خود را افزایش دهید:

تحقیقات نشان داده کسانی که با خانواده، اقوام و به طور کلی افراد جامعه ارتباط ندارند بیشتر در معرض ابتلا به فراموشی قرار دارند.

۴- سیگار نکشید:

استعمال دخانیات باعث کاهش اکسیژن رسانی به مغز می شود و امکان ابتلا به بیماری های عروقی وسکته مغزی را افزایش می دهد و همین موجب فراموشی می شود.

۵- استرس خود را مدیریت کنید:

دلایل فراموشی

 

كورتيزول يا هورمون استرس در دراز مدت به مغز آسيب وارد کرده و موجب فراموشی می شود. بنابراین دوری از استرس و اضطراب یعنی دوری از فراموشی. شواهد قوی نشان می دهد که اضطراب، افسردگی، و بیماری های دو قطبی، مدارهای عصبی درگیر در توسعه و بازیابی خاطرات را مختل می کند. افسردگی شدید اغلب به همراه از دست دادن حافظه است. خبر خوب این است که از دست دادن حافظه ناشی از اختلالات خلقی برگشت پذیر است و آن هم با بهبود خلق و خو و کاهش استرس.

۶- مراقب تغذیه خود باشید:

دلایل فراموشی

 

از میوه ها و سبزی ها استفاده کنید. مواد غذایی که سرشار از امگا ۳ هستند مانند ماهی سالمون، تن، گردو و … استفاده کنید. ویتامین های مختلف مانند C، B12، B3 و اسید فولیک مصرف کنید. از مصرف چربی های اشباع شده، چای، قهوه، الکل، فراورده های آرد سفید، قند، رنگ های غذایی و …  پرهیز کنید. 

۷- پیاده روی کنید:

۱۰ تا ۱۴ کیلومتر پیاده روی در هفته مانع فراموشی و زوال عقل می شود.

نتیجه گیری

فراموشی یک ارتباط موثر با کاهش اعتماد به نفس دارد. اولین دلیل فراموشی که اطلاعات ازحافظه ی حسی ما پاک می شود، عدم توجه و تمرکز ذهن روی موضوع است. پس اولین راه جلوگیری از فراموشی تمرکز حواس و توجه به مطلب است. دلیل دوم جایگزینی اطلاعات قدیمی با اطلاعات جدید می باشد که این اتفاق در حافظه ی کوتاه مدت می افتد. سومین دلیل حذف اطلاعات به دلیل استفاده نکردن از آن به مدت طولانی می باشد. دلیل چهارم سرکوب اطلاعات ناخوشایند می باشد. تداخل اطلاعات جدید و قدیمی دلیل بعدی است و آخرین دلیل عدم توانایی در بازیابی اطلاعات می باشد.

در پایان به این نکته اشاره می کنم که استفاده از راه های افزایش تمرکز و روش های تند خوانی، روش صحیح مطالعه است که موجب می شود فراموشی کاهش قابل ملاحظه ای کند و بدین وسیله مدیریت زمان بهتری داشته باشید.

چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به سایت تست تندخوانی مراجعه نمایید.


تیم آموزشی ماهان تیموری
خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هرچه بهتر مقالات یاری نمایید

نویسنده: ماهان تیموری

ارائه دهنده آموزش های کسب و کار ، کارآفرینی ، هوش مالی

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
 1. مریم کاربر می‌گوید

  سلام.واقعا عالی بود

 2. حسن فکری کاربر می‌گوید

  سلام.عالی بود استفاده کردم