Take a fresh look at your lifestyle.

هشدار، آیا از تاثیرات فضای مجازی بر کیفیت زندگی خود اطلاعی دارید؟

هشدار، آیا از تاثیرات فضای مجازی بر کیفیت زندگی خود اطلاعی دارید؟Reviewed by الهه کریمی on Dec 16Rating:

بلاخره شبکه های اجتماعی مفید است یا مضر؟ آیا می توان توسط آن درآمدزایی کرد؟ آیا دنیای مجزای ما را از زندگی طبیعی دور می کند؟ این ها همه سوالاتی است که بسیاری از مردم از خود می پرسند.

تا بحال توجه کرده اید که چند ساعت در روز را در دنیای مجازی به سر می برید؟

دنیای مجازی چیست؟

دنیای مجازی همان شبکه های اجتماعی، وب سایت ها، اپلیکیشن های موبایل و هر آن چیزی است که ما را توسط اینترنت به دنیایی دیگر متصل می کند. شبکه های اجتماعی در واقع اپلیکیشن ها ویا وب سایت هایی هستند که توسط آن می توان اجتماعی مجازی در اینترنت داشت و در آن به انتقال اطلاعات پرداخت.

 صادقانه بگویم، گاهی اوقات واقعا آرزو می کنم که ابزارهایی مانند گوشی های هوشمند، لپ تاپ، iPads و … اختراع نشده بودند. مطمئنا، آن ها فوق العاده جذاب و سرگرم کننده هستند اما در عین حال می توانند قاتلان زمان به شمار می روند.

برخی از مردم برای به دست آوردن اطلاعات مفیدی در زمینه کاری و تحصیلی و یا برای کسب درآمد از این دنیا بهره می برند. اما این که نوجوانان از آن ها مدام استفاده کنند وحشتناک است. 

دنیای مجازی

در نگاه اول، ممکن است تصور کنید این نقل قول از یک والد یا پدربزرگ، مادربزرگ است که از مزایای شبکه های اجتماعی و رسانه های اجتماعی آگاهی چندانی ندارند. اما این موضوع توسط یک مدرسه و به عنوان بخشی از یک تکلیف مطرح شد و آن نقل قول هم پاسخی از زبان یکی از نوجوانان این مدرسه به این سوال بود “چگونه شبکه های اجتماعی آنلاین بر روابط شما با دوستان و خانواده تاثیر گذاشته است؟”

این دانش آموز می افزاید: “شیوه زندگی نوجوانان از آنچه که بیست سال پیش بود کاملا تغییر کرده است. در حال حاضر،  ارتباطات چهره به چهره کاهش چشمگیری پیدا کرده که توانایی نسل ما را در برقراری ارتباط با دیگران بسیار کاهش می دهد. “

با وجود علاقه ای که در بین جوانان و نوجوانان به دنیای مجازی دیده می شود اما تحقیقات نشان می دهد که آن ها رضایت کاملی از دنیای دیجیتال ندارند. جوانان در جوامع خود ادعا می کنند که تعاملات چهره به چهره چیز دیگری است که باعث می شود تا انگیزه بیشتری برای زندگی در آینده داشته باشند.

در این مقاله هدف ما ایجاد بحث های بیشتر درباره مزایا و معایب شبکه های اجتماعی و تأثیر آن در رشد جوانان و یا درآمدزایی افراد از این راه است.

ابتدا سعی می کنیم تا معایب این تکنولوژی جدید را مورد بررسی قرار دهیم.

عدم ارتباط احساسی

چند هفته پیش یکی از دوستانم به من پیامی داد و به خاطر موضوعی ناراحت بود. او با لحن بسیار تندی پیام را نوشته بود و من اطمینان داشتم که اگر قرار بود تا رو در رو با هم صحبت کنیم، هیچگاه از این کلمات استفاده نمی کرد.  کیفیت مکالمه با استفاده از رسانه های اجتماعی وحشتناک است، زیرا شما نمیتوانید از طرف مقابل احساسات واقعی را دریافت کنید. 

اجازه می دهد که افراد به راحتی مجازات شوند

دنیای مجازی

اینکه ما فکر می کنیم چون افراد به ما دسترسی ندارند پس می توانیم از هر لفظی برای انتقاد از آن ها استفاده کنیم بسیار ناعادلانه است. در دنیای مجازی مردم به راحتی به یکدیگر ناسزا می گویند و یا دیگران را قضاوت می کنند.

 چرا فقط یک لحظه خودمان را جای همان فردی که در حال قضاوت او هستیم نمی گذاریم؟

احساسات دیگران را در نظر نمی گیریم و گاهی تنها برای یک لحظه شادی و یا حتی رهایی از ناراحتی جملاتی را می نویسم که شاید کیفیت زندگی فرد مقابل را تا سال ها تحت تاثیر قرار دهد.

هر وقت از رسانه های اجتماعی به عنوان راهی برای آسیب رساندن به مردم استفاده می شود، بسیار ناامید می شوم. من تعجب می کنم که چطور این اتفاق رخ می دهد وقتی نویسندگان فراموش می کنند که مردم واقعی پشت صفحه نمایش هستند.

کاهش مهارت های ارتباطی چهره به چهره

اگر برای برقراری ارتباط با دیگران تنها به دنیای مجازی بسنده کنید  توانایی معاشرت با افراد حقیقی را در دنیای واقعی تا حدودی از دست خواهید داد. این امر زمانی تاثیرگذارتر می شود که نوجوانان ما تنها در فضای مدرسه ارتباط چهره به چهره را تجربه کنند و بیشتر زمان خود را داخل خانه و با دنیای دیجیتال بگذرانند.

بیان غیرواقعی احساسات

همه ما این تجربه را داشته ایم که با خواندن یک متن و یا یک عکس خنده دار از یک استیکر که در حال قهقه زدن است استفاده می کنیم و آن را برای فرد ارسال کننده می فرستیم، اما در واقعیت حتی لبخند هم نمی زنیم.

روانشناسان دانشگاه آکسفورد می گویند: عمل فیزیکی خنده و نه ایده انتزاعی آن همان چیزی است که باعث می شود تا احساس خوبی داشته باشید. با نمایشی مصنوعی و تایپ شده که حتی شادی مشابهی را به وجود نمی آورد، هیچ احساس مثبتی به دست نمی آید.

از بین بردن و تفکر

از زمان آغاز شبکه های اجتماعی، کیفیت مکالمات کاهش یافته است. امروزه مردم زمان زیادی را صرف مکالمات آنلاین می کنند، آن ها احساسات و شخصیت افرادی را که با آن ها صحبت می کنند هیچگاه درک نخواهند کرد. هنگامی که شما از طریق یک پیام یا حتی یک صدا صحبت می کنید، در اکثر مواقع  نمی توانید احساسات فرد مقابل را کاملا درک کنید.

فضای مجازی

تندرستی را تسهیل می کند

عصر جدید و تکنولوژی های آن باعث تنبلی می شود زیرا به جای اینکه به دوستانتان بپیوندید و با آن ها برای تفریح و ورزش از خانه خارج شوید، در دنیای مجازی در ارتباط هستید. حتی برای صحبت با اعضای خانواده نیز از اتاق خود خارج نمی شویم و با پیام دادن با آن ها ارتباط برقرار می کنیم. 

“انجام ندادن فعالیت ها فیزیکی برای همه افراد آسان است اما … این یک راه فوق العاده برای اتلاف وقت محسوب می شود.”

کاهش نزدیکی خانواده

فیس بوک، توییتر، تلگرام و اینساتگرام بیش از آنچه فکر می کنیم ما را از خانواده دور می کند… وقتی برای تماشای یک فیلم خانوادگی به دور هم جمع می شویم، اعضای خانواده به گوشی های هوشمند خود  توجه دارند تا تماشای یک فیلم با یکدیگر.

معایب شبکه های اجتماعی و رسانه های اجتماعی در دهه های آینده مورد بررسی قرار خواهند گرفت. در عین حال، منبع مهم نگرانی در میان طرفداران حفظ حریم خصوصی افراد و همچنین نگرانی والدین از امنیت کودکان خود در این گونه محیط هاست. اما به وضوح، معایب شبکه های اجتماعی بسیار عمیق تر از حفظ حریم خصوصی و ایمنی است.

حال از معایب این شبکه ها گذشته و به برخی از مزایای آن ها بپردازیم:

یکی از مهم ترین فواید اینگونه شبکه ها انتقال اطلاعات در میان کاربران یک موضوع خاص است. به طور مثالی شما پیجی را در اینستاگرام فالو کرده اید که درباره شغلتان و یا رشته تحصیلیتان است. در نتیجه هر روز می توانید اطلاعات دسته اولی را از این پیج به دست آورید.

فضای مجازی

علاوه بر آن برخی از شرکت ها در دنیای مجازی به معرفی کسب و کار خود و ارائه محصولاتشان می پردازند که در اکثر مواقع تاثیرات فوق العاده ای نیز برایشان به همراه دارد.

رسانه های اجتماعی ابزاری مدرن برای بازاریاب ها هستند که سعی می کنند هر وسیله ای را برای رساندن پیام خود به بازار هدف در نظر داشته باشند. این رسانه دارای مزایا و معایب بسیاری است و شرکت ها همیشه در پی یافتن راه مناسب برای استفاده از آن ها هستند.

مزایای بازاریابی با شبکه های اجتماعی:

مزیت اصلی بازاریابی رسانه های اجتماعی با هزینه مرتبط است. اکثر سایت های رسانه های اجتماعی دسترسی آزاد به ایجاد یک پروفایل و ارسال اطلاعات را دارند. مزیت دستیابی به بازار هدف برای سرمایه گذاری نقدی یا بدون سرمایه بسیار مهم است. ماهیت ویروسی رسانه های اجتماعی بدین معنی است که هر کسی پست های شما را می خواند توانایی انتشار اخبار را در شبکه خود دارد، بنابراین اطلاعات می تواند در یک زمان کوتاه به تعداد زیادی از مردم برسد.

دنیای مجازی

پس کالا و یا خدمات شما به راحتی در میان مردم تبلیغ خواهد شد. افرادی که برای تبلیغ محصولات یا خدمات خود از این رسانه ها استفاده می کنند، غالبا درآمد بسیار خوبی کسب می کنند.

معایب بازاریابی با شبکه های اجتماعی:

به روز رسانی محتواهای رسانه های اجتماعی زمانبر است و نیاز به یک فرد با دانش درباره شرکت و محصولات شماست تا آن ها را مدیریت کند .اطلاعات تنها برای یک زمان کوتاه قابل رویت می باشد تا پست های جدید جایگزین آن شود. علاوه بر آن انتشار مطالب کپی و یا بی کیفیت می تواند نتیجه ای عکس برای شما به همراه داشته باشد.

سخن پایانی:

حال تصمیم با شماست، می خواهید از این دنیای پر رمز و راز به نفع خود استفاده کنید و یا می خواهید زمانتان را به کلی از دست دهید و در نهایت نیز چیزی عایدتان نشود. معایب و مزایای دنیای مجازی بسیار است اما ما می توانیم با استفاده درست از آن در مسیر موفقیت سریع تر حرکت کنیم.

 

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.