Take a fresh look at your lifestyle.

چند نکته مهم در روانشناسی حرکات بدن

چند نکته مهم در روانشناسی حرکات بدنReviewed by مدیر سایت on Nov 16Rating:
مدت زمان مطالعه برای این مقاله 6 دقیقه می باشد

مقدمه

امروزه روانشناسی حرکات بدن ;در بسیاری از جلسات و مذاکره ها  کاربرد فراوانی دارد و میتوان با استفاده از آن به به موفقیت های زیادی دست پیدا کرد.اغلب افراد هنگام شنیدن زبان یا حرکات بدن در یک جمله ;به صورت ناخودآگاه ذهنشان به سمت شغل هایی مثل بازیگری،پلیس،مجری های تلویزیون و کاراگاه ها میرود.

اما روانشناسی حرکات بدن برای هر فردی که در جامعه زندگی میکند لازم است.

اگر زمانی مجبور باشید برای مدتی در جایی زندگی کنید که به هیچ عنوان با زبان گفتاری آنها آشنا نباشید ;ناخودآگاه مجبور میشوید راهی برای ارتباط برقرار کردن پیدا کنید یا حداقل راهی برای متوجه شدن منظور اطرافیان بیابید;آنگاه در این فشار شاید تنها راهی که به نظرتان برسد آنالیز کردن حرکات بدن آنهاست که منظورشان از حرفی که میزنند چیست.

ما زبان بدن و حرکات آن را از همان بدو تولد به صورت خدادادی میشناسیم;به صورتی که یک نوزاد هنگام گشنگی،خوشحالی،تایید یا تکذیب یک عمل در مقابل والدین و اطرافیان سعی میکند با حرکات دست ،پا و سر هدف خود را برساند.

ارتقای زندگی با روانشناسی بدن

طی تحقیقات صورت گرفته دریافته اند; افرادی که ارتباطات غیر کلامی و زبان بدن را به خوبی میشناسند و میتوانند از آن استفاده کنند; توانایی این را دارند که به راحتی برداشت دیگران را از خودشان  مدیریت کنند;و نسبت به افراد فاقد این مهارت زندگی موفق تری دارند.

برای درک رفتار غیر کلامی باید زیاد مشاهده کرد این کلید روانشناسی حرکات بدن است.

هنگامی که روی صحنه تصادفی حاضر می شوید اگر به دقت به افراد موجود در حادثه دقت کنید ;میبینید که رفتارآنها تحت تاثیر این شوک قرار گرفته است  اغلب مات و مبهوتند;بعضی از آنها به دلیل استرس مدام در ترافیک راه میروند،به همین دلیل پلیس راهور از آنها میخواهد که در ماشین بنشینند.  

اگر شما بتوانید این حرکات را بشناسید و رمز گشایی کنید دیگر نیاز به صحبتهای بیهوده در مذاکرات نخواهید داشت.

برای مثال اگر فردی لبها را به هم میچسباند و محکم فشار میدهد نشانه این موضوع است که دچار دردسر شده است.                   

سعی کنید رفتارهای عادی افرادی که با آنها زیاد سر و کار دارید را بشناسید،معمولا دستشان را کجا می گذارند.

موقعیت پاهایشان در حالت نشسته چگونه است;موقعیت بدن و چگونگی صورت و حالت چشمها،ابرو ها و لبها به طور کل میخواهم این را بگویم که شما باید توانایی این را داشته باشید که  بین صورت عادی و صورتی که تحت استرس است تمایز قایل باشید.        

شما باید دراین کار به حدی حرفه ای باشید که در مذاکرات خود با اعتماد به نفس بالا حاضرشوید و موقعیت کلی ظاهر طرف مقابلتان را در اولین برخورد مشاهده کنید و به شما کمک میکند در صورت خارج شدن از حالت عادی و کمترین استرس ایجاد شده آن را متوجه شوید و تبدیل به یک فرصت کنید.همیشه سعی

کنید به حرکات بدن افراد نگاه کنید.

تغییر در حرکات بدن افراد نشان دهنده تغییرات در ذهنشان و چگونگی فکر کردن و رضایت یا نارضایتی آنها نسبت به آن موضوع باشد.شما از این طریق میتوانید ذهن افراد را بخوانید و احساسات و استرس آنها را کنترل کنید.

کودکی که برای رفتن به پارک از خود خوشحالی نشان میدهد،با فهمیدن از اینکه پارک تعطیل است به سرعت تغییر حالت می دهد.

بزرگسالان متفاوت نیستند ما با خوشحالی از تماس یک دوست قدیمی تلفن را جواب میدهد;اما ناگهان از طرف آن دوست خبر بدی میشنود و باز هم به سرعت تغییر حالت میدهد.

فرق بین پیام های غیر کلامی درست و پیامهای غیر کلامی نادرست

توانایی تشخیص این دونوع پیام نیاز به تجربه دارد.این کار نه تنها نیاز به مشاهده دقیق بلکه نیاز به قضاوت صحیح دارد.

باید توانایی این را کسب کنید که به اشتباه حالتی از بدن یا چهره را مورد قضاوت قرار ندهید.

این نوع رفتار ها از جانب فرد مقابل شما گاه صادقانه و گاه غیر صادقانه است.

در آنالیز کردن دیگران ریزبین باشید

آنقدر ریزبین باشید که رفتارهای غیر کلامی آنها را بتوانید رمزگشایی کنید;اما چیزی که نمیخواهید هنگام بررسی دیگران انجام دهید این است که آنها از این رفتار شما باخبر نشوند;هدف شما مشاهده و بررسی کامل حرکات بدن و رفتارهای غیر کلامی بدون اطلاع طرف مورد بررسی باشد;برای کسب مهارت مشاهده ای کار تمرین کنید و آن وقت تلاشهایتان موفقیت آمیز خواهد شد و به ثمر خواهد نشست.

بدن انسان میتواند هزاران پیام غیر کلامی صادر کند.

رفتارهای طبیعی در روانشناسی حرکات بدن

اگر به حرکات خود در طول روز دقت کنید.شاید چند بار بدون دلیل لبتان را گاز بگیرید;دستتان را روی پیشانی خود بکشید و به پشت گردنتان ضربه بزنید.این رفتارها را در طول روز در رفتار اغلب اطرافیانتان میبینید; پس این نوع حرکات از روی عادت و بدون دلیل انجام میگیرد و آن را نباید قضاوت کرد.

یک بخش از مغز که به طور غیر ارادی و بدون تفکر نسبت به جهان اطراف واکنش نشان میدهد این قسنت را مغز اعضا و جوارح می گویند.این قسمت مسئول بقای ماست و هیچ استراحتی ندارد.همیشه در حال کار است.مغز اعضا و جوارح مرکز احساسی ما نیز هست.

هنگامی که این قسمت از مغز به پیامهای اطراف در جهان پیرامون واکنش نشان میدهد و به صورت فیزیکی در پاها;دست ها و صورت نمایان میشود و در تمامی انسانها یک نوع است حقیقی و اصیل.به همین  دلیل اسم این قسمت از مغز را مغز صادق مینامیم.

این پاسخ ها و واکنش ها در مغز صادق نه تنها به کودکی ما بلکه به اجداد و نیاکانمان بازمیگردد.

آنها در مغزمان و سیستم عصبی ما پیچیده شده است و حذف یا پنهان کردن آین پیامها مشکل است.

بخش دیگری از مغز که به تازگی مورد استفاده قرار میگیرد و مسئول شناخت و حافظه است ;ما را از دیگر پستانداران متمایز کرده است که به آن مغز جدید میگوییم.

مغز جدید وظیفه اندیشیدن را بر عهده دارد;این بخش از مغز; ما را به ماه رساند و محاسبات و تجزیه و تحلیل ها ; خلاقیت ها و حدس زدن ها را انجام میدهد;در هر صورت این قسمت از مغز کمترین صداقت را دارد و به مغز دروغگوی ما معروف است.       

این قسمت از مغز برخلاف مغز اعضا و جوارح کمترین قابلیت اطمینان را دارد.این مغز اغلب فریب میدهد.

به طور مثال در بازجویی توسط کاراگاه ها هنگامی که سارق را بازجویی میکنند و متهم تصمیم به دروغگویی میگیرد ;در این حالت سعی میکند به طور هوشمندانه از جرمش دفاع کند و دروغ بگوید.

این جواب ها به عهده مغز جدید است و در این حالت این قسمت از مغز; با قسمت دیگر که همان مغز اعضا و جوارح است به مقابله در می آید و کاراگاه متوجه میشود که بین کلام و رفتار غیر کلامی عدم هماهنگی وجود دارد ;و با استفاده از روانشناسی حرکات بدن مجرم را تحت فشار برای اقرار به ارتکاب جرم قرار میدهد.

 برای افزایش اطلاعات خود در زمینه روانشناسی حرکات بدن میتوانید; به قسمت مقالات زبان بدن در وب سایت ماهان تیموری مراجعه کنید و در این باره بسیاری از اطلاعات مهم و نکته های کاربردی را به اطلاعات خود اضافه کنید.

چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به وب سایت تند خوانی مراجعه کنید

با عرض پوزش تصویر روانشناسی حرکات بدن با مشکل مواجه است

خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مقالات یاری نمایید

تیم آموزشی ماهان تیموری

نویسنده :ماهان تیموری- پویا ودایع

ارائه دهنده کلیه آموزش های کسب و کار ، کارآفرینی ، آموزش فن بیان

 

 

 

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
  1. محمد کاربر می‌گوید

    خوب بود

  2. حسن فکری کاربر می‌گوید

    ممنون عالی بود