Take a fresh look at your lifestyle.

راه اندازی کسب و کار اینترنتی

راه اندازی کسب و کار اینترنتیReviewed by Marjan on Mar 5Rating:

بهتر است با یک تعریف شروع به کار کنیم:به مجموعه کارهایی که در فضای اینترنت انجام میشود کسب و کار اینترنتی می گویند.به طور مثال: شما در گذشته برای خرید لباس یا هر وسیله دیگری به فروشگاه می رفتید و محصول مورد نظرتان را می خریدید اما در حال حاضر شما وسایل مورد نیاز خود را می توانید از اینترنت هم تهیه کنید ، امروزه بیشتر مردم بیشتر به خرید های اینترنتی رو آورده اند و کسب و کار اینترنتی رونق بسیاری گرفته است.

کسب و کار اینترنتی چیست

 

راه اندازی کسب و کار اینترنتی3

پیشنهاد ما به شما راه اندازی کسب و کار اینترنتی است. اما ممکن است از خود بپرسید چگونه؟ از کجا باید شروع کنیم؟ چه چیزهایی برای شروع کار لازم داریم؟ ما به شما کمک میکنیم تا جواب همه سوالات خود را پیدا و بتوانید یک کسب و کار اینترنتی راه بیندازید:

 

چگونه کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنیم؟

میخواهیم روشی را برای شما بازگو کینیم تا بتوانید با کمترین هزینه ها ، کسب و کار اینترنتی خودتان را راه اندازی کنید.

سوالی که ممکن است داشته باشید این است که آیا واقعاً از اینترنت میتوان کسب درآمد کرد؟
کسب درآمد از اینترنت ، سالهای است که امکان پذیر است و تا به امروز افراد زیادی توانستند از طریق اینترنت ، در کشور میلیاردها تومان پول به دست بیاورند.

بعضی از افراد با کمبود آگاهی دست به کسب و کار اینترنتی زدند و ضررهای مالی بسیاری را دیدند و از طرفی نمی دانند چگونه شروع کنند برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی در بازار.

 

موفقیت در کسب و کارهای اینترنتی چیست؟

راه اندازی کسب و کار اینترنتی2

 

شاید تا به امروز ایده های خوبی در سر داشتید ولی هر سری به علت کمبود منابع مالی یا جور نشدن شرایط مجبور شدید ایده های خودتان را سرکوب کنید. خیلی ها دوست دارند برای خودشان یک فروشگاه داشته باشند ولی بودجه کافی را برای راه اندازی یک فروشگاه ندارند.

برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی چه کارهایی باید انجام بدهیم؟

شما میتوانید بخش کوچکی از بازار را هدف قرار دهید و فقط روی یک موضوع و محصول خاص تمرکز کنید. از طرفی بازار امروز را مورد بررسی قرار دهید و کاری که فکر میکنید رونق بیشتری دارد و بهتر میتوانید کار کنید را شروع کنید. برای مثال عده ای در فروش لباس های مردانه و زنانه مهارت دارند و به خوبی میتوانند کسب درآمد کنند. عده ای دیگر میتوانند فیلم بفروشند و یا محصولات دیجاتالی را بفروشند.

در زمینه کسب و کار اینترنتی کار زیاد است اما در درجه اول باید ببینید که توانایی چه کاری را دارید بعد شروع کنید. باید مطمئن باشید که در کاری که انتخاب کردید میتوانید موفق باشید.

در اینجا میخواهیم قدم به قدم نکات مربوط به کسب و کار اینترنتی شما را آشنا کنیم:

قدم اول: شناسایی علایق، سرگرمی و مهارت و تخصص

اولین گام برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی شناسایی علایق و سرگرمی های شخصی و مهارت ها و تخصص هایی است که دارید. باید ببینید که به چه کاری علاقه دارید؟

انجام دادن چه کارهایی برایتان بیشتر از همه لذت بخش است؟

مهمتر از همه چه مهارت ها و تخصص هایی دارد و یا چه حرفه ای را بلد هستید؟

اینها سوالاتی است که در ابتدا از خود باید بپرسید، اهیمت این موضوع خیلی مهم است حتی از مراحل بعد که راه اندازی است مهمتر میباشد. پس سعی کنید بهترین جواب را برای خود پیدا کنید.

 

قدم دوم: انتخاب حوزه کاری بر اساس علایق و تخصص برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی

راه اندازی کسب و کار اینترنتی5

 

وقتی که دریافتید که به چه چیزی علاقه دارید و توانایی انجام آن را دارید نوبت آن است که آن را به عنوان کسب و کار اینترنتی خود شروع کنید. انتخاب حوزه کاری بسیار مهم است. شکا باید بدانید که چه کاری را میخواهید انجام دهید و تحقیقات خود را به صورت گسترده باید انجام دهید. باید بازار را مورد بررسی قرار دهید و ببینید که چه چیزی امروزه مورد توجه افراد قرار گرفته است و حاضر هستند خریداری کنند و نیاز زندگی روزمره شان است. از طرفی باید ببینید که به چیزی علاقه دارید. علاقه نقش مهمی دارد. اگر کاری را شروع کنید که به آن علاقه نداشته باشید مطمئن باشید که با شگست مواجه میشوید. در ادامه این موضوع را بیشتر مورد بررسی قرار میدهیم.

 

قدم سوم: بررسی و شناسایی رقبای کسب و کار اینترنتی تان

بعد از مرحله انتخاب موضوع کاریتان نوبت آن رسیده است که رقیب های حوزه کاری خودتان را شناسایی کنید و در مورد هر کدام از آنها تحقیق و بررسی کنید. باید بدانید که آنها برای کار و موفقیت خود چه فوت و فن هایی را استفاده میکنند، چه کاری را میکنند. اگر از رقیب های خود غافل باشید نمیتوانید در بازار کسی و کار اینترنتی موفق باشید. باید بدانید و تحقیق کنید که چرا برخی از رقبای شما مشتریان و فروش بیشتری را دارند. این موضوعات و دلایل موفقیت انها را باید کنار هم بگذارید تا بتوانید شما هم مثل آنها موفق باشید.پس این مرحله هم مرحله حساس و مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید.

 

قدم چهارم: تولید محصولات و نوشتن محتوای آموزشی

 

راه اندازی کسب و کار اینترنتی10

بعد از شناسایی رقبای خود باید شروع به کار و تولید محتوا کنید. یا میتوانید محتواهای آموزشی بفروشید.

در این مرحله فکرتان خوب باید کار کند و ایده های نوین را جهت پیشرفت خود باید انتخاب کنید. برخی از افراد هستند که میتوانند خودشان محصول تولید کنند و به فروش برسانند اگر شما هم جزو این دسته افراد هستید باید ایده های خوبی داشته باشید و محصولات منتوعی باید تولید کنید تا مشتریان زیادی را بتوانید جذب کنید. در کل فکرتان باید ایده ساز باشد. باید بدانید که کاری که انجام میدهید در نهایت قرار است به دست مشتریان خود برسد پس باید به خوبی کار کنید.

 

قدم پنجم: راه اندازی و طراحی وب سایت کسب و کار اینترنتی

حال نوبت آن رسیده است که محصولات و توانایی های خود را در سایتی بگذارید. پس باید برای خود یک سایت طراحی کنید. برای این کار باید از یکی از دوستان خود که در زمینه راه اندازی سایت تخصص دارد کمک بگیرید و یا خودتان در زمینه راه اندازی سایت مطالعات زیادی را انجام دهید تا بتوانید یک سایت را راه اندازی کنید. شما باید خودتان محصولاتتان را به فروش برسانید و برای خود بازاریابی کنید. در واقع در این شغل خودتان رئیس خودتان هستید و خودتان باید تبلیغات کنید. در ادامه به این موضوع بیشتر دقت میشود.

قدم ششم: تولید محتوای منظم و متناسب با موضوع کسب و کار اینترنتی

 

 

خودتان باید شروع به کار کنید و برای کسب و کار اینترنتی تان محتوای آموزشی بنویسید. باید در سایت خود تبلیغ کنید و اصول بازاریابی را بیاموزید تا بتوانید در صفحه خود از مطالبی استفاده کنید تا مشتریان با دیدن آنها بتوانید انگیزه را در آنها ایجاد کنید تا محصولات شما را خریداری کنند. یک سری اصول بازاریابی در سایت وجود دارد که مربوط به راه های بازاریابی حرفه ای در سایت است. سعی کنید آنها را خوب مطالعه کنید. در یکی دو سایت موفق که به کسب و کار اینترنتی میپردازند وارد شوید و ببینید که تبلیغاتشان در سایت به چه صورت است.

قدم هفتم: جذب بازدید و جمع آوری اطلاعات ایمیل مخاطبین و بازدید کنندگان

در این مرحله باید بگردید مخاطبین خود را شناسایی کنید، دقت کنید که هر مخاطبی را نباید به سایت خود دعوت کنید باید آنهایی که مرتبط با کار شما میشوند را دعوت کنید میتوانید شماره ها و اطلاعات ایمیل آنها را جمع آوری کنید و برایشان دعوت نامه ای را ایمیل کنید تا از سایت شما بازدید کنند. این کار حس خوش آیندی را به کاربران میدهد و آنها متوجه میشوند که چقدر برای شما اهمیت دارند. پس کاربران خود را در ورد محصولات سایت خود و همچنین تحفیفات و جوایزی که میخواهید در نظر بگیرید مطلع کنید و با آنها در ارتباط باشید.

قدم هشتم: فروش محصولات سایت یا تحویل آن به مشتریان

 

راه اندازی کسب و کار اینترنتی7

با توکل بر خدا کارتان را شروع کنید. محصولات خود را معرفی کنید و آنها را بفروشید و به مشتریان خود تحویل دهید. سعی کنید ارتباط با مشتریان را به خوبی بتوانید انجام دهید چون این یک اصل مهم برای کسب و کار شماست. از آنجایی که ما ارتباط تصویری با مشریان خود ندارید و آنها فقط از طریق سایتتان شما رامیشناسند لذا باید بهترین برخورد را با آنها داشته باشید. به آنها نشان دهید که چقدر برای شما اهیمت دارند .هر چقدر احترام بیشتری را به مشتریان خود بگذارید نتیجه مثبتی را از کار خود میگیرید. در واقع نظرات کاربران شما نقش مهمی در پیشرفت شما دارند.

قدم نهم: ارسال ایمیل مارکتینگ برای معرفی محصولات و فروش آن

برای مشتریان خود محصولات جدیدی که در سایت میگذارید را میتوانید ایمیل و تبلیغ کنید. آنها را مطلع کنید که محصولات جدیدی را آورده اید و در آنها انگیزه ایجاد کنید تا از سایت شما بازدید کنند.  از کاربران خود بخواهید که از جدیدترین و پر فروش ترین محصولاتتان بازدید کنند و همچنین آنها را به دوستان و آشنایان خود معرفی کنند. با این کار شما هم از آنها دعوت به بازدید کرده اید و هم برای خود تبلیغ کرده اید برای جذب مشتریان جدید. در ضمن هر از گاهی هم  تخفیفاتی را در نظر بگیرید و برای مشتریان خود ایمیل و اطلاع رسانی کنید.

قدم دهم: تبدیل کردن مشتریان سایت تان به مشتریان همیشگی

 

زمانی شما میتوانید در کارتان موفق باشید و فروش زیادی داشته باشید وقتی بتوانید مشتریان سایت خود را به مشتریان همیشگی خود تبدیل کنید. یعنی مشتریان شما نباید با خرید یک محصول بروند و دیگر به سایت شما سر نزنند. شما میتوانید با تبلیغ ها انها را به مشتریان همیشگی تبدیل کنید. با ایمیل هایی که برایشان ارسال میکنید باعث میشوید که همیشه در ذهن آنها بمانید و شما را فراموش نکنند و مداوم از شما خرید کنند. وقتی این کار را بتوانید انجام دهید در حقیقت بخش عمده بازاریابی سایت خود را انجام داده اید. از این رو که مشتریان همیشگی شما به دوستان و آشنایان خود هم سایت شما را معرفی خواهند کرد.

 

تا اینجا ده قدم اصلی کسب و کار اینترنتی را مورد بررسی قرار دادیم. این ده قدم اصلی ترین مراحل برای شروع کار و راه اندازی کسب و کار اینترنتی هستند.  و با این ده قدم میتوانید برای خود یک کسب و کار خوب راه بیندازید و کسب درآمد کنید. اما این کار هم یک سری نکاتی دارد که باید آنها هم در کنار دیگر مسائل در نظر بگیرید تا بتوانید به موفقیت حتمی خود دست پیدا کنید.

نکات مهم

پنج نکته مهم و اساسی وجود دارد که به شما در بهتر بودن کسب و کار اینترنتی تان کمک میکند که در زیر به بررسی آنها میپردازیم:

نکته اول

نام دامنه و برند: حتما می دانید در کسب و کارهای اینترنتی نام برند همان نام دامین سایت شماست. پس برای انتخاب نام دامین که قرار است نام برندتان هم شود باید بیشتر فکر کنید و برای این موضوع وقت زیادی بگذارید. به آینده خود فکر کنید که قرار است کسب و کار اینترنتی شما چقدر گسترش یابد. بعضی از کسب و کارهایی بوده اند که بعد از مدتی اقدام به تعویض نام دامین خود کرده اند و با مشکلات زیادی مواجه شدند. پیشنهاد من این است که اگر می خواهید از دامینی به عنوان برند خودتان استفاده کنید از نامی کوتاه، ساده و قابلیت حک شدن در ذهن مخاطب را داشته باشد استفاده کنید.

نکته دوم

 

راه اندازی کسب و کار اینترنتی9

هاست: سعی کنید در مورد استفاده از هاست خوب و با کیفیت برای راه اندازی وب سایت خود تحقیق کنید و این موضوع را در نظر بگیرید که برای راه اندازی کسب و کار خود روی بستر اینترنت باید از میزبانی استفاده کنید که کاملا مطمئن است. بعضی از سایت ها هستند که هاست اشتراکی ارزان و به قول خود با کیفیت می فروشند که اینها همان افرادی هستند که نمایندگی هاستینگ از شرکت های بزرگ گرفته اند. پیشنهاد من این است که از این سایت ها سرویس هاستینگ به هیچ وجه نخرید و  برای خرید هاست مطمئن، مستقیما به سراغ شرکت های اصلی بروید.

نکته سوم

طراحی سایت: اگر برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی و وب سایت خود سرمایه کمی دارید و قصد دارید با هزینه های اندکی وب سایت یا فروشگاهی برای کسب و کار اینترنتی خودتان راه اندازی کنید بهتون پیشنهاد می کنم از سیستم های مدیریت سایت استفاده کنید. که هم رایگان است و هم از امنیت بالایی برخوردار هستند.

برای شروع کار نیازی که از هزینه های بالایی استفاده کنید و با کمترین هزینه هم میتوانید سایت خود را طراحی کنید.

در کل برای راه اندازی کسب و کارهای معمولی نیازی به پرداخت هزینه های زیاد نیست و با همین سیستم های سایت ساز رایگان می توان سایت های فوق العاده ای را طراحی و راه اندازی کرد.

نکته چهارم

 

راه اندازی کسب و کار اینترنتی8

 

بهینه سازی سایت: سئو و بهینه سازی سایت برای موتورهای جست و جو بخش اصلی هر کسب و کار اینترنتی است. در واقع موتورهای جست و جو نقش عمده ای را در جذب بازدیدکننده برای سایت ها دارند. پس هیچگاه نباید از بهینه سازی سایت خود برای موتورهای جست و جو غافل شوید.

شما با توجه به شناخت رقبا و کلمات کلیدی مربوط به کسب و کار خود می توانید نقش عمده ای را در بهینه سازی سایت خود داشته باشید.

نکته پنجم

برند سازی و تبلیغات: باید بدانید بهترین تبلیغات برای کسب و کارهای اینترنتی تولید محتوای سئو محور است. در واقع شما در مرحله اول باید سعی کنید که سایتتان را با کلمات کلیدی مربوط به حوزه کاری خود تبلیغ کنید. بعد از اینکه بازدیدکننده مناسبی را توانستید به سایت خود جذب کنید آن وقت است که می توانید تبلیغات اینترنتی را شروع کنید. از طریق تبلیغات کلیکی می توانید برندسازی خود را شروع کنید و نام کسب و کارتان را بر سر زبان ها بیاندازید. ولی باید به این نکته هم توجه کنید که تا زمانی که تبلیغات ابتدایی برای شما بازگشت وجه نداشته است به هیچ وجه تبلیغات بعدی را شروع نکنید.

پرسش و پاسخ

راه اندازی کسب و کار اینترنتی13

 

ما در اینجا تعدادی از پرسش و پاسخ هایی که در طی مدتی که کسب و کار اینترنتی رواج داشته است را بریتان آورده ایم تا از آنها در بهتر شدن خود کمک بگیرید:

 1. آیا کار آفرینی برای شما ساخته شده است؟

بدیهی است که شروع یک کسب و کار کوچک وجدید ریسکهای زیادی را به همراه دارد که البته با برنامه ریزی می‌توان شانس موفقیت را بالا برد. بنابراین بهترین نقطه شروع آن است که نقاط قوت و ضعف خود را بعنوان دارنده یک کسب و کار بشناسید. 

 1. آیا شخصیتی مستقل و خود جوش دارید؟

در کسب و کار اینترنتی این را نظر داشته باشید که در صورت شروع کار کوچک ، خود شما هستید و نه شخص دیگر که باید تصمیم بگیرید که چگونه پروژه‌ها ، برنامه‌ها و زمان خود را مدیریت کنید. 

 1. تا چه حد با شخصیت های متفاوت و افراد گوناگون میتوانیدارتباط برقرار کنید؟

باید با شخصیت های گوناگون بتوانید ارتباط برقرار کنید، نه فقط اینکه فقط با یک سری محدود از افرراد بتوانید ارتباط برقرار کنید. صاحبان کسب و کار ناگزیرند که با افراد و اقشار مختلفی سرو کار داشته باشند.

 1. تا چه حد قدرت تصمیم گیری دارید؟

 

 

باید قدرت تصمیم گیری داشته باشید، باید بدانید که کی و کجا چه تمیمی را بگیرید تا ضرر نداشته باشید. و به سرعت و در شرایط بحرانی بتوانند مستقلا” تصمیم‌گیری کنند.

 1. آیا شما استقامت فیزیکی و احساسی لازم برای اداره یک کسب و کار کوچک را دارید؟

کسی که تصمیم به راه اندازی یک کسب و کار را میگیردباید بداند که  علاوه بر چالش و هیجان ، مستلزم فشار کاری زیاد ، ساعتهای کاری زیادی می‌باشد.

 1. تا چه حد میتوانید برنامه ریزی و سازمان دهی کنید؟

بسیاری از شکستها زمانی رخ میدهد که یک برنامه ریزی صحیح در میان نبوده است. برنامه ریزی از اصلی ترین موارد برای کسب و کار است.

 1. آیا انگیزه لازم برای تحمل مشقات را دارید؟

ممکن است شما در حین کار احساس کنید که در برخی مواقع توانایی تحمل تمامی مشقات و زحمات را به تنهایی ندارید و فقط داشتن انگیزه قوی است که می‌تواند در این مواقع سختی ، دلگرم و امیدوار سازد. 

ما به هفت سوال مهم در زمینه راه اندازی کسب و کار اینترنتی پرداختیم. در واقع ای سوالات به شما کمک میکند که از ابتدای مسیر ذهنتان را باز کنید و در مسیرتان به راحتی و محکم قدم بردارید.

مزایای کسب و کار اینترنتی

 

کسب و کار اینترنتی مزایایی دارد که آنها را بررسی میکنیم:

 • رئیس خود هستید

خیلی از افراد از اینکه برای دیگران کار کنند احساس خوش آیندی ندارند و ترجیح میدهند وقت و زمان خود را صرف کاری کنند که خودشان رئیس خودشان باشند. شما با این کار میتوانید رئیس خود باشید.

 • در خواب هم پول در می آورید

راه اندازی کسب و کار اینترنتی20

شاید بارها برای خود اتفاق افتاده باشد که از فروشگاه های اینترنتی خرید کنید. شما در هر ساعتی از شبانه روز میتوانید خرید کنید حتی زمانیکه خواب هستید.

 • از خانه خود خارج نمیشوید

برخی از اینکه صبح زود از خانه بزنند بیرون و در مسیر شلوغ خیابان ها به محل کار خود بروند خسته شده اند و ترجیح میدهند که در خانه بنشینند و شروع به کسب و کار کنند.

 • زمان در اختیار شماست

 

راه اندازی کسب و کار اینترنتی18

شما از هر ساعتی از شبانه روز که بخواهید میتوانید کار کنید. حتی میتوانید چند ساعتی در روز را به استراحت و تفریح خود بگذرانید. در واقع کسب و کار اینترنتی ساعت مشخصی ندارد.

 • از کار کردن لذت میبرید

وقتی ببینید که چقدر راحت و در هر زمانیکه بخواهید کار کنید از کار خود لذت خواهید برد و این یک انگیزه خوب برای ادامه کار شما میشود.

 • اطلاعاتتان افزایش میابد

وقتی که بخواهید در مورد محصولا مورد نظرتان برای مشتریان خود توضیحات بنویسید ناچار میشوید کمی در مورد آن تحقیق کنید. به این صورت به اطلاعاتتان ه افزوده میشود.

 • محیط کارتان را خودتان انتخاب میکنید

راه اندازی کسب و کار اینترنتی17

شما میتوانید در هر جایی که هستید کار کنید. در خانه، در پارک، در کتابخانه و در هر جایی که میتوانید شروع به کار و کسب درآمد کنید.

 • میتوانید همزمان دارای چند شغل باشید

خیلی از افراد توانایی انجام چند کار متفاوت را دارند. از این رو اگر شما هم اینگونه هستید میتوانید به راحتی چند شغل داشته باشید و بیشتر کسب در آمد کنید.

 • پول بیشتر به دست می آورید

شما با این کار میتوانید پول بیشتری به دست بیاورید. هر چقدر تعداد مشریتان و کاربران خود را افزایش دهید پول بیشتری را میتوانید بدست آورید.

 • هزینه های اضافی ندارید

بسیای از هزینه های اضافی مثل هزینه رفت و آمد به محل کارتان و سایر هزینه های دیگرتان حذف میشود. اینطوری میتوانید پس انداز خوبی هم داشته باشید.

انواع مدل های رایج کسب و کار اینترنتی

میخواهیم  انواع مدلهای رایج کسب و کار اینترنتی را معرفی کنیم  تا بتوانید ضمن آشنایی با این مدلها، مدل کسب و کار اینترنتی خود را با شناخت، اطمینان و دقت بیشتری انتخاب نمایید.

 1. فروش مستقیم

کسب و کار شما مستقیماً به کاربر کالا یا خدمات می فروشند. در اینجا شما عامل اصلی فروش هستید.

 1. واسطه گری

کسب و کار شما بین فروشنده ها و مشتریان واسطه شده است و بدون آنکه خود، صاحب کالا یا خدماتی باشید امکان خرید و فروش را در سایت ایجاد می کنید.

 1. تولید محتوا

 

راه اندازی کسب و کار اینترنتی16

در اینجا سایتها باید به طور مستمر محتوا منتشر کنند.در واقع این مدل مخصوص وبسایتهاییست که محتواهای خود را رایگان در اختیار بازدیدکننده ها قرار می دهند منظور از محتوا، مطالب متنی، تصویری و ویدیوییست .

 

 1. ارائه امکانات و خدمات آنلاین

برخی سایتها خدماتی را به طور رایگان ارائه می دهند که مورد نیاز کاربران می باشد اما بخشی از این  خدمات به عنوان گزینه های تکمیلی و اختیاری تنها با پرداخت مبلغ و خرید عضویت ویژه قابل استفاده می باشد.

 1. ارائه بستر مورد نیاز کاربر

کاربران اینترنت به طور مقطعی نیاز به بسترهایی دارند تا هدف خود را محقق کنند.در این مدل کسب و کار اینترنتی می توان این بسترها را فراهم کرد.

 1. آموزش مجازی

می توان دوره های آموزشی و یا خدمات آموزشی را به صورت مجازی و آنلاین برگزار نمود.

 1. مدل چندگانه

در بسیاری از موارد می توان چند مدل کسب و کار اینترنتی را با هم ترکیب نمود.

استراتژی بازاریابی برای افزایش فروش

 

 

برای اینکه بتوانید کسب و کار اینترنتی خود را رونق دهید باید بتوانید محصولات خود را به مخاطبانتان به خوبی بفروشید. برای این کار باید استراتژی داشته باشید.

اگر قصد دارید در دراز مدت سرمایه گذاری کنید می توانید از بازاریابی محتوا و سئو و بهینه سازی سایت استفاده کنید. قبل از شروع هر گونه فعالیت بازاریابی باید بتوانید محصول خود را به درستی و کامل به مخاطبان خود معرفی کنید. باید به آن ها این اطمینان را بدهید که محصول شما دقیقا همان چیزی است که نیازشان را رفع می کند. باید به آن ها اطمینان دهید که با خرید محصول شما پشیمان نمی شوند. باید اعتماد سازی کنید تا مخاطبانتان به شما اعتماد کنند و محصول شما را بخرند.

 

 • نکته کلیدی: در مخاطبان خود این احساس را ایجاد کنید که محصول شما برایشان ضروری است. از آن ها بخواهید که محصول شما را بخرند و به دیگران نیز معرفی کنند.

 

راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی نکات فراوانی دارد که پیروی از این نکات هست که شما را در این راه موفق میکند. در ادامه میخواهیم با پنج موضوع از دیگر نکات راه اندازی کسب و کار اینترنتی که نقش موثری را در تصمیم گیری و تفکر شما دارد را بررسی کنیم:

 

 1. انتخاب بخش کوچک بازار

خیلی از افراد در زمینه راه اندازی کسب و کار اینترنتی که میخواهند فعالیت خود را شروع کنند باورشان این است که اگر بازار کوچکتری را مورد هدف قرار دهند در مقابل هم سود کمتری را به دست خواهند آورد. اما باید بگوییم که این باور کاملاً اشتباه است. بارها برای شما هم اتفاق افتاده است که از جایی خرید میکنید که مثلا فقط پوشاک زنانه دارد یا هر مورد دیگری. منظور به این است که فقط در یک زمینه فعالیت میکند. اما باید بدانید که این افراد برعکس، سود بیشتری را در بازار دریافت میکنند چون روی یک محصول تمرکز دارند و در آن بخش به عنوان متخصص دیده میشوند.

 1. تحقیقات بازاریابی

همانطور که در نکات بالا هم اشاره کردیم کسی که میخواهد یک کسب و کار اینترنتی راه بیندازد باید قبل از هر چیز تحقیق کند. انواع شغل ها را بررسی کند و ببیند که کدام شغل در زمینه راه اندازی کسب و کار اینترنتی میتواند امروزه در بازار موثر باشد. یعنی باید اندازه بازار محصول مورد نظر را بسنجد و ببیند که وسعت بازار محصول مورد نظر چقدر است و چقدر افراد به این محصول نیاز دارند و در آینده شخص میتواند مشتریان زیادی را داشته باشد. پس تحقیقات جزو اصلی ترین کارها برای کسی است که میخواهد کسب و کار اینترنتی راه بیندازد.

 1. آموزش بازاریابی اینرنتی

 

راه اندازی کسب و کار اینترنتی و به عبارتی بازاریابی اینترنتی هم اصول و آموزش های خاصی دارد. دلیل موفق نشدن برخی افراد در این زمینه ناآگاهی است و اینکه آموزش های لازم را در این مورد ندیده اند و شروع به کار کردند و در نتیجه موفق نشدند. این کار هم مانند سایر کارهای دیگر نیازمند آموزش های لازم است. این آموزش های لازم را میتوانید در کلاس های آموزشی ببینید و یا مقالات زیادی را در این زمینه مطالعه کنید. در کلاس ها و همایش های بازاریابی اینترنتی و کسب و کار اینترنتی شرکت کنید.

 1. تهیه محصولات و قیمت گذاری

در هر زمینه ای که میخواهید فعالیت کنید برای تهیه محصولات تعداد بیشتری را تهیه کنی تا همیشه موجود داشته باشید و اینگونه نباشد که مشتری سفارش دهد و شما موجود نداشته باشید یا در صفحه سایت خود مدام بزنید ناموجود.

پس از تهیه محصول، باید هزینه های خود را محاسبه کنید. هزینه هایی که شامل تهیه محصول، هزینه راه اندازی کسب و کار اینترنتی، هزینه بازاریابی و سود شما میشود. باید قیمتی را بگذارید که نه ضرر کنید و نه اینکه قیمتی باشد که هیچ مشتری قادر به خریدن آن محصولات نباشد. پس در قیمت گذاری باید بسیار دقت کنید.

 1. راه اندازی وب سایت

راه اندازی کسب و کار اینترنتی24

راه اندازی وب سایت هم همانطور که اشاره شد جزو مراحلی است که باید دقت زیادی را داشته باشید. پیشنهاد ما این است که قبل از کار مطالعات زیادی را در مورد طراحی سایت داشته باشید تا بتوانید سایت خوبی را برای خود راه اندازی کنید چون سایت شما نیازمند به هاست و دامنه میباشد لذا اطلاعات خوبی را باید در این زمینه کسب کنید. از طرفی هم میتوانید از یکی از دوستان خود که در زمینه طراحی سایت مهارت دارد کمک بگیرید.

 

6.بازاریابی اینترنتی و تبلیغات اینترنتی

بعد از اینکه محصولات مورد نظر خود را برای فروش تهیه و آماده کردید حال نوبت به بازاریابی و تبلیغات اینترنتی محصولاتتان رسیده است. شما باید با حداقل های بازاریابی اینترنتی آشنا شوید و یک وب سایت را راه اندازی کنید. حال باید در سایت خود کاربران زیادی را دعوت و شروع به بازاریابی کنید. سعی کنید تیلیغاتتان در سایت جوری باشد که بتواند کاربران شما را جذب کند. پس به اصول بازاریابی اینترنتی نیاز دارید که سعی کنید مطالعه کمی روی این زمینه داشته باشید تا بتوانید محصولات خود را بهتر به دیگران معرفی کنید.

7.برنامه ریزی

 

راه اندازی کسب و کار اینترنتی23

منظور از این قسمت برنامه ریزی این است که شما باید برنامه ریزی کنید برای حساب بانکی و قرارداد بستن با پست.

حتماً میدانید که برای کار کسب و کار اینترنتی باید برای اینکه کاربران به حسابتان پول واریز کنند حساب بانکی داشته باشید. حساب بانکی خود را بررسی کنید تا مشکلی نداشته باشد و کاربران به راحتی بتوانند پول به حسابتان بریزند.

از طرفی برای اینکه خریداران بتوانند وجه کالا را به صورت آنلاین به حساب شما واریز کنند باید با یک بانک قرارداد ببندید تا بتوانید چنین سیستمی را در سایت خود پیاده کنید.

البته این کار نیاز ندارد تا میتقیم به بانک بروید چرا که برخی از سایت های معتبر به صورت واسطه هستند کع میتوانید از آنها استفاده کنید.

از دیگر برنامه ریزی ها قرارداد بستن با پست است. وقتی تعداد کاربران و سفارشات شما زیاد شود در نتیجه از پست زیاد استفاده میکنید. شما میتوانید با پست قرارداد ببندید تا محصولات را از شما تحویل بگیرد و به دست مشتریان در سراسر ایران برساند. برای این منظور شرکت پست شرکت هایی را به عنوان واسطه قرار داده است تا بتوانید با آنها قرارداد ببندید.

 

 • نکته بسیار مهم:

نکته مهم بالا بردن امنیت سایت است. شما باید در نظر داشته باشید که سایت خود را از نظر امنیت بالا ببرید تا مشکلی برایتان پیش نیاید.

 

 

پیشنهاد بهتر برای موفقیت

 • شما میتوانید هر ماه بخشی از درآمد خود را پس انداز کنید و آن را برای بازاریابی و تبلیغات در نظر بگیرید.
 • برای موفقیت در وب باید هزینه کنید، پس میتوانید از پس اندازهای خود استفاده کنید.

نتیجه گیری

اگر شما تصمیم به راه اندازی کسب و کار اینترنتی کرده اید، باید قبل از ورود به این دنیای گسترده تحقیق کنید. مدتی را به تحقیق بگذارید و و با آگاهی قدم بردارید تا زمانیکه اطلاعاتتان تکمیل نشده است شروع به کار نکنید چون ممکن است با شکست مواجه شوید. گول یک سری از سایت های اینترنتی که شعارهای پوچ میدهند را نخورید و با تبلیغ هایی که مینویسند بدون زحمت و فقط  با چند کلیک پولدار شوید فقط میخواهند شما را فریب دهند. چون هیچ کاری بدون زحمت نمیشود حتی کسب و کارهای اینترنتی. چرا که برای این کار هم شما باید وقت زیادی بگذارید و هزینه کنید.

هرچقدر درباره کسب و کار اینترنتی صحبت کنیم به خاطر گستردگی آن مطالب زیادی جای می ماند. در این مقاله هم سعی شد تا نکات مهمی را در جهت راه اندازی کسب و کار اینترنتی عنوان کنیم که توجه کردن به آن ها برای موفقیت در کسب و کار اینترنتی الزامی است.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر ۱
 1. مهدی کاربر می‌گوید

  عالی بود.لطفا از پیج بنده نیز دین فرمایید