Take a fresh look at your lifestyle.

رابطه انضباط شخصی و موفقیت در زندگی

رابطه انضباط شخصی و موفقیت در زندگیReviewed by مهسا فرازمند on Sep 4Rating:

 رابطه انضباط شخصی و موفقیت در زندگی چیست؟

انضباط شخصی و موفقیت  یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر در رسیدن به هدف است. داشتن نظم و انضباط در تمام‌کارهای روزانه را جدی بگیرید تا موفق شوید. زندگی بدون نظم به یک آشفته‌ بازار تبدیل می‌شود و… جملاتی که خواندید نکات کلیشه‌ای بود از انضباط شخصی و موفقیت .

 

و اما آیا با دانستن این موارد می‌توان تبدیل به کسی شد که منظم است؟

می‌توان تغییری در شیوه‌ی زندگی ایجاد کرد؟

چند نفر از شما دوست دارید انسان منظم‌تری باشید؟

چند نفر از شما دوست دارید کارهای روزانه‌تان را با برنامه‌ی دقیق‌تری پیش ببرید؟

چند نفر از  شما آثار منفی بی‌نظمی یا نداشتن انضباط شخصی را در زندگی خود دیده‌اید؟

داشتن انضباط شخصی فرای این جملات زیباست. می‌خواهیم در این مقاله به موضوع ریشه‌ای‌تری بپردازیم.

چرا یک شخص باوجود اینکه به انضباط شخصی و موفقیت معتقد است و می‌داند برای کسب موفقیت‌های بیشتر باید با برنامه‌ی دقیقی کار کند، اما نمی‌تواند؟

چرا بعد از مدتی دوباره به تکرار روزهای قبل از تغییر برمی‌گردد؟

 

همه‌ی ما دو سرمایه‌ی ارزشمند ولی موقت در زندگی خود داریم: زمان و انرژی.

انضباط شخصی و موفقیت

اگر می‌خواهید در زندگی به اهداف شخصیت شناسی  دست‌یابید و به تعهدتان مبنی بر ساختن دنیایی جدید عمل کنید،باید این دو سرمایه را در مسیری هدایت کنید که باارزش‌های شما هماهنگ است. برای این کار باید صبر داشته باشید تا بتوانید به بلوغ و کمال لازم برسید و بتوانید عالی را جایگزین خوب کنید.

 

به همه‌ی ما این موهبت داده‌شده است که بتوانیم هرآن چه می‌خواهیم را آرزو کنیم.

ما در قبال این موهبت مسئولیت داریم و باید انتخاب‌های عاقلانه‌ای داشته باشیم. با انتخاب‌های بهتردر مورد اینکه چگونه از  مدیریت زمان و انرژی خود استفاده کنید یا استفاده نکنید، چشم‌انداز بهتر و دقیق‌تری از زندگی خود خواهید داشت و نتیجه می‌گیرید که اغلب کمتر انجام دادن بهتر از بیشتر انجام دادن است و کیفیت خیلی مهم‌تر از کمیت است.

همچنین تشخیص خواهید داد از آنجا که زندگی بیرونی بازتابی مستقیم از زندگی درونی شماست، باید در قبال آنچه در زندگی خود انجام می‌دهید، صبر و تأمل و تفکر بیشتری داشته باشید تا بتوانید مذاکره کنید.

هنگامی‌ که از جایگزین کردن عالی به‌ جای خوب سخن می‌گوییم، از مسائل مادی که سیری‌ناپذیر است، صحبت می‌کنیم. اصولاً تشنه‌ی چیزهای بیشتر بودن، از فقر و محرومیت معنوی نسبت به آن چیز نشات می‌گیرد و باعث می‌شود آرزوهای دور و دراز و غیرمنطقی داشته باشیم.

از عظمتی حرف می‌زنیم که به‌طور مستقیم با ارزش‌ها و معیارهای معنوی شما در ارتباط است. معیارهایی که شرایط و محیط جسمی و روحی موردنیاز شما را فراهم می‌کند تا بتوانید بهترین باشید.

 

 

انضباط شخصی و موفقیت

 

از طرفی خواستن بهترین‌ها هرگز به معنای خودخواهی نیست بلکه نتیجه‌ی اعتماد به نفس و درک عمیق این واقعیت است که همه‌ی ما حق‌داریم در بهترین کیفیت زندگی کنیم.

 

هیچ مورد غیراخلاقی یا خودخواهانه‌ای در مورد رعایت و داشتن بالاترین معیارها وجود ندارد.در حقیقت، هنگامی‌که یاد می‌گیرید عالی را جایگزین خوب کنید باعث تحریک خواسته‌ها و تقویت قدرت شما می‌شود تا دیگران را نیز  به انجام همین کار تشویق کنید.

محرومیت، به ترس و خودخواهی منجر می‌شود درحالی‌ که غنا، به ایجاد عشق و سخاوت و تمایل به دیگر انسان‌ها می‌انجامد.

هر چه ارزشی که برای خودتان قائل هستید عمیق‌تر باشد، می‌بینید سزاوار زندگی ارزشمندتری هستید و تلاش خواهید کرد به آن دست‌یابید و دیگر به کم قانع نخواهید بود.

اگرچه انجام این کار مستلزم پذیرفتن خطراتی نیز هست، ازجمله ناامیدی و ترس از دست دادن بعضی چیزها و نیز ممکن است زمانی که  مسیر جدید و متفاوتی را نسبت به اطرافیان و نزدیکان خود انتخاب می‌کنید، خود را تنها و حتی در تقابل با دیگران احساس کنید.

درواقع همین خطرها و ترس‌هاست که بسیاری از ما را از داشتن توقع‌ها و آرزوهای بزرگ بازمی‌دارد و باعث می‌شود منتظر بنشینیم یا  کاری را انجام دهیم که دیگران از ما انتظار دارند.

 

نمونه‌ی بارز آن فردی است که از شغلش راضی نیست و نمی‌تواند استعدادهایش را در آن نشان دهد اما بازهم به کارش ادامه می‌دهد. معروف است که می‌گویند: «شیطانی که می‌شناسی خیلی بهتر از شیطانی است که نمی‌شناسی.» زمانی که با خود و ارزش‌های وجودی خود آشنا شدی و نسبت به خودت شناخت بیشتری پیدا کردی انتخاب‌ها وتصمیماتی که می‌گیری آگاهانه است.

به نظر من زمانی که شخصی تصمیم به کاری می‌گیرد هیچ دلیل و بهانه‌ ای برای سرباز زدن از آن وجود ندارد. انسان‌ها طبق اولویت‌های خود کارهای روزانه‌ شان را انجام می‌دهند تا به انضباط شخصی و موفقیت دست یابند. اگر کاری در اولویتشان باشد، انجام می‌دهند و اگر نباشد، انجام نمی‌دهند و یا با تأخیر انجام می‌دهند؛ بنابراین هیچ صحبتی دراین‌باره نداریم.

چند نکته مهم برای انضباط شخصی و موفقیت

مشخص کردن اولویت ها:

 

انضباط شخصی و موفقیت

 

لیستی از اولویت‌های خود آماده کنید و طبق آن پیش بروید. توجه کنید طبق ارزش‌هایتان باشد، چون در غیر این صورت خیلی زود از انجام آن منصرف خواهید شد.

انضباط شخصی و موفقیت زمانی آسان می‌شود که بدانید واقعاً چه می‌خواهید؟

انضباط شخصی زمانی آسان می‌شود که خواسته‌هایتان ر ا به‌ درستی انتخاب کرده باشید و از درون انگیزه‌ی انجامش را بگیرید. در این صورت داشتن انضباط شخصی و موفقیت سخت نیست. پیشنهاد می‌کنم مقاله‌ی تعهد و کلیپ تعهد را در سایت ببینید.

 

بهادادن به معیارهای معنوی :

 

انضباط شخصی و موفقیت

 

اگر به ارزش های معنوی خود بها دهید در این صورت می‌توانید نسبت به مسائل زندگی خود انتخاب‌های بهتری داشته باشید و آن‌ها را گزیده‌ تر انتخاب کنید و درک کنید هدف از زندگی چیست. معیارهای معنوی، قواعد یا راهنمایی هایی هستند که با به کار بردن آن‌ها به معنویات و جوهره‌ی وجودی خود معنا می‌دهید. آن‌ها در واقع معیارهای طلایی شما هستند. با بکار بردن آن‌ها به‌عنوان راهنما، کیفیت بسیار عالی‌تری را برای زندگی خود تأمین می‌کنید.

 

زمانی که این ارزش‌ها محترم شمرده شوند، در هر موقعیتی می‌توانید به بهترین شکل ممکن خود را اظهار کنید وعلاوه بر آن با انتخاب‌های بهتر، از وقت و انرژی خود بیشتر محافظت کنید.

البته ممکن است تا حدودی ناخوشایند باشد که نسبت به قبل توقعات بیشتری از خودتان داشته باشید، چراکه اکثر ما عادت داریم از  پذیرفتن مسائل و کارهای بزرگ در زندگی، عقب بکشیم، به کم راضی باشیم، وقت و فضای خود را با حجم زیادی از کارها پرکنیم و به همان حد متوسطی که هست وفادار بمانیم تا مبادا با ترس از دست دادن چیزی که داریم روبرو شویم. درحالی‌که هرگاه شهامت و شجاعت کافی به انتخابی بهتر اقدام کنیم، معمولاً نتیجه‌ی تلاش خود را نیز خواهیم دید.

 

برای جایگزین کردن عالی با خوب، شما نیاز دارید صبر و قدرت روحی خود را تقویت کنید تا بتوانید هنگام رویارویی با موردی خوب،

مانند شغلی جدید، به آن راضی نشوید و به فکر بهتر از آن باشید، مانند شغلی که باعث به‌کارگیری استعدادها و مهارت‌های شما می‌شود.

این کار می‌تواند در ابتدا چالش‌برانگیز باشد اما شما را به کمال و ثروت می رساند.

ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که فقط لذت‌های لحظه‌ای را تقویت می‌کند و به آن اهمیت می‌دهد؛ اما خوشبختانه هر چه صبورتر باشید، راحت‌ تر می‌توانید تحمل‌ کنید تا به آن چیزی که واقعاً می‌خواهید دست پیدا کنید.

 

همچنین با یادگیری جایگزین کردن عالی به‌جای خوب، این شانس را خواهید داشت که ایمان خود را نسبت به نیروی قوی‌تری از خودتان تقویت کنید. مواقع زیادی پیش می‌آید که لازم است از انتخاب چیزهای خوب اجتناب کنید، حتی اگر ندانیم مورد بهتری وجود دارد یا نه. با اینکه در ابتدا مشکل به نظر می‌رسد، این فرصت مهم را به وجود می‌آورد تا خودسری‌های خود را رها کنید و ایمان قوی‌تری به وجود قدرت الهی در کارها داشته باشید.

 

 از بنیان خود را بسازید تا بتوانید قوی‌تر عمل کنید :

زمانی که از درون احساس قدرت کنید و تمرکز ذهن داشته باشید می‌توانید به هر آنچه می‌خواهید دست پیدا کنید. می‌توانید تمام خواسته‌هایتان رابرای خود خلق کنید.قدرت خلق بزرگ‌ ترین قدرتی است که خداوند در وجود انسان قرار داده و ما وظیفه‌ داریم این قدرت را در درون خود پیدا کنیم و از آن برای خلق زندگی بهتر استفاده کنیم.

 

جملات تاکیدی مثبت را تکرار کنید :

 

 

 به‌طورکلی هر شخص می‌تواند معیارهایی برای خود داشته باشد تا از زندگی بهتری برخوردار باشد، با خود موارد زیر را تکرار کنید:

 1. می‌خواهم زندگی‌ام حول ارزش‌هایم قرار بگیرد.

 2. با افرادی ارتباط موثر برقرار کنم که به ارزش‌هایشان پایبند باشند.

 3. تلاشم این است به‌گونه‌ای زندگی کنم که پندار، گفتار و کردارم با ارزش‌هایم در یک راستا باشند.

 4. کارهایی را انجام دهم که ارزش‌هایم را منعکس می‌کند و کمکم می‌کنند هرروز بهتر از قبل باشم.

 5. به دیگران احترام بگذارم و هیچ‌ وقت آن‌ها را با معیارهای خودم قضاوت نکنم.

 6. عهد می‌بندم طوری زندگی کنم که به اهداف بالاتری برسم.

 7. به‌سلامت جسم، روح و روانم اهمیت می‌دهم و برای رشد و تقویت آن‌ها تلاش می‌کنم.

 8. من می‌دانم توجه به خود و ارزش‌های خود به‌ طور ناخودآگاه بر روی عملکردم و هر چه‌ بهتر زندگی کردنم  تأثیرگذار است.

 9. من می‌دانم داشتن یک زندگی موفق و از هر نظر عالی، نیازمند رشد شخصی و توجه به ارزش‌های وجودی من است.

 10. من می‌دانم برای داشتن انضباط شخصی در زندگی باید به ارزش‌هایم و میزان خواسته‌هایی که از خود و  زندگی‌ام دارم توجه کنم.  در این صورت است که می‌توانم با هوش اجتماعی کنترل کامل زندگی‌ام را در دست بگیرم و درست عمل کنم.

 

زمانی که به ارزش‌های وجودی خودت واقف شدی، تلاش می‌کنی بهتر از قبل زندگی کنی و با برنامه‌ی دقیق‌تر و اعتماد به نفس بیشتر عمل کنی.زمان مهم می‌شود و رسیدگی به برنامه‌هایی که تنظیم می‌کنی در اولویت کارها قرار می‌گیرد.زندگی فرصتی است که باید غنیمت شمرد و طوری زندگی نکرد که به روزمرگی دچار شد. برای داشتن یک زندگی مؤثر و درست باید در انجام فعالیت‌های روزانه نظم و برنامه‌ای حساب‌شده داشت. در این صورت است که می‌توان مطمئن بود به‌ درستی زندگی کرده‌ایم.زمانی که برای خودمان ارزش قائلیم هر کاری می‌کنیم تا بهتر زندگی کنیم.  انضباط شخصی و موفقیت نیز یکی از این‌ موارد است که باید داشته باشیم.

 

در ادامه احادیث ارزشمندی در رابطه با این موضوع برایتان جمع‌آوری کرده‌ام که می‌توانید هرکدام که دوست دارید و بیشتر به دل‌و جانتان نشسته را بنویسید و جلوی دیدتان قرار دهید تا هر زمان که دچار تردید شدید که به برنامه‌ریزی که داشته‌اید برسید یا نه انگیزه‌ای تازه بگیرید و به راه خود ادامه دهید.

 

انضباط شخصی و موفقیت

 • امام صادق (ع) فرمود: تدبیر و برنامه‌ریزی در زندگی از دین است.

 • امام علی (ع) فرمود: آنچه را که از عمر تو باقی‌مانده است، دریاب و مگو فردا و پس‌فردا، زیرا پیشینیان تو به این سبب هلاک شدند که تکیه‌ بر آرزوها کردند و امروز و فردا نمودند تا آن‌که فرمان خدا{مرگ}ناگهان فرارسید درحالی‌که غافل بودند.

 • امام صادق (ع) فرمود:  برنامه‌ریزی نیمی از زندگی است.

 • امام علی (ع) فرمود:  عاقل کسی است که یک‌نفس{یک‌لحظه} به کار بدون فایده نمی‌پردازد و چیزی را که همراهش باقی نمی‌ماند گرد نمی‌آورد.

 • امام علی (ع) فرمود:  تأمل‌کن تا دوراندیش باشی هنگامی‌که جوانب کار روشن شد، قاطعانه آن را انجام بده.

 • امام رضا (ع) فرمود:  هرکس راه را از روی برنامه و راهش بجوید، نلغزد و اگر هم لغزید برنامه‌ ریزی  به کمکش می‌آید.

 • امام علی (ع) فرمود:  پیروزی با دوراندیشی{برنامه‌ریزی}‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍ و اراده پایدار  به دست می‌آید.

 • امام علی (ع) فرمود:  میانه‌روی و نظم، کم را زیاد می‌کند.

 • امام علی (ع) فرمود : پایداری و قوام زندگی به برنامه‌ریزی نیکوست و وسیله رسیدن به آن مدیریت صحیح است.

 • امام علی (ع) فرمود: نداشتن برنامه صحیح در زندگی، نیازمندی و فقر به بار می‌آورد.

 • امام رضا (ع) فرمود: بکوشید زمانتان را به 4 بخش تقسیم کنید:

 1.  زمانی برای مناجات باخدا

 2.  زمانی برای تأمین معاش

 3.  زمانی برای معاشرت با برادران و معتمدانی که عیب‌هایتان را بر شما می‌شناسانند ودردل شمارا دوست دارند و ساعاتی برای لذت‌های حلال

 

 • امام باقر (ع) فرمود: مبادا فرصت‌های به‌دست‌آمده را از دست بدهی که در این میدان آن‌که وقت را ضایع کند، زیان می‌بیند.

 • امام علی (ع) فرمود: هرکس به چاره‌اندیشی و برنامه‌ ریزی برنخیزد سختی‌ها او را به ایستادن وادار کنند.

 • امیر مؤمنان (ع) فرمود: آن‌کس که به امور غیر مهم خود را مشغول سازد مهم‌تر را از دست می‌دهد.

 • امام رضا (ع) فرمود: در حقیقت ایمان بنده‌ای به کمال نمی‌رسد مگر این‌که سه خصلت در او باشد 

 1. دین را درست و کامل بفهمد

 2. در زندگی خوب برنامه‌ریزی کند

 3. در برابر بلاها بردبار باشد.

  نتیجه گیری 

  در این مقاله خواستیم از دیدگاهی متفاوت به این موضوع بپردازیم و مطمئنیم اگر به‌درستی این مطالب را بخوانید و درک کنید تحولی بزرگ در شیوه‌ی زندگی کردنتان ایجاد خواهید کرد و قدر زندگی و فرصت خود را بیشتر از قبل خواهید دانست.

   

  چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به سایت تست تندخوانی مراجعه نمایید

  خواهشمندیم با دیدگاه سازنده  خود ما را در ارائه هرچه بهتر مقالات یاری نمایید.

  تیم آموزشی ماهان تیموری

  ارائه دهنده آموزش های کسب و کار ، کارآفرینی ، مدیریت زمان

   

   

   

   

   

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
telegram
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.