Take a fresh look at your lifestyle.

اعتماد به نفس قدرت درون ما را بیدار می کند

اعتماد به نفس قدرت درون ما را بیدار می کندReviewed by حسین تیموری on Apr 2Rating: 5.0
اعتماد به نفس چیست؟ اعتماد به نفس علی رغم کاربرد فراوانی که دارد گاهی با عزت نفس، اشتباه گرفته می شود! هنوز هم هستند کسانی که «غرور» را با اعتماد به نفس یکی می دانند و درپاره ای از مواقع تشخیص اعتماد به نفس واقعی از کاذب سخت است.
اکنون از خود بپرسید: اعتماد به نفس چیست؟ آیا شما اعتماد به نفس دارید؟ چه تأثیری در کسب و کار ما دارد؟

 

اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس شامل اطمینان شخص از توانمندی خود در یک یا چند محیط است که اگر بخواهد می تواند در آن باره پذیرای مسئولیت باشد.

بنابراین اینکه به اصطلاح می گوییم فلانی در کل اعتماد به نفس دارد، یا ندارد، فلانی در کل انسان با اعتماد به نفسی است می تواند عبارت غلطی باشد! چون تعداد بسیار نادری از مردم در نمودار منحنی کاملا بی اعتماد به نفس یا با اعتماد به نفس هستند، غالب قریب به اتفاق مردم در میانه منحنی قرار می گیرند، چون یک انسان می تواند در زمینه ای اعتماد به نفس داشته و در زمینه ای دیگر نداشته باشد، اعتماد به نفس طیفی است و از نقطه ای به نقطه ی دیگر قوت متفاوتی دارد.

مثال:

یکی از وکلای جسور و با شهامت که با جرات و تضمین پرونده های بزرگ قبول می کرد و به سرانجام می رساند، اظهار می داشت که شمّ اقتصادی خوبی ندارد و انجام معاملات املاک می ترسد!

یا حتی ریزتر بگویم:

بنده در زمینه ایجاد ارتباط موثر اعتماد به نفس دارم اما در ادامه روابط در دراز مدت اعتماد به نفس ندارم! داشتن اطلاعات کافی درباره یک موضوع، مهارت و تبحر در آن زمینه، البته که خمیر مایه اصلی اعتماد به نفس است اما هرچه تسلط و اشراف بر کار بیشتر باشد، اطمینان درباره توانمندیمان در آن کار، قطعاً بالاتر خواهد بود. اما توانمندی بخش اول تعریف اعتماد به نفس است که البته با لغت «خودکارآمدی» در کتب روانشناسی بیشتر به چشم می خورد.

ما بسیار می بینیم افرادی را که از عهده کاری بر می آیند و با اینکه از چَم و خَم کار آگاهند اما قبول مسئولیت نمی کنند، زیرا به کفایت خود ایمان ندارند. فرد باید از نظر خودش صلاحیت کافی داشته باشد نه از نظر دیگران تا جرأت پذیرش مسئولیت در او نمایان شود. کسی که معتقد است انجام آن کار برایش فشار روانی و استرس زاست نمی تواند، کاری را از پیش ببرد.

برخی افراد خودکارآمد، خودآگاه و واقع بینند، یعنی ویژگی های مثبت خود را به وضوح می بینند اما از نقاط ضعف خود نیز غافل نمی شوند و در مقابل صحبتی که همیشه می شنوند، (خوش بینی عاقبت خوبی در این زمانه ندارد) پاسخ می دهند، (من خوش بین نیستم، واقع بینم و نتایج مثبتی را که می تواند نصیب من شود می بینم، هرچند خطراتش را می دانم).

 

برخی از دلایل ضعف در اعتماد به نفس:

برخی از دلایل ضعف در اعتماد به نفس:

 

کمال گرایی:

کمال گرایی در بسیاری از افراد باعث افت اعتماد به نفس می شود. کمال گرایی معمولا از اینکه کامل نباشند و یا نقص آن ها به لحاظ شخصیتی، نمایان شود در هراسند، بنابراین جرات مندی آن ها در قبول مسئولیت ها پایین می آید.

 

طردشدگی:

طردشدگی، به هر نوعی چه بیرون راندن از مکان باشد یا قلب یا زندگی، اعتماد به نفس را در فرد می شکند چون غالباً حس حقارتی که به همراه دارد بار منفی شدیدی را به انسان تحمیل می کند. حتی در نوع ضعیف تر برخورد نامناسب و در اصطلاح چکشی به انتقاد کسی (خصوصاً کودک توسط والدین) خودکارآمدی او را خفه می کند زیرا به معنای نپذیرفتن او و اهمیت ندادن به نظرات اوست.

 

عدم حسن امنیت:

عدم حسن امنیت در مکان هایی که جرأت مندی را نه تنها تشویق نمی کند بلکه مورد تنبیه قرار داده یا دست کم مورد بی اعتنایی قرار می دهند (در بسیاری از خانواده ها یا سازمان ها) افراد با اعتماد به نفس را می کوبند چون در واقع از آن ها می ترسند!

 

باورهای منفی:

باورهای منفی که در هر زمینه وجود دارند: برای مثال کسی که اعتقاد دارد، اعتماد به نفس یک عنصر خدادادیست و قابل یادگیری نیست یا کسی که اعتقاد دارد همه ی خوشبختی ها و موفقیت ها، حاصل شانس و اقبال است و سرنوشت از اول برای هر کسی نوشته شده است و … چگونه می تواند، خودکارآمد باشد!

 

ترس:

به هر حال چنانچه از پیدا شدن نقصمان نترسیم و قضاوت هرکسی را ملاک رفتارهایمان قرار ندهیم، از طرد شدن و اتمام رابطه یا از دست دادن کسی نترسیم، از انتقاد و تکرار نهراسیم، از سرکوب شدن و پرخاش و واکنش های ناخوشایند دیگران نترسیم و خلاصه با هر نوع ترسی که در وجود خود می بینیم، مقابله صحیح و حساب نشده داشته باشیم اعتماد به نفسمان بالا می رود.

 

اعتماد به نفس انتسابی یا اکتسابیست؟

اعتماد به نفس

جا دارد خاطر نشان کنم انسان وقت تولد ویژگی های مثبت و اصلی را بعنوان ابزارهایی برای زندگی سالم در اختیار دارد! خوب می دانیم که کودکان کمتر از بزرگترها دچار ترس می شوند و اینگونه خود را توجیح می کنم: آنها از عواقب کار بی خبرند!!! و کسی نیست که به ما بگوید: «در اکنون زندگی کردن» رمزیست که تمام عرفا و دانشمندان به آن رسیده اند و بر آن تأکید دارند.

یک کودکِ آموزش نیافته هم از آنچه باید بترسد، می ترسد، اما اگر صادق باشیم 90% ترس های ما ساخته ذهن خودمان است که طی سال ها تجربه بدست آمده ایم. خطراتی که در دنیا اکثر ما را از گرفتن تصمیم های بزرگ و راهکار آزمون و خطا باز می دارد، همان نتایجی است که افراد بشر پدید آورده اند.

 هدف اصلی من از عنوان این مطلب اول سپاسگذاری از خداوند متعال و بعد اطمینان دادن به شما جهت کنار گذاشتن ترس های زندگیست؛ اما به هرحال چون خطاب صحبتم به بزرگترهایی است که با عاقبت اندیشی افراطی درگیر هستند بر این نکته تأکید می کنم که اعتماد به نفس می تواند امری اکتسابی باشد و طی آموزش و تمرین تقویت شود.

حتی اگر خودکارآمدی به هر دلیل به منفی زیر صفر افول کرده باشد، می توان آن را تا ابرهای رویا و آرزو، بالا برد.

 

مراحل تقویت اعتماد به نفس از نظر آمادگی روانی:

 1. پذیرش امکان تغییر: باور کنیم که تغییر ممکن است، همانطور که قبلا با تغییر کردن پیشرفتی داشته ایم، باز هم می توانیم، همان طور که دیگران توانسته اند این تغییر را در خود ایجاد کنند و مثلا فلان مهارت را یاد بگیرند ما هم می توانیم یاد بگیریم….
 2. ایجاد انگیزه: تمام سودهایی را که کنار گذاشتن ترس در آن زمینه، برای ما دارد یادداشت کرده و زیر ذره بین می بریم.
 3. تدوین اهداف واقعی: برای زندگی اهداف شفاف و مشخصی تعیین می کنیم و در روزمرگی نمی مانیم.
 4. تمرین: موضوعی را که در ما بشدت ایجاد استرس می کند یا ما را بهم می ریزد یادداشت می کنیم. موضوعی که قلباً مایل به تغییر آن هستیم تا در آن زمینه اعتماد به نفسمان بالا رود. بعد صادقانه به این سوال پاسخ می دهیم: وقتی در این موقعیت قرار می گیرم چه می کنم؟
 1. یافتن حامی: کسی را پیدا کنیم که در این زمینه ما را حمایت کند، کسی که حوصله کافی دارد، تنظیم هیجانی دارد و شما را ریلکس و امیدوار می کند تا برخود و امور، کنترل لازم را داشته باشید، کسی که سرشار از انرژی و فرکانس مثبت باشد، دریا دلی که موفقیت را نه تنها برای خود که برای همه می خواهد.
 2. پاداش:  همیشه لازم نیست منتظر تشویق از جانب دیگران باشیم، می توانیم جایزه ای برای خود تعیین کنیم که با غلبه بر ترس و ایجاد تغییر به خود بدهیم و هرگز خلف وعده نکنیم.

 

نتیجه ترس:

تمام این واکنش ها، اجتناب و فرار هایی هستند که ترس را در من تقویت می کنند چون در اصل من به ترسهایم بی توجهی نکرده ام بلکه شدیداً مورد توجه منفی قرار داده ام.

 • من وقتی انتقاد و تذکر می شنوم بهم می ریزم؟
 • در معرض دید افراد منتقد قرار نمی گیرم و از آن ها فاصله می گیرم.
 • بشدت مراقب گفتار و رفتارم هستم تا مبادا انتقاد بشنوم (اشتغال ذهنی)
 • وقتی انتقاد می شنوم، توجیح و دلیل تراشی می کنم.
 • زیاد جدی نمی گیرم، فقط می شنوم، دقت و کنکاش نمی کنم.

بهترین راه حل برای تمام ترس ها مواجهه سازی است فقط برخی از مشاورها این کار را یکباره و برخی به صورت تدریجی پیشنهاد می کنند.

کافیست من تمام این اجتناب ها را بر عکس عمل کنم:

 • از افراد منتقد فاصله نگیرم.
 • مراقبت های افراطی در گفتار و رفتارم را کنار بگذارم و خود باشم، آزاد و رها.
 • با شنیدن انتقاد، سکوت کنم و تشکر (همین).
 • موضوع نقد شده را جدی بگیرم، بررسی کنم، بی طرفانه بسنجم تا اگر لازم است تغییر کنم.

 

 

اعتماد به نفس چیست؟ در مقاله بالا تمامی گفته ها درباه ی اعتماد به نفس شرح داده شد. اعتماد به نفس قدرتی است در درون همه ما انسان ها که تنها کافیست آن را ببینیم و همواره در تلاش برای تقویت آن باشیم تا روزی از انجام هیچ کاری ترس نداشته باشیم و از شکست ها نا امید نشویم.

 

لطفا نظر خود را ثبت بفرمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


لیست نظرات


 • mohamad13654941

  توضیح درباره اعتماد به نفس و مقابله با اون عالی بود مطالبی بیشتری هست که دیگران تجربه کرده اند را اگر بشود دید در این زمینه خیلی عالی میشود

  پاسخ
کد تخفیف ۱۰٪
تو بهترینی
کد تخفیف ۲۰٪
نزدیک بودا
کد تخفیف ۳۰٪
یکبار دیگه تلاش کن
کد تخفیف ۴۰٪
خوش شانس نبودی
کد تخفیف ۵۰٪
تو عالی هستی
شانس خودِت رو برای برنده شدن یک فرصت امتحان کن!
برای استفاده از این فرصت لطفاً ایمیل و تلفن همراه خودت رو وارد کن.
قوانین بازی :
 • هر کاربر ۳ بار فرصت دارد.
 • کسی که تقلب می‌کند، شناسایی می‌شود.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
telegram
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.