Take a fresh look at your lifestyle.

آموزش کاربردی برای استفاده از هوش مالی در خانواده

آموزش کاربردی برای استفاده از هوش مالی در خانوادهReviewed by باقری on Oct 6Rating: 5.0

برای شروع مبحث هوش مالی در خانواده ابتدا باید از خود بپرسیم چه مدل خانواده ای دارای هوش مالی است؟این خانواده ها چه ویژگی هایی دارد؟

خانواده هایی که دارای هوش مالی بالایی هستند اعضای آن برخوردار از مهارت هایی اند که به وسیله آن می توانند منابع مالی خود را در هر جایگاهی است مدیریت کنند.آنها مهارت هایی را که بدست می آورند را در زندگی خود بصورت عالی به اجرا در می آورند.

راه کار هایی نیز برای اینکه شما بتوانید همراه خانواده هوش مالی خود را افزایش دهید و جود دارد که در این مقاله در مورد آن برای شما صحبت خواهیم کرد.

[btnForPushNotification] همانطور که در اغلب خانواده این مسئله وجود دارد که مدیریت مخارج خانواده به عهده پدر یا مادر و یا هر دو می باشد . افزایش این مهارت را می توان از پدر و مادرها کلید زد آنها باید فضای مالی محیط خانواده را تغییر دهند به گونه ای که در نهایت باعث پیشرفت اقتصاد خانواده شود.خیلی از عادات خانواده ها اصلا مناسب نیست و منابع را به هدر می رود که لازم است در این مورد تفکر بیشتری انجام شود بخصوص در مورد بحث تغذیه، خرید لباس و… .

هوش مالی :آنالیز وضعیت کنونی خانواده

 

آموزش کاربردی برای استفاده از هوش مالی در خانواده1

شما باید به شرایط حال حاضر خود اشراف داشته باشید یا به عبارت دیگر حساب دخل و خرج خانواده خود را کاملاً بدانید. برای این کار می توانید از یک دفتر حسابداری نیز کمک بگیرید. هنگامی که شما به بررسی شرایط اقتصادی خود اقدام میکنید مشخص خواهد شد که آیا شما دارای افزایش هزینه ها هستید یا افزایش درآمد.اگر افزایش هزینه ها را شاهد باشید می توانید با مدیریت صحیح گام در اصلاح آن بردارید.
بطور کلی شما باید از درآمدی که هر ماه وارد زندگی شما می شود به نحو احسن استفاده کنید. این طرز فکر گام بسیار بلندی در بالابردن میزان هوش مالی است. البته لازم به ذکر است که خسیس بودن کاملا بحث جدایی از این موضوع می باشد.شما باید خوب زندگی کنید اما در خساست شما زندگی خوبی نخواهید داشت.

[btnForPushNotification] برای مثال هنگامی که شما قصد خرید جنسی را دارید برای خود گزینه های زیادی را در نظر بگیرید و سپس با توجه به شرایط خود دست به بهترین انتخاب بزنید. در بحث مدیریت منابع مالی یکی از نکات مهم این است که باید در مورد هر بخش که خواهان سرمایه گذاری ، خرید و … هستند بودجه مشخصی را اختصاص دهند.

 

هوش مالی: مخارج کم ، درآمد بالا

این موضوع بسیار ساده است هنگامی که مقداری پول در اختیار خود دارید لازم نیست کل آن را خرج کنید. مناسب است که در این زمینه مدیریت لازم را داشته باشید.برای این که خانواده در این مورد موفق باشد خوب است مدیر خانواده از خود شروع کند سپس آن را به دیگر اعضا نیز انتقال دهد. هنگامی که این مسئله در اقتصاد خانواده اجرا شد مطمئناً شاهد بهبود وضعیت اقتصادی خواهیم بود و این مورد بر می گردد به هوش مالی خانواده.

 

هوش مالی: اهمیت پس انداز

 

 

 

 

یکی از شاخص هایی که یک خانواده که دارای هوش مالی بالا باشد این است در پایان مخارج خود در هر ماه مقداری را نیز پس انداز کند. این پس انداز پول نیز بسته به شغل افراد می تواند مختلف باشد گاهی اوقات خانواده دارای درآمد ماهیانه است مانند کارمندان و یا گاهی بصورت روز مزد مانند اصناف مختلف.برای مثال در صورتی که زندگی خانواده از حقوق کارمندی بگذرد می توانند هنگامی که حقوق دریافت می کنند در ابتدا مقدار مشخصی از پول حقوق خود را پس انداز کنند به گونه ای خود را توجیه کنند که گویا این مقدار پول اصلا جزء حقوق آن ها نبود و با این طرز فکر ماه را سپری کنند. هنگامی که پول خود را پس انداز می کنید.

 

هوش مالی : اقسام بدهی در یک خانواده

 

آموزش کاربردی برای استفاده از هوش مالی در خانواده4

بدهی در یک خانواده انواع مختلفی می تواند داشته باشد. این بدهی می تواند جنبه مفیدی داشته باشد برای مثال دریافت وام برای تهیه یک مسکن ،کمک هزینه تحصیل . اگر توجه داشته باشید اکثر خانواده ها نیز درگیر این نوع وام ها هستند. به این دلیل به این نوع بدهی ها مفید گفته می شود که یک نوع سرمایه گذاری برای آینده است.

[btnForPushNotification] اما حالا سوال اینجاست بدهی مضر یا به عبارت دیگر بد به چه معناست؟ درصورتیکه هزینه هایی که در بالا به آن اشاره شد از توان شما خارج شود میتوان گفت که آن یک بدهی مضر می باشد. مثالی دیگر از بدهی مضر را میتوان وام های با سود زیاد دانست. باید توجه داشته باشید،صرفاً دریافت وام اهمیت ندارد بلکه پرداخت آن هم است. شما باید حساب کنید که چه میزان سود باید پرداخت کنید در صورتیکه بیش از 4 درصد باشد مطمئناً صرفه اقتصادی برای شما ندارد.پیشنهاد ما این است از صندوق قرض الحسنه اقدام به دریافت وام کنید.

 

هوش مالی: بودجه برای شرایط اضطراری

آموزش کاربردی برای استفاده از هوش مالی در خانواده5

 

در هر خانواده ای طبیعی است که در بعضی از مواقع دچار بحران مالی شود در صورتی که خانواده دارای هوش مالی بالایی باشد می تواند سربلند از این بحران خارج شود.

[btnForPushNotification] فرض کنید که برای چند ماه حقوق نخواهید داشت حال چگونه باید زندگی خود را مدیریت کنید در اینجا پس انداز کمک کننده به شما خواهد بود پس خوب است مبلغی را به عنوان پس انداز داشته باشید.به دلیل اینکه بحران ها انواع زیادی دارد و چه خوب است شما از تمامی ظرفیت هایی که در محیط وجود دارد استفاده کنید مانند همین شرکت های بیمه ، که می توانید با زیرپوشش قرار گرفتن آنها در هنگام شرایط سخت حمایت شوید.

 

 

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.