Take a fresh look at your lifestyle.

صبح پولساز (قسمت اول)

صبح پولساز (قسمت اول)Reviewed by حسین تیموری on Feb 25Rating: 5.0
 
برخی از ما، صبح زود از خواب بیدار می‌شویم و مثل یک زامبی که تا سومین فنجان قهوه در حال پرسه زدن هستیم و بعد یک چرت نیم روزی در اول صبح درست می‌ کنیم که حال خوبی داشته باشیم. دیگر نه! برای اینکه به طور موثر زود بیدار شوید، باید برنامه خواب خود را دوباره راه اندازی کنید، عادات خود را عوض کنید و به یک فرد سحر خیز تبدیل شوید.

 

خود را فریب دهید

 

۱. ساعت بیدار شدن را انتخاب کنید:

 اگر  تصمیم دارید هر روز ساعت ۶ بیدار شوید این عالی است. این را به عنوان هدف قرار دهید. برای خود یک  ساعت مشخص تعیین کنید. و هر روزهفته، از جمله آخر هفته در آن ساعت از خواب بیدار شوید.

 

 

۲. ساعت زنگدار را ۱۵ دقیقه زودتر از حالت بیداری تنظیم کنید:

اگر شما معمولا تا ساعت ۹ می خوابید به یک باره بخواهید ۶ صبح بیدار شوید این امر چند روز بیشتر دوام نمی آورد پس ساعت خود را با توجه به میزان شوق و برنامه ریزی روزانه خود ۳۰ دقیقه تا ۱۵ دقیقه زودتر کوک کنید تا کم کم به این ساعت بیدار شدن عادت کنید

 • برای مثال: روز اول ۸:۳۰ بیدار شوید روز دوم ۸:۱۵ و کم کم این ساعت را کم کنید تا صحر خیزی برای شما عادت شود.

 

۳. برای استراحت خوب زمان کافی به خودتان بدهید:

هدف این نیست که زمان خوابتان را کمتر کنید ، هدف این است که زودتر بیدار شوید. با توجه به سیستم ایمنی بدنتان باید خواب کافی داشته باشید و بدانید برای اینکه ساعت ۶ صبح بخواهید بیدار شوید نیاز است چه ساعتی به تخت خود بروید. محققان در یافته اند که انسان بین ۶ تا ۸ ساعت خواب لازم دارد تا بتواند صبح خوبی را  شروع کند.

 • شما باید برای کارهای روزانه خود برنامه ریزی داشته باشید تا ساعت خواب و ساعت بیدار شدنتان مشخص باشد.

 

۴. هیجان‌ زده شوید:

 برای اینکه صبح با خوشحالی از رختخواب بیرون بپرید،به یک انگیزه نیاز دارید . پس چیزی برای هیجان‌ زده شدن پیدا کنید! همین تجربه به خودی خود می تواند به شما نیرو و انگیزه بدهد، هر چه باشد، مسیر به سوی عادت های جدید قطعا چیزی است که باید به آن افتخار کرد.

 • در روز بعد چه کار خواهید کرد که شما نمی‌توانید صبر کنید و منتظر بمانید؟ به آن فکر کنید و هیجان خود را بسازید

 

۵. برای منافع خود آماده شوید:

زود بیدار شدن با دسته‌ ای از چیزهای مثبت مرتبط است.تحقیقات نشان می دهند که معمولا سحر خیز ها می‌ توانند مشکلات را پیش‌ بینی کنند و بهتر از بقیه افراد برنامه‌ریزی انجام می دهند.

 

۶. خود را آماده کنید تا زود بیدار شوید:

برنامه صبحگاهی خود را در ذهن خود اجرا کنید تا یک برنامه مشخص برای ساعات اولیه داشته باشید. اگر یک برنامه دارید، برای انجام آن اقدام کنید.

 • اگر نیاز دارید که در یک زمان خاص از در بیرون بروید، به این فکر کنید که چقدر زمان برای هر مرحله از اعمال روتین صبحگاهی خود نیاز دارید.
 • همانطور که در رختخواب دراز می‌ کشید و به خواب فرو میروید به خودتان بگویید:  من باید صبح زود بیدار شوم. برنامه های من شامل: قهوه،دوش، رفتن به پارکینگ و… هست  و کل زمانی که از من می گیرد ۳۰ دقیقه است پس من ساعت ۵:۳۰  از خواب بیدار می شوم” 

 

خواب بهتر

 

۱. یک برنامه شبانه را آغاز کنید:

بدن ما نیاز به برنامه دارد، برنامه شما بایدشامل هر چیزی که برای شما جذاب هست، باشد، اما برنامه ریزی باید روزانه باشد (به عنوان نشانه برای بدن شما عمل کند) و حداقل ۱۵ دقیقه طول بکشد.

 • این برنامه می‌ تواند شامل دوش گرفتن، نوشیدن شیر گرم، گوش دادن به موسیقی کلاسیک، یا انجام ورزش هایی مانند یوگا یا پیلاتس باشد. فقط اتاق‌ خواب خود را  برای خوابیدن انتخاب کنید.

 

۲. در حدود یک ساعت قبل از اینکه به خواب بروید، چراغ‌ ها را کم کنید:

نور روشن می‌ تواند هورمون ملاتونین را سرکوب کند که می‌ تواند منجر به بی‌ خوابی و سرکوب احساس خستگی شود. سعی کنید صفحه تلویزیون، مانیتور لپ‌ تاپ و غیره را  یک ساعت قبل  خواب خاموش کنید.

 

۳. چشم‌ ها را ببندید:

این یک حقیقت ساده است، اما این به آن معنا نیست که مهم نیست: خواب کافی به شما کمک می‌کند که زودتر بیدار شوید. اگر شما مقدار توصیه شده از خواب را در طول شب داشته باشید، بیدار شدن از خواب آسان‌ تر است. برای رسیدن به این برنامه:

 • ۷ تا ۹ ساعت خواب برای مردان
 • ۸ تا ۹ ساعت خواب برای زنان
 • ۹ تا ۱۰ ساعت خواب برای زنان باردار
 • ۱۰ تا ۱۲ ساعت خواب برای کودکان و افراد مسن

 

۴. با پرده‌ های نیمه‌ باز اتاق بخوابید:

خوابیدن با پرده‌های نیمه‌ باز می‌تواند به بدن شما کمک کند تا تولید ملاتونین را متوقف کند در حالیکه به طور همزمان تولید آدرنالین را افزایش می دهد. این می‌ تواند به بدن شما کمک کند تا  زمانی که ساعت به زنگ در می آید به راحتی از جا برخیزید.

 • نور خورشید طبیعی توسط بدن شما درک می‌ شود، حتی زمانی که شما در خواب هستید.
 • نور خورشید نیز می‌ تواند رختخواب شما را گرم کند و درجه حرارت بدنتان بالا برود. پس در صورت امکان برای استفاده از این قابلیت تخت خواب خود را در موقعیت مناسب قرار دهید.

 

۵. اگر نیمه شب‌ ها بیدار می شوید سعی کنید به خواب بروید:

در رختخواب خود بمانید و از بیدار شدن بدن خود اجتناب کنید. با این حال، اگر شما به مدت بیش از ۲۰ دقیقه غلت می زنید، بلند شوید و یک فعالیت آرامش بخش (مانند کتاب خواندن) انجام دهید تا زمانی که احساس کنید که می‌ توانید برگردید به  تخت خواب.

 • بیدار شدن در وسط شب می‌ تواند نشانه‌ ای از یک مشکل بزرگ‌تر باشد. عادات خود و محیط خود را ارزیابی کنید. اگر مشکلی در عادات و برنامه هایتان پیدا نکردید ، به یک پزشک مراجعه کنید.

 

۶. درجه‌ حرارت را تنظیم کنید:

اغلب پزشکان به شما خواهند گفت که دمای اتاق را بین ۶۵ و ۷۲ درجه فارنهایت ۸ تا ۲۲ درجه سانتی گراد) نگه دارید. با این حال، دمای مناسب برای یک فرد ممکن است برای دیگر افراد مناسب نباشد.پس با توجه به شرایط خود درجه حرارت را برای محیط خواب خود تنظیم کنید.

 

 

ادامه دارد….

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.