Take a fresh look at your lifestyle.

ایده پولسازی برای کودکان

ایده پولسازی برای کودکانReviewed by حسین تیموری on Feb 20Rating: 5.0
 
در این مقاله مطالبی مفیدی را جهت یاد دادن سرمایه‌ گذاری و برنامه‌ ریزی مالی آینده به فرزندانتان، به شما آموزش خواهیم داد. تنها برای آن که با شیوه‌ی این مقاله آشنا شوید، داستان زیر را تجسم کنید:

وقتی می‌ خواهید در مورد آموزه‌ های خود در مورد سرمایه‌ گذاری صحبت کنید، مانند آن عمل کنید که می‌ خواهید کار سخت و بزرگی را انجام دهید. آستین‌ های خود را بالا بزنید و به یک باره آن را انجام دهید. میزان کاری که به یک باره انجام می‌ دهید و زمانی که طول می‌ کشد آن کار را انجام دهید، تعیین‌ کننده‌ ی میزان زمانی است که طول می‌ کشد تا کاملاً متوجه تمامی مطالب موجود در مورد سرمایه‌گذاری عاقلانه شوید.

بعد از همه‌ی این کارها، آن را به نسل بعد منتقل کنید و درنتیجه، آنان را برای کسب موفقیت بیشتر آماده کنید.

این مقاله را یکی از پدران معروف ارزهای دیجیتال سایت کوین باندِل (CoinBundle) نوشته است. او ۵ فرزند با رده سنی‌های متفاوتی دارد. پس تا حدی می‌ داند که با بچه‌ها چگونه در مورد پول و سرمایه‌گذاری صحبت کند. این صحبت‌ ها قرار نیست نصیحت‌ هایی در مورد سرمایه‌گذاری مالی باشند. در این مقاله سعی می‌شود تا مطالبی را که برای آموزش شیوه‌های سرمایه‌گذاری لازم است، آورده شود.

 

۱. سرعت حرکت خود را کاهش دهید

فرزندانتان را برای تعیین اهدافشان تشویق کنید و به آنان نقاط عطف موفقیت‌ ها و شکست‌ هایشان را یادآوری کنید. همچنین خاطرنشان شوید که چگونه این اتفاق‌ ها هم به طور مثبت و هم به طور منفی آیندشان را شکل دادند.

از این موقعیت به عنوان موقعیتی یاد کنید که در آن پول به دست می‌ آید و یا از دست می‌رود و یا موفقیتی رخ می‌دهد. اهمیت این موضوع را به صورت جدی متذکر شوید و با تشویق کردن آنان، روحیه‌شان را تقویت کنید.

زمانی که دیگر فرزندانتان سنشان کم نیست و آن‌ قدری بزرگ شده اند که مفهوم پول و ارزش دلار را دریابند، دیگر وقت آن رسیده است که شروع به فعالیت کنند.

  • در نظر داشته باشید که راه سخت و طولانی در پیش دارند، پس در ابتدای کار سخت نگیرید.

همیشه سؤال پرسیدن آن‌ها را تشویق کنید و به آن‌ها با صبوری و با عباراتی که برای سطح درک آنان مناسب است، جواب دهید. افکار آن‌ ها را با مطالبی مانند مامبو جامبو وال‌استریت و لینگوی سرمایه گذار پر نکنید، زیرا این مطالب می‌ تواند برای ذهن جوان آن‌ها بسیار دلسرد کننده و ترسناک باشد.

  • لحظات آموزنده می‌ توانند در یک باجه‌ی عوارضی، فروش گاراژی و یا خواروبارفروشی رخ دهند.

هنگامی که در حال خرید اقلام روزانه‌ ی خود هستید، از تیمی خردسال بپرسید که این بهتر است پولتان را برای خرید یک بطری نوشابه به قیمت ۲۰ دلار بدهید و یا بهتر است با آن یک پک ۳ تایی به قیمت ۵۰ دلار بخرید؟ شاید او متوجه‌ ی گفته‌ی شما شود، اما در ذهنش در حال حل‌ و فصل این موضوع پیچیده و فکر به اطرافیان است…

  • فرزندان جوان خود را در دنیای مفاهیم سرمایه‌گذاری رها کنید و اجازه دهید تا اشتیاق خود را نسبت به آن گسترش دهند.

بچه‌ها به‌شدت تأثیر می‌پذیرند، مخصوصاً وقتی در سنین پایین هستند.

اگر بتوانید آن‌ ها را به آرامی و به طور طبیعی با کارهای ساده در مورد سرمایه‌ گذاری روبه‌رو کنید و درنتیجه آن‌ها را به هیجان بیاورید، شانس بیشتری برای به دست آوردن ایده پیدا خواهند کرد و بیشتر مسئولیت داشتن پول را بر عهده خواهند گرفت.

همگی میدانیم که بچه‌ها خیلی زود از مفاهیم و ایده‌ ها خسته می‌ شوند، بنابراین ضروری است که با سرمایه‌گذار جوان خودتان کاری واقعی و ملموس انجام دهید.

هنگامی که از زمانی که صرف کرده‌اند و یا پولی که سرمایه‌گذاری کرده‌اند، نتیجه ببینند، بیشتر تشویق می‌شوند تا بار دیگر نیز آن کار و یا کار بزرگ‌تری را انجام دهند.

 

۲. شروع کوچکی داشته باشید

اگر هنگامی که به کودکانتان طریقه‌ی سرمایه‌ گذاری مناسب را آموزش می‌ دهید، تمرکزتان روی ارزهای دیجیتال است، پس نباید انتظار داشته باشید تلاش‌هایتان زیاد مفید باشند.

  • در حقیقت، به نظر می‌رسد که بهترین راه این است که به آن‌ ها شیوه‌ ها و سناریوهای سنتی سرمایه گذرایی دارایی را آموزش دهید.

در بازار ارزهای دیجیتال نوسانات زیادی وجود دارد که این بازار را نه‌تنها برای یادگیری، بلکه برای آموزش به تازه‌کاران نیز بسیار استرس‌ زا و گیج‌کننده می‌کند.

ارز دیجیتال یک کلاس دارایی جدید و در حال پیشرفت است و لازم است از جامپ استریت (Jump Street) بیاموزید که چگونه روی کلاس‌های دارایی کلی و یا سرمایه‌گذاری شخصی سرمایه‌گذاری کنید. پس در مورد ارزهای دیجیتال صحبت نکنید، حتی اگر واقعاً و واقعاً دوست دارید که این کار را انجام دهید.

  • هنگامی که می‌خواهید ارزهای دیجیتال را به یک نوجوان معرفی کنید، ابتدا بلاک چین را به او توضیح دهید.

هنگامی که برق شوق چشمانشان فرو نشست و دوباره تمرکزشان جلب شد، قطعاً سؤالات متفکرانه‌ی بسیار زیادی خواهند داشت که می‌توانید با هم به بررسی آن‌ها بپردازید.

شاخه‌های مختلفی از این موضوع، مانند فناوری هوش مصنوعی، ارز دیجیتال، فیات و سرمایه‌گذاری را در نظر بگیرید. در کنار این بحث‌ های معمولی که با فرزندانتان دارید، اجازه دهید تا در چیز کوچکی به همراه شما سرمایه‌گذاری کنند.

برای مثال: به یاد می‌آورم که با پسر بزرگ‌ترم در مورد اوراق کردن مس و تبدیل آن به پول بحث می‌کردم. ساعت‌ ها و ساعت‌ ها روکش سیم‌ ها و اجزای موتور ها و ترانسفورماتورها را در میاوردیم تا فلزات گران‌ بهای استفاده‌ شده در آن‌ ها را جدا کنیم.

از صحبت و کار زیاد در کنار هم لذت می‌بردیم، اما یک روز از من پرسید که آیا راه آسان‌ تر و سریع‌ تری برای بیرون آوردن فلزات هست؟ او به من گفت که این‌گونه می‌توان در هر ساعت با تلاش کمتری پول بیشتری در آورد.

من از اینکه چنین توجهی به این سرگرمی کرده است بسیار تحت تأثیر قرار گرفتم و با او شوخی کردم و تجهیزاتی را که می‌توانستیم تهیه کنیم تا وسایل را زودتر برش دهیم، به او معرفی کردم. بنابراین، وسایل دستی بسیار خوبی خریداری کردیم و تنها از آن‌ها برای قراضه کردن استفاده می‌کردیم.

 

۳. آن‌ ها را علاقه‌ مند کنید

زمانی که دیگر احساس می‌ کنید فرزندانتان می‌ توانند معنی سرمایه‌گذاری را درک کنند و علاقه به این موضوع را در آن‌ها ایجاد کردید، می‌ توانید آن‌ها را در معرض انجام این کار قرار دهید.

بگذارید به بررسی چندین شرکتی که به آن علاقه‌ مند هستند مانند شرکت‌ های الکترونیکی، ماشین، غذا و یا هر شرکت معروفی دیگری که از آن لذت می‌برند، بپردازند.

  • آن‌ها را مجبور نکنید که جزییات کوچک و پیچیده‌ی مالی این شرکت‌ها را یاد بگیرند، اما اگر کار این شرکت‌ها عموماً به معاملات مربوط بود، تاریخچه‌ی قیمت سهام آن‌ها را برای فرزندانتان بازگو کنید.

همچنین، در مورد وظایف و چشم‌ اندازهای این شرکت‌ها به تحقیق بپردازید.

  • مهم است که فرزندانتان بدانند که می‌ توانند در محصولاتی که در راستای ارزش‌های شخصی و عقایدشان است، سرمایه‌گذاری کنند.

چیزی که من سال‌‌ ها پیش‌ بینی و تشویق کرده‌ ام که در آن سرمایه‌ گذاری شود، کلکسیون‌ ها و تندیس‌ ها هستند. طرفداران سوپرمن، بت من، جنگ ستارگان و پیشتازان فضا، زیاد هستند و حتی یکی از این طرفداران هم در خانه‌ی من است.

 

۴. افسار حکمرانی را آزادتر کنید

بهترین روش برای یادگرفتن چیزی، یاد دادن است. آموزش یک موضوع، شما را مجبور می‌ سازد تا آن را یاد بگیرید و به تمرین آن بپردازید.

از آن جایی که می‌ خواهیم به کودکان سرمایه‌گذاری کردن را یاد بدهیم و می‌ خواهیم که آن را یاد بگیرند، چه چیزی بهتر از آن که سرمایه‌گذاری را یادشان بدهیم تا آن که به آن‌ ها پول بدهیم تا به بازی مشغول شوند؟

احتمالاً با خود می‌گویید که به یک بچه پول بدهیم تا در سرمایه‌گذاری آن را از دست بدهد؟

خب، شما همیشه می‌ توانید کاری کنید که در ابتدا پول به دست بیاورند. پس، بله، بگذارید پولشان را سرمایه‌گذاری کنند، بر آن نظارت کنند و هر چقدر که می‌توانند از این فرایند مطلب بیاموزند.

مسلماً در این مرحله قرار نیست که پول زیادی سرمایه‌ گذاری کنید. تنها می‌خواهید به میزانی سرمایه‌ گذاری کنید که فرزندتان بتواند سود و یا زیان این سرمایه را در بازار مشاهده کند.

یکی از راه‌ های انجام این کار آن است که به آن‌ها مقدار کمی پول بدهید تا با آن به سرمایه‌گذاری بپردازند و یا برای آن‌ ها حساب سرمایه‌ گذاری باز کنید تا بتوانند از پول خودشان استفاده کنند.

  • قانون طلایی سرمایه‌گذاری را به یاد بیاورید که می‌گوید: پولی را که طاقت از دست دادنش را ندارید سرمایه‌گذاری نکنید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.