Take a fresh look at your lifestyle.

مدیریت هزینه های روزانه با ۴ گامی که جیب‌تان را پر پول نگه می‌دارد

مدیریت هزینه های روزانه با ۴ گامی که جیب‌تان را پر پول نگه می‌داردReviewed by حسین تیموری on Apr 3Rating: 5.0
 
خیلی عالی می شد اگر درسی تحت عنوان مدیریت مسائل مالی در میان درس های دانش آموزان پیدا می شد . همه از این می ترسند که در دوران پیری و سالمندی مجبور شوند که امورات خودشان را با مختصر پولی که برایشان باقی مانده بپردازند . در ادامه ۴ گامی را که شما را از دچار شدن به این وضعیت نجات می دهد را برایتان توضیح می دهیم .

 

۱. بودجه بندی

تمام مخارجی که در یک ماه دارید را تحت نظر بگیرید

مدیریت هزینه های روزانه با ۴ گامی که جیب‌تان را پر پول نگه می‌دارد1

نمی گوییم که به خودتان گرسنگی بدهید ! فقط مراقب باشید که پول هایتان را در عرض یک ماه ، خرج چه اموری می کنید . رسید همه خریدهایی را که انجام می دهید را نگه دارید یا این که خرج هایتان را در یک دفترچه یادداشت کنید و در آخر ماه ، دخل و خرج خودتان را بررسی کنید .

پس از گذشت یک ماه، همه خرج هایی که کرده اید را بنویسید

هر چه که خریده اید را در یک لیست بنویسید و آن ها را دسته بندی کنید . لازم نیست چیزهایی را که فقط قصد خریدشان را داشته اید اما به خاطرشان پولی نداده اید را یادداشت بکنید . باید فهرست مخارجی مثل نمونه زیر را بنویسید :

قبض های خدماتی و شارژ ساختمان = ۱۵۰ هزار تومان
اجاره خانه = ۵۰۰ هزار تومان
خرید مواد خوراکی و میوه و سبزیجات = ۲۰۰ هزار تومان
یک وعده شام بیرون خانه = ۵۰ هزار تومان
هزینه های درمانی = ۵۰ هزار تومان
حرج های خرد و ریز = ۱۰۰ هزار تومان
پس انداز = ۱۵۰ هزار تومان

حالا درآمد خودتان را بنویسید :

درآمد ماهیانه = ۱۲۰۰ هزار تومان

حالا یک بار دیگر بر اساس درآمدی که دارید ، بنویسید که دوست دارید که پول خودتان را چگونه برای این خرج ها تقسیم بندی کنید . یک سری اپلیکیشن های رایگان هم برای این کار وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید .
یادتان باشد اجباری وجود ندارد که حتما پس انداز را هم لحاظ کنید اما بهتر است که حدود ۱۰ تا ۱۵ در صد از درآمدتان را به پس اندازتان اختصاص دهید .

وقتی دارید برنامه مربوط به بودجه را می نویسید، با خودتان رک و راست باشید

شما برای به دست آوردن این پول ، زحمت کشیده اید و مال خود شماست . لازم نیست که خودتان را گول بزنید و چیزهایی را که واقعا دوست دارید بخرید را سانسور بکنید . شما باید واقعا بدانید که پولتان را می خواهید در چه راه هایی خرج کنید . تا زمانی که با خودتان صادق نشده اید ، هیچ مبلغی را در لیستتان ننویسید .

مثلا اگر جلوی مبلغ پس اندازتان می خواهید بنویسید ۳۰۰ هزار تومان اما می دانید که از عهده آن بر نمی آیید و به سختی می افتید ، اصلا آن را یادداشت نکنید و مبلغی را بنویسید که خیلی راحت از پس آن بر می آیید . بعد در آخر ماه نگاه کنید و ببینید چقدر پول در دستتان باقی مانده که می توانید آن را به حساب پس اندازتان اضافه کنید .

یکی دیگر از مسائلی که لیست بودجه شما باید آن را در نظر بگیرد ، خرج های اضافی و پیش بینی نشده ای است که ممکن است در هر ماه رخ بدهد . مثلا یک عروسی یا مهمانی غیر منتظره دعوت می شوید و مجبور می شوید که مبلغی را برای خرید لباس و کادو و … خرج کنید یا این که اتوموبیل شما خراب می شود و خرج کمر شکن تعمیرگاه به شما وارد می شود . همیشه باید انتظار این خرج های نا خوانده را داشته باشید و از قبل خودتان را برای مقابله با آن ، آماده کنید .

 

۲. پول هایتان را درست خرج کنید

مدیریت هزینه های روزانه با ۴ گامی که جیب‌تان را پر پول نگه می‌دارد4

اگر چیزی را می توانید قرض بگیرید یا این که کرایه کنید ، آن را نخرید ! خیلی از ما ها کمدهایی انباشته از کتاب های مختلف و CD و ابزار تعمیر و لوازم ورزشی داریم که شاید سال تا سال هم سراغی از آن ها نگیریم اما هم پول زیادی از ما را هدر داده اند و هم این که فضای زیادی از خانه یا کتابخانه یا انباری ما را بیهوده اشغال کرده اند . منظورمان این نیست که همه چیزها را قرض بگیرید ، بلکه اگر می بینید که ابزار یا وسیله ای است که مطمئنا روزهای زیادی از سال را به آن احتیاج دارید ، حتما آن را برای خودتان خریداری کنید.

بعضی ها اعتقاد زیادی به خرید خانه دارند و تا آن را نخرند ، آرام نمی گیرند . بنابراین وام مسکن می گیرند و از این طریق حداقل خانه کوچکی را برای خودشان دست و پا می کنند . اگر می بینید که توانایی اش را دارید ، هر چه سریع تر وامی که گرفته اید را تسویه کنید تا هم بار و استرسی از روی دوشتان برداشته شود و هم این که سود کمتری به آن تعلق گیرد.
راجع به درآمدی که دارید ، خیالبافی نکنید و فقط بر اساس مقدار درآمد واقعی ای که دارید، خرج تراشی کنید وگرنه مجبور می شوید که زیر بار قرض بروید . تنها استثنایی که در این میان وجود دارد ، خرج های اورژانسی و پیش بینی نشده ای است که ممکن است برایتان اتفاق بیافتد.

 

۳. هوشمندانه سرمایه گذاری کنید


روش های مختلف سرمایه گذاری را انتخاب کنید

 

وقتی که دوران نوجوانی شما به پایان می رسد و وارد دوران بزرگسالی می شوید ، تمام تصوراتی که راجع به پول در ذهنتان داشتید ، رنگ عوض می کنند و با دنیای مالی جدیدی رو به رو می شوید . در دوران کودکی فکر می کنیم که این فقط حقوق ماهیانه ماست که درآمد ما را تشکیل می دهد . اما بزرگ تر که می شویم ، می بینیم که منابع زیادی هستند که در آمد ما را زیادتر می کنند ، مثلا سود ماهیانه پول داخل بانکمان ، پول سهام یا سودی که از شرکت در بورس به دست می آوریم و …

اگر شرکت شما تسهیلاتی برای بازنشستگان در نظر گرفته ، حتما از آن استفاده کنید

برخی شرکت ها برای کارکنانشان ، صندوق مستمری در نظر می گیرند و ماهیانه مبلغی از حقوق کارمندانشان را به طور خودکار وارد آن می کنند تا بتوانند بعد از بازنشستگی ، از آن استفاده کنند . خود این کار ، یکی از بهترین روش ها برای پس انداز کردن پول به حساب می آید .

بورس ، جای قمار نیستمدیریت هزینه های روزانه با ۴ گامی که جیب‌تان را پر پول نگه می‌دارد6

اگر به دنبال این هستید که وارد دنیای بورس شوید و شروع کنید به شرط بندی روی سهام های تکی ، تا از این طریق پول خوبی به جیب بزنید ، سخت در اشتباهید چون هر چقدر هم که در این کار حرفه ای باشید ، باز هم این امکان وجود دارد که ضرر بکنید . بنابراین اگر می خواهید برای سرمایه گذاری خودتان از بورس استفاده کنید ، از یک کارگزار بورس استفاده کنید تا با توجه به مهارت و تجربه ای که دارد ، به شما در این راه کمک کند .

خودتان را بیمه بکنید

همیشه خودتان را آماده رویارویی با حوادث غیر منتظره نگه دارید و عاقلانه با این مسئله رفتار کنید . چند نوع بیمه است که می توانید از آن ها استفاده کنید .
یکی بیمه عمر است که مربوط به زمانی می شود که شما یا همسرتان فوت کنید . یکی بیمه سلامت است که خرج های پیش بینی نشده درمانی شما را پوشش می دهد . بیمه خانه ، مربوط به آسیب هایی است که به خانه وارد می شود و بیمه حوادث هم خسارت های ناشی از سیل و زلزله و آتش سوزی و دیگر بلایای طبیعی را پوشش می دهد .

 

۴. برای خودتان حساب پس انداز باز کنید

تا آن جایی که توانش را دارید، پولتان را پس انداز بکنید

پس انداز کردن ، باید یکی از اولویت های زندگی شما باشد . حتی اگر پولی که به دست می آورید مختصر و محدود است ، سعی کنید ۱۰ در صد از آن را در ماه پس انداز کنید .

تا جوان هستید، شروع به پس انداز کنید

بهتر است که حتی از زمان دانشجویی تان ، پس انداز کردن را شروع کنید . هر چه قدر که سنتان بالاتر می رود ، می بینید که این پس اندازتان درست همانند گلوله ای برفی در حال قل خوردن ، بزرگ و بزرگتر می شود و پشتوانه مالی خوبی را برای آینده شما فراهم می کند .

به فکر باز کردن یک حساب اضطراری باشید

مدیریت هزینه های روزانه با ۴ گامی که جیب‌تان را پر پول نگه می‌دارد3معنی پس انداز ، این است که آن پولی را که می توانید خرج چیزهای غیر ضروری و بیهوده بکنید را جمع بکنید و آن ها را برای روز مبادا در داخل یک حساب پس انداز بگذارید و وقتی که حوادث غیر مترقبه برایتان پیش آمد ، مجبور نشوید که زیر بار قرض و بدهی بروید .

بدهی هایی را که دارید، صاف بکنید

چه این بدهی مربوط به وام ازدواج باشد یا وام مسکن و یا … بهتر است که هر چه سریع تر آن را تسویه کنید و اول از همه هم به سراغ آن وامی بروید که سود بیشتری به آن تعلق می گیرد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر ۱
 1. Ehsan کاربر می‌گوید

  سلام
  چرا زمانی که آدم عضو سایت میشه و وارد میشه اصلا معلوم نیست که طرف وارد حساب کاربری خودش شده!
  مثلا اون بالا نمینویسه فلانی خوش آمدید!
  از طرفی هم مثلا اگه میخوام کتاب های پی دی اف رو استفاده کنم میگه فقط برای کاربران!!!
  مگه من که الان عضو شدم کاربر حساب نمیشم!!!