Take a fresh look at your lifestyle.

نکات طلایی برای بهبود اعتماد به‌ نفس پایین

نکات طلایی برای بهبود اعتماد به‌ نفس پایینReviewed by حسین تیموری on Mar 19Rating: 5.0

 

اعتماد به‌ نفس پایین یکی از عواملی است که افراد بسیاری با آن دست‌ به‌ گریبان هستند. اعتماد به‌ نفس پایین از این افراد با نگاهی کاملاً ناامید کننده درباره‌ی خود حرف می‌ زنند. از نگاه فردی که اعتماد به‌ نفس پایین دارد، او اصلاً اعتماد به‌ نفس ندارد. این در صورتی است که هرکسی در زمینه‌ ای خاص و یا چند زمینه اعتماد به‌ نفس ضعیفی دارد. مثلاً شاید شما در رانندگی کردن کاملاً فرد با اعتماد به‌ نفسی باشید اما در صحبت کردن کاملاً برعکس.

 

اعتماد به نفس چیست؟

اگر کمی به خودتان فکر کنید می‌بینید در انجام کارهایی با اعتماد به‌ نفس و در انجام بعضی دیگر  کاملاً دارای اعتماد به نفس پایین هستید. یکی از دلایل داشتن اعتماد به‌ نفس داشتن تسلط در آن زمینه است. گاهی، توانمندی و تسلط در انجام کاری به‌ طور نا خودآگاه اعتماد به‌ نفستان را در آن زمینه بالا می‌بردو به فن بیان شما کمک میکند و برعکس. حس پایین بودن از دیگران در افراد با اعتماد به‌ نفس پایین به‌ وضوح دیده می‌شود. ارتباط چشمی در این افراد کم است و معمولاً خمیده می‌ نشینند و یا می‌ ایستند. در هنگام صحبت معمولاً سر به‌ زیر هستند و نگاهشان به زمین دوخته است. صدای رسا و کلام واضحی ندارند. استرس و نگرانی همیشه در آن‌ ها وجود دارد چون تصور می‌ کنند هیچ‌ وقت به حقشان نمی‌ رسند. این افراد معمولاً جرئت نه گفتن ندارند به همین دلیل امکان افتادن در راه نادرست مورد سوء استفاده قرار گرفتن و آسیب دیدن در آن‌ ها زیاد است.

 

برخی از این افراد برای مخفی کردن این حس بی‌ارزشی، به اعتیاد پناه می‌ برند اما طولی نمی‌ کشد که شرایطشان بدتر از قبل می‌شود و احساس می‌کنند اعتماد به‌ نفسشان کمتر شده است. فردی که اعتماد به‌ نفس پایین دارد معمولاً از چشم‌ها دور است به همین دلیل هیچ‌ کس آن‌ها را به‌ عنوان عضو مهمی در خانواده، جامعه، محل کار و… نمی‌ دانند، به همین دلیل معمولاً جزء افراد معمولی‌ اند و رشد چشم‌ گیری در هیچ زمینه‌ای ندارند معمولا این افراد فن بیان قوی ندارند. تصوری که هر فرد از خود دارد نشانده دهنده‌ی میزان اعتماد به‌ نفس او است.

فردی که می‌گوید: نه من خوبم و نه تو خوبی! من خوبم و تو بدی! من بدم و تو خوبی در هر سه حالت فرد دچار بی‌ تعادلی شده است؛

بهترین نوع این برداشت‌ ها از خود این است که بگوییم: من خوبم و تو خوبی! این نوع برداشت بهترین نوع برداشت از خود است. در این صورت می‌توانیم بهترین بازخورد را از اعمال رفتار و احساسات خود بگیریم. پذیرش و باور اینکه من خوبم همان‌ طور که تو خوبی من ارزشمندم همان‌ طور که تو ارزشمندی، من توانمندم همان‌ طور که تو توانمندی و… نشان‌دهنده‌ی این است که فرد خود را باور کرده و به خود اعتماد و اطمینان دارد.

 

چطور اعتماد به‌ نفس پایین را بالا ببریم؟

یکی از قدرتمندترین راهکارها در این زمینه نوشتن نقاط ضعف و قدرتتان است. در مرحله‌ی بعد باید بر روی نقاط قدرت خود تمرکز کنید. برای مثال اگر ده نکته‌ی منفی از خود یادداشت کرده‌ اید و یک نکته‌ ی مثبت باید بر روی همان یک نکته‌ ی مثبت تکیه کنید و مدام برای خود مرور کنید. هر روز سعی کنید یک نکته‌ ی مثبت از خودتان هرچند بسیار کوچک برای خود یادآوری کنید.مثلاً من خیلی مهربان هستم. من سعی می‌ کنم همیشه مرتب باشم. برداشت شما از خودتان و شخصیت شناسی وجودیتان بسیار در این راه کمکتان می‌ کند. اگر از مهربان بودنتان سوء استفاده شده این به معنی بد بودن شما و یا بد بودن خصلت مهربانی نیست. افراد به نسبت تجربه‌ های گذشته‌ ای که در مواقع مختلف با آن‌ها روبرو شده‌اند از خود عکس‌ العمل نشان می‌ دهند. شما هم اگر معمولاً از مهربان بودنتان سوء استفاده شده، امکان اینکه این خصلت را در خودتان یک خصلت منفی برداشت کنید، بسیار زیاد است. البته این برداشت کاملاً اشتباه است. خود را با هر ویژگی‌ای بپذیرید. خودتان را   دوست داشته باشید و برای خودتان ارزش قائل شوید. اعتماد به نفس بالا به شما کمک میکند ارتباط موثر داشته باشید

سه راهکار در مقاله‌ی اعتماد به‌ نفس کاذب ارائه کردیم که می‌توانید برای این موضوع نیز استفاده کنید. بالا بردن اعتماد به‌ نفس تنها زمانی آسان می‌شود که بپذیرید خود را بیشتر بشناسید و با احساسات، باورهاو ارزش وجودیتان بیشتر آشنا شوید در این صورت به خودباوری می‌رسید.

سعی کنید مقالات مرتبط را در بخش مقالات سایت مطالعه کنید.  پیشنهاد می‌کنیم در هر زمینه‌ای که نیاز می‌بینید در سایت جستجو کرده و اطلاعات کسب کنید. کسب اطلاعات و بالا بردن آگاهی یکی از مهم‌ترین عوامل بالا بردن اعتمادبه‌نفس است.

 

با خواندن این مقاله آموختیم با نوشتن نقاط قوت و ضعف و در نظرگرفتن نقاط قوت می توانیم اعتماد به نفسمان را افزیش دهیم.امیدواریم با خواندن این مقاله بتوانید اعتماد به نفس خود را در هرکاری بالا ببرید.

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 نظر
 1. جلال کاربر می‌گوید

  سلام امیدوارم خوب باشید من خودم ادمی هستم که بعضی اوقات اعتماد به نفسم بسیار پایین و گاهی او قات زیادهست که هر دو حالت دلایل خودش رو داره اما من یه نظری در مورد تقویت اعتماد به نفس دارم شما می تونید یک دوره بذارید و خودتون افراد با اعتماد به نفس رو که دور برتون هست پیدا کنید ودر طول این دوره با راهکار های عملی اعتماد به نفس رو تقویت کنید وگرنه فقط خواندن این مطلب کمکی نمی کند و هر دوره ای که باشد از صفر باید باشد

 2. سجاد زیدونی کاربر می‌گوید

  از نظر من اعتماد به نفس یعنی همه چیز و کسانی که اعتماد به نفس نداشته باشند یعنی هیچی ندارند. متشکرم بابت این مطلب

 3. حسن فکری کاربر می‌گوید

  اعتماد به نفس واقعا مهمترین قسمت برای هر موفقیتی هست.عالی بازم ممنون

 4. عطااله محبوبی کاربر می‌گوید

  سلام،
  بشر از خودش چیزی نداره هر چیه خدا داده اگه بهش توکل داشته باشیم همیشه قوی و محکم تو هر شرایطی پیش میریم.
  یادگیری تکنیک های روانشناسی مؤثره برا کسایی که کلا قدرت تحلیل اوضاع رو از دست دادن.