Take a fresh look at your lifestyle.

افزایش تمرکز و دقت چگونه ممکن است؟

افزایش تمرکز و دقت چگونه ممکن است؟Reviewed by حسین تیموری on Apr 12Rating: 5.0

 

اهمیت تن آرامی در افزایش تمرکز

افزایش تمرکز و دقت

ریلکسیشن یعنی آرام نمودن جسم و ذهن به صورتی که کمترین فشار بر روی آن ها باشد تا بتوان هر چه بهتر در شرایط مختلف برای نیازهای متفاوت از آن ها استفاده کرد. زمانی که جسم انسان از محرک های محیطی که بر آن فشار وارد می کنند آزاد شده باشد ، علاوه بر لذت حاصل از این رها شدگی میتوان با تمرکز بیشتری روی ذهن به خواست ها و امیال درون که مهمترین آن ها آرامش است پرداخت.

روش ها و راه های بسیار زیادی از سوی متخصصین مطرح شده است. از یک استحمام با آب ولرم قبل از به رخت خواب رفتن گرفته تا پیاده روی در روی شن های ساحل و یا گوش دادن به موسیقی هایی خاص و یا تماشای مناظر زیبا و دلپذیر و یا تنفس های خاص(یوگا) و….

هدف از اجرای این تکنیک ها  رسیدن به آرامش درونی است چرا که با دست یابی به این مقصود می توان گام های موثری در بهبود کیفیت زندگی برداشت و در جهت افزایش تمرکز و دقت گام برداشت.

زمانی كه انسان به طور آگاهانه و ارادی به ريلكسيشن و تن آرامی می پردازد و جسم و  ذهن خود را به سوی آرامش هدايت می كند ، بهتر و زيباتر میتواند با درون خود ارتباط برقرار نمايد و قدرت تمرکز ذهن خود را افزایش دهد. و در مراحل پيشرفته تر اين ارتباط هم درونی و هم بيرونی می گردد. كه البته تمامی اين كارها مستلزم فرا گرفتن تكنيك های ريلكسيشن و تن آرامی می باشد.

 

افزایش تمرکز و دقت با تکنیک تن آرامی

 

با استفاده از تکنیک تن آرامی می خواهیم به افزایش تمرکز و دقت دست پیدا کنیم. یکی از راه های افزایش تمرکز این تکنیک است که همان طور که از اسمش پیداست شما با ریلکس کردن جسمتان به افزایش تمرکز و دقت خود کمک می کنید.

افزایش تمرکز و دقت با تکنیک تن آرامی فرایند بسیار مهمی برای تقویت تمرکز حواس و فکر انسان دارد.در حقیقت هر چقدر آرامش جسمی و ذهنی بیشتری داشته باشید به همان میزان قدرت تمرکز ذهن شما نیز بالا میرود. تکنیکی است که با استفاده از آن به صورت خود آگاه و با کنترل ذهنتان عضلات بدنتان را آرام بسازید. از آنجایی که ذهن و جسم ارتباط مستقیم با هم دارند هر چقدر در جسمتان آرامش بیشتری ایجاد کنید به همان میزان ذهنتان آرام تر می شود.

برای اینکه بخواهید افکار مزاحم را از ذهنتان بیرون بریزید باید فضای ذهنیتان را مدیریت کنید و تمام هیجانات و احساسات خود را تحت کنترل  در بیاورید.در حقیقت باید بدانید تن آرامی بهترین روشی است که طی آن می توانید افکار منفی را کنترل کنید و افکار مثبت را جایگزین آنها نماییدزیرا هر فکر و هیجانی تاثیر مستقیم روی جسم می گذارد و همینطور افکار منفی باعث انقباض عضلات می شوند. بنابراین با تکنیک ریلکسیشن عضلات را آرام می کنیم و با تاثیر مثبت گذاشتن روی جسم ذهن را خالی می کنیم. تن آرامی تکنیکی است که برای انجام آن به  هیچ وسیله ای نیاز نداریم.

 

انواع تمرین تن آرامی

 • به طور کلی از پای راست شروع می کنیم و بعد پای چپ سپس دست راست و همین طور ادامه می دهیم تا به صورت و پوست سر می رسیم.
 • تن آرامی به دو شکل نشسته و خوابیده انجام می شود.
 • بدن باید در وضعیت راحت و مناسبی باشد طوری که سر تکیه گاه داشته باشد و ستون فقرات هم حتما صاف باشد. برای انجام این تمرین در وضعیت نشسته حتی الامکان روی صندلی راحت بشینید.
 • دستها روی ران پا قرار داده و به پشتی صندلی یا دیوار تکیه دهید.
 • پا ها کمی از هم باز باشد.
 • برای وضعیت خوابیده باید به پشت بخوابید دستها روی زمین به شکلی که کف دستها رو به بالا قرار گیرد و پشت دست روی زمین قرار گیرد.
 • بهتر است دستها به بدن نچسبند و کمی باز باشند و پا ها هم به اندازه شانه ها باز باشند.

استفاده از بالش باید طوری باشد که سر به سمت جلو تمایل نداشته باشد.

 

نکاتی که باید در تمرین تن آرامی به آن دقت کنید: 

افزایش تمرکز و دقت

۱- به یکباره فرمان رها شو به کل اعضای بدن ندهید زیرا این فرمان بسیار کلی می باشد و ذهن فرمان کلی را نمی پذیرد. هر چه فرمان جزئی و مشخص باشد اجرای آن برای مغز راحت تر می باشد.

۲- بدن را طبق اصولی که در بالا گفته شد در وضعیت آرامی قرار دهید. 

۳- چشمانتان را ببندیدو بدنتان را شل کنید.

۴- دو بار نفس عمیق  بکشید و هوا را آرام- آرام بیرون بدهید. 

۵- آگاهانه نفس بکشيد: تنفس شما می بايست شکمی و عميق باشد.

۶- تمرین تن آرامی را با زور و فشار انجام ندهید؛ بلکه تمرین باید با آسودگی و تا حدی هم “خود به خودی” انجام شود.

۷– محیطی که در آن قرار می گیرید کاملا آرام و بدون مزاحم باشد. تلفن را قطع کنید .حتی اگر ساعت یا انگشتر در دست دارید 

آن را هم کنار بگذارید.

 

مراحل انجام تمرین تن آرامی:

افزایش تمرکز و دقت

۱- ابتدا به انگشت های پای راست فکرکنید از انگشت شصت شروع کنید. سپس کف پا و روی پا و مچ پا سپس ساق پا و زانو بعد از آن ران پا و پشت پا. پای راست تا کمر رها شد و کاملا آرام شد.

۲- به همین صورت با پای چپ هم انجام می دهیم.

۳– از دست راست و انگشت شصت شروع می کنیم. به ترتیب بعد از انگشتان کف دست و روی دست و مچ دست  و ساعد و بازو  و سرشانه. دراین حالت دست راست کاملا درحالت استراحت می رود.

۴– به همین ترتیب با دست چپ انجام می دهیم.

۵– اکنون از کمر شروع می کنیم و بعد فیله راست و فیله چپ و سپس کتف راست و کتف چپ تا این مرحله تا گردن را رها کردیم.

۶– در این حالت احساس می کنیم که تمام انرژی هایی که تا گردن انتقال دادیم از گوش ها رها می کنیم. تمام انرژی  های درون سر هم از گوش با تمرکز خارج  میکنیم.

در این حالت  به یک سیب سرخ فکر کنید و آن را تجسم کنید.و اجازه ندهید هیچ فکری به ذهن شما راه پیدا کند تا دقایقی در این وضعیت  قرار بگیرید. بعد از چند دقیقه بدن را به آرامی تکان دهید.

به این ترتیب تمرین تن آرامی به پایان می رسد.

 تمرین تن آرامی را باید روزانه و در مدت زمان  ۱۰ تا ۳۰ دقیقه انجام دهید، هر چقدر طولانی تر بهتر. این تمرینات را زمانی که خواب آلوده نیستید و هشیارید انجام دهید.

 

تصویر سازی ذهنی (تجسم)

افزایش تمرکز و دقت

تصویر سازی ذهنی روش دیگری برای افزایش تمرکز و دقت می باشد. در اين روش چشمان خود را ببنديد و به پشت دراز بکشيد. اکنون خود را در مکانی آرام بخش و دلپذير تجسم کنيد. اين مکان هر جايی ميتواند باشد مانند ساحل دريا .تجسم کنيد آنجا حضور داريد. پيرامون خود را ببينيد و حس کنيد. به صداهای آرام بخش محيط اطراف خود گوش دهيد(صدای پرندگان و يا موج دريا)، رايحه ی گلها را حس کنيد و گرماي آفتاب را روی پوست خود احساس کنيد. برخی نيز تصوير سازی ذهنی از موقعيتهای کسل کننده را ترجيح ميدهند. مانند تجسم همکار، استاد و يا سخنران کسل کننده.

– به روی پشت خود دراز بکشيد و چشمان خود را ببنديد. با انگشتان دست بروی زبانه گوش فشار آورده و کانال گوشهای خود را مسدود کنيد. در اين لحظه شما صدای زير و و خروشانی را خواهيد شنيد که طبيعی است. 10 دقيقه به اين صدا گوش کنيد و سپس فعالانه خودتان را شل و آرام و ريلکس کنید و بخوابيد.

 

نتایج حاصله از انجام تکنیک تن آرامی در ذهن و جسم:

افزایش تمرکز و دقت

 • پایین آوردن ضربان قلب
 • کاهش فشار خون
 • کاهش تنش ماهیچه های بدن
 • کاهش خشم و ناامیدی
 • کاهش استرس
 • افزایش تمرکز
 • افزایش اعتماد به نفس
 • رسیدن به آرامش 
 • خواب بهتر
 • سلامت ذهن و بدن

 

 

تمرکز کردن راه های متفاوتی دارد و یکی از این راه ها تکنیک تن آرامی می باشد. جسم و ذهن یک ارتباط موثر با یکدیگر دارند. پس به کمک ذهن می توان جسم را آرام کرد و آرام کردن جسم تاثیر مثبتی روی ذهن می گذارد و باعث افزایش تمرکز و دقت می شود. افزایش تمرکز یکی از روش های تند خوانی است که باعث بهبود اعتماد به نفس هم می شود. حتی می توان تمرکز را یکی از روش های تقویت حافظه نامید. این مهم است که در تن آرامی هرگز فرمان کلی به بدن ندهیم چون مغز این را نمی پذیرد هر چه فرمان ها جزئی تر باشد بهتراست. با تمرکز مدیریت زمان بهتری هم خواهیم داشت و بدین وسیله می توانیم روش صحیح مطالعه را پیش بگیریم و مطالعه ی موثرتری داشته باشیم.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر ۱
 1. حسن فکری کاربر می‌گوید

  مرسی واقعا خوب بود