Take a fresh look at your lifestyle.

اهداف مهم مدیریت مالی در زندگی

اهداف مهم مدیریت مالی در زندگیReviewed by باقری on Sep 7Rating: 5.0

تمام مشاغل به دنبال حداکثر رساندن سود خود، به حداقل رساندن هزینه های خود و به حداکثر رساندن سهم بازار خود هستند. در مدیریت مالی نگاهی به هر یک از این اهداف می اندازیم.

به حداکثر رساندن سود شرکت

 

اهداف مهم مدیریت مالی در زندگی 2

 

یکی از مهمترین اهداف شرکت، این است که پول را به دست آورد و آن را حفظ کند. نسبت حاشیه سود یکی از راه های اندازه گیری مقدار پولی است که شرکت از کل درآمد یا کل فروشش در می آورد.
سه نسبت سود حاشیه ای کلیدی در مدیریت مالی وجود دارد: حاشیه سود ناخالص، حاشیه سود عملیاتی و حاشیه سود خالص.

1-حاشیه سود ناخالص

 

اهداف مهم مدیریت مالی در زندگی 4

 

در مدیریت مالی حاشیه سود ناخالص به ما سودی که شرکت از هزینه فروش یا هزینه کالاهای فروخته شده بدست می آورد را می گوید. به عبارت دیگر، آن نشان می دهد که چه مقدار مدیریت به طور موثر از نیرو کار و منابع در فرایند تولید استفاده می کند.

حاشیه سود ناخالص = (درآمد کسب شده از فروش – هزینه کالاهای فروخته شده) / در آمد کسب شده از فروش

فرض کنید یک شرکت 1 میلیون دلار در فروش کسب کند و هزینه کار و مواد آن 600 هزار دلار است. نرخ سود ناخالص آن 40٪ (1 میلیون دلار – 600،000 دلار / 1 میلیون دلار) خواهد بود.

در مدیریت مالی از حاشیه سود ناخالص استفاده می شود تا تجزیه و تحلیل کند که چه مقدار کارآمد یک شرکت از مواد اولیه خام، نیروی کار و دارایی های مربوط به تولید خود برای تولید سود، استفاده می کند. درصد حاشیه بالاتر، شاخص سود مطلوب است.

حاشیه سود ناخالص می تواند به شدت از کسب و کاری به کسب و کار دیگری و از صنعتی به صنعت دیگری متفاوت باشد. به عنوان مثال، صنعت هواپیمایی دارای حاشیه ناخالص حدود 5٪ است، در حالی که صنعت نرم افزاری حاشیه ای حدود 90٪ دارد.

[btnForPushNotification]

2- حاشیه سود عملیاتی

 

اهداف مهم مدیریت مالی در زندگی 3

 

با مقایسه درآمد قبل از بهره و مالیات (EBIT) به فروش، حاشیه سود عملیاتی نشان می دهد چه مقدار مدیریت شرکت در تولید درآمد از عملیات کسب و کار موفق بوده است:

بازده سود عملیاتی EBIT = یا همان درآمد قبل از بهره و مالیات بر فروش / فروش

اگر EBIT مبلغ 200000 دلار و فروش معادل 1 میلیون دلار باشد، حاشیه سود عملیاتی 20 درصد خواهد بود.

در مدیریت مالی این نسبت یک مقیاس از نفوذ عملیاتی است که شرکت می تواند در انجام بخش عملیاتی کسب و کار خود به دست آورد. این نشان می دهد که EBIT در هر دلار از فروش تولید می شود. سود عملیاتی بالا می تواند به این معنی باشد که شرکت دارای کنترل موثر بر هزینه ها است یا اینکه فروش سریع تر از هزینه های عملیاتی افزایش می یابد.

روند مثبت و منفی در این نسبت، به طور عمده، به طور مستقیم مربوط به تصمیمات مدیریت است.

از آنجا که در حاشیه سود عملیاتی در مدیریت مالی نه تنها هزینه های مواد و نیروی کار حساب می شود، بلکه همچنین هزینه های اداری و فروش نیز حساب می شوند. بنابراین حاشیه سود عملیاتی باید نسبت به حاشیه سود ناخالص، بسیار کمتر باشد.

3- حاشیه سود خالص

اهداف مهم مدیریت مالی در زندگی 1

حاشیه سود خالص در مدیریت مالی همان سودی است که از تمام مراحل کسب و کار، از جمله مالیات تولید می شود. به عبارت دیگر، این نسبت درآمد خالص را با فروش مقایسه می کند.

حاشیه سود خالص = سود خالص پس از مالیات / فروش

اگر یک شرکت بعد مالیات درآمد 100،000 دلار را در فروش 1 میلیون دلار خود تولید کند، بازده خالص آن به 10٪ می رسد.

اغلب به حاشیه سود خالص شرکت رجوع می شود، به اصطلاح خط پایین اغلب در مورد سودآوری شرکت مورد بحث قرار می گیرد.

باز هم همانند حاشیه سود ناخالص و حاشه سود عملیاتی، دارایی خالص بین صنایع متفاوت است. با مقایسه حاشیه سود ناخالص و خالص شرکت، می توانیم حس بهتری نسبت به هزینه های غیر تولیدی و غیر مستقیم مانند هزینه های اداری، مالی و بازاریابی داشته باشیم.

به عنوان مثال، مدیریت مالی نشان داده است که صنعت هواپیمایی بین المللی تنها دارای 5٪ سود ناخالص است. حاشیه خالص آن فقط اندکی پایین تر است که در حدود 4٪ است.

از سوی دیگر، تخفیف شرکت های هواپیمایی دارای تعداد بسیار بالایی حاشیه خالص و ناخالص هستند. این تفاوت ها به ایجاد بینش در هزینه های متمایز ساختار این صنایع کمک می کند: در مقایسه با صنایع حمل و نقل بزرگتر بین المللی، صنعت هواپیمایی در امور مالی، اداری و بازاریابی هزینه بیشتری می کند و نسبت به موارد دیگر مانند هزینه سوخت و هزینه پرواز هزینه کمتری می کند.
در تجارت نرم افزاری، حاشیه سود بسیار زیاد است، در حالی که حاشیه سود خالص به میزان قابل توجهی پایین است. این نشان می دهد که هزینه های بازاریابی و اداری در این صنعت بسیار زیاد است، در حالی که هزینه های فروش و هزینه های عملیاتی نسبتاً کم است.

[btnForPushNotification]

 

سود بالا

در مدیریت مالی هنگامی که یک شرکت حاشیه سود بالایی دارد، معمولاً این بدان معنی است که آن نیز دارای یک یا چند مزیت نسبت به رقبای خود است. شرکت هایی با حاشیه سود خالص بالا یک صندلی بزرگتر برای محافظت از خود در دوران سخت دارند. شرکت هایی با حاشیه سود کم می توانند در یک رکود از بین بروند.

و شرکت هایی با حاشیه سود منعکس کننده مزیت رقابتی می توانند سهم بازار خود را در زمان های سخت بهبود بخشند و حتی زمانی که همه چیز را دوباره بهبود بخشیدند، آنها حتی بهتر عمل کنند.
مثل همه نسبت ها، نسبت حاشیه ها هرگز اطلاعات کامل را ارائه نمی دهند.

به حداقل رساندن هزینه ها

 

اهداف مهم مدیریت مالی در زندگی 6

 

شرکت ها از کنترل هزینه ها برای مدیریت و یا کاهش هزینه های تجاری خود استفاده می کنند. با شناسایی و ارزیابی تمام هزینه های کسب و کار، مدیریت می تواند تعیین کند که آیا این هزینه ها منطقی و مقرون به صرفه هستند. سپس، در صورت لزوم، آنها می توانند راه هایی برای کاهش هزینه ها از طریق روش هایی مانند کاهش هزینه ها، تغییر به یک طرح ارزان تر یا تغییر دادن خدمات ارائه دهند.

[btnForPushNotification]

نتیجه گیری

مهمترین اهداف هر شرکتی از مدیریت مالی این است که پول را به دست آورد و آن را حفظ کند. نسبت حاشیه سود یکی از راه های اندازه گیری مقدار پولی است که شرکت از کل درآمد یا کل فروشش در می آورد. سه نسبت سود حاشیه ای کلیدی در مدیریت مالی وجود دارد: حاشیه سود ناخالص، حاشیه سود عملیاتی و حاشیه سود خالص. با استفاده از حاشیه سود خالص بالا در شرایط سخت اقتصادی می توان از منافع شرکت و منابع مالی آن محافظت کرد.

 

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.