Take a fresh look at your lifestyle.

چگونه پس‌انداز کنیم

کمتر کسی را می‌توان یافت که بگوید پس‌انداز کردن پول کار اشتباهی است. اکثر افراد این اقدام را یک کار هوشمندانه مالی می‌دانند اما در عمل بسیاری از افراد قادر نیستند که درآمد خود را به درستی مدیریت کنند و مقداری از ان را پس انداز کنند. پس انداز کردن به این معنی است که شما در آینده پولی را در اختیار خواهید داشت که می‌تواند بسیاری از مشکلات شما را برطرف کند. همین پول می‌تواند به شما قدرت سرمایه‌گذاری بدهد تا شما بتوانید از موقعیت‌های طلایی اقتصادی که در مسیرتان قرار می‌گیرد، استفاده کنید.

پس‌انداز

 

چگونه پس‌انداز کنیم4

 

چند بار برای شما پیش آمده است که به خود گفته‌اید اگر فلان مقدار پول داشتم می‌توانستم این فعالیت اقتصادی را انجام دهم. اگر شما از همین امروز شروع به پس‌انداز مقداری از پولتان بکنید در آینده این جمله را به خود نخواهید گفت. پس‌انداز کردن برای بسیاری از افراد کار ساده‌ای نیست و شما هم ممکن است جزء این افراد باشید. در این مطلب نکاتی را ارائه کرده‌ایم که می‌تواند به شما کمک کند راحت‌تر پول خود را پس‌انداز کنید. فراموش نکنید پول نقد در آینده به شما قدرت خواهد داد.

پس انداز یک مسئولیت است

در ابتدا باید نگاه خود را به مسئله پس‌انداز تغییر دهید. شما باید این موضوع را درک کنید که پس‌انداز تنها یک توصیه خوب برای زندگی مالی شما نیست بلکه یک مسئولیت حیاتی است که شما باید آن را بر عهده بگیرید. به این موضوع فکر کنید که زندگی مالی شما تاثیر مستقیمی بر سایر جنبه‌های زندگی شما خواهد گذاشت. زمانی که درک کنید پس‌انداز کردن چه اهمیتی دارد بهتر می‌توانید ان را انجام دهید. در ماه‌هایی که به خوبی از پس این مسئولیت بر آمدید به عنوان پاداش یک تفریح ارزان قیمت را برای خود در نظر بگیرید و از ان لذت ببرید. این کار باعث افزیش روحیه شما برای انجام این کار خواهد شد.

مخارج خود را با دقت یاد داشت

 

چگونه پس‌انداز کنیم3

 

بعد از اینکه اهمیت پس‌انداز را درک کردید برای پس‌انداز کردن ابتدا باید مخارج خود را یادداشت کنید. دفترچه‌ یادداشتی را برای این کار در نظر بگیرید و ان را همیشه در دسترس خود قرار دهید. بعد از ثبت مخارج شما خواهید فهمید که پولتلن دقیقاً در کجا خرج می‌شود. در این صورت شما راحت‌تر می‌توانید جلوی برخی از مخارج غیر ضروری خود را بگیرید. البته اپلیکیشن‌هایی برای انجام این کار نیز وجود دارند و شما می‌توانید این کار را در گوشی خود که همیشه همراهتان هست نیز انجام دهید. سعی کنید در لیست خود مخارج ضروری و مخارج غیر ضروری را از هم جدا کنید. تا در آینده بتوانید مخارج غیر ضروری خود را حذف کرده و پول بیشتری را پس‌انداز نمایید.

تفاوت بین نیاز‌ها و خواسته‌ها را بدانید

به لیست مخارجی که تهیه کرده‌اید، نگاهی بیاندازید. برخی از این مخارج برای زندگی شما ضروری هستند اما برخی دیگر از ان‌ها تنها خواسته‌های شما هستند که البته نبودشان تاثیر چندانی بر روی کیفیت زندگی شما ندارند. به عنوان مثال پرداخت قبض‌های منزلتان جزء مخارج ضروری محسوب شده و از نیاز‌های شما می‌باشند اما خرید یک شیء تزئینی یا غذا خوردن در یک رستوران لوکس تنها خواسته‌های شما هستند که ممکن است به طورموقت باعث ایجاد احساس رضایت و خشنودی در شما شوند اما باعث از دست رفتن پول شما نیز می‌شوند. برای اینکه بتوانید به طور مطلوبی پس‌انداز کنید باید مخارجی را که برای خواسته‌های خود صرف می‌کنید را به حداقل برسانید.

خانواده شما نیز باید با شما همراهی کنند

 

این مطلب برای تو سودمنده، حتما بخونش :
با این تکنیک‌ها، هر چالشی را در زندگی پشت سر بگذارید

چگونه پس‌انداز کنیم1

 

بخش قابل توجهی از موفقیت شما در پس‌انداز کردن به همراهی خانواده با شما بستگی دارد. به طور جدی با آن‌ها صحبت کنید و به آن‌ها بفهمانید که چرا می‌خواهید پس‌انداز کنید و این پس‌انداز در آینده می‌تواند چه تاثیری بر روی کیفیت زندگی کل خانواده داشته باشد. به ان‌ها نیز تفاوت بین نیاز‌ها و خواسته‌ها را یاد بدهید و از ان‌ها بخواهید که خواستههای غیر ضروری خود را به حداقل برسانند. برنامه‌ای که برای پس‌انداز کردن در نظر گرفته‌اید را با ان‌ها در میالن گذاشته و از ان‌ها نیز بخواهید نظرات خودشان که می‌تواند در این راه به شما کمک کند را به شما بگویند.

برنامه‌ای را برای پس‌انداز خود تعیین کنید

تا اینجای کار شما لیستی از مخارج ماهانه خود در اختیار دارید و همچنین خواسته‌ها و خرج‌های غیر ضروری خود را نیز شناخته و آن‌ها را به حداقل رسانیده‌اید. حال بخشی از درامد خود را برای برطرف کردن نیاز‌های ضروری زندگیتان در نظر بگیرید و ببینید که به طور ماهانه قادر هستید چه مقدار پس‌انداز انجام دهید. اگر این مقدار پس‌انداز به اندازه‌ای است که بتواند در آینده وضعیت مالی شما را بهبود ببخشد مقدار ان را تعیین کنید و کار پس‌انداز کردن را شروع نمایید. اما اگر مخارج و درامد شما به صورتی است که نمی‌توانید مقدار مناسبی پس‌انداز کنید باید باز هم از هزینه‌های خود کم کنید و یا به فکر راه‌های جدیدی برای کسب درامد باشید.

می‌توانید ساعات بیشتری را کار کنید و یا اینکه یک کسب و کار کوچک در کنار کار خود داشته باشید که باعث افزایش درامد شما شود. فراموش نکنید که راه‌های زیادی برای افزایش درامد شما وجود دارد و شما مجبور نیستید به درامد فعلی خود قانع باشید.

از وام، بدهی و قسط فراری باشید

 

چگونه پس‌انداز کنیم6

 

دلیل اینکه بسیاری از افراد نمی‌توانند به طور مناسبی پس‌انداز داشته باشند این است که آن‌ها همیشه خود را درگیر وام‌ها و بدهی‌های مختلفی می‌کنند. بخش بزرگی از درامد این افراد در هملن اول ماه صرف پرداخت بدهی‌هایی می‌شود که خودشان برای خودشان ایجاد کرده‌اند. به لیست مخارج خودتان نگاه کنید اگر شما هم وام‌ها و بدهی‌های اینچنینی دارید در گام اول باید خودتان را از شر این بدهی‌ها خلاص کنید. برنامه‌ای بچینید و ببینید چطور می‌توانید زودتر این بدهی‌ها را پرداخت کنید. ابتدا به سراغ بدهی‌هایی بروید که دارای درصد سود ماهانه بیشتری هستند. بعد از اینکه خودتان را از شر این بدهی‌ها خلاص کردید دیگر به سراغ وام و قسط نروید. در بیشتر موارد پول‌هایی که به واسطه وام به دست افراد می‌رسد برای امور غیر ضروری هزینه می‌شوند و در نهایت چیزی به جز بدهی برای فرد باقی نمی‌ماند.

اهداف مشخصی برای پس‌انداز خود در نظر بگیرید

داشتن اهداف مشخص برای پس‌انداز می‌تواند به شما کمک کند که انگیزه بیشتری داشته باشید تا پولتان را پس انداز کنید. برای پولی که پس‌انداز میکنید لیستی از اهداف بلند مدت و کوتاه مدت تهیه فرمایید. به عنوان مثال میتوانید یک هدف بلند مدت را برای پس انداز خود در نظر بگیرید و بگویید می‌خواهم بعد از این مدت با پولی که پس‌انداز کرده‌ام یک کسب و کار جدید راه‌اندازی کنم یا در جایی سرمایه‌گذاری کنم.

یا اینکه می‌توانید اهداف کوتاه مدتی را برای استفاده از پس‌اندازتان در نظر بگیرید مثلا بگویید بعد از چند ماه می‌توانم با پولی که پس‌انداز کردم یک دوره اموزشی تخصصی را بگذرانم که می‌تواند در زمینه شغلی به من کمک زیادی کند. زمانی که شما هدف داشته باشید در مسیر خسته و نا امید نمی‌شوید و با استقامت به سمت هدفی که تعیین کرده‌اید حرکت می‌کنید.  فراموش نکنید اهدافی را که مشخص می‌کنید باید دارای زمانبندی مشخصی باشند.

ارزان زندگی کنید

 

این مطلب برای تو سودمنده، حتما بخونش :
راز ثروت

چگونه پس‌انداز کنیم 7

 

با کمی دقت قادر خواهید بود بسیاری از هزینه‌های ضروری زندگی خود را کاهش دهید. در همین مطلب گفتیم که پرداخت قبوض یک هزینه ضروری است. اما شما می‌توانید با راهکار‌های ساده در مصرف سوخت، آب، برق و گاز صرفه‌جویی کنید. اگر برایتان امکان دارد به جای استفاده از وسیله نقلیه شخصی از وسایل نقلیه عمومی کم هزینه استفاده کنید. با توجه به هزینه بالای سوخت و اصطحلاک ماشینتان این کار می‌تواند تاثیر قابل توجهی در کم کردن هزینه‌های شما داشته باشد. سعی کنید دقت خیلی زیادی را در زمان خرید کردن به خرج دهید. خیلی مهم است که شما هوشمندانه خرید کنید و برای هر کالایی بیش از حد ارزش آن پولی را نپردازید.

گول تبلیغات را نخورید

در دنیای امروز به صورت روزمره ما تحت هجوم انواع تبلیغات مختلف قرار می‌گیریم. در تلویزیون، خیابان، فضای اینترنت و …. همه سعی دارند کالا‌های خود را تبلیغ کنند و چیزی را بفروشند. این تبلیغات ممکن است بسیار جذاب باشد و شما را وسوسه کند که مقداری از پول پس‌انداز خود را برای آن‌ها صرف کنید. سعی کنید همیشه این وسوسه را کنترل کرده و گول تبلیغات را نخورید. همیشه به این نکته توجه کنید که شما باید از خرج کردن برای موارد غیر ضروری اجتناب کنید تا بتوانید آینده مالی بهتری را برای خود و خانوادتان بسازید.

نتیجه‌گیری

فرقی نمی‌کند که شما چقدر درامد دارید به هر حال اگر می‌خواهید آینده مالی بهتری داشته باشید باید به پس‌انداز کردن اهمیت زیادی بدهید. در این مطلب نکاتی ارائه شد که می‌تواند به شما کمک کند راحت‌تر بخشی از درامد خود را پس‌انداز کنید. سعی کنید تفاوت بین نیاز‌ها و خواسته‌ها را به خوبی درک کنید. خانواده را با خودتان همراه کنید و سپس بعد از حذف هزینه‌های غیر ضروری پس‌انداز کردن را شروع کنید. اگر تا امروز به فکر پس‌انداز کردن نبوده‌اید، بهتر است بیش از این وقت را تلف نکرده و از همین امروز شروع کنید.

از این مطلب خوشت اومد پس لایکش کن

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 نظر
 1. Alireza nikkhou کاربر می‌گوید

  راه کار جالبی بود اول تشخیص هزینه و مدیریت آن سپس ایجاد هدف و انگیزه سپس پس انداز

  0
 2. سمیه کمالی کاربر می‌گوید

  مثل همیشه عالی

  0
 3. sara1364 کاربر می‌گوید

  اکثر آدما به بچه های خودشون پس انداز کردن رو یاد نمیدن یا به صورت کلی درمورد پس انداز با بچه هاشون صحبت میکنن، خیلی خوب ما به بچه هامون این آموزش رو بدیم و خودمون هم درکنار آنها این موضوع را رعایت بکنیم.

  0
کد تخفیف ۱۰٪
تو بهترینی
کد تخفیف ۲۰٪
نزدیک بودا
کد تخفیف ۳۰٪
یکبار دیگه تلاش کن
کد تخفیف ۴۰٪
خوش شانس نبودی
کد تخفیف ۵۰٪
تو عالی هستی
شانس خودِت رو برای برنده شدن یک فرصت امتحان کن!
برای استفاده از این فرصت لطفاً ایمیل و تلفن همراه خودت رو وارد کن.
قوانین بازی :
 • هر کاربر ۳ بار فرصت دارد.
 • کسی که تقلب می‌کند، شناسایی می‌شود.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
telegram
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.