Take a fresh look at your lifestyle.

طرح کسب و کار یا همان بیزینس پلن را چگونه تهیه کنیم؟

0 775
طرح کسب و کار یا همان بیزینس پلن را چگونه تهیه کنیم؟Reviewed by میترا سادات ابطحی on Nov 12Rating:

طرح کسب و کار یا همان بیزینس پلن یکی از مهمترین موضوعاتی که کسب و کارهای مختلف باید آن را رعایت کنند تهیه یک بیزینس پلن یا طرح کسب و کار در این مقاله به طور خلاصه و مفید آموزش داده شده است.

شاید برای شما سوال باشد که آیا افرادی که کسب و کار دارند هم باید این مرحله را بگذرانند، اگر به دنبال رشد کسب و کار خود هستید بهتر است یک طرح کسب و کار جدید برای خود تنظیم کنید و دوباره برای بیزینس خود هدف گذاری کرده و چشم انداز بلندی نسبت به آن داشته باشید.

 

طرح کسب و کار را از کجا شروع کنیم؟

طرح کسب و کار را از کجا شروع کنیم؟

 

الف) شرح توصیفی:

قبل از اینکه بیزینس پلن را طراحی کنید تصمیم بگیرید که چه نوع کسب و کاری را راه اندازی خواهید کرد، آیا کار شما تولیدی است یا خدماتی؟

بیزینس پلن در تعیین هدف به شما کمک می کند. دیدگاه شما باید بسیار وسیع باشد. جواب اين سوال را بدهيد که ميخواهيد صاحب چه کسب و کاري شده و به کجا برسيد؟

هدف و ماموريت خود را از راه اندازی کسب و کار به دقت بيان کرده و از جملاتي استفاده نماييد که تعهد و وفاداري شما را به اصول حرفه‌اي مورد نظرتان نشان دهد. 

 

ب) شرح بازار هدف و مشتری بالقوه:

بازار هدف خود را شرح دهید. مشتريان شما چه کساني هستند؟ چرا باید در يک بازار رقابتي محصول شما را بخرند؟ ويژگي منحصر به فرد محصول شما چيست؟ اهداف شما بايد دقيق، قابل اندازه گيري و در دوره‌هاي کوتاه مدت و ميان مدت بيان شود.

 

ج) برنامه‌ ریزی

به روشهاي خود برای دستيابي به هدف کسب و کار خود اشاره کنيد. برنامه‌ها، کارهایی هستند که بايد انجام شود تا به اهداف خود برسید.

متناسب با هر هدف، بايد يک برنامه ریزی داشته باشید. برنامه‌ها بايد عملگرا باشند و وظايف مشخصي رابيان نمايند، زمان انتهايي براي انجام داشته باشند و اينکه چه کسي، کجا، چگونه و با چه هزينه اي اين کارها را انجام خواهند داد مشخص نمايند.

در برنامه ريزي هميشه زمان بندي و جدول هزينه‌هاي هر پروژه را بايد از قبل آماده کرد.

 

د) قيمت گذاري

در این مرحله استراتژي خود را جهت تعيين قيمت محصولات یا خدمات خود اعلام کنید. به هزينه‌هاي عمده‌اي که توليد محصول و خدمات رسانی از طریق محصول شما را تحت تاثير قرار مي‌دهد، به صورت کامل اشاره کنيد. 

براي تعيين روش قيمت گذاري بايد به سوالات زير پاسخ دهيد:

آيا بازار هدف شما به قيمت گذاری حساس است؟ آيا قيمت، نشان دهنده ارزش محصول یا خدمات شماست؟ آيا شما مبناي منطقی براي تخفيفات خود در فروش مداوم، خرده فروشي، توزيع، حجم فروش و . . . داريد؟

حاشيه سود شما بايد بر مبناي استراتژي قيمت گذاري محاسبه شود. برای اطلاع کامل از استراتژی های قیمت گذاری در نوشتن طرح کسب و کار یا همان بیزینس پلن، دوره کامل هوش مالی استاد ماهان تیموری را تهیه فرمایید. 

 

منابع انسانی:

منابع انسانی

کارآفرين در تهيه طرح کسب و کار بايد نسبت به تهيه رزومه خود و افرادي که با وي قصد همکاری و وهمراهی دارند، اقدام کند.

اين بخش از طرح کسب و کار از اهميت ويژه‌اي برخوردار است؛ زيرا ظرفيت و توانايي کارآفرين را در مراحل ايجاد و توسعه کسب و کار بيان مي‌کند.

در این قسمت به سوالات زیر پاسخ دهید:

کسب و کار شما به چند نفر پرسنل نياز دارد؟ مهارت و تحصيلات پرسنل بايد در چه سطحي باشد؟ چه نوع روابط سازماني بايد بين آن ها برقرار باشد؟ هزينه­ هاي پرسنلي چقدر است؟

 

تجهيزات مورد نياز:

تجهيزات مورد نياز

 

در صورتي که از تجهيزات تخصصي (مانند کامپيوتر) در دفتر خود استفاده مي‌کنيد بايد مشخصات دقيق آن ها با کليه جزييات و همچنين بودجه مورد نياز جهت تهيه آن ها را نيز در جدولي جداگانه ذکر نماييد. ذکر کنید که که چه تجهیزاتی برای راه اندازی و رشد کسب و کار خود احتیاج دارید؟

 

سازمان (حقوقي) کسب و کار

سازمان(حقوقي) کسب و کار

 

چارچوب حقوقي که براي کسب و کار خود برگزيده‌ايد و دلايل انتخاب آن را بيان کنید. طبق تبصره ماده ۱۴۷ قانون مالياتها، موسسه عبارت است از هر شخص حقيقي و يا حقوقي که داراي دفاتر قانوني باشد.

در صورتي که تصميم به ثبت يک شرکت داريد بايد نوع آن شرکت را مشخص نماييد( شرکت با مسئوليت محدود – شرکت سهامي- شرکت تعاوني – شرکت تضامني – شرکت مختلط و . . . ). در صورتي که شرکت سهامي‌ باشد ذکر ميزان سهام، ارزش هر سهم، چکيده سوابق سهامداران ، مديران ، سيستم مديريت اطلاعات و مجوزهاي مورد نياز نيز لازم است. جهت دریافت اطلاعات کامل تر در این باره بهتر است دوره کامل هوش مالی استاد ماهان تیموری را تهیه کنید.

 

موقعيت ومحل استقرار

موقعيت ومحل استقرار

معيارهاي انتخاب محل استقرار کسب و کار خود را به دقت بيان کنيد. دسترسي به خريداران، تامين کنندگان، توزيع کنندگان، سرعت حمل و نقل کالا به بازار، هزينه مربوط به تهيه مکان (رهن، اجاره و يا خريد) از جمله مواردي است که مي‌تو‌اند مورد اشاره قرار گيرد. برآورد هزينه تهيه مکان به صورت درصدي از فروش پيش بيني شده ساليانه مي‌تو‌اند به ارزش اين بخش از طرح کسب و کار بيفزايد.

 

 طرح توليد (طرح عملياتي):

 طرح توليد (طرح عملياتي):

در صورتي که کسب و کار مورد نظر توليدي (توليد کالا و خدمات) ‌باشد: اين بخش از طرح کسب و کار ضروري است. 

شرح کامل فرآيند توليد- کارخانه و ماشين آلات- تجهيزات توليدي – تأسيسات – مواد خام – وسائل نقليه – نيروي انساني مورد نياز توليدي -تأمين کنندگان و سرمايه مورد نياز در اين بخش ذکر می شود. در صورتي که کسب و کار بر خدمات متمرکز شده باشد، اين بخش را طرح عملياتي گويند.

 

طرح بازاريابي:

طرح بازاريابي

بررسي بازار و طرح بازاريابي، سر فصل حايز اهميتي در تهيه طرح کسب و کار است. هدف اين بخش مذاکره و متقاعد سازی سرمايه‌گذاران و وام‌ دهندگان است.

در اين بخش از طرح کسب و کار نحوه رقابت در بازار – استراتژي کلي بازاريابي و فروش – جلب مشتري – طرح هاي تبليغي و ترويجي به همراه بودجه مورد نياز جهت آن ها – فرآيند خريد و کنترل موجودي، نحوه ورود و خروج کالا و در حقيقت کليه امور مرتبط با قيمت گذاري ، توزيع ، تبليغات ، پيش‌بيني توليد و کنترل ها به طور دقیق توضیح داده می شود. توضیحات دقیق تر و کامل تر این قسمت را می توانید با تهیه دوره هوش مالی بدست بیاورید.

 

طرح مالی:

طرح مالی:

برنامه ريزي مالي بخش مهمي‌ از طرح کسب و کار شماست. اين بخش از بیزینس پلن مورد توجه سرمايه گذاران بالقوه و قرض‌دهندگان مي‌باشد.

استفاده از تحليل نقطه سر به سر در توجيه اقتصادي فعاليت، روش تأمين سرمايه، برنامه جهت اخذ وام و استفاده از هرگونه تسهيلات مالي و بانکي ، کنترل هاي درون سازماني شامل نحوه کنترل گردش نقدينگي، فروش، ورود و خروج کالا ،حق امضاي چک و قراردادها و روش پيشگيري از فساد مالي در مؤسسه نيز در اين بخش مطرح ميگردد.

 

استراتژي ها و طرح‌هاي توسعه:

استراتژيها و طرح‌هاي توسعه:

این قسمت به چشم انداز رشد و توسعه در کسب و کار و نکات ضروری درباره آن اشاره دارد. چه عواملي با گذشت زمان سبب موفقيت یک فعاليت اقتصادي خواهد شد؟ به منابع مالي در دراز مدت، طرح هاي مديريتي و تدابير خاص خود در اين زمينه اشاره کنيد.

آيا مخاطراتي که باعث افت جريان نقدي ترازنامه و کاهش سودآوري طرح خواهد شد، آنقدر هست که کل شرکت به طور جدي با خطر مواجه شود؟ 

 

خلاصه مديريتي:

خلاصه مديريتي:

خلاصه مديريتي پس از اتمام طرح تجاري تهيه مي‌گردد و هدف از آن جلب توجه سرمايه‌گذاران بالقوه، وام‌دهندگان و مؤسسات اعتباري مي‌باشد.

ابتدا تهيه کننده طرح بايد به اختصار مفهوم فعاليت اقتصادي مورد نظر را توصيف کند و سپس رويه‌ها و رشد بالقوه را در اين صنعت متذکر شود.

سپس با اشاره به فرصت هاي موجود، روش بازاريابي خود را ذکر نمايد و به برخي از نتايج مهم مالي که ناشي از اعمال روش ذکر شده است اشاره کند. در حقيقت چکيده مطالب موجود در طرح کسب و کار در اين بخش آورده ميشود.

 

نتیجه گیری:

 

در این مقاله به طور مختصر اما مفید اشاره ای داشتیم به طرح کسب و کار که برای هر بیزینس تهیه آن لازم و ضروری است. این طرح کامل و با جزئیات دقیق باید توسط صاحبان کسب و کار تهیه شده و در آینده برای اینکه کسب و کار خود را به افراد مختلف معرفی کنند، آن را ارائه دهند.

به این نکته توجه داشته باشید که موارد ذکر شده تماماً خلاصه ای از صحبت های استاد ماهان تیموری درباره آموزش نوشتن طرح کسب و کار می باشد و برای آموزش کامل و دقیق تر این موضوع بهتر است که دوره هوش مالی استاد ماهان تیموری را تهیه کرده و به دقت به تمام گفته های ایشان توجه کنید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کد تخفیف ۱۰٪
تو بهترینی
کد تخفیف ۲۰٪
نزدیک بودا
کد تخفیف ۳۰٪
یکبار دیگه تلاش کن
کد تخفیف ۴۰٪
خوش شانس نبودی
کد تخفیف ۵۰٪
تو عالی هستی
شانس خودِت رو برای برنده شدن یک فرصت امتحان کن!
برای استفاده از این فرصت لطفاً ایمیل و تلفن همراه خودت رو وارد کن.
قوانین بازی :
  • هر کاربر ۳ بار فرصت دارد.
  • کسی که تقلب می‌کند، شناسایی می‌شود.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
telegram
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.