Take a fresh look at your lifestyle.

چطور با نیازسنجی معجزه کنیم؟

چطور با نیازسنجی معجزه کنیم؟Reviewed by باقری on Sep 22Rating: 5.0
دوستان من سلام امیدوارم حالتان عالی و پر از آنرژی باشید. خیلی‌ها نمی‌دانند که تولید کننده‌های نابغه دارای چه خصوصیاتی هستند. این افراد خصوصیات خیلی زیادی ندارند و دارای خصوصیات خیلی ساده‌ای می‌باشند. مهمترین نبوغ این افراد در اقدام کردنشان است. من امروز به شما یاد می‌دهم که چطور یک محصول خاص را به صورت خیلی کم ریسک تولید کنید.

مهم‌ترین عامل در تولید یک محصول کم ریسک

فرقی نمی‌کند شما در چه جایگاهی قرار داشته باشید گاهی اوقات شما یک مدیر هستید و می‌خواهید محصول یا خدمات جدیدی را ارائه بدهید و گاهی اوقات شما یک کارمند هستید و به عنوان شغل دوم می‌خواهید محصول یا خدماتی را ارائه بدهید و گاهی اوقات ممکن است شما یک کارجو باشید و می‌خواهید به عنوان شغل اولتان این کار را انجام بدهید. در همه این حالت‌ها مدلی را که می‌گویم گوش کنید و سعی کنید ان را در بیزینس و کسب و کاری که دارید شبیه‌سازی کنید. مهم‌ترین موضوع قبل از تولید یک محصول نظر‌سنجی و نیاز‌سنجی است.
[btnForPushNotification]
 

چه مکانی برای نظرسنجی و نیاز سنجی مناسب‌تر است

در زمان‌های قبل‌تر که فضای مجازی وجود نداشت اینکار به سختی و با هزینه‌های بالا انجام می‌شد. شما باید از افرادی استفاده می‌کردید که به میدان‌های شهر می‌رفتند و نظر‌سنجی و نیازسنجی را انجام می‌دادند که این کار دارای مشکلات زیادی بود. اما در چندین سال اخیر با وجود اینترنت و فضای مجازی شرایط خیلی عالی شده است و شما با کمترین هزینه می‌توانید نیاز‌سنجی بکنید. من تلگرام را برای این کار پیشنهاد می‌کنم چرا که اینستاگرام دارای این ضعف است که سیستم نظر‌سنجی مناسبی ندارد و نظرسنجی و نیاز‌سنجی در سایت‌ها هم احتیاج به صرف زمان زیاد و هزینه است.

چگونه در تلگرام نظر ‌سنجی کنیم

در کانال‌های تلگرام یک دمو از محصول یا خدماتتان می‌گیرید مثلا اگر کارتان خدمات است جلوی دوربین می‌ایستید ومی‌گویید که من می‌خواهم این خدمات را ارائه دهم و نظر شما چه چیزی است و در نظرسنجی پایین شرکت کنید و اگر محصولی دارید دمویی از آن تهیه کرده و ویدئویی را در کانال تلگرام قرار می‌دهید و می‌گویید ک در نظرسنجی پایین شرکت کنید و در قسمت پایین هم لینک یا ایدی برای انتقادات و پیشنهادات قرار می‌دهید. غالباً خود مجموعه ماهان تیموری محصولاتش را به این صورت ارائه می‌دهد و جالب اینجاست که گاهاً وقتی شما همچین کاری را انجام می‌دهید محصولات شما را پیش خرید می‌کنند یعنی قبل از اینکه شما محصول خود را تولید کنید آن را از شما می‌خرند مانند دوره هوش مالی که توسط ما تولید شده است. قبل از اینکه این دوره آماده بشود من در مورد آن صحبت کردم و خیلی‌ها ان را پیش خرید کردند.

نیاز‌سنجی چه فوایدی برای شما به همراه خواهد داشت

نکته مهم این است که با این کار شما ضعف محصولی که در ذهنتان است و می‌خواهید آن را تولید کنید را متوجه خواهید شد. و افراد نیاز‌هایشان را خواهند گفت که مثلاً اگر محصول شما به این شکل باشد بهتر است و شما می‌توانید محصول خودتان را ارتقا بدهید. نکته دیگر این است که گاهاً افرادی که در نظر‌سنجی شرکت کرده‌اند ایده‌هایی را به شما می‌دهند که محصولتان با کیفیت بیشتر و گاهاً ارزان‌تر تولید شود. این نیاز سنجی خیلی به شما کمک خواهد کرد که بفهمید مخاطبانتان چه چیزی را می‌خواهند گاهی اوقات در همان ابتدا محصول شما را رد خواهند کرد و می‌گویند که این محصول به در ما نمی‌خورد اما اگر تاییدش کنند خودشان به شما کمک خواهند کرد که کیفیت محصولتان بالا‌تر برود و یا کمک خواهند کرد که محصول با قیمت کمتری تولید شود و گاهی اوقات هم محصول شما را پیش خرید خواهند کرد.
 
و وقتی که محصول شما را پیش خرید می‌کنند شما در واقع هزینه تولید را از خود مخاطبان دریافت می‌کنید. در نتیجه نیاز سنجی در تلگرام امروزه برای هر محصولی خوب است. اگر شما قصد ارائه حدمات را هم داشته باشید بعد از این نیازسنجی خدمات را به دوستان نزدیک خود ارائه داده و بعد از گرفتن باگ‌ها و ارتقا آن را وارد بازار می‌کنید و اگر قصد ارائه محصولی را هم داشته باشید بعد از نیازسنجی چند نمونه از آن را به اطرافیان و دوستانتان می‌دهید و در صورت عدم وجود مشکل در محصول شروع به تبلیغات کرده و محصول خود را وارد بازار می‌کنید. اگر این مراحل را انجام ندادید وارد بازار کار نشوید. من در موسسه ماهان تیموری همین کار را انجام می‌دهم و در یک بستنی فروشی هم که در حال افتتاح در قم هستم هم همین کار را انجام می‌دهم. منطق و هوش مالی می‌گوید که در همه بییزینس‌ها باید این کار را انجام بدهید.
[btnForPushNotification]

استفاده کمپانی‌های موفق از نیاز‌سنجی

جالب است در دنیا کمپانی‌های خیلی موفق همین کار را انجام می‌دهند. به عنوان مثال کمپانی دراپ باکس که در انگلیس قرار دارد و یکی از بنیانگذارانش به اسم آرش فردوسی ایرانی است هم همچین مدلی را تست کرده و بعد از نیازسنجی خدماتش را وارد بازار می‌کند. اگر نیاز سنجی نکرده‌اید خدمات و محصولاتتان را وارد بازار نکنید. در اینترنت هم در مورد کمپانی دراپ باکس تحقیق کنید چرا که باعث بهبود ذهنیت شما خواهد شد. تا اینجای مطلب را چندین بار بخوانید چرا که ایده‌های جدیدی به ذهن شما خواهد آمد.

وضعیت محصولات تولید شده در ایران

من به کسب و کار‌ها، محصولات و خدمات دقت زیادی می‌کنم در مشاورهایی که داشتم و تحقیقاتی که در درباره این موارد انجام دادم متوجه شده‌ام که در ایران از هر ده محصول دو عدد خوب می‌شود و یکی از آن‌ها گل یا عالی می‌شود. یک مثال واضح برای شما می‌زنم شرکت‌های لبنیاتی زیادی هستند مثل کاله، پگاه‌، دامداران و … شما دقت کنید که از بین محصولات ایین شرکت‌ها چه محصولی خوب می‌شود. ماست کدام شرکت خوب است یا شیر کدام شرکت دارای کیفیت بهتری می‌باشد همین محصول بیشترین سود را به آن‌ها می‌دهد هر شرکتی دارای یک محصول برجسته است که بیشترین سود را به آن شرکت می‌دهد و بقیه محصولات هزینه‌های جاری مانند پرسنل، تبلیغات و غیره را به آن‌ها می‌دهد. پس دقت کنید که بر طبق قانون 80-20 از بین ده محصول شما دو عدد از آن‌ها خوب خواهد بود و یکی از آن‌ها بسیار عالی خواهد بود.

مهم‌ترین موضوع اقدام کردن است

گاهی اوقات می‌گویم که مهمترین موضوع این نیست که این مطلب را میلیون‌ها نفر ندیده‌اند چرا که این مطلب را تعداد زیادی خواهند دید. مهم‌ترین موضوع این است که اقدام کنید. اگر قصد دارید که محصول یا خدماتی را ارائه دهید یادداشت کنید که چه عواملی باعث اقدام کردن شما می‌شوند. شاید دو دل نگرانی داشته باشید. اول اینکه رقبا ایده شما را ببینند و آن را اجرا کنند و دوم اینکه یک نفر جدید بیاید و ایده شما را بدزدد. ایده‌های خود را ثبت کنید. ثبت ایده هیچ هزینه‌ای نخواهد داشت ایده خود را ثبت کرده و بعد آن را اجرا کنید.

چگونه از کسب و کارتان در مقابل کپی کردن محافظت کنید

مهم‌ترین موضوع در ایران این است که مردم فکر می‌کنند در ایران قانون کپی رایت وجود ندارد در حالی که این قانون وجود دارد اما به ما یاد نداده‌اند که چگونه ازاین قانون استفاده کنیم. دوره هوش مالی را چند نفرکپی کرده‌اند و در حال تدریس ان هستند که به این افراد کار نداریم چرا که من دوست دارم این دوره تدریس بشود اما بعضی‌ها هستند که به صورت 100% حرام در حال فروش این دوره هستند یعنی ویدئو‌های ما را دانلود کرده‌اند و در حال فروش آن‌ها هستند که ما از این افراد شکایت کرده‌ایم و 7 نفر از این افراد را گرفته‌ایم و بقیه فکر می‌کنند که اینکار شدنی نیست در حالی که با گرفتن وکیل و صرف هزینه می‌توانید جلوی این افراد را بگیرید و حتی اگر بخواهید این افراد را اذیت کنید می‌توانید از آن‌ها غرامت بگیرید.
[btnForPushNotification]
 
مدیران کسب و کار‌ها یک مقدار کم کار هستند. ما بعد از اقدام کردند توانستیم حکم جلب 7 نفر از این افراد را بگیریم و شما هم می‌توانید در چنین مواردی شکایت و پیگیری کرده و از بیزینس خودتان محافظت کنید. به زودی یاد خواهم داد که چگونه می‌توانید از کسانی که محصولات شما را کپی می‌کنند شکایت کرده و حتی از آن‌ها غرامت دریافت کنید. امیدوارم همه مدیران درباره این موضوع خیلی سرسختانه رفتار کنند تا فرهنگ کپی رایت را خودمان در ایران جا بیاندازیم. برای شما بهترین‌ها را آرزو می‌کنم. شاد باشید و خدانگهدار.
 
 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر ۱
  1. مینا کاربر می‌گوید

    با كد معرف 40132577 در اپليكيشن تاكسي آنلاين دينگ،ثبت نام كن و ٧٠٠٠ تومن اعتبار رايگان واسه سفر اولت بگير https://dinnng.ir/#down-sec