Take a fresh look at your lifestyle.

راهکارهای بهبود عملکرد و افزایش بهره وری

راهکارهای بهبود عملکرد و افزایش بهره وریReviewed by میترا سادات ابطحی on Sep 23Rating:

بهره‌وری اگر یک حقیقت را در خود داشته باشد این است که هر راهکاری برای همه شرایط و همه اشخاص مناسب نیست. موضوع شناسایی عوامل کاهش بهره وری و تشخیص راههای افزایش آن در بسیاری از کسب و کارها موضوع اصلی است.

شاید شما دوست داشته باشید ساعت 5 صبح از خواب بیدار شوید، ایمیل های دریافتی خود را با دقت بررسی کنید، میز کار خود را مرتب کرده و به فهرست فعالیت های روزانه خود بپردازید. یا اینکه ممکن است ترجیح داده ساعت 8 صبح بیدار شوید، کمی ورزش کنید، صندق ورودی ایمیل های خود را بدون پاسخ دادن به آن‌ها چک کنید و در حین فعالیت طوفانی از افکار به سراغتان بیاید و قبل از شروع کار اصلی میل به خوردن یک صبحانه مفصل داشته باشید.

در ادامه با گروه آموزشی ماهان تیموری همراه باشید تا برخی از فعالیت هایی را که بسیاری از افراد انجام می دهند و با افزایش بهره وری در تضاد است، بیان کنیم.

 

بیدار شدن بعد از طلوع آفتاب

 

بهره وری در بیدار شدن بعد از طلوع آفتاب

 

شاید خوب باشد که 5 صبح از خواب بیدار شوید، کمی ورزش کرده، تمرکز کنید و با انرژی کار خود را شروع نمایید، اما شاید زود خسته شوید و بازدهی شما در کار پایین بیاید. در پژوهشی برای بررسی میزان بهره وری، به مدت یکسال بیدار شدن در ساعت ۵:۳۰ صبح و خوابیدن در ساعت ۹:۳۰ شب مورد آزمایش و بررسی قرار گرفت.

نتیجه این تحقیق پس از بررسی های بسیار مشخص و برای بسیاری از افراد قابل توجه بود؛ ساعات خواب و بیداری بستگی به تیپ شخصیتی افراد مختلف دارد. برای خیلی از افراد بیدار شدن در صبح زود مثلاً ساعت 5 بامداد و برای برخی بیدار ماندن تا دیروقت، باعث افزایش بازدهی و عملکرد آن‌ها می شود. به هر حال، در این حالت مدیریت زمان را باید در برنامه خود حفظ کنید.

 

نخواندن همه ایمیل ها

 

افزایش بهره وری در نخواندن همه ایمیل ها

 

روش افراد درباره خواندن و بررسی ایمیل ها با هم متفاوت است. برخی از افراد خود را مجبور می کنند تا به محض رسیدن ایمیل آن را بخوانند و فوراً پاسخ دهند و بعضی دیگر تا زمانی که چند ایمیل خوانده نشده نداشته باشند، به فکر پاسخ دادن به آن‌ها هم نیستند.

طبق تجربیات بدست آمده از بررسی ها و تحقیقات در زمینه بهره وری و مدیریت زمان، صرفاً خالی بودن صندوق ایمیل هم نشان دهنده استفاده درست از زمان نیست. اما توصیه می شود به صندوق پیام ها به چشم یک لیست کاری نگاه نکنید که از طریق آن، تقاضای دیگران برنامه روزانه شما را تعیین کند، شما برای کارهای روزانه خود برنامه ریزی دارید و اجازه ندهید هیچ چیزی مانع انجام به موقع کارهای شما شود. .

این را هم بدانید که پیام هایی که در طول یک هفته بی پاسخ مانده اند یا ارزش زیادی نداشته و نیازی به جواب دادن به آن وجود نداشته، یا در صورتی که ایمیل اهمیت زیادی داشته باشد، مطمئن باشید که مجدداً به شما ارجاع می شود.

 

کار کردن کمتر از ساعات اداری

 

افزایش بهره وری با کارکردن کمتر از ساعات اداری

 

به نقل از یکی از اساتید دانشگاه هاروارد: «بر اساس بررسی های انجام شده الزاماً کل ساعات حضور افراد در محل کار بهره وری بالایی ندارد و نشان دهنده بازدهی بالای آنها نیست.» در بسیاری از مؤسسات و شرکت های خدماتی ، باور بر این است که مشتریان باید تمام وقت، مورد توجه کارکنان قرار بگیرند و کارکنان باید در تمامی ساعات کاری پاسخگوی آن‌ها باشند، درصورتی که با کاهش 17 درصدی ساعت کاری این کارمندان تغییر بزرگی در بازدهی آنان در برقراری ارتباط موثر با مشتری ایجاد نشد.

 

محیط کار بهم ریخته و شلوغ

 

کاهش بهره وری با محیط کار بهم ریخته و شلوغ

 

تحقیق انجام شده در سال 2015 نشان داد افرادی که در محیط های نامنظم کار می کنند، عملکرد بهتری دارند. همه ما در همه حال به دنبال کار و زندگی در محیطی با نظم و ترتیب هستیم. زمانی که کمی هرج و مرج در جایی مشاهده می کنیم، بیشتر ترغیب می شویم و انگیزه می گیریم تا اهداف و عملکرد درست و سازمان یافته ای را از خودمان نشان دهیم. البته این نکته دلیل بر آن نیست که محیط کار و زندگیمان همیشه به هم ریخته و نامرتب باشد، اما اگر این موضوع برای شما هم کارساز بود و کمی به هم ریختگی به شما کمک کرد تا بهره‌وری کار خود را بالاتر ببرید، این کار را انجام دهید.

 

وجود کارهای ناتمام

 

کاهش بهره وری با وجود کارهای ناتمام

 

تحقیقات انجام شده درباره وجود کارهای ناتمام در لیست برنامه کاری نشان داد که حدود 41 درصد از کارهای برنامه ریزی و زمان بندی شده، هرگز کامل نمی شود و طبق نظر محققان، این موضوع هیچ ایرادی ندارد. نوشتن لیست کامل از کارهایی که باید در زمان مشخصی انجام شوند، باعث افزایش قدرت تمرکز و دقت در کارها و نحوه انجام آن‌ها خواهد شد. بهتر است کسب و کار خود را هم به همین روال پیش ببرید تا در انجام بسیاری از امورات بازدهی بیشتر و مثبت تری داشته باشید.

وقتی کاری را در برنامه روزانه خود قرار می دهید، حتی اگر از انجام آن باز بمانید، با نگاه کردن به لیست کارهای خود، از نظر ذهنی و روحی آماده یک روز پر مشغله خواهید شد و به نحوه انجام آن‌ها در زمان مشخص شده خود فکر خواهید کرد و در بعضی شرایط راههایی نیز برای افزایش سرعت و بهره وری در انجام امورات خواهید یافت.

 

داشتن اضطراب

 

کاهش بهره وری در اثر داشتن اضطراب

 

کلمه اضطراب بار معنایی منفی و بدی داشته و به ما یاد داده شده که در تمامی جوانب از آن اجتناب کنیم. اما اگر از روانشناسان درباره اضطراب سوال بپرسید به شما می گویند استرس می تواند برای شما مفید باشد. برای مثال از کودکی استرس و اضطراب موفقیت در امتحانات مدرسه با ما بود، ما با استفاده از همین اضطراب با دقت درس می خواندیم تا آن چیزی که از آن میترسیم به سراغ‌مان نیاید، که آن هم شکست در امتحان یا مردود شدن بود.

در کسب و کار نیز امروزه به همین صورت است؛ زمانی که شما نگران یک پروژه کاری هستید، این بدان معناست که این موضوع برای شما اهمیت دارد و تمام افکار شما به آن موضوع مشغول شده است. اگر این طرز فکر را به خود بقبولانیم که “اگر من در مورد موضوعی اضطراب دارم به این معناست که برایم اهمیت دارد نه اینکه فرد ناتوان و منفی بافی هستم” بهتر می توانیم با تبعات فیزیکی اضطراب کنار بیاییم.

 

به تعویق انداختن کارها

 

کاهش بهره وری با به تعویق انداختن کارها

 

در بعضی مواقع چه در کسب و کار و چه در زندگی شخصی، به تعویق انداختن کارها موجب کاهش بسیار زیاد بهره وری می شود. فرض کنید که باید در عرض یک ساعت مقاله‌ای بنویسید و به جای آن در حال چک کردن فیسبوک خود و انجام کارهای دیگر باشید؛ در اکثر شرایط، کنار گذاشتن بعضی چیزها شاید کمک کند به اینکه مابقی کارها بهتر انجام شود.

درباره استیو جابز گفته شده که او بسیاری از کارها را طبق تشخیص خود به تعویق می انداخت ولی با این وجود او فرد بسیار موفقی بود. زمانی که او کاری را به تعویق می انداخت، در واقع فرصت های بهتری برای اجرای ایده های جدید و فعالیت پربازده تر فراهم می کرد. یکی از اساتید دانشگاه آکسفورد بیان می کند “به تعویق انداختن کارها به صورت برنامه ریزی شده و طبق هدف” به این معناست که با اجتناب از انجام یک کار، فرصت برای انجام کارهای مهم تری را فراهم خواهید کرد تا موجب افزایش بهره وری شود.

 

افزایش بهره وری:

 

افزایش بهره وری:

 

میزان تأثیرگذاری هر یک از این راهکارها در افزایش بهره وری و بازدهی، بستگی به وضعیت موجود در کسب و کار دارد، کـه باید ماهرانه شناسایی و اولویت بندی شده و بر آن اساس اقدام شود. به عنوان مثال، در یک شرکت ممکن است کاهش ضایعات در اولویت اول قرار بگیرد و در شرکتی دیگر توجه به کارکنان و ایجاد انگیزه در اولویت اول قرار داشته باشد. عدم شناخت لازم و کافی از وضعیت موجود کسب و کارها و بی توجهی به اولویت بندی ها می تواند اثرات منفی در بالا بردن بهره وری داشته باشد.  

قبل از هـــرگونه اقدام به منظور افزایش بهره وری، برروی شناخت کافی از وضعیت حال حاضر و اولویت بندی صحیح راهکارهای ارائه شده تأکید کنیم.

 

کاهش ضایعات

 

افزایش بهره وری با کاهش ضایعات

 

یکی از راههای افزایش بهره وری کاهش ضایعات است. وجود ضایعات و افزایش روزافزون آن‌ها، یکی از پدیده هایی است که کشورهای صنعتی ازجمله اروپاییان را بر آن داشته تا در جستجوی یافتن راه‌هایی برای جلوگیری و از بین بردن این جریان برآیند. کاهش ضایعات یکی از اصولی ترین  اساس زندگی اجتماعی بشر است که از هزاران سال قبل انسان ها بدون  آگاهی از مفهوم آن، به رعایت این موضوع می پرداختند.

با کـــاهش ضایعات و از همه مهمتر کاهش هزینه ها، سود بیشتری عاید کسب و کارها می شود که بخشی از آن نیز به عنوان پاداش و جهت افزایش انگیزه به کارگران و کارکنــان پرداخت می شود. درنتیجه آن‌ها نیز با داشتن درآمد بیشتر، زندگی بهتری را هم برای خود و هم خانواده و در نتیجه فراهم می کنند. از این جهت، تولید بیشتر و ضایعات کمتر، هم سطح زندگی کارگران را بهبود بخشده و هم موجب شکوفایی اقتصاد کشور عزیزمان نیز می شود.

 

ایجاد تعهد در کارکنان

 

افزایش بهره وری با ایجاد تعهد در کارکنان

 

کارمند متعهد می تواند برای یک کسب و کار فوق العاده ارزشمند باشد. او با انجام به موقع کارهــا و وظایف خود، می تواند با مسئولیت پذیری در افزایش بهره وری مؤثر باشد. بنابراین سعی کنید کارمندان متعهــدی را برای کسب و کار خود استخدام کنید. 

مدیران می توانند با برآورده کردن نیازهای اساسی کارکنان، برقراری ارتباط مؤثر میان خود و آن‌ها و ایجاد یک حس عمیق همکاری عاری از هرگونه سرزنش، آنها را نسبت به کسب و کار متعهد کنند. تا زمانی که نیازهای روحی و روانی کارکنان برآورده نشود، آنها هرگز به طور کامل نسبت به کسب و کار خود متعهد نخواهند بود.

 

توجه به کارکنان

 

افزایش بهره وری با توجه به کارکنان

 

تجربه نشان می دهد که یک کسب و کار فقط با اتکا به کارکنان خود می تواند به موفقیت برسد. از این رو کسب و کارهای نیک اندیش همواره بر بهبود کیفیت کاری کارمندان خود توجه خاصی می کند و این رفتار در مدیران کاهش هزینه‌ها و بهبود کیفیت خدمات را به همراه خواهد داشت و نتیجه نهایی آن نیز افزایش بهره وری است.

یکی از روشهای ساده و اثربخش برای ارتقای بازدهی کارکنان پرسش دو سؤال مهم است:

اول آنکه آیا آنها استعداد و توانایی لازم برای انجام کار را دارند؟ دوم اینکه آیا آن‌ها انگیزه لازم برای انجام کار را دارند؟

تنها کارمندی که هم از انگیزه و هم از توانایی لازم برخوردار باشد، بهره وری شرکت را افزایش می دهد. ولی اگر فردی بدون استحقاق، برای انجام کارهای مهم‌تر ارتقاء شغلی داشته باشد علاوه بر اینکه باعث رنجش خاطر و نارضایتی سایر کارمندان شایسته شده، خود نیز احساس ناامنی کرده و باعث فعالیت کمتر و کاهش بهره‌وری او خواهد شد.

 

نتیجه گیری:

 

برای نهادینه کردن بهره وری و تبدیل آن به یک فرهنگ، حمایت بی چون و چرای مدیران کسب و کارهای مختلف قبل از هر چیز امری لازم و ضروری است. بالابردن بهره وری در هر کسب و کار برای کارکنان اصلی ترین لازمه پیشرفت و ترقی به حساب می آید. اگر توجه کافی به این موضوع شود، همه ما شاهد راندمان کاری بالا و افزایش بهره وری در کسب و کارها خواهیم بود.

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 نظر
  1. حسن فکری کاربر می‌گوید

    عالی بود مرسی

  2. fardin کاربر می‌گوید

    مطالب مفیدی بود استاد

  3. fardin کاربر می‌گوید

    مطالب مفیدی بود مرسی