Take a fresh look at your lifestyle.

مغز انسان چگونه کار میکند ؟

مغز انسان چگونه کار میکند ؟Reviewed by رضا عبدالوهابی on Aug 24Rating:

 

مغز انسان چگونه کار میکند ؟ در این مقاله تصمیم گرفتیم مطالبی را آموزش دهیم که درک کنید مغز انسان چگونه کار میکند ؟ تا روش های تقویت حافظه که مربوط به مغز است را بکار بگیرید. باید بدانید یکی از اعضای بدن انسان که فعالیت های بسیار پیچیده ای را انجام می دهد و با تمام اندام های بدن در ارتباط می باشد مغز است.

پاسخ به این سؤال که مغز انسان چگونه کار میکند ؟

 

مغز انسان چگونه کار میکند

در این راستا تحقیقات فراوانی توسط محققین مختلف انجام شده است تا بفهمند که مغز انسان چگونه کار میکند. در واقع مغز انسان از یک ظرفیتی برخوردار است که هر لحظه این ظرفیت در حال فعالیت می باشد، به عبارت ساده تر خود مغز این ظرفیت را پر می کند این حالت وقتی رخ می دهد که ما اطلاعاتی به مغز ارسال نکنیم و به صورت آگاهانه تصمیم برای انجام کاری نگیریم. بنابراین اگر ما برای مغز هدف و تکلیفی مشخص نکنیم و به صورت آگاهانه اطلاعات به آن وارد نکنیم خود مغز به صورت کاملا خودکار با استفاده از یکی از حواس پنجگانه ظرفیت خالی خود را پر می کند. پس برای تمرکز ذهن بالاتر باید از مغز استفاده کنیم و از آن کار بکشیم مثلا در روش صحیح مطالعه یکی از بهترین راه های افزایش تمرکز، آموزش تندخوانی و استفاده از روش های تند خوانی می باشد.

نکته: زمانی مغز از پر کردن ظرفیت خالی خود دست بر می دارد که خودمان فرمان دهیم که این فعالیت خاص را انجام دهد و تمرکز ذهن خود را روی آن موضوع بگذاریم.

در واقع مغز از دو نیمکره تشکیل شده است نیمکره چپ مغز و نیمکره راست مغز. افرادی می توانند بسیار موفق باشند که از دو نیمکره ی مغز خود به طور یکسان و همزمان استفاده کنند. بنابراین باید ابتدا مشخص کنید که چپ مغز یا راست مغز هستید سپس هر کدام از قسمت ها که ضعیف تر بود را تقویت کنید تا قادر باشید از هر دو طرف مغزتان به طور همزمان استفاده کنید.

نیمکره سمت راست مغز

 

مغز انسان چگونه کارمیکند

 

این نیمکره مسئول حرکات و اعمال قسمت چپ بدن می باشد. تمام تصویرهایی که یک فرد قادر به دیدن آن می باشد از طریق همین نیمکره دریافت می شود. اگر بخواهید مسئله یا معمایی را حل کنید و یا در اموری خلاقیت از خود نشان دهید و از ایده های نو استفاده کنید از این نیمکره بهره می برید.

کسانی که معمولا به فکر روش جدید برای بهبود زندگی خود هستند و به این مسئله فکر می کنند از نیمکره راست مغزشان استفاده می کنند.به این علت که دیدن تمام تصاویر مربوط به نیمکره سمت راست مغز است پس تصویرهایی که در خواب می بینیم و تشخیص رنگ ها و صدا ها از هم نیز به عهده این نیمکره از مغز است.

 کسانی که دائم به فکر این هستند که در زندگی کاری انجام دهند تا پیشرفت کنند در واقع افرادی خیال پرداز می باشند که از ایده های خلاقانه استفاده میکنند در نتیجه تمام این افراد از نیمکره سمت راست خود استفاده می کنند. نیمکره سمت راست مغز مسئول درک موسیقی و حرکات ورزشی می باشد بنابراین هر چه نیمکره سمت راست مغزتان قوی تر باشد توانایی درک موسیقی در شما بیشتر است و حرکات ورزشی بیشتری می توانید انجام دهید.

حواس پنجگانه

 

 

از حواس پنجگانه حس لامسه مربوط به این نیمکره می شود و جایگاه تصویر سازی اطلاعات و اشیاء هم در نیمکره راست مغز انجام می شود. نکات کلی توسط این نیمکره پردازش می شود و این نیمکره به جزئیات نمی پردازد. مسائلی که مربوط به نظم و انظباط می شود به این نیمکره مربوط نخواهد شد. پس اگر نیمکره راست شما فعال تر از نیمکره چپتان است مطمئنا شما انسان بی نظمی هستید. بنابراین  توانایی انجام مدیریت در فعالیت های خود را به طور قوی نخواهید داشت.

کسانی که نیمکره راست فعالی دارند بیشتر از ضمیر ناخودآگاه و حافظه بلند مدت خود استفاده می کنند. این افراد وقتی خوب کار می کنند که در حالت ریلکس و آرامش باشند. این افراد مطالب را بطور مستقیم دریافت می کنند و نیازی به تکرار زیاد مطالب نیست.

نیمکره سمت چپ مغز

 

مغز انسان چگونه کارمیکند

 

این نیمکره مسئول حرکات و اعمال قسمت راست بدن می باشد. نیمکره سمت چپ به این علت که قدرت تجزیه و تحلیل مسائل را دارد و این مسئولیت بر عهده ی آن است در درس هایی مانند ریاضیات و فلسفه بیشتر از این نیمکره  استفاده می شود. نیمکره سمت چپ مربوط به جایگاه تجزیه و تحلیل می باشد. افرادی که چپ مغز هستند اهل بحث و گفتگو هستند و نمی توانید به آسانی آنها را قانع کنید. چپ مغزها برای نظم و انضباط در کارها اهمیت فوق العاده ای قائل می شوند و با تنوع در کارها و بکارگیری ایده های ناب موافق نیستند.

نیمکره چپ مغز ظرفیت انتقاد را ندارد و افرادی که نیمکره سمت چپ فعالی دارند به هیچ عنوان قدرت تحمل انتقاد را ندارند. این نیمکره به علت اینکه عاشق نظم و انظباط می باشد در انجام امور، کارها را اولویت بندی می کند. به این علت که قدرت تحلیل مسائل  در نیمکره سمت چپ بسیار بالا است باید برای سخنرانی این نیمکره را فعال تر کنید. اگر با مشکلات مواجه شوید برای رسیدن به راه حل های مناسب از این نیمکره نمی توانید استفاده کنید.

کسانی که نیمکره چپ فعالی دارند بیشتر از ضمیر خودآگاه و حافظه کوتاه مدت خود استفاده می کنند. این افراد تحت فشار و استرس عملکرد بهتری دارند. یادگیری در این افراد با تکرار مطالب و اطلاعات انجام می شود. 

اهمیت استفاده همزمان از هر دو نیمکره مغز

 

مغز انسان چگونه کارمیکند

 

اگر هر دو نیمکره مغز فعال شود عملکرد مغز حداقل ۵ برابر بهتر می شود ، مسائل را بهتر حل می کنید و قدرتمند تر ظاهر می شوید. افراد در شرایط عادی از یکی از نیمکره های مغز خود بیشتر استفاده می کنند اگر از دو نیمکره مغز استفاده شود نابغه می شوید. اکثر نوابغ دنیا از هر دو نیمکره خود استفاده می کردند. یکی از روشهای ساده برای فعال کردن نیمکره ای که کمتر فعال است این است که قسمت مخالف بدن را به کار گیرید و برای متعادل سازی کارهای مربوط به نیمکره مخالف را انجام دهید مثلا شخصی که دچار افسردگی است فشار بر روی نیمکره راست آن بسیار زیاد است بنابراین برای فعال شدن نیمکره دیگر خود بهتر است معمایی حل کند یا مشغول بازی فکری شود تا این فشار متعادل شود.

یکی از راه های فعال سازی مغز، توانایی استفاده کامل از دو دست است. 

اگر بتوانید به‌راحتی از هردو نیمکره مغز خود استفاده کنید، به‌عنوان یک راست مغز می‌توانید خارج از چهارچوب‌های همیشگی فکر کنید و در حل مشکلات، بازاریابی و مدیریت ، خلاقیت بیشتری خواهید داشت و با استفاده از نیمکره چپ مغزتان می‌توانید در مذاکرات تجاری کسب‌وکارتان، کار با اعداد و ارقام، افزایش سرمایه و پروژه‌های ساخت‌وساز با اعتماد به‌ نفس بیشتری عمل کنید.

برای اینکه یک فرد موفق در جامعه محسوب شوید، سعی کنید هر دو نیمکره مغزتان را با هم تقویت کنید و به طور یکسان پیشرفت دهید. به طور مثال می توانم آلبرت انیشتین را یاد آوری کنم که هم در زمینه هنر بسیار فعال بود که مربوط به نیمکره سمت راست می شود و هم در زمینه ریاضیات و فیزیک که مربوط به نیمکره سمت چپ مغز می باشد و در واقع در زمینه ی ویالون زدن به چنان مهارتی رسیده بود که در کنسرت ها شرکت می کرد.

 

فعالیتهایی که توسط نیمکره راست مغز انجام می شود عبارتند از

 

مغز انسان چگونه کارمیکند

 

۱- ریتم

۲- مسیریابی

۳- خیالپردازی

۴- خلاقیت 

۵- هنر

۶- تصور

۷- هوشیاری کلی

۸- موسیقی

 

فعالیتهایی که توسط نیمکره چپ مغز انجام می شود عبارتند از

 

مغز انسان چگونه کارمیکند

 

۱- استفاده از کلمات

۲- منطق

۳- اعداد

۴- نظم و ترتیب 

۵- محاسبات خطی و پشت سر هم

۶- تحلیل کردن

۷- هدفمند بودن

 

چند توصیه برای تقویت نیمکره راست مغز

 

مغز انسان چگونه کارمیکند

 

به خود اجازه خیالپردازی و رویا بافی بدهید.

نقاشی و طراحی کردن را بیاموزید.

رمان بخوانید و داستان را به صورت تصویر در ذهن خود مرور کنید.

گاهی بچه گانه فکر کنید و به کودک درون خود اهمیت دهید.

در یک کلاس آموزشی مانند آشپزی یا نقاشی شرکت کنید.

از گوش دادن به موسیقی لذت ببرید.

 

چند توصیه برای تقویت نیمکره چپ مغز

 

مغز انسان چگونه کارمیکند

 

جدول حل کنید.

پازل و شطرنج بازی کنید.

برای کارهای روزانه خود برنامه ریزی کنید.

سخنوری و کنفرانس دادن را تمرین کنید.

در طبیعت برای لذت بردن از حس شنوایی خود هم استفاده کنید.

 

نتیجه گیری

 

مغز انسان چگونه کارمیکند

 

برای موفقیت اولا باید بدانید که مغز انسان چگونه کار میکند و ثانیا تمرینات لازم برای تقویت آن نیمکره ای از مغزتان که ضعیف است را انجام دهید تا هر دو نیمکره شما در فعالیت ها به طور همزمان و در یک سو کار کنند. این که مغز انسان چگونه کار می کند، به نیم کره هایش برمی گردد. نیمکره ی راست بیشتر جایگاه احساس و نیمکره ی چپ بیشتر جایگاه منطق است.

 

چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به سایت تست تندخوانی مراجعه نمایید.

خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هرچه بهتر مقالات یاری نمایید.

تیم آموزشی ماهان تیموری
نویسنده: ماهان تیموری

ارائه دهنده آموزش های کسب و کار ، کارآفرینی ، هوش مالی

 

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر ۱
  1. حسن فکری
    حسن فکری کاربر می‌گوید

    عالی بود

ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
telegram
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.