Take a fresh look at your lifestyle.

چطور می‌توانم با کسب و کار خانگی ثروتمند شوم؟

چطور می‌توانم با کسب و کار خانگی ثروتمند شوم؟Reviewed by باقری on Nov 25Rating: 5.0

پنج‌شنبه بود و می‌خواستم بعد از مدت‌ها به دیدار دوستم بروم.

وقتی مقابلش نشستم، خستگی را در چشمانش دیدم.

او در پاسخ به علت این خستگی برایم تعریف کرد که هرچند کارش را دوست دارد اما از اینکه فرصت چندانی برای رسیدگی به خود و خانواده‌اش ندارد، کلافه است.

ساعات طولانی کار و خستگی راه کیفیت زندگی او را به‌شدت تحت تأثیر قرار داده بود؛ او در طول هفته آن‌چنان درگیر بود که تمامی کارها برای تعطیلات آخر هفته می‌ماند و در آن زمان به‌جای اینکه بتواند با همسرش خوش بگذراند و کمی به خودش برسد باید به کارهای عقب‌مانده خانه می‌پرداخت. این دور باطل مدت‌ها بود که ادامه داشت. دوستم می‌گفت: «مدت‌هاست که من هر صبح با جانی سرشار از همراهی کسالت‌بار حس خستگی که گویی در وجودم خانه کرده است، از خود می‌پرسم تا کی می‌توانم به این وضعیت ادامه دهم؟»

[btnForPushNotification]

در دنیای امروز این مسئله نه‌تنها مشکل دوست من بلکه دغدغۀ بسیاری از زنان شاغل و حتی مردان است.

همۀ ما انسان‌ها فارغ از جایگاه اجتماعی و تیپ شخصیتی‌مان دوست داریم که خودمان نقش اصلی را در چیدمان برنامه‌ریزی زمانی‌مان ایفا کنیم و تا حد امکان زمان بیشتری را با عزیزانمان بگذرانیم.

به نظر می‌رسد بهترین راه‌حل دراین‌باره پیوستن به جرگه شاغلین خانگی باشد.

برای آشنایی بیشتر و بهتر با این حوزه می‌توانید تا انتها با این مقاله همراه باشید.

مشاغل خانگی چه ویژگی‌هایی دارند؟

مشاغل خانگی یا Home business شاخه‌ای دیرینه در تجارت‌های انسانی است که قدمت آن به دوران زندگی یکجانشینی بازمی‌گردد.

روند رو به رشد این نوع مشاغل با ظهور انقلاب صنعتی بسیار کُند شد، اما پس از دوره‌ای رکود و با فرونشستن تب صنعتی شدن دوباره جایگاه اصلی خود را بازیافت؛ به‌طوری‌که در دنیای امروز و به سبب مقتضیات خاص این دورۀ زمانی ازجمله ارزش و اهمیت بیشتر وقت و انرژی، مشاغل خانگی به‌ویژه در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان همچون انگلستان، ایتالیا، استرالیا، چین و امریکا محبوبیت چشمگیری دارند.

سازمان بین‌المللی کار ILO مهم‌ترین ملاک را در تلقی مشاغل مختلف با این عنوان، موقعیت مکانی و وجود کسب‌وکار در محیط خانه می‌داند.

درواقع صاحبان این نوع مشاغل باید بتوانند بدون ایجاد مزاحمت برای سایرین، فعالیت خانگی خود را با کسب درآمد همراه سازند.

از این منظر مشاغلی همچون آرایشگری و یا آموزشگاه‌ها و کارگاه‌های خانگی خیاطی را نمی‌توان در این دسته‌بندی جای داد، چراکه بعضاً همراه با رفت‌وآمدهای بسیار هستند.

چطور می‌توانم با کسب و کار خانگی ثروتمند شوم؟3

علل محبوبیت مشاغل خانگی

مشاغل خانگی شاه‌کلید زندگی با کیفیت هستند.

در این نوع مشاغل کانون اصلی فعالیت در محل زندگی قرار دارد، بنابراین می‌توان آن‌ها را ازنظر اقتصادی بسیار باصرفه دانست.

به بیان بهتر این نوع مشاغل فاقد هزینه‌های اضافی چون پرداخت اجاره محل و کارگر هستند، درنتیجه نیاز به سرمایه‌گذاری قابل‌توجه در ابتدای امر ندارند و بنابراین از ریسک کمتری برخوردارند.

همچنین بنا بر مصوبات دولت، صاحبان مشاغل خانگی از پرداخت مالیات و عوارض اداری و تجاری معاف هستند و می‌توانند از تسهیلاتی چون وام قرض‌الحسنه و بیمه خویش‌فرما با درصد بسیار پایین استفاده نمایند.

علاوه بر این دولت موظف است با در اختیار گذاشتن بازارهای محلی از سوی شهرداری به نقطۀ پایانی روند تولید این مشاغل، یعنی بازاریابی و فروش نیز کمک کنند.

هرچند باوجود فضای اینترنت که دسترسی به شبکۀ جهانی را برای همه به سهولت فراهم ساخته است، دیگر بازاریابی همچون گذشته محدود به جغرافیای محلی نیست.

چطور می‌توانم با کسب و کار خانگی ثروتمند شوم؟2

[btnForPushNotification]

در کنار این مزیت‌های اقتصادی، انعطاف‌پذیری برنامه زمانی که نقش اصلی را در چیدمان آن، شرایط اعضای خانواده و صلاحدید آن‌ها بازی می‌کند، مشاغل خانگی را به فرصتی ایده‌آل برای تمامی اقشار جامعه در جهت ساخت زندگی بهتر تبدیل کرده است.

به عبارت بهتر مشاغل خانگی تأمین‌کننده سلامت جسمی و روحی فرد و خانواده هستند؛ کار در خانه باعث می‌شود تا نیاز به رفت‌وآمد در سطح شهر بسیار کاهش یابد.

این امر بر سلامت فرد و جامعه نقش بسزایی دارد، زیرا این رفت‌وآمدها علاوه بر هزینه‌بر بودن، باعث افزایش ترافیک، از بین رفتن انرژی و آلودگی هوا می‌شوند، خسته‌کننده هستند و حتی در بعضی از روزهای سال برای سلامتی سم نیز محسوب می‌شوند و به‌بیان‌دیگر در فرسایش سریع‌تر جسم، نقش پررنگی ایفا می‌کنند.

از سویی دیگر مشاغل خانگی می‌توانند نوعی تفریح به شمار روند، چراکه مهم‌ترین ویژگی تفریح یعنی فرصت باهم بودن پویا و فعال را در اختیار اعضای خانواده قرار می‌دهند.

همچنین این همکاری، همراهی و همدلی بیشتری را به دنبال دارد، زیرا سبب می‌شود که افراد خانواده درک درست‌تری از برنامۀ مالی خود داشته باشند.

این نوع اشتغال می‌تواند آرامش و امنیت خاطر بیشتری را ازنظر اطمینان به صداقت شرکای کاری که همان اعضای خانواده هستند، به همراه داشته باشد.

لازم به ذکر است که صرف عنوان خانگی بودن در این مشاغل الزام همکاری تمامی افراد خانواده وجود ندارد.

درواقع در کشور ما پای ثابت ایجاد مشاغل خانگی زنان هستند.

چرا زنان مخاطبان اصلی مشاغل خانگی هستند؟

زنان شمع هستند و مردان چوبین‌اند.

 زنان به سبب ساختار فیزیولوژیکی خود، جسمی ظریف‌تر و لطیف‌تر و روحیه‌ای حساس‌تر دارند.

بنابراین در قیاس با مردان زودتر تحلیل می‌روند.

این امر بر زیبایی ظاهری آنان که بسیار بر آن حساس هستند تأثیرگذار است و بنابراین می‌تواند برای آنان خستگی روحی را به دنبال داشته باشد.

از سویی دیگر، زنان در برخی از روزهای تکرارشوندۀ ماه در شرایط جسمانی خوبی به سر نمی‌برند.

در این شرایط آن‌ها بیش از هر زمان دیگری دوست دارند در محیط آرام و امن خانه باشند.

این مسئله به‌ویژه در دوران بارداری و شیردهی اهمیت بیشتری می‌یابد.

کار در خانه سبب می‌شود که دیگر درگیر قوانین سخت و دست و پاگیر شرکت‌ها که هنوز هم به نظر می‌رسد به دست مردان و طبق شرایط آنان نوشته ‌شده، نباشند.

همچنین زنان ازنظر ساختار روحی بیشتر از مردان نیاز به زمان‌هایی دارند تا به خود و زندگی شخصی‌شان بپردازند.

در این راستا اشتغال خانگی قادر است این فرصت را برای آنان فراهم آورد تا بتوانند در کنار حس خوش استقلال مالی، وقت باکیفیت‌تری را برای خود و زندگی‌شان صرف کنند و درنتیجه به نحوی مؤثرتر وظیفه مهم تأمین آرامش و گرمابخشی به خانواده و تربیت فرزندان را انجام دهند.

علاوه بر این به علت وجود برخی از محدودیت‌های اجتماعی که برای زنان در برخی از جوامع سنتی‌تر کشور ما وجود دارد، اشتغال خانگی می‌تواند راهی برای همراهی و سهیم شدن آنان با روند رو به رشد جامعه باشد.

مزایای مشاغل خانگی برای کودکان

فرزندان، به‌ویژه در سنین زیر 7 سال نیاز شدیدی به حضور مادر و پدر خود و بودن باکیفیت در کنار آن‌ها دارند.

امری که در شرایط سخت اقتصادی این دوره فراهم آوری آن با مشکلاتی همراه است؛ اما خوشبختانه اشتغال به مشاغل خانگی به‌خوبی می‌تواند این فرصت را برای اعضای خانواده فراهم کند.

از سویی دیگر این نوع مشاغل به‌مثابه یک کلاس درس، در تربیت روحیه کودک بسیار مؤثر است، چراکه او از نزدیک با مفهوم کار، سختی‌ها و لذت‌های آن آشنا می‌شود، زیبایی تلاش را درک می‌کند و حتی می‌تواند از سنین کودکی مهارتی کسب کند.

همۀ این موارد به سبب همراهی با خاطرات خوشِ بودن با خانواده در آیندۀ کاری و خودکفایی کودک بسیار تأثیرگذار است.

پیشنهادهایی برای موفقیت بیشتر در عرصه مشاغل خانگی

در انتخاب هر شغلی دو عامل نقش بسیار مهمی دارند.

مورد اول بی‌شک علاقه و مورد دوم نیازسنجی بازار است.

توجه به این دو عامل باعث می‌شود که شغل مناسب‌تری را انتخاب کنیم. در اینجا با چند شغل خانگی پردرآمد بیشتر آشنا می‌شویم.

1. صنایع غذایی

چطور می‌توانم با کسب و کار خانگی ثروتمند شوم؟1

بنابراین سرمایه‌گذاری و پرداختن به مشاغل مرتبط با این حوزه حتی در بدترین شرایط اقتصادی می‌تواند سودآور باشد و به عبارت بهتر سرمایه‌گذاری امن محسوب می‌شود.

ازجمله این مشاغل می‌توان موارد زیر را نام برد:

تولید شیره انگور، کاشت سیر و قارچ، تولید گلاب و عرقیجات گیاهی، پخت و بسته‌بندی غذای خانگی، تولید و بسته‌بندی انواع مربا، شور و ترشیجات، تولید و بسته‌بندی سبزی‌های خشک، تولید و بسته‌بندی چیپس میوه، پرورش گل محمدی و فرآوری آن، شیرینی‌پزی سنتی و خانگی، فرآوری و بسته‌بندی انواع جوانه‌های گندم، ماش و عدس، تولید و بسته‌بندی لواشک‌های خانگی، رب انار خانگی و … .

به نظر می‌رسد عرضه تنقلات سالم از بهترین گزینه‌های موجود باشد.

همۀ افراد به تنقلات به‌عنوان میان وعده‌های غذایی علاقه‌مند هستند و چه‌بهتر است که این خوراکی‌ها برای بدن سودمند باشند.

ازاین‌رو لواشک‌ها و شیرینی‌های خانگی می‌توانند بسیار پرطرفدار باشند.

همچنین به سبب اهمیت استفاده از میوه‌ها برای سلامت بدن، چیپس‌های میوه می‌توانند جایگزین خوبی برای این دسته از مواد غذایی باشند، چراکه دردسرهای حمل و برش میوه را ندارند و به‌خصوص برای کودکان و دانش آموزان می‌تواند بی‌اندازه جذاب باشد.

نکتۀ قابل‌توجه در تولید فرآورده‌های غذایی توجه به قابلیت‌های بومی است که می‌تواند در بازاریابی مؤثرتر بسیار مهم باشد؛ برای مثال چای و مربای به متعلق به استان اصفهان قطعاً مشتریان بیشتری را به خود جلب خواهد کرد.

خشک‌کردن سبزی‌ها هم می‌تواند گزینۀ خوبی باشد، چراکه بسیاری از غذاها با سبزی طبخ می‌شوند و کوچک بودن خانه‌ها و نداشتن وقت و بعضاً توان کافی برای آماده‌سازی سبزی‌های موردنیاز باعث می‌شود که بسیاری از افراد طالب نمونه‌های تمیز و سالم باشند.

به‌طورکلی می‌توان گفت که کلید طلایی درفروش محصولات غذایی ارتباط مستقیم با کهن‌الگویی است که بر طبق آن داشتن برچسب خانگی بودن نشانه کیفیت و سلامت است.

2.مشاغل مرتبط با طراحی و تولید محتوا

این حوزۀ کاری امروزه به‌خصوص به‌صورت آنلاین بسیار پرطرفدار و پرکاربرد است، چراکه مشاغل این حوزه به‌مثابه پی ساختمانی هستند که باید محکم ریخته شوند.

از مشاغل مرتبط می‌توان به طراحی لباس و مد، طراحی تبلیغاتی (تیزر، نشان‌واره، مهر)، طراحی سازه‌های صنعتی یا ساختمانی، طراحی وب، نویسندگی (تبلیغات، کتاب، مقاله، فیلم‌نامه)، ویراستاری (متون، بازی‌های رایانه‌ای و ویدئویی)، ترجمه، تایپ، تصویرگری کتاب و … اشاره داشت.

امروزه سهولت دسترسی به شبکه جهانی اینترنت و جذابیت آن‌ که مرزهای جغرافیایی را درمی‌نوردد باعث شده تا همه برای عرضۀ خود و قابلیت‌هایشان این فضا را به فضای واقعی که با محدودیت‌های فراوانی همراه است ترجیح دهند.

این امر سبب شده تا علاقه به داشتن وب‌سایت علاوه بر شرکت‌های تجاری در میان عامۀ مردم هم وجود داشته باشد.

باوجوداینکه آموزش ساخت وبلاگ‌ها در همین فضا بسیار راحت در دسترس است اما بسیاری نیز ترجیح می‌دهند که کار را به یک متخصص بسپارند تا از همان ابتدا به‌صورت حرفه‌ای در راستای برندسازی شخصی فعالیت کنند.

تعدد وبلاگ‌ها خود گواه این مدعاست و به نظر می‌رسد این عرصه از مشاغل خانگی برای کسانی که به دنیای هنر و ترکیب آن با فناوری اطلاعات علاقه‌مند هستند، بسیار باصرفه باشد.

از دیگر حوزه‌های مرتبط می‌توان عرصه تبلیغات را در نظر داشت.

[btnForPushNotification]

تبلیغات چه به‌صورت دیداری و چه نوشتاری هوایی هستند که اگر در ریه‌های محصولات تجاری و فرهنگی کشیده نشود، مرگ آن‌ها را در پی خواهد داشت.

در این راستا می‌توان تولید محتوا برای وب‌سایت‌ها و مجلات اینترنتی را در نظر داشت، خواه به‌عنوان نویسنده تبلیغاتی و خواه به‌عنوان نویسنده مقاله.

چراکه به سبب مشغله‌های زیاد در زندگی امروز بسیاری از افراد دوست دارند در حال استراحت یا انتظار دنیا را رصد کنند، چیزی بیاموزند و یا نیازهای خود را مرتفع کنند.

در این صورت چه فضایی بهتر از فضای اینترنت می‌تواند این نیاز را با سرعتی چنین بالا برای آنان فراهم کند.

در این راستا اگر نویسنده‌ای خوش‌ذوق، باپشتکار و آگاه باشید به‌خوبی می‌توانید مخاطب را با خود همراه سازید و از این راه کسب درآمد کنید.

3.صنایع‌دستی و هنری

صنایع‌دستی آثاری کاربردی هستند که به قبای زیبایی و هنر آراسته ‌شده‌اند.

آثار صنایع‌دستی شناسنامۀ فرهنگ و هنر هر سرزمین هستند و به سبب فطرت زیبایی‌طلب انسان‌ها همواره با اقبال مواجه بوده است.

مشاغل این حوزه تنها آثاری برای امرارمعاش نیستند بلکه در صورت رعایت اصالت توسط سازنده حاملان فرهنگ و هنر یک اقلیم نیز به شمار می‌روند و باعث زنده نگاه ‌داشتن ارزش‌های هنری و فرهنگی می‌شوند.

آثار این حوزه به‌خصوص به‌صورت صادراتی می‌توانند ارزش‌افزوده بسیاری در بر داشته باشند.

قالی‌بافی، گلیم‌بافی، زیورآلات سنتی، نقاشی پشت شیشه، دوخت‌های سنتی، معرق و منبت‌کاری، پاپیِ ماشه، عروسک‌سازی، بافتنی سنتی (میل بافی). چرم‌دوزی، قلاب‌بافی، ساخت آثار سفالی و… ازجمله مشاغل این حوزه هستند.

آثار این عرصه می‌توانند به دو صورت ارائه شوند:

  1. تلفیق آگاهانه هنرهای سنتی با نیازهای زندگی امروز به‌ویژه در حوزه پوشاک و اقلام موردنیاز در پوشش امروزی به‌ویژه برای زنان که از تنوع لباسی بیشتری برخوردار هستند.
  2. تولید آثار به شکل کاملاً سنتی آن ‌که به‌ویژه برای صادرات می‌تواند بی‌اندازه جذاب باشد.

در این میان، ‌ساخت آثار مرتبط با نیازهای کودکان را نیز باید موردتوجه قرارداد؛ زیرا در هر خانواده‌ای رفع نیازهای کودکان در اولویت قرار دارد. اگر این آثار با چاشنی هنر و خلاقیت همراه باشند بی‌شک فروش خوبی خواهند داشت.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کد تخفیف ۱۰٪
تو بهترینی
کد تخفیف ۲۰٪
نزدیک بودا
کد تخفیف ۳۰٪
یکبار دیگه تلاش کن
کد تخفیف ۴۰٪
خوش شانس نبودی
کد تخفیف ۵۰٪
تو عالی هستی
شانس خودِت رو برای برنده شدن یک فرصت امتحان کن!
برای استفاده از این فرصت لطفاً ایمیل و تلفن همراه خودت رو وارد کن.
قوانین بازی :
  • هر کاربر ۳ بار فرصت دارد.
  • کسی که تقلب می‌کند، شناسایی می‌شود.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.