Take a fresh look at your lifestyle.

کارمند چگونه کارآفرین می شود؟

کارمند چگونه کارآفرین می شود؟Reviewed by میترا سادات ابطحی on Nov 5Rating:

کارمند کسی هست که برای دیگران کار می کند، چه در سازمان، بانک یا اداره و چه در شغل آزاد. بسیاری از افرادی که امروزه کارمند هستند میتوانستند کارآفرینان بزرگ آن مملکت باشند ولی نشدند. چرا؟ چون بسیاری از کارمندها از سنین خیلی پایین برای کارمند شدن آموزش دیده اند. اکثر اوقات هم تربیت و آموزش های خانوادگی باعث شده تا افراد جز به کارمندی به کار دیگری فکر نکنند.

خیلی از افرادی که کارمند هستند به دلیل شرایط مالی فعلی خود نمی توانند از شغل کارمندی استعفا دهند، خیلی از افرادی که در بانک ها مشغول به کار هستند اغلب بدهکار هستند و در صورت استعفا مبلغ زیادی را باید با بانک تسویه حساب کنند؛ پس این عامل هم به نوعی دیگر بازدارنده است. خیلی از افراد هستند که به دلیل امنیت شغلی بالا و دریافت امتیازات از طرف کارفرمایان از شغل خود استعفا نمی دهند.

این اصلاً بد نیست که شما کارمند باشید، شما می توانید کارمند باشید ولی به درآمد معمولی کارمندی قانع نباشید. در این مقاله از دوره هوش مالی استفاده کرده و به شما خواهیم گفت تا چگونه از کارمند به کارآفرین تبدیل شوید.

 

کارمند:

کارمند

 

کارمند کیست؟ و کارمندی چه تعریفی دارد؟ کارمند فردیست که به هر طریقی برای یک شخصیت خاص و یا یک ارگان خاص فعالیت دارد و هیچ فرقی ندارد که یک کارگر ساده باشد و یا مدیری که 500 نفر جزو پرسنل کاری او باشند. به این دسته از افراد کارمند گفته می شود تنها درآمد آن ها متفاوت و متغیر است. 

 

خویش فرما:

خویش فرما

 

خویش فرما به چه کسی گفته می شود؟ هر شخصی که از مهارت های فردی خود مشغول کسب و کار باشد و درآمد کسب کند خویش فرما است یا به عبارتی (Self-Employed). مثل افرادی که مشغول کار مکانیکی یا دلال اتومبیل یا نقاش، افرادی که مهارتی را کسب کرده و از طریق آن درآمد دارند.  

این دسته از افراد غالباً درآمد بییشتری نسبت که کارمندها دارند و پول بیشتری بدست می آورند. مشکلی که این دسته از افراد با آن روبه رو هستند این است که اگر اینها کار نکنند پولی هم بدست نخواهند آورد. کارمند هم همینطور. اگر در محل کار خود حاضر نشود درآمدی نخواهد داشت.

 

کارآفرین:

کارآفرین

 

کارآفرین ها چه افرادی هستند و در دنیای کسب و کار چه جایگاهی دارند؟ این دسته از افراد با یک سیستم خاص و حساب شده کسب و کاری را راه اندازی کرده اند و به احتمال زیاد چندین نفر هم در کنار آن ها و هم زیر دست آن ها فعالیت دارند.

هدف این دسته از افراد اصولاً درآمد پایین و معمولی نیست و با همکاری چندین نفر در مجموعه خود در پی درآمدهای بسیار بالا است. برای بسیاری از این افراد تنها موضوع حائز اهمیت تأمین منابع مالی و گذران زندگی نیست، بلکه به دنبال ایجاد فرصت شغلی برای دیگران هستند. کارفرما و کارآفرین در شناسایی موقعیت و فرصت بسیار ماهر هستند و از موقعیت ها درآمد کسب می کنند. اگر هم نتوانند موقعیتی را شناسایی کنند، آن را خلق می کنند. 

 

چگونه کارمندی را رها کنیم؟

چگونه کارمندی را رها کنیم؟

قبل از اینکه به بحث و صحبت درباره این موضوع بپردازیم، باید بهتون بگم که شاید برای بعضی از افراد یک کارمند خوب بودن بسیار بهتر از کارآفرینی باشد. چرا؟ تنها به یک دلیل مهم؛ اگر هنوز ترس از این دارید که از حقوق ماهیانه، مزایای بازنشستگی و بیمه محروم شوید بهتر است تا یک کارمند خوب باقی بمانید.

این را هم بدانید که کارآفرینی دنیای دیگریست. خیلی از افراد تصور می کنند زمانی که شغل خود را به عنوان کارمند رها کنند، به باتلاقی سقوط می کنند که خارج شدن از آن غیر ممکن است. در صورتی که چنین نیست. همانطور که همه می دانیم درآمد شغل آزاد شاید بارها و بارها از شغل کارمندی بیشتر باشد. تنها باید بدانید که علاقه و گرایش شما چیست تا کسب و کاری راه اندازی کنید.

برای خلق پول می توانیم 2 راه را انتخاب کنیم:

1) آزادی و استقلال مالی که درآمد بی نهایت است 

2) امنت مالی تنها به اندازه نیاز درآمد کسب می شود.

 

نکات قبل از رهایی کارمندی:

 نکات قبل از رهایی کارمندی

 

  1. مورد اول این است که آیا از لحاظ شخصیتی آمادگی رهایی شغل خود به عنوان کارمند را دارید؟ آیا بر روی خود از لحاظ شخصی کار کرده اید؟ تا حد امکان بر روی خودسازی کار کنید. باید خصوصیات افراد موفق و دارای کاریزما را در خود ایجاد کنید.
  2. مورد دوم، آیا مسئولیت پذیر هستید؟ شاید تا به حال که کارمند بودید یک سری از وظایف خاص به شما محول شده و آن ها را فقط انجام می دادید و از موارد دیگر هیچ اطلاعی نداشتید. اما حالا باید بیاموزید که چگونه مسئولیت پذیر باشید و چگونه سکان کسب و کار خود را به دست بگیرید. مسئولیت هایی از قبیل کارمندها، تبلیغات و مسئولیت مالی که باید این موارد را در خود به خوبی ایجاد و رشد دهید.
  3. آیا قدرت ریسک دارید؟ آیا می توانید با مسائل مالی مواجه شوید؟ ریسک بدون برنامه ریزی هم بسیار خطرناک است. هیچ کارآفرینی در دنیا وجود ندارد که بیگدار به آب بزند. حتی بزرگترین کارآفرین و ثروتمندترین مرد جهان بیل گیتس. زمانی که این مرد تصمیم میگیرد که از دانشگاه استعفا دهد تنها مرخصی می گیرد و از آنجا خارج می شود و دیگر به آنجا باز نمی گردد.
  4. آیا مهارت های مورد نیاز خود را کسب کرده اید؟ آیا برای ورود به کار آزاد ورزیده شده اید؟ آیا مسائل حقوقی را بلدید؟
  5. آیا سرمایه دارید؟ منظور از سرمایه در این قسمت پول است. آیا پول در اختیار دارید؟ آیا اگر سرمایه ای ندارید می توانید شراکت کنید؟ آیا می توانید سرمایه برای کسب و کار خود تهیه کنید؟

 

مانع بزرگ، ترس:

 مانع بزرگ، ترس

مهمترین موانع بر سر رهایی شما از شغل خود به عنوان کارمند، ترس ها هستند. در مقالات قبلی از دوره هوش مالی هم ذکر شد، مثل ترس از اشتباه کردن، ترس از دست دادن سرمایه، ترس از مسخره شدن، ترس از نداشتن یک ایده خوب و یا نداشتن اطلاعات درست و گرایش بیش از حد به داشتن امنیت مالی که مانع بسیار بزرگی هم به حساب می آید. این عوام جلوی شما را می گیرند تا نتوانید کسب و کار خوبی برای خود راه اندازی کنید.

 

آیا اطلاعات کافی داری؟

داشتن اطلاعات کافی

داشتن اطلاعات کافی به این معنا است که شما تفاوت بین مفاهیم اصلی در کسب و کار را بدانید. یکی از ابتدایی ترین اصطلاحات را در این مقاله برای شما عزیزان معنی کردیم که عبارتند از کارمند، خویش فرما، کارآفرین و سرمایه گذار. شما باید تفاوت بین اینها را بدنید. 

حتی بین داشتن شغل و صاحب کسب و کار بودن تفاوت هایی زیادی وجود دارد. داشتن شغل مانند خویش فرما بودن یعنی توانایی یا مهارتی که از آن درآمد کسب می کنید؛ در ابتدای این مقاله در رابطه با آن اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دادیم. داشتن کسب و کار متفاوت است. اول از همه باید در کسب و کار هدف مشخص داشته باشید، تیم همکار خوب  داشته باشید، با اصول مدیریت و رهبری آشنا باشید. 

«برای داشتن پول بیشتر باید تنها بر روی دادن خدمات بیشتر تمرکز کرد»  استاد ماهان تیموری

 

میخواهی چه جایگاهی داشته باشی؟

میخواهی چه جایگاهی داشته باشی؟

 

می خواهید چه جایگاهی داشته باشید؟ در چه جایگاهی به قدرت برسید؟ آیا دوست دارید یک آژانس معمولی داشته باشید یا اینکه شرکتی داشته باشید مانند اسنپ و تپسی که روزانه صدها ماشین ارسال می کنند. 

اگر می خواهید جایگاه بالایی در کسب و کار خود داشته باشید از دو راهکار استفاده کنید. 1) مشورت کنید. با افرادی که کسب و کار مورد نظر شما را راه اندازی کرده اند و یا برای مدتی پیش آن افراد کار کنید و به پیشرفت او کمک کرده تا روزی خود پیشرفت کنید. 2) کسب و کار خود را طراحی کنید. در واقع برای کسب و کار خود بیزینس پلن داشته باشید. که در مقالات آینده درباره آن به طور کامل توضیح خواهیم داد. 3) مسئولیت پذیری مالی داشته باشید. مسئولیت تمام تصمیمات مالی خود را بر عهده بگیرید. 

 

دلایل اشتباه برای استعفا از شغل کارمندی:

 دلایل اشتباه برای استعفا از شغل کارمندی

برخی از افراد به دلایل اشتباه شغل خود را به عنوان کارمند رها می کنند و بیکار شده و قادر به شروع کسب و کار نیستند. دو دلیل اصلی را در اینجا مطرح می کنیم. 1) افراد می گویند که مشاغل آزاد وقت آزادتری دارند، راحت تر هستند، شاید دلایل اشتباهی نباشند، اما این دلیل درست برای رها کردن شغل ثابت کارمندی نیست. افرادی که مشغول به کسب و کار آزاد هستند، نسبت به یک کارمند دغدغه های خیلی بیشتری دارند.

2) دلیل دیگر این است که برخی می گویند که کار خود را به عنوان یک کارمند دوست ندارند و می خواهند کسب و کار آزاد داشته باشند.  بهترین دلیل برای ترک کار کارمندی این است که شما از فیش حقوقی خود و شرایط مالی خود ناراضی باشید و آزار دیده باشید. 

 

نتیجه گیری:

در این مقاله درباره رها کردن شغل کارمندی به بحث و گفتگو پرداختیم. از اینکه شغل خود را به عنوان کارمند رها کنید، نترسید، شما استحقاق این را دارید که درآمد بیشتری نسبت به یک کارمند معمولی داشته باشید و سعی کنید قبل از اینکه شغل ثابت خود را راه کنید اطلاعات خود را افزایش دهید و در این زمینه آگاهانه عمل کنید. 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر ۱
  1. امید قاسمی کاربر می‌گوید

    بسیار عالی بود ممنون(امید)