Take a fresh look at your lifestyle.

افزایش تمرکز در حواس پنج گانه

افزایش تمرکز در حواس پنج گانهReviewed by حسین تیموری on Feb 24Rating: 5.0
 
در این بخش تصمیم گرفتیم پیرامون مبحث افزایش تمرکز حواس پنجگانه صحبت کنیم. افزایش تمرکز حواس پنجگانه با تمریناتی که ارائه خواهد شد امکان پذیر است.شما با آموزش این تمرینات قادر خواهید بود که میزان توجه و تمرکز حواس خود را بالا ببرید.به عبارت دیگر آستانه ادراک حواس پنجگانه خود را بالا خواهید برد.

 

راه های افزایش تمرکز حواس پنجگانه

حواس وقتی می تواند چیزهای پیرامون را درک کند که از طریق یک انرژی در پیرامونمان تحریک شود.

به طور مثال: وقتی قادر به شنیدن صدایی هستید که در آستانه قدرت شنوایی شما قرار بگیرد.برای تقویت کردن حواس پنجگانه به جز حس بینایی باید سعی کنید خود را به آستانه ها نزدیک کنید در این صورت خیلی راحت تر انرژی های پیرامونی خود را درک می کنید.برای پرورش حس شنوایی باید تمریناتی را انجام دهید که این حس را در شما تقویت می کند. با افزایش تمرکز حواس پنجگانه می توانید قدرت یادگیری خود را در مطالعه بالاتر ببرید.

 

۱. تمرین برای تقویت حس شنیداری

برای این منظور یک موسیقی پخش کنید و با صدایی که قبلا به طور معمول گوش می دادید بدون تغییر در میزان بلندی صدا گوش دهید. در مرحله دوم صدا را کمی کمتر کنید و مجددا به گوش دادن ادامه دهید این کار را دو دقیقه ادامه دهید. سپس صدا را باز کم تر کنید و با دقت بیشتری گوش دهید. این کم کردن صدا را تا جایی ادامه دهید که اگر فردی با پای برهنه روی فرش راه می رفت مانع شنیدن صدای شما شود.با این تمرین سلول های شنوایی که قبلا بر اثر گوش دادن به صدای بلند تنبل شده بودند مجبور به تحریک شده و تقویت خواهند شد.

  • می توانید به یک موسیقی گوش دهید و صداهای ملودی  آنها را از هم تفکیک کنید. به عبارت دیگر تشخیص دهید که چند صدای همزمان با هم در حال پخش شدن است.

 

۲. تمرین برای تقویت حس بویایی

اگر یکی از دوستانتان یک گل برای بو کردن به شما بدهد، معمولا گل را نزدیک بینی کرده و با یک نفس عمیق آن را حس می کنیم که با این کار انرژی زیادی صرف بو کردن می کنیم.

در واقع آستانه بویایی ما تا این حد قوی است که می تواند یک قطره عطر را که در فاصله 6 متری است درک کند پس باید با زحمت کمتری این کار را انجام دهید. باید با دانستن این نکته از این به بعد سعی کنید که غذا ها و هر چیز دیگری را با فاصله بوکنید تا این حس را تقویت کنید.

 

۳. تمرین برای حس چشایی

مثلا نباید برای شیرین کردن چای  خود از شکر زیاد استفاده کنید تا بدون زحمت شیرینی آن را درک کنید. در حقیقت قدرت واقعی حس چشایی به قدری است که می تواند شیرینی یک قاشق شکر را در یک و نیم لیتر آب حس کند.باید از این به بعد که غذا می خورید سعی کنید مزه واقعی غذا را درک کنید و تمام مواد تشکیل دهنده به خصوص طعم دهنده آن را از هم تشخیص دهید.

 

۴. تمرین برای تقویت حس لامسه

در واقع توانایی حس لامسه ما به این صورت است که تمرکز حواسی می تواند افتادن یک بال مگس را از فاصله 30 سانتیمتری درک کند.درست می توانید لباسی که در حال حاضر پوشیده اید را درک کنید که با چند قسمت از بدنتان در تماس است. این حس آنقدر قدرتمند است که می توانید حتی جریان خونتان را درک کنید.

 

۵. تمرین برای تقویت حس بینایی

تقویت این حس یک ارتباط موثر با تقویت حافظه انسان دارد.تقویت این حس با دیگر حواس تا حدودی متفاوت تر است.به طور مثال برای دیدن تلویزیون:نور اتاق را کم نمی کنیم تا با زحمت آن را ببینیم زیرا باعث آسیب رساندن به چشم ها می شود.بهتر است دست خود را درون یک نور قرار دهید و به چین و چروک های آن بیشتر توجه کنید.در واقع می توانید این تمرین را با اشیاء هم انجام دهید و تمام جزئیات آن را درک کنید.

 

 

نتیجه گیری

با استفاده از مطالب این مقاله می توانید تمرکز ذهن خودتان را بالا ببرید و روش صحیح مطالعه را هدفمند تر پیش ببرید.از راه های افزایش تمرکز حواس پنجگانه به جز بینایی می توان به تحریک گیرنده ها ی محیطی مان که همان حواس پنجگانه اند با محرک های ضعیف اشاره کرد.افزایش کارایی این حواس روی اعتماد به نفس تاثیر مثبت می گذارد.تقویت حس بینایی هم که یکی از روش های تقویت حافظه است به کمک دقت در جزئیات ممکن خواهد بود.

 

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر ۱
  1. حسن فکری کاربر می‌گوید

    عالی بود

کد تخفیف ۱۰٪
تو بهترینی
کد تخفیف ۲۰٪
نزدیک بودا
کد تخفیف ۳۰٪
یکبار دیگه تلاش کن
کد تخفیف ۴۰٪
خوش شانس نبودی
کد تخفیف ۵۰٪
تو عالی هستی
شانس خودِت رو برای برنده شدن یک فرصت امتحان کن!
برای استفاده از این فرصت لطفاً ایمیل و تلفن همراه خودت رو وارد کن.
قوانین بازی :
  • هر کاربر ۳ بار فرصت دارد.
  • کسی که تقلب می‌کند، شناسایی می‌شود.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
telegram
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.