Take a fresh look at your lifestyle.

ژستهای سر در روانشناسی بدن

ژستهای سر در روانشناسی بدنReviewed by مدیر سایت on Oct 24Rating:

ژستهای سر در روانشناسی بدن

در ادامه مطالعه ژست­های سر در روانشناسی بدن روی خوشایندترین علامت یعنی تکان دادن سر به نشانه رضایت تمرکز می­کنیم.

قبل از اینکه بگویید این خیلی ساده است، تکان دادن سر به نشانه رضایت فقط یعنی بله و فقط همین، باید بگویم این تازه اول داستان است.

تکان دادن سر به نشانه رضایت همه جا به معنی این است که «بله، موافقم» یا «می­فهمم»; اما جزئیات کوچک چه؟ آیا این جزئیات چیزهای بیشتری به ما می­گویند؟ اینکه چند وقت یک بار سرتان را به نشان رضایت تکان می­دهید; چطور سر خود را به نشانه رضایت تکان می­دهید و وقتی سر خود را تکان می­دهید به کجا نگاه می­کنید خیلی بیشتر از یک علامت ساده موافقت یا فهمیدن به ما می­گوید.

علاوه بر این اگر به تکان دادن سر به نشانه رضایت به عنوان یک ابزار نگاه کنید ;می­توانید برای کنترل جریان مکالمه و علامت دادن به مخاطب در مورد اینکه درباره آنچه می­گوید چگونه فکر می­کنید از آن استفاده کنید.

اجازه دهید کمی عمیق­تر وارد موضوع شویم.

ایجاد تفاهم

بیایید کمی در مورد تفاهم صحبت کنیم.

برای ما به عنوان حیوانات اجتماعی مهم است که با اطرافیان خود به دنبال چیزهای مشترک بگردیم; ما می­خواهیم عضوی از یک گروه باشیم. ما به طور غریزی می­خواهیم احساس شباهت به دیگران داشته باشیم( یا دیگرانی که شبیه به ما هستند پیدا کنیم) و به این ترتیب پذیرفته شده و درک می­شویم.

این منطق تأثیر زیادی در رفتار ما دارد و در زبان بدن ما به نام آیینه­ کردن آشکار است; به کپی­ برداری از زبان بدن دیگران وقتی جذب آن­ها می­شویم و با آن­ها سازگار هستیم آیینه کردن می­گویند; زیاد وارد جزئیات این مسئله نمی­شویم اما به این دلیل به آن اشاره شده که تکان دادن سر به نشانه تأیید یکی از علائمی است که این هماهنگی را بین افراد نشان می­دهد.

تکان دادن سر به نشانه تأیید اعتیادآور است; وقتی درباره چیزی که برای ما مهم است صحبت می­کنیم; سر خودمان را به نشانه تأیید تکان می­دهیم و توقع داریم طرف مقابل نیز همین کار را انجام دهد، این کار یک مکانیسم بازخورد است تا بدانیم آیا با هم توافق داریم.

 

 

این مسئله برای زمانی که می­خواهیم نسبت به دیگران همدلی و اشتیاق نشان دهیم نیز صدق می­کند; تکان دادن سر به نشانه تأیید همانند لبخند یک ژست دلجویی است.

البته این اتفاق در سطح ناخودآگاه رخ می­دهد و آن قدر اعتیادآور است که بسیار سخت است ;که وقتی طرف مقابل سر خود را تکان می­دهد، سرمان را تکان ندهیم.

اما وقتی که این کار را نمی­کنیم چه اتفاقی می­افتد؟ یک سر کاملاً بی­حرکت به طرف مقابل این پیام را می­دهد:

 • ما موضوع را نگرفتیم
 • ما توافق نداریم
 • با وجود اینکه موافق هستیم; در این لحظه از این موضوع خوشمان نمی­آید

 

این کار را با یکی از دوستان خود امتحان کنید: سر خود را بی­حرکت نگه دارید و یک نگاه و تماس چشمی ثابت را حفظ کنید; سر خودتان را حرکت ندهید.بعد از مدتی متوجه می­شوید که آن­ها شروع به تکان دادن سر به نشانه تأیید یا خم کردن سر می­کنند تا شما را نیز به این کار تشویق کنند(البته ناخودآگاه این کار را می­کنند). اگر مقاومت کنید; آن­ها کمی ناامید شده و سعی می­کنند بفهمند چه اتفاقی افتاده است یا اینکه دیگر علاقه­ای به مکالمه نخواهند داشت.

ریتم، مدت حرکت و زل زدن

همانطور که گفتم روش­های مختلفی برای تکان دادن سر به نشانه تأیید است و اگر فکر کنید شما هیچ وقت به یک شکل این کار را انجام نمی­دهید به­خصوص در یک مکالمه، درغیراینصورت شبیه یک مجسمه سر به نظر خواهید رسید که بالا و پایین می­رود.

اول از همه در مورد سرعت و ریتم تکان دادن صحبت می­کنیم که چقدر سریع است و حرکت دارد:

 • تکان­دادن­های آهسته و طولانی مدت ;معمولاً نشانه موافقت و درک هستند و نمی­خواهند که شما دست از ادامه صحبت بکشید، «ادامه بده من گوش می­دهم»
 • تکان­دادن­های کوچک به همراه یک لبخند; سیگنالی نشان­دهنده تشویق و پیوند هستند.
 • یک تکان­ دادن سریع و کوتاه، به­ خصوص اگر شنونده گوش خود را لمس می­کند یا صورت خودش را می­مالد، نشانه بی­صبری و اصرار برای این است سریع­تر صحبت کنید یا به آن­ها اجازه صحبت دهید. «خیلی خوب، فهمیدم، بیا موضوع را عوض کنیم»

 

 

 

به جهت آگاه باشید

سر مرکز حواس است و بنابراین به سمت چیزهایی که می­بیند; می­شنود و به مشامش می­رسد و دوست دارد رو می­کند و از چیزهایی که دوست ندارد روی برمی­گرداند.

بنابراین اگر فردی هنگام تکان دادن سر به شما نگاه نمی­کند; به این معنی است که حواسشان به شما نیست و فقط برای تظاهر این کار را انجام می­دهند.

یا

آن­ها هنوز در حال فکر کردن در مورد چیزی هستند که قبلاً گفته ­اید;عمیق فکر کردن و همزمان نگه داشتن تماس چشمی کار دشواری است و آن­ها در حال پردازش هستند; موضوع را شخص نکنید و به شنونده خود وقت بدهید تا فکر کند یا اینکه حرف­های خودتان را شفاف بگویید.

اشاره با سر(فراخواندن)

حرکت سریع به پایین یا یک تکان کوچک به عقب معمولاً علامت استقبال و پذیرش است; این کار یک روش غیرکلامی سلام است وقتی دست دادن نامناسب یا ناخوشایند باشد یا سرآغازی برای این تماس فیزیکی است.

به این ژست به عنوان جایگزینی برای این جمله نگاه کنید « دارم می­بینمت، سلام»

دوستان هم وقتی همدیگر را می­بینند این شیوه تکان دادن سر را با جمله «چطوری؟» همراه می­کنند.

نکته: افرادی که از شیوه برای سلام استفاده می­کنند; به خاطر این است که ترجیح می­دهند فاصله خودشان را حفظ کنند و از اینکه خیلی مشتاق به نظر برسند اجتناب کنند. با این روش تعاملی رسمی برقرار می­کنند و ظاهر خونسرد خود را حفظ می­کنند.

مثال: یک مدیر بلندپایه را در نظر بگیرید که هنگام کار با یکی از کارگران ملاقات می­کند; این مدیر با اشاره سر سلام می­کند و متوجه فردی که جلوی اوست می­شود اما با او دست نمی­دهد یا از ژست­های همدلانه ­تر استفاده نمی­کند ;چون ترجیح می­دهد همه چیز در یک سطح رسمی باقی بماند. در واقع; سرزنده ­تر برخورد کردن از حد انتظار با یک زیردست منجر به سردرگمی و شک و گمان در زیردست شود.

 

از این دانسته­ها چه چیزی به دست می ­آوریم؟

با دانستن این حقایق به قدرت جدیدی در تعاملات خود می­رسیم:

وقتی می­خواهید تشویق کنید و بیشتر بشنوید سرتان را به نشانه تأیید تکان دهید; برای زمانی که می­خواهیم در مورد یک موضوع بیشتر بدانیم این ژست مفید است; این ژست سخنگو را تشویق به ادامه می­کند و آن­ها متوجه می­شوند شما به چیزی که می­شنوید علاقه دارید.

فرض کنید شما مصاحبه­ گری هستید و می­دانید مصاحبه­شونده از یک موضوع خاص دفاع می­کند; سعی کنید با تکان دادن سر همدلانه هنگام صحبت کردن او; تشویقش کنید که عمیق­تر درباره موضوع صحبت کند و او به اندازه کافی احساس امنیت می­کند تا با شما راحت باشد.

تکان­ دادن سر به نشانه تأیید وقتی بیش از اندازه باشد مانند هر چیزی که زیاد تکرار می­شود تأثیر خود را از دست خواهد داد.

اگر خسته­ هستید یا حوصله­تان سر رفته است همیشه می­توانید سر خود را بی­حرکت نگه دارید یا به سمتی دیگر نگاه کنید; بسیاری از اوقات مردم به خاطر رعایت ادب به تکان دادن سر ادامه می­دهند ;اما از نظر گوینده این به اشتباه به موافقت تفسیر می­شود و به ادامه دادن تشویق می­شود.

به یاد داشته باشید که تکان­دادن سر به جلو همیشه به این معنی نیست که فردی با شما موافق است; این ژست ممکن است نشانه درک و فهم باشد اما لزوماً به این معنی نیست که او مانند شما فکر می­کند.

 

با عرض پوزش تصویر به درستی بارگذاری نشد

تیم آموزشی ماهان تیموری ارائه دهنده

آموزشهای : کسب و کار ، مدیریت ، رشد و بهبود شخصی

نویسنده: پویا بدایع

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر ۱
 1. حسن فکری کاربر می‌گوید

  این مطالب در بیزینس من مهمه .ممنون

کد تخفیف ۱۰٪
تو بهترینی
کد تخفیف ۲۰٪
نزدیک بودا
کد تخفیف ۳۰٪
یکبار دیگه تلاش کن
کد تخفیف ۴۰٪
خوش شانس نبودی
کد تخفیف ۵۰٪
تو عالی هستی
شانس خودِت رو برای برنده شدن یک فرصت امتحان کن!
برای استفاده از این فرصت لطفاً ایمیل و تلفن همراه خودت رو وارد کن.
قوانین بازی :
 • هر کاربر ۳ بار فرصت دارد.
 • کسی که تقلب می‌کند، شناسایی می‌شود.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
telegram
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.