Take a fresh look at your lifestyle.

روش های مدیریتی در گوگل

روش های مدیریتی در گوگلReviewed by Marjan on Dec 27Rating:

شیوه های مدیریتی گوگل ، خیلی شبیه به الگوی مدیریتی تعداد زیادی از سازمان های موفق دیگر است ؛ اما نحوه برخورد و رفتار با نیروهای سازمان و تصمیم گیری های به موقع و درست مدیریتی آن ، باعث شده که برای هشتمین بار ، رتبه اول را در طول یازده سال گذشته ، از آن خودش بکند . ” لازلو بوک ” که رئیس بخش منابع انسانی گوگل است ، کتاب ها و همچنین بروشورهایی را در اختیار مردم قرار داده است تا آن ها را با نحوه عملکرد نیروهای این شرکت و شیوه مدیریت این نیروها ، آشنا کند . دراین جا تعدادی از این دستورالعمل های مدیریتی مهم را برایتان بازگو می کنیم :

سازگاری کنید اما نه با هر شرایطی !

 

روش های مدیریتی در گوگل2

 

 

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که برای یک تیم مدیریتی ، کاری انجام دهید اما ببینید که بخش های مختلف آن تیم به گونه ای هستند که از فعالیت بخش های دیگر بی خبرند ؟ بعضی شرکت ها ، دائما هر چند روز یک بار ، استراتژی ای را که برای کسب و کار خودشان در نظر گرفته اند را تغییر می دهند و خودشان هم نمی دانند که هدف اصلی ای که دنبال می کنند ، چه چیزی هست ؟!

اما شرکت گوگل به این نتیجه رسیده است که اگر رئیس ها در تصمیم گیری هایی که می کنند ، انصاف را رعایت بکنند و با شرایطی که وجود دارد سازگار باشند ، می توانند اوضاع کاری آینده را پیش بینی بکنند و نیروهای کاری هم احساس آزادی عمل بیشتری می کنند و همین باعث می شود که عملکردشان بهتر شود .

” بوک ” می گوید که اگر یک مدیر نتواند تفکر و برنامه ریزی درستی داشته باشد ، کارمندان نمی توانند متوجه بشوند که چه کاری را باید انجام بدهند و چه کاری را نباید انجام بدهند و همین باعث می شود که یک تجربه تلخ و مایوس کننده در ذهن کارمندان شکل بگیرد . به همین خاطر است که سیستم مدیریتی گوگل ، پیشنهاد به سازگاری می دهد اما نه در همه جا !

اعلامیه ماموریتی را با توجه به مسائل اخلاقی بنویسید ، نه مسائل تجاری

سنگ بنای فرهنگ شرکت گوگل ، اعلامیه ماموریتی و یا همان Mission Statement  است که این به معنای جمع آوری کردن یک سری اطلاعات مفید و قرار دادن آن در دسترس همه افراد دنیاست . در این اعلامیه بر خلاف اعلامیه های ماموریتی سازمان های دیگر ، هیچ گونه اشاره ای به میزان سود و میزان فروش و سهام داران و یا کاربران نشده است . نظر ” بوک ” این است که این نوع ماموریت ها ، به کار افراد معنا می دهد و این به آن خاطر است که هدف اصلی ، توجه به اخلاقیات است نه کسب درآمد .

او همچنین به قدرتمند ترین جنبش های تاریخی اشاره می کند و می گوید که آن ها چه در جستجوی مساوات حقوقی بوده اند و چه به دنبال استقلال ، اما همگی انگیزه های اخلاقی داشته اند . برای افراد با استعداد و به ویژه نیروهای کار جوان و فعال و آینده دار جامعه ، هیچ چیزی ارزشمندتر از این نیست که بدانند کاری که انجام می دهند ، باعث ایجاد تحولات مثبتی در جهان می شود .

همه چیز را با دیگران به اشتراک بگذارید

 

این مطلب برای تو سودمنده، حتما بخونش :
۱۱ نکته برای اینکه مدیر بازاریابی موفقی باشید

روش های مدیریتی در گوگل4

 

 

دومین اصل مهم در فرهنگ شرکت گوگل ، شفافیت است ؛ مثلا یک مهندس نرم افزار تازه کار که در روز اول استخدام خودش است ، می تواند از همان اول به همه کدهای گوگل ، دسترسی داشته باشد . همه کارمندان می توانند به برنامه های راه اندازی و همه گزارش های هفتگی و هدف های تک تک کارکنان و هدف های سه ماهه کل تیم ، دسترسی داشته باشد و هر کس به راحتی می تواند متوجه شود که دیگری در حال انجام چه  کاری است . از آن جایی که کارمندان ، مطمئن هستند که این اطلاعات در نزد خودشان محرمانه می ماند ، آن ها را با هم دیگر به اشتراک می گذارند .

در گوگل ، همه می توانند از همه چیز با خبر بشوند و همین باعث می شود که یک روحیه سالم گروهی در افراد ایجاد شود و در نتیجه ، برای صفات منفی ای مثل حسودی کردن ، خیانت یا دو رویی جایی باقی نمی ماند . نظر ” بوک ” این است که این روش باعث می شود که رقابت داخلی از بین برود و همه کارکنان ، برای رساندن کل تیم به اهدافی که در نظر دارد ، تلاش کنند . او همیشه می گوید که اگر شعار می دهید که ” کارمندان ما ، مهم ترین دارایی ما هستند ” ، پس باید در عمل هم آن را نشان بدهید وگرنه دروغگویی بیش نیستید !

 

اجازه بدهید که کارمندانتان هم در اداره کردن شرکت ، سهمی داشته باشند

سومین ویژگی اصلی ای که در فرهنگ گوگل وجود دارد ، داشتن اجازه بیان است . این به آن معنا هست که اگر مطمئن هستید و ایمان دارید که کارمندانی که استخدام کرده اید ، ایده های ناب و خوبی دارند و مورد اعتمادتان هستند ، باید به آن ها اجازه بدهید که در تصمیم گیری ها مشارکت داشته باشند . بعضی از سازمان ها ، از این کار می ترسند اما بیشتر شیوه های کاری شرکت گوگل ، از همین مسئله نشئت گرفته اند . در سال 2009 میلادی ، کارمندان گوگل شکایت کردند که به علت رشد ناگهانی شرکت ، کارشان سخت شده .

تیم اجرایی گوگل ، بعد از تحقیقاتی که انجام داد ، این حرف را تایید کرد و با راه اندازی برنامه Bureaucracy Busters  ، که برنامه ای است که مشکلات کارکنان را شناسایی و آن ها را حل می کند ، دوباره قدرت را در اختیار کارمندانش قرار داد . این برنامه باعث شد که روحیه کارمندان ، به شدت تقویت بشود و کارایی آن ها برای ارتقای سیستم و پیشرفت آن ، بالاتر برود .

موقع استخدام ، به نمره هایGPA  و نمرات آزمون خیلی توجه نکنید

 

روش های مدیریتی در گوگل5

 

” بوک ” در مصاحبه ای که چند سال پیش با نیویورک تایمز داشت ، گفت که اصلا به بالا بودن نمرات به عنوان معیاری برای استخدام ، توجه نمی کند ؛ چون این روش فقط به درد تازه کارها می خورد وگرنه این نمرات نمی توانند چیزی را پیش بینی بکنند . او همچنین اعتقاد دارد که بعد از این که دو یا سه سال در شرکت گوکل کار کردید ، می فهمید که توانایی های شما با آن چیزی که پشت نیمکت های مدرسه یاد گرفته اید ، تفاوت دارد . در گوگل شما یاد می گیرید که چگونه رشد بکنید و به فردی مفید برای جامعه و دنیا تبدیل بشوید . وقتی با این طرز دیدگاه آشنا شوید ، دیگر وقتی بدانید که 14 درصد از کارکنان گوگل تحصیلات دانشگاهی ندارند ، تعجب نمی کنید !

فراهم کردن تمامی نیازهای کارکنان

” پیتر دراکر ” که یکی از مدیران موفق گوگل می باشد ، می گوید که هدف سازمان ، از بین بردن همه موانعی است که بر سر راه کارمندان وجود دارد . سیستم مدیریتی این شرکت ، سعی می کند که همه منافع حاشیه ای و استاندارد را برای کارمندانی که با پشتکار و سرشار از ایده های خلاقانه باشند ، فراهم کند .

ایجاد تراکم در تیم

 

این مطلب برای تو سودمنده، حتما بخونش :
از ترس تا موفقیت های باور نکردنی !

روش های مدیریتی در گوگل7

 

تقریبا همه پروژه هایی که توسط شرکت گوگل انجام می شوند ، به صورت گروهی انجام می گیرند و بهتر است که اعضای تیم کاری ، فاصله کمی از همدیگر داشته باشند . در چنین شرایطی ، وقتی که مثلا یک برنامه نویس بخواهد که با همکار خودش ارتباطی برقرار کند و از او مشورتی بگیرد ، دیگر لازم نیست که به سراغ تلفن و یا ایمیل برود و منتظر پاسخگویی او بماند . همچنین دفتری رابه عنوان کنفرانس در نظر گرفته اند تا بتوانند در آن راجع به مسائل جزئی تر ، بحث بکنند .

مدیر عامل هم اغلب در کنار کارمندان حضور دارد و این باعث می شود که تجربه های زیادی را در اختیار هم قرار بدهند . این مسئله ، باعث همکاری بهتر و هماهنگی بیشتر آن ها می شود . علاوه بر این نزدیکی فیزیکی ای  که اعضای تیم با همدیگر دارند ، هر یک از افراد شرکت ، هفته ای یک بار یک ایمیل کوتاه و مختصر به سایر اعضای گروه می زند و آن ها را در جریان کار خودش قرار می دهد .

تشویق خلاقیت اعضا

مهندس هایی که در گوگل کار می کنند ، می توانند 20 درصد از زمانی را که در اختیار دارند را صرف پروژه های مورد علاقه و انتخابی خودشان بکنند . البته لازم است که با آن پروژه ها موافقت شود و نظارت های لازم هم بر آن ها صورت گیرد . هدف از این کار ، این است که افراد به خلاقیت خودشان ادامه دهند و از آن در جهت پیشرفت شرکت و افزایش بازده آن استفاده کنند .

نتیجه گیری

بنابراین می بینید که شرکت گوگل هم مانند هر شرکت موفق و نامدار دیگری سعی کرده است که از تکنیک های مخصوص به خودش استفاده بکند تا با استعدادترین افراد را به کار گیرد و با اعتماد به آن ها ، راه را برای خلاقیتشان و پیشبرد اهداف شرکت ، باز بگذارند .  

از این مطلب خوشت اومد پس لایکش کن

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر ۱
 1. Mr_reza_hasani کاربر می‌گوید

  درود
  جناب ماهان تیموری
  آیا شما هم از این روش جهت بهبود تیم کاریتان استفاده می کنید؟
  آیا همکاران و مشتریان و کاربران سایت راهی برای ارتباط مستقیم با شما دارند؟
  آیا شما هم به توانایی ها و استعدادهای پنهان اعضای تیم و کاربران سایت خود آگاهی و اشراف دارید؟
  آیا از این همه استعداد درخشان که در اطراف خود دارید نهایت استفاده را میبرید؟

  بهترین دوست شما ،منتقدی است با نیت پاک و خیرخواهانه?

  0
کد تخفیف ۱۰٪
تو بهترینی
کد تخفیف ۲۰٪
نزدیک بودا
کد تخفیف ۳۰٪
یکبار دیگه تلاش کن
کد تخفیف ۴۰٪
خوش شانس نبودی
کد تخفیف ۵۰٪
تو عالی هستی
شانس خودِت رو برای برنده شدن یک فرصت امتحان کن!
برای استفاده از این فرصت لطفاً ایمیل و تلفن همراه خودت رو وارد کن.
قوانین بازی :
 • هر کاربر ۳ بار فرصت دارد.
 • کسی که تقلب می‌کند، شناسایی می‌شود.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
telegram
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.