Take a fresh look at your lifestyle.

روش های مدیریتی در گوگل

روش های مدیریتی در گوگلReviewed by Marjan on Dec 27Rating:

شیوه های مدیریتی گوگل ، خیلی شبیه به الگوی مدیریتی تعداد زیادی از سازمان های موفق دیگر است ؛ اما نحوه برخورد و رفتار با نیروهای سازمان و تصمیم گیری های به موقع و درست مدیریتی آن ، باعث شده که برای هشتمین بار ، رتبه اول را در طول یازده سال گذشته ، از آن خودش بکند . ” لازلو بوک ” که رئیس بخش منابع انسانی گوگل است ، کتاب ها و همچنین بروشورهایی را در اختیار مردم قرار داده است تا آن ها را با نحوه عملکرد نیروهای این شرکت و شیوه مدیریت این نیروها ، آشنا کند . دراین جا تعدادی از این دستورالعمل های مدیریتی مهم را برایتان بازگو می کنیم :

سازگاری کنید اما نه با هر شرایطی !

 

روش های مدیریتی در گوگل2

 

 

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که برای یک تیم مدیریتی ، کاری انجام دهید اما ببینید که بخش های مختلف آن تیم به گونه ای هستند که از فعالیت بخش های دیگر بی خبرند ؟ بعضی شرکت ها ، دائما هر چند روز یک بار ، استراتژی ای را که برای کسب و کار خودشان در نظر گرفته اند را تغییر می دهند و خودشان هم نمی دانند که هدف اصلی ای که دنبال می کنند ، چه چیزی هست ؟!

اما شرکت گوگل به این نتیجه رسیده است که اگر رئیس ها در تصمیم گیری هایی که می کنند ، انصاف را رعایت بکنند و با شرایطی که وجود دارد سازگار باشند ، می توانند اوضاع کاری آینده را پیش بینی بکنند و نیروهای کاری هم احساس آزادی عمل بیشتری می کنند و همین باعث می شود که عملکردشان بهتر شود .

” بوک ” می گوید که اگر یک مدیر نتواند تفکر و برنامه ریزی درستی داشته باشد ، کارمندان نمی توانند متوجه بشوند که چه کاری را باید انجام بدهند و چه کاری را نباید انجام بدهند و همین باعث می شود که یک تجربه تلخ و مایوس کننده در ذهن کارمندان شکل بگیرد . به همین خاطر است که سیستم مدیریتی گوگل ، پیشنهاد به سازگاری می دهد اما نه در همه جا !

اعلامیه ماموریتی را با توجه به مسائل اخلاقی بنویسید ، نه مسائل تجاری

سنگ بنای فرهنگ شرکت گوگل ، اعلامیه ماموریتی و یا همان Mission Statement  است که این به معنای جمع آوری کردن یک سری اطلاعات مفید و قرار دادن آن در دسترس همه افراد دنیاست . در این اعلامیه بر خلاف اعلامیه های ماموریتی سازمان های دیگر ، هیچ گونه اشاره ای به میزان سود و میزان فروش و سهام داران و یا کاربران نشده است . نظر ” بوک ” این است که این نوع ماموریت ها ، به کار افراد معنا می دهد و این به آن خاطر است که هدف اصلی ، توجه به اخلاقیات است نه کسب درآمد .

او همچنین به قدرتمند ترین جنبش های تاریخی اشاره می کند و می گوید که آن ها چه در جستجوی مساوات حقوقی بوده اند و چه به دنبال استقلال ، اما همگی انگیزه های اخلاقی داشته اند . برای افراد با استعداد و به ویژه نیروهای کار جوان و فعال و آینده دار جامعه ، هیچ چیزی ارزشمندتر از این نیست که بدانند کاری که انجام می دهند ، باعث ایجاد تحولات مثبتی در جهان می شود .

همه چیز را با دیگران به اشتراک بگذارید

 

روش های مدیریتی در گوگل4

 

 

دومین اصل مهم در فرهنگ شرکت گوگل ، شفافیت است ؛ مثلا یک مهندس نرم افزار تازه کار که در روز اول استخدام خودش است ، می تواند از همان اول به همه کدهای گوگل ، دسترسی داشته باشد . همه کارمندان می توانند به برنامه های راه اندازی و همه گزارش های هفتگی و هدف های تک تک کارکنان و هدف های سه ماهه کل تیم ، دسترسی داشته باشد و هر کس به راحتی می تواند متوجه شود که دیگری در حال انجام چه  کاری است . از آن جایی که کارمندان ، مطمئن هستند که این اطلاعات در نزد خودشان محرمانه می ماند ، آن ها را با هم دیگر به اشتراک می گذارند .

در گوگل ، همه می توانند از همه چیز با خبر بشوند و همین باعث می شود که یک روحیه سالم گروهی در افراد ایجاد شود و در نتیجه ، برای صفات منفی ای مثل حسودی کردن ، خیانت یا دو رویی جایی باقی نمی ماند . نظر ” بوک ” این است که این روش باعث می شود که رقابت داخلی از بین برود و همه کارکنان ، برای رساندن کل تیم به اهدافی که در نظر دارد ، تلاش کنند . او همیشه می گوید که اگر شعار می دهید که ” کارمندان ما ، مهم ترین دارایی ما هستند ” ، پس باید در عمل هم آن را نشان بدهید وگرنه دروغگویی بیش نیستید !

 

اجازه بدهید که کارمندانتان هم در اداره کردن شرکت ، سهمی داشته باشند

سومین ویژگی اصلی ای که در فرهنگ گوگل وجود دارد ، داشتن اجازه بیان است . این به آن معنا هست که اگر مطمئن هستید و ایمان دارید که کارمندانی که استخدام کرده اید ، ایده های ناب و خوبی دارند و مورد اعتمادتان هستند ، باید به آن ها اجازه بدهید که در تصمیم گیری ها مشارکت داشته باشند . بعضی از سازمان ها ، از این کار می ترسند اما بیشتر شیوه های کاری شرکت گوگل ، از همین مسئله نشئت گرفته اند . در سال 2009 میلادی ، کارمندان گوگل شکایت کردند که به علت رشد ناگهانی شرکت ، کارشان سخت شده .

تیم اجرایی گوگل ، بعد از تحقیقاتی که انجام داد ، این حرف را تایید کرد و با راه اندازی برنامه Bureaucracy Busters  ، که برنامه ای است که مشکلات کارکنان را شناسایی و آن ها را حل می کند ، دوباره قدرت را در اختیار کارمندانش قرار داد . این برنامه باعث شد که روحیه کارمندان ، به شدت تقویت بشود و کارایی آن ها برای ارتقای سیستم و پیشرفت آن ، بالاتر برود .

موقع استخدام ، به نمره هایGPA  و نمرات آزمون خیلی توجه نکنید

 

روش های مدیریتی در گوگل5

 

” بوک ” در مصاحبه ای که چند سال پیش با نیویورک تایمز داشت ، گفت که اصلا به بالا بودن نمرات به عنوان معیاری برای استخدام ، توجه نمی کند ؛ چون این روش فقط به درد تازه کارها می خورد وگرنه این نمرات نمی توانند چیزی را پیش بینی بکنند . او همچنین اعتقاد دارد که بعد از این که دو یا سه سال در شرکت گوکل کار کردید ، می فهمید که توانایی های شما با آن چیزی که پشت نیمکت های مدرسه یاد گرفته اید ، تفاوت دارد . در گوگل شما یاد می گیرید که چگونه رشد بکنید و به فردی مفید برای جامعه و دنیا تبدیل بشوید . وقتی با این طرز دیدگاه آشنا شوید ، دیگر وقتی بدانید که 14 درصد از کارکنان گوگل تحصیلات دانشگاهی ندارند ، تعجب نمی کنید !

فراهم کردن تمامی نیازهای کارکنان

” پیتر دراکر ” که یکی از مدیران موفق گوگل می باشد ، می گوید که هدف سازمان ، از بین بردن همه موانعی است که بر سر راه کارمندان وجود دارد . سیستم مدیریتی این شرکت ، سعی می کند که همه منافع حاشیه ای و استاندارد را برای کارمندانی که با پشتکار و سرشار از ایده های خلاقانه باشند ، فراهم کند .

ایجاد تراکم در تیم

 

 

تقریبا همه پروژه هایی که توسط شرکت گوگل انجام می شوند ، به صورت گروهی انجام می گیرند و بهتر است که اعضای تیم کاری ، فاصله کمی از همدیگر داشته باشند . در چنین شرایطی ، وقتی که مثلا یک برنامه نویس بخواهد که با همکار خودش ارتباطی برقرار کند و از او مشورتی بگیرد ، دیگر لازم نیست که به سراغ تلفن و یا ایمیل برود و منتظر پاسخگویی او بماند . همچنین دفتری رابه عنوان کنفرانس در نظر گرفته اند تا بتوانند در آن راجع به مسائل جزئی تر ، بحث بکنند .

مدیر عامل هم اغلب در کنار کارمندان حضور دارد و این باعث می شود که تجربه های زیادی را در اختیار هم قرار بدهند . این مسئله ، باعث همکاری بهتر و هماهنگی بیشتر آن ها می شود . علاوه بر این نزدیکی فیزیکی ای  که اعضای تیم با همدیگر دارند ، هر یک از افراد شرکت ، هفته ای یک بار یک ایمیل کوتاه و مختصر به سایر اعضای گروه می زند و آن ها را در جریان کار خودش قرار می دهد .

تشویق خلاقیت اعضا

مهندس هایی که در گوگل کار می کنند ، می توانند 20 درصد از زمانی را که در اختیار دارند را صرف پروژه های مورد علاقه و انتخابی خودشان بکنند . البته لازم است که با آن پروژه ها موافقت شود و نظارت های لازم هم بر آن ها صورت گیرد . هدف از این کار ، این است که افراد به خلاقیت خودشان ادامه دهند و از آن در جهت پیشرفت شرکت و افزایش بازده آن استفاده کنند .

نتیجه گیری

بنابراین می بینید که شرکت گوگل هم مانند هر شرکت موفق و نامدار دیگری سعی کرده است که از تکنیک های مخصوص به خودش استفاده بکند تا با استعدادترین افراد را به کار گیرد و با اعتماد به آن ها ، راه را برای خلاقیتشان و پیشبرد اهداف شرکت ، باز بگذارند .  

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر ۱
 1. رضا حسنی
  رضا حسنی کاربر می‌گوید

  درود
  جناب ماهان تیموری
  آیا شما هم از این روش جهت بهبود تیم کاریتان استفاده می کنید؟
  آیا همکاران و مشتریان و کاربران سایت راهی برای ارتباط مستقیم با شما دارند؟
  آیا شما هم به توانایی ها و استعدادهای پنهان اعضای تیم و کاربران سایت خود آگاهی و اشراف دارید؟
  آیا از این همه استعداد درخشان که در اطراف خود دارید نهایت استفاده را میبرید؟

  بهترین دوست شما ،منتقدی است با نیت پاک و خیرخواهانه?

ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
telegram
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.