Take a fresh look at your lifestyle.

اقداماتی برای داشتن یک روز کاری خوب

اقداماتی برای داشتن یک روز کاری خوبReviewed by الهه کریمی on Dec 24Rating:

یک روز کاری خوب داشته باشید

هر روز صبح از خواب بیدار می شویم و با یک روز کاری جدید مواجه خواهیم شد. شروع یک روز به افکار شما در اولین دقایق پس از بیدار شدن از خواب بستگی دارد. زمانی که از خواب بیدار می شوید به چه چیزی می اندیشید؟ اکثر ما با افکار منفی روبه رو خواهیم شد. به طور مثال به خود می گوییم ” بازم باید برم سر کار”، ” من خوابم میاد هنوز”، ” امروز این همه کارو چطور انجام بدم”.

تمام این افکار می توانند بر کیفیت زندگی شما رد طول روز و همچنین کیفیت کارتان تاثیرگذار باشند.

یک روز کاری خوب

 

اگر تمرین کنید تا هر صبح و در هنگام بیدار شدن از خواب یک جمله مثبت به خود بگویید، تاثیر شگفت انگیز آن را در زندگی و موفقیت کاری خود حس خواهید کرد.

 

همه ما برای سلامت جسم خود برنامه هایی داریم و سعی می کنیم تا بدنی سالم داشته باشیم. متاسفانه در فرهنگ ما آنقدر که به سلامت جسمانی اهمیت داده می شود، سلامت روحی افراد مورد توجه قرار نمی گیرد.

 

 

 

اگر به شبکه های تلوزیونی نگاهی بیاندازیم، با بسیاری از برنامه های حوزه سلامت روبه رو خواهیم شد که اکثریت آن ها به مشکلات جسمی می پردازند.

 

حالا سوال اینجاست که افکار ما چه تاثیری در کارکرد ما و در نتیجه موفقیت مالی ما خواهند داشت؟

به شکل قابل توجه ای افکار مثبت، برای داشتن یک روز کاری خوب با اهمیت محسوب می شوند. اگر روز خود را با شادی و خوشحالی شروع کنید به طور مثبت هورمون هایی در بدنتان ترشح خواهد شد که برای کار کردن به شما انگیزه بیشتری خواهند داد. علاوه بر آن می توانید یک صبحانه کامل تهیه کرده و با اعضای خانواده میل کنید.

یک روز کاری خوب

 

خودن صبحانه به مغز قند و کربوهیدرات رسانده و در واقع سوخت لازم را برای تصمیم گیری و عملکرد بهتر در محیط کار فراهم خواهد کرد. بر اساس آخرین تحقیقات انجام شده، مغز انسان بدون دریافت مقدار موثری از این مواد به صورت میانگین تا 50 درصد کارایی کمتری خواهد داشت.

 

 

علاوه بر آن خوردن صبحانه با اعضای خانواده و صبحت با آن ها در ابتدای روز سبب می شود تا استرس شروع کار تا حد قابل توجه ای کاهش یابد.

تاثیر داشتن روحیه خوب بر کارکرد ما؟

فرقی نمی کند که شما چه شغلی دارید. معلم، کارمند، کارگر، پزشک، راننده تاکسی و یا مغازه دار، به هر ترتب در هنگام کارکردن با همکار و یا مشتری در ارتباط خواهید بود. علاوه بر اینکه روحیه خوب و ثبات فکری بر کارکرد مغز تاثیر مثبت دارد، آن را می توان به مهم ترین عامل برای رضایت کارفرما و یا مشتری از کار ما دانست. درنتیجه با افزایش حقوق و یا افزایش مشتری و فروش رو به رو خواهیم بود.

عوامل تاثیر گذار بر عدم داشتن یک روز کاری خوب

فشار اقتصادی حاکم بر جامعه اولین چیزی است که شما را از داشتن یک روز کاری خوب دور می کند. اکثریت افراد جامعه با مشکل مالی در زندگی خود دست و پنجه نرم می کنند و تمام تمرکز خود را در طول روز به این مشکلات معطوف می نمایند. اما اگر بخواهیم مدام به این مشکلات فکر کنیم، نه تنها کارایی خود را کاهش دادیم بلکه به مرور زمان مشکلات از قبیل استرس های طولانی مدت و خشونت نیز به سراغمان خواهد آمد.

راهکار هایی برای داشتن یک روز کاری خوب؟

بهتر است برای موفقیت و افزایش راندمان کار خود، تمریناتی را در پیش بگیریم. با رعایت این مسائل می توانید یک روز کاری مفید توام با آرمش و علاقه به کار کردن داشته باشید.

صبح زودتر از خواب بیدار شوید:

بسیاری از مردم در 20 دقیقه اول صبح بیشترین استرس را تجربه می کنند. بنابراین طوری برنامه ریزی کنید که بتوانید 1 ساعت زودتر از خواب برخواسته و کارها را با آرامش بیشتری انجام دهید. در مسیر نیز دیگر نیاز به عجله نیست و نگرانی درباره ترافیک وجود ندارد.

به هدف خود از کار کردن بیاندیشید:

به چه دلیل کار می کنید و می خواهید به چه اهدافی در زندگی خود دست یابید. سعی کنید به صورت روزانه و مستمر به این اهداف فکر کنید. برای حمایت از خانواده خود کار می کنید، برای پرداخت هزینه های دانشگاه خود کار می کنید و یا خرید یک ماشین، فرقی نمی کند تنها کافی است به روی اهدافتان تمرکز کنید.

 

یک روز کاری خوب

در مسیر رفت و آمد به کارهای مورد علاقه خود بپردازید:

موسیقی را که به شما انرژی مثبت می دهد و به آن علاقمند هستید در مسیر گوش کنید، بازی رایانه ای که دوست دارید را انجام دهید، کتابی را که برایتان الهام بخش است بخوانید. انجام این قبیل کارها احساس مثبتی را در شما ایجاد کرده و نه تنها شما را از استرس دور می کند بلکه روحیه ای و انگیزه ای مثبت را برای شروع یک روز کاری خوب به شما می دهد.

تقسیم بندی کارها:

در شروع یک روز کاری و یا در شب قبل تصمیم بگیرید تا در هر ساعت چه کارهایی را انجام دهید. وظایف و مسئولیت های خود را تقسیم بندی کرده و برای انجام آن ها از سخت ترینشان شروع کنید. این کار باعث می شود تا در طول روز به مرور احساس استرس در شما کمتر شود، زیرا مسئولیت هایی که بیشتر بودند را زودتر انجام داده اید و تمام شده اند.

 

قبل از شروع کار کمی ورزش کنید:

هر روز صبح کمی ورزش کنید. مهم نیست که به پارک میروید و یا در خانه به انجام چند حرکت ورزشی می پردازید. حتی می توانید در مسیر رفتن به سرکار مسیری را بدون وسیله نقلیه طی کرده و پیاده روی کنید. این کار ضربان قلب شما را بالابرده و میزان تفس را افزایش می دهد.

یک روز کاری خوب

نتایج یک مطالعه نشان می دهد که میزان ترشح اندروفین در مغز که به هرمون حس خوب معروف است با ورزش کردن تغییر می کند.

این تحقیقات نشان داده که ورزش کردن موجب ترشح اندوفین شده و فرد تحت تاثیر این هرمون احساس سرحالی پیدا می کند، علاوه بر آن نشان داده شد که میزان این هرمون به حد قابل توجه ای به شدت ورزش کردن ما بستگی دارد.

ورزش کردن می تواند خلق و خوی فرد را تقویت کرده و احساس اضطراب و افسردگی را در وی کاهش دهد.

اخبار را دنبال نکنید:

اگر از جمله افرادی هستید که در شروع یک روز کاری سایت های خبری، روزنامه ها و یا اخبار تلویزیون را دنبال می کنید، باید بگوییم که هر چه سریع تر این کار را متوقف نمایید. اخبار همیشه دارای میزان قابل توجه ای از خبرهای ناراحت کننده و منفی است. با گوش دادن و یا خواندن این مطالب تنها روز خود را با استرس و ناراحتی آغاز خواهید کرد.

همان طور که در بالا ذکر کردیم، سعی کنید این کار را با گوش کردن به یک موسیقی زیبا و شاد جایگزین کنید. امروزه در کانال های تلگرام و پیچ های اینستاگرام نیز پر از این اخبار منفی است. گاهی اصلا به دنبال اخبار نیستیم، اما با بررسی این پیچ ها چشممان به این اخبار می خورد و تاثیر منفی آن می تواند یک روز کامل در ما باقی بماند.

در بین روز کمی به خود استراحت دهید:

اگر شغلتان طوری است که مرتبا باید به صفحه کامپوتر نگاه کنید و یا شغلی که باید ساعت ها سرپا باشید، هر 45 دقیقه یک بار دست از کار کشیده و کمی استراحت کنید. نگاه کردن طولانی مدت به صفحه کامپوتر به چشم آسیب خواهد زد و نشستن مداوم بر روی صندلی نیز به ستون فقرات فشار می آورد بنابراین چند دقیقه از جای خود بلند شوید.

به دنبال دلیل استرس باشید:

بسیاری از کارها حتی با داشتن برنامه از قبل تعیین شده باز هم استرس زا هستند. اگر در طول روز چیزی از استرس شما کمتر نشد. لحظه کار را متوقف کرده و محلی آرام بروید، به این فکر کنید که دلیل استرس شما چیست؟ آیا مسئولیت شما به حدی مهم است که باید سلامت خود را به خاطر آن به خطر بیاندازید یا خیر؟ به این فکر کنید که این مسئولیت نیز روزی تمام شده و کارتان آسان تر خواهد شد.

مدیتیشن کنید:

اگر رئیس با شما بد صحبت کرده و یا در انجام مسئولیت خود اشتباهی مرتکب شده اید، از روش های آرام بخش و مدیتیشن کمک بگیرید تا کمی آرام تر شوید. چشم های خود را بسته و نفسی عمیق بکشید.

یک روز کاری خوب

کمی آب بنوشید و به نکات مثبت کار خود فکر کنید، به اهدافتان در دراز مدت بیاندیشد. نفس عمیق کشیده و آن را بشمارید؛ در هنگام دم “یک” و در بازدم “دو” این کار را تا 10 مرتبه انجام دهید.

خود را آرام کنید:

برای این کار ببینید چه چیزی به شما انرژی مثبت می دهد و با انجام آن به آرامش می رسید. بو کردن یک شاخه گل، دادن یک پیام عاشقانه به همسرتان، نگاه کردن به عکس فرزندتان، صحبتی کوتاه با مادر، روشن کردن یک شمع در کنار میز کار، نگاه کردن به عکس یک منظره زیبا و هر آنچه که شما را آرام خواهد کرد. هر کدام از این اقدامات می تواند شما را از استرس دور کرده و احساس آرامش را برایتان به وجود آورد.

با دوستان خود صبحت کنید:

قبل از انجام کارهای خود در محیط کار کمی با دوستان خود به گفتگو بپردازید. صحبت کردن با دوستان و شوخی و خنده با آن ها می تواند باعث نشاط شما شود.

با لبخند وارد محل کار خود شوید:

زمانی که شما با لبخند وارد محل کار خود می شوید و با روی گشاده با همکاران خود رو به رو می شوید، انرژی مثبتی را در آن ها به وجود می آورید و آن ها نیز با لبخند به شما پاسخ خواهند داد. بنابراین انرژی مثبتی نیز در شما به وجود خواهد آمد.

یک روز کاری خوب

سخن پایانی:

یک روز کاری خوب را افکار ما می سازند. تغذیه، ورزش و نظم در انجام کارهای روزانه نیز به شکل قابل توجه ای در داشتن یک روز کاری خوب و با بازدهی بالا به ما کمک خواهند کرد. تنها کافی است تا مسائلی را که در بالا به آن ها اشاره کردیم انجام داده و موفقیت را برای خود به ارمغان آوریم.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 نظر
 1. حورا آهنگر کاربر می‌گوید

  جالب بود و مفید .شاید خیلی از ماها بطور اتفاقی خیلی از این کارها رو انجام میدیم که به شروع روز خوبمون کمک میکنه .اما در بطن این مطلب نکته های خیلی جالبی نهفته بود که ما توجهی بهش نمیکنیم مخصوصا اینکه خیلی وقتا بیدار که میشیم؛ از جمله خود؛ من لیست کار ها و سختیهای که هست رو مرور میکنیم
  ممنونم بابت اشتراک این مطلب خوب

  1. مقصودبقایی کاربر می‌گوید

   سلام اقای تیموری..امیدوارم پاسخ بنده رودرکلیپ هاتون ببینم.من 42 سال سن دارم.ودرست دوسال پیش من وپدر وبرادرهام باهم یه ملک به قیمت یک میلیارد خریدیم واین پول رو با فروش 4 خودرو سنگین تریلی که کارمون از20 سالگی بود تامین کردیم.به محض خرید گاراژ با یه شرکت تولیدی لوازم خودرو سبک برای نمایندگی قراردادبستیم و….الان نه تنها کل سرمایه 5 خانواده که یک میلیارد دیگه بدهی بالا اوردیم…الان فقط شرمندگی پدرو مادر پیرمون وخانوادمون رو یدک میکشیم..و2 سال هست که دیگه یک ریال هم نتونستیم پول دربیاریم..چون کاری بلد نیستیم..وچون تو این همه مدت برای خودمون کارکرده بودیم الان گیج ومنگ فقط دور خودمون میچرخیم…والان اگر بیماری فرزندم خدای نکرده عود کنه با 2 میلیون زندگی من به چالش کشیده خواهد شد…یعنی الان اعتماد بنفس صفر،
   تو رو خدا راهکار ارایه بدید…
   درضمن چون تو مدتی که راننده بیابون بودم بعلت کار شدید وبی خابی واسترس کاری الان افسرده هستم ودکترا تاکید کردند که نباید رانندگی بکنم..

 2. Morteza1361 فرحانی زاده کاربر می‌گوید

  بسیار عالی ممنون از امروز تمام این نکات رو رعایت میکنم.

 3. تاروردي زاده کاربر می‌گوید

  با سلام خدمت اقاي تيموري عزيز مبلغ ٣٠٠٠٠٠٠٠ تومان مبلغي هست كه زندكي بنده را به چالش مي اندازد