Take a fresh look at your lifestyle.

تقویت هوشی مالی زنان عاملی قدرتمند برای رسیدن به موفقیت

تقویت هوشی مالی زنان عاملی قدرتمند برای رسیدن به موفقیتReviewed by Marjan on Oct 28Rating:

هوشی مالی زنان

تقویت هوش مالی برای همه افراد می‌تواند مفید و تاثیرگذار باشد و زنان نیز برای دستیابی به موفقیت‌های مالی بیشتر باید بر روی هوش مالی خود کار کنند و فرقی نمی‌کند که شما خانمی خانه‌دار، کارمند و یا مدیر باشید به هر حال تقویت هوش مالی شما می‌تواند تاثیرات مثبت زیادی را بر روی زندگی مالی شما و حتی خانواده‌تان داشته باشد. باور‌های غلطی وجود دارد که باعث می‌شود علاقه زنان نسبت به مسائل و اطلاعات مالی نسبت به مردان کمتر شود. اکثر این باور‌ها چیزی جز دروغ و خرافه نیستند. در این مطلب سعی می‌کنیم راه‌کار‌هایی را ارائه دهیم که خانم‌ها بتوانند با استفاده از آن‌ها هوش مالی خود را تقویت کنند.

کنار گذاشتن باور‌های اشتباه

 

تقویت هوشی مالی زنان عاملی قدرتمند برای رسیدن به موفقیت2

 

 

برای تقویت هوش مالی، زنان در ابتدا باید برخی از باور‌های غلط و خرافه را در این زمینه کنار بگذارند. یکی از این باور‌های غلط این است که به زنان گفته می‌شود که درامد آن‌ها بعد از ازدواج به عنوان درآمد ثانویه تلقی می‌شود و نیاز نیست که برای تحصیلات و پیشرفت تحصیلی و شغلی تلاش زیادی بکنند.

این عقیده و طرز فکر تنها مانعی بر سر راه زنان برای رسیدن به درجات بالاتر شغلی و تحصیلی است و به غیر از این هیچ سودی نخواهد داشت. یکی دیگر از باور‌های غلطی که در این زمینه وجود دارد این است که زنان در زمینه کار کردن با اعداد و ارقام و به طور کلی ریاضیات ضعیف‌تر از مردان هستند و به همین دلیل به سختی می‌توانند در مسائل مالی پیشرفت کنند. واقعیت این است که این موضوع هیچ منبع موثقی ندارد و تنها چیزی که مشخص شده است این است که زنان علاقه کمتری به علم اعداد و ارقام دارند.

پس انداز کردن

پس انداز کردن برای زنان امری واجب و ضروری است پس بهتر است هرچه زودتر پس‌انداز کردن را شروع کنید. در ابتدا مهم نیست که چقدر درآمد دارید و چه مقدار می‌توانید، پس انداز کنید. مطمئن باشید با تقویت هوش مالی میزان درامد شما و مبلغی که پس انداز خواهید کرد نیز افزایش خواهد یافت. مبالغی که شما پس‌انداز می‌کنید، می‌تواند به شما کمک کند که در صورت مواجه شدن با یک مشکل مالی به خودتان متکی باشید و حتی به نزدیکترین فرد در خانواده تان هم محتاج نشوید علاوه بر این مبالغی که شما پس انداز می‌کنید این قدرت را به شما خواهند داد که در آینده بتوانید از فرصت‌های سرمایه‌گذاری مناسب که برای شما پیش می‌آید به خوبی استفاده کنید.

در شرایط بد روحی خرید نکنید

 

تقویت هوشی مالی زنان عاملی قدرتمند برای رسیدن به موفقیت3

 

بسیاری از زنان وقتی که شرایط روحی خوبی ندارند، سعی می‌کنند از خرید کردن به عنوان یک مسکن برای این شرایط استفاده کنند اما واقعیت این است که خرید کردن در چنین شرایطی هیچ کمکی به بهبود شرایط شما نمی‌کند و تنها باعث خواهد شد که شما با خرید‌های غیر ضروری باعث هدر رفتن پول خود شوید. سعی کنید وسوسه خرج کردن را در این شرایط کنترل کنید. به احساسات دیگری فکر کنید که می‌تواند وسوسه خرج کردن شما را در چنین حالاتی از بین ببرند. اصطلاحاً به خرج کردن پول در چنین حالتی خرج کردن عاطفی می‌گویند که بسیاری از خانم‌ها با ان درگیر می‌شوند. یکی از راه‌های افزایش هوش مالی برای زنان این است که این وسوسه خرج کردن را کنترل کنند.

به استقلال مالی خود اهمیت دهید

استقلال مالی برای زنان می‌‌تواند باعث ایجاد امنیت و پشتوانه بیشتر برای آن‌ها شود. اشتباه نکنید این تصمیم خوبی برای زندگی شما نیست که اجازه بدهید تمام دارایی مشترکتان به نام شریک مالیتان باشد اگر چه این فرد در خانواده بسیار به شما نزدیک باشد و با او صمیمی باشید. اجازه ندهید احساسات شما به مانعی تبدیل شود که شما را از حساب و کتاب در مورد مسائل مالی باز دارد شما باید از حق خود دفاع کنید.

به خانواده خود بفهمانید که استقلال مالی برای شما دارای اهمیت است. به عنوان مثال ممکن است برخی از اعضای خانواده شما از شما مرتباً بخواهند که به آن‌ها پول بدهید. البته کمک کردن به اعضای خانواده در جایگاه شما به عنوان یک مادر و یا همسر امری پسندیده است اما در عین حال باید به آن‌ها بفهمانید که استقلال مالی برای شما مهم است و دوست ندارید در آینده در هنگام بروز مشکلات به کسی محتاج باشید.

اطلاعات مالی و اقتصادی را مطالعه کنید

 

تقویت هوشی مالی زنان عاملی قدرتمند برای رسیدن به موفقیت4

 

بسیاری از زنان علاقه چندانی ندارند که به طور روزانه وقتی را صرف خواندن و مطالعه اخبار و اطلاعات مالی بکنند. اما برای تقویت هوش مالی لازم است که شما به طور منظم اطلاعات مالی خود را افزایش دهید پس به شما توصیه می‌کنم همواره وقتی را برای مطالعه و دنبال کردن اخبار مالی و اقتصادی در نظر بگیرید. هوش مالی را می‌توان با مطالعه و تمرین تقویت کرد و این موضوع برای همه افراد قابل اجرا است. سعی کنید به عنوان یک زن به مسائل مالی و یادگیری در مورد آن علاقه‌مند شوید تا بتوانید در موقعیت‌های مالی مختلف بهترین تصمیم را بگیرید.

فرصت‌های طلایی سرمایه‌گذاری

در قسمت‌های قبل به شما گفتیم که باید پس انداز کردن را شروع کنید. وقتی شما بتوانید مبالغی را پس انداز کنید این پول نقد به شما اجازه خواهد داد که از فرصت‌های طلایی سرمایه‌گذاری استفاده کنید. سرمایه‌گذاری ممکن است برای شما کمی ترسناک به نظر برسد و از این بترسید که در آن اشتباه کنید و متحمل ضرر بشوید اما واقعیت است این است، زمانی که شما بر روی تقویت هوش مالی خود کار کرده و اطلاعات مالی خود را افزایش می‌دهید احتمال خیلی کمتری وجود دارد که دچار اشتباهات بزرگ در هنگام سرمایه‌گذاری شوید. هوش مالی بالا به شما این اجازه را می‌دهد که سرمایه خود را افزایش دهید و به موفقیت‌های مالی بیشتری دست پیدا کنید.

با اعتماد به نفس در این مسیر حرکت کنید

 

تقویت هوشی مالی زنان عاملی قدرتمند برای رسیدن به موفقیت6

 

سعی کنید به دنبال یادگیری تکنیک‌هایی بروید که باعث افزایش اعتماد به نفس شما خواهند شد. مطمئن باشید زن بودن نمی‌تواند مانعی بر سر راه شما برای رسیدن به موفقیت‌های مالی و شغلی باشد. از ارتقاء شغلی و رسیدن به جایگاه‌های بالای شغلی هراس نداشته باشید.

زن بودن دلیلی موجهی برای این موضوع نیست که شما تنها به شغل‌های کارمندی رضایت بدهید. شما به عنوان یک زن می‌توانید تبدیل به یک مدیر خیلی موفق و یا یک کارآفرین بزرگ شوید. نمونه‌های بسیار زیادی از زنان کارآفرین وجود دارند که به موفقیت‌های خیلی بزرگی رسیده‌اند. پس با اعتماد به نفس بالا در این مسیر حرکت کنید و به دنبال اهداف بزرگ باشید. متوقف شدن در جایگاه کارمندی و حقوق بگیری یکی از تصمیمات اشتباهی است که شما می‌توانید به عنوان یک زن اتخاذ کنید.

تفات بین نیاز‌ها و خواسته‌ها را یاد بگیرید

یکی از راه‌های تقویت هوش مالی این است که تفاوت بین نیاز‌ها و خواسته‌ها را در هنگام خرید کردن به خوبی بشناسید. بسیاری از خرید‌های که شما انجام می‌دید در واقع به عنوان یک نیاز برای شما محسوب نمی‌شوند و تنها خواسته‌ شما می‌باشند که آن هم اکثرا بر مبنای احساسات شکل گرفته است. نیاز‌های شما شامل مواردی می‌شوند که شما و خانواده‌تان برای گذراندن یک زندگی معمولی و نرمال به آن احتیاج خواهید داشت. خواسته‌ها را نیز می‌توان به این صورت تعریف کرد که شامل مواردی می‌شوند که تهیه آن‌ها تاثیر چندانی در زندگی ما نخواهند داشت و در اکثر موارد تنها جوابگوی برخی از احساسات ما خواهند بود.

روابط اجتماعی شما بسیار مهم هستند

 

تقویت هوشی مالی زنان عاملی قدرتمند برای رسیدن به موفقیت7

 

برای تقویت هوش مالی باید به این موضوع دقت زیادی داشته باشید که با چه کسانی روابط اجتماعی برقرار می‌کنید و دوستان شما چگونه افرادی هستند. اگر اطراف شما پر از دوستانی باشد که عاشق پول خرج کردن هستند و یا اینکه نسبت به مسائل مالی بدبین و بی انگیزه باشند این موضوع می‌تواند تاثیر منفی قابل توجهی بر روی هوش مالی شما داشته باشد و هم چنین باعث از بین رفتن انگیزه شما برای تقویت هوش مالی بشود. در نقطه مقابل اگر شما بتوانید با کسانی روابط اجتماعی برقرار کنید که آن‌ها نیز علاقه‌مند به حرکت به سوی موفقیت‌های مالی باشند این موضوع می‌تواند برای رسیدن به هدف شما بسیار کمک کننده باشد و علاوه بر تقویت هوش مالی باعث ایجاد انگیزه بیشتر در شما نیز خواهد شد.

زندگینامه و سرگذشت ثروتمندان خود ساخته

ثروتمندان خودساخته زیادی هستند که زندگینامه و سرگذشت آن‌ها در دسترس می‌باشد و شما می‌توانید در مورد آن‌ها مطالعه کنید. بارزترین خصوصیت مشترک بین این افراد این است که آن‌ها از هوش مالی بالایی برخوردار هستند. شما می‌توانید با مطالعه در مورد آن‌ها علاوه بر افزایش انگیزه در خود از رفتار‌های آن‌ها نیز الگوبرداری کنید. می‌توانید ببینید که ان‌ها در مسیر حرکت به سوی موفقیت چه شکست‌هایی را تجربه کرده‌اند و دلایل این شکست‌ها چه بوده است و همچنین می‌توانید دلایل موفقیت ان‌ها را نیز یاد بگیرید و از این دلایل در مسیر حرکت به سوی موفقیت‌های مالی استفاده کنید. در بین این افراد زنان زیادی وجود دارند که توانسته‌اند با تلاش به فردی ثروتمند و البته کارآفرینی بزرگ تبدیل شوند.

نتیجه‌گیری

امروزه پول تاثیر مستقیمی بر روی کیفیت زندگی انسان‌ها دارد و این هوش مالی است که تعیین می‌کند افراد چگونه می‌توانند با پول رفتار درستی داشته باشند. هوش مالی بالا به انسان کمک می‌کند که بتواند کسب درآمد بیشتری داشته باشد و پولی را که به دست می‌آورد به درستی مدیریت کند. هوش مالی باعث خواهد شد که انسان‌ها در موقعیت‌های مختلف مالی بهترین تصمیم را بگیرند و دچار اشتباه نشوند.

تقویت هوش مالی زنان نیز موضوع بسیار مهمی است که باید به آن توجه ویژه‌ای شود. زنان می‌توانند با تقویت هوش مالی خود به استقلال مالی و البته موفقیت‌های مالی بسیار زیادی برسند. تقویت هوش مالی زنان به طور مستقیم بر وضعیت اقتصادی خانواده‌ها تاثیر مثبتی خواهد گذاشت. در این مطلب سعی کردیم به این موضوع بپردازیم و برخی از نکات در مورد هوش مالی را بیان کردیم که خانم‌ها با یادگیری و اجرای آن‌ها میتوانند اقدام به تقویت هوش مالی خود بکنند.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 نظر
 1. رشیدی کاربر می‌گوید

  سلام
  شما این نکته که زنان بیشتر وقتشان مال دیگران است و نسبت به مردان وقت کمتری دارند را در نظر نگرفتید
  مردان خیال میکنند فقط وظیفه شان کسب و کار است و اگر وقت اضافه آوردند به بقیه امور نقش فرزندی و پدری و همسری می پردازند
  ولی نقش اصلی یک زن وظیفه مادری و همسری و فرزندی هست و اگه فرصتی باقی ماند به بقیه امور می پردازد

 2. مهری جعفری کاربر می‌گوید

  واقعا مطالبی روکه دراین مقاله آوردین جالب وقابل تامله وبه نظرمن هم خانمهاباوجود وظایفی چون مادری وهمسری میتواندبایک برنامه ریزی دقیق وبامشورت باکسانی که درزمينه ی کارآفرینی کمکشون کنه به موفقیتهای چشمگیری برسند، البته برای جلب رضایت همسرشون بایدازتکنیک نفوذ در ذهن همسرشون استفاده کنند البته با یک سری مهارت های زنانه .باتشکر

 3. فرزانه کاربر می‌گوید

  به نظر شما من که یک خانم دیپلمه هستم با دو فرزند کوچک در خانه با وجود وظایف خانه داری و همسرداری و بچه دادی وقت داره که له مسایل دیگه برسه من اگه پول داشتم ادامه تحصیل میدادم واقعا من کدوم پول رو پسانداز کنم یا مدیریت حتی ماهیانه پول جیبی هم ندارم واسه خودم متاسفم

 4. سمیه کاربر می‌گوید

  سلام.اقای تیموری خیلی از کلیپهاتون رو دیدم مطالبتون رو خوندم. من متاهلم و یک بچه ام دارم و وضعیت مالی همسرم طوریه که فقط میتونه یه زندگی ساده برامون درست کنه.من حتی با اینکه می خوام پیشرفت کنم پول پکیج هوش مالی با تخفیف رو هم ندارم.