Take a fresh look at your lifestyle.

هوش مالی زنان و کسب ثروت

هوش مالی زنان و کسب ثروتReviewed by Marjan on Jun 14Rating:

امروزه پول موضوع بسیار مهمی در زندگی است و اینکه چگونه به صورت مناسبی بتوانید آن را مدیریت کنید بسیار حائز اهمیت است خانمهایی که از هوش مالی بالاتری برخوردار باشند از جذابیت بیشتری برخوردارند و همواره مورد ستایش دیگران قرار می گیرند و روابط اجتماعی خوبی دارند.

هوش مالی و حل مسائل و موضوعات مالی

 

 

هوش مالی زیرمجموعه ای از هوش انسان است این بخش مسئول حل مسائل و موضوعات مالی است، مسائلی از قبیل هماهنگ نبودن درآمد و هزینه ها، نداشتن خانه و ماشین، بدهکاری ها و غیره. اگر به فکر بالا بردن هوش مالی نباشیم با مشکلات جدی مواجه می شویم، کسب درآمد به تنهایی برای حل مشکلات مالی کافی نیست اینجاست که هوش مالی یاری رسان زندگی می شود و شما را از فشار مشکلات اقتصادی نجات می دهد.

رابرت کیوساکی می گوید:

” زمانی که می خواهید ثروتمند شوید، نیاز دارید بدانید چه رفتاری با پول نشان دهید. پول مانند سگ دست آموزتان است، اگر بتوانید رفتار صحیحی با اون نشان دهید، هر زمانی که برایش تکه چوبی پرت کنید خیلی سریع می رود و آن را برایتان می اورد … پول هم دقیقا همینطور کار می کند. “

با داشتن هوش مالی مناسب با داشتن در امد متوسط می توانید خوب زندگی کنید و سرمایه گذاری نیز داشته باشید .

بسیاری بر این باورند که هوش مالی در بانوان کمتر از آقایان است این باور غلط به دلیل نا آگاهی بوجود می آید، در حال حاضر خانمها در زمینه هوش مالی می توانند در مواردی در رده بالاتری نسبت به آقایان قرار بگیرند ، برای انجام این مهم کافی است موارد لازم را در  خود در این زمینه بالا ببرید.

به چند مورد که برای افزایش هوش مالی خانمها ضروری است در ذیل مقاله اشاره شده است

پس انداز کردن

یکی از ویژگی های خوب داشتن هوش مالی برای خانمها  این است که می دانند چه زمانی و چه مقدار پس انداز کنند؛ خانمها در هر مقامی خانه دار و شاغل همیشه مقداری پس انداز کنند مهم نیست اگر این ذخیره مبلغ چشمگیری نباشد، ضرب المثل قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود را به یاد بیاورید و ممکن است این ذخیره مالی در مواقع نیاز بسیار کارآمد باشد و شما با اتکا به خود مشکل مالی را که احیانا با آن مواجه می شوید بدون کمک غیر از سر بگذرانید. 10 درصد از درآمد خود را به حساب بانکی واریز کنید

سرمایه گذاری کنید

 

هوش مالی زنان و کسب ثروت5

 

وقتی پولی به عنوان پس انداز داشته باشید، در فرصت مناسب می توانید به سرمایه گذاری بپردازید و سرمایه تان را افزایش دهید، پس از مطالعه دقیق و کسب اطلاعات وارد عمل شده و به سرمایه گذاری بپردازید. می توانید به سپرده گذاری های سه ماه، شش ماه و یکساله و دوساله که بانکها ارائه می دهند طبق شرایط خودتان بپردازید می توانید در این رابطه با کارمند بانک مشورت کنید و سپس اقدام کنید.

در صورت سرمایه گذاری علاوه بر مبلغی که به عنوان پس انداز کنار گذاشته اید سودهایی به این مبلغ پس انداز افزوده می شود و در زمان کمتری ذخیره پول بیشتری حاصل می شود. و همچنین می توانید با پول مازاد خود سهام بخرید در این رابطه نیز باید اطلاعات کافی کسب کنید . و همچنین با آگاهی از بازار طلا می توانید با خرید طلا به سرمایه گذاری بپردازید و هم حس خوبی که خانمها در این خرید دارند را نیز کسب کنید.

تغییر طرز فکر نسبت به خرید

طرز فکرتان راجع به پول تغییر دهید به جای اینکه تمرکزتان به سمت خرید باشد به چگونگی دست یافتن به هزینه آن فکر کنید، مخارجتان را کنترل کنید تا نتایج ان را در پیشرفت اقتصادی خود ببینید.

گاها ما لیستی از خواسته ها داریم که ناشی از احساسات است و نیازی به آنها نداریم قبل از خرید نیازسنجی کنید چه اقلامی واقعا مورد نیاز شما هستند لیستی از آنها تهیه کنید و سپس با خیالی آسوده به خرید بروید این گونه رفتار نشان دهنده هوش مالی برای خانم ها است.

باور غلط احساس شادمانی پس از خرید برای تغییر روحیه بد را کنار بگذارید.

خانمی که از هوش مالی بالایی برخوردار باشد در مواقعی که نیاز عاطفی دارد و شرایط روحی مناسبی را سپری نمی کند هرگز به سمت خرید نمی رود چون پس از آن با احساس پشیمانی برای خرج بیهوده و غیر ضروری مواجه می شود ، در این مواقع باید بتوانید این وسوسه به این عمل اشتباه را در خود کنترل کنید، زیرا این باور نادرست است و ممکن است باعث بوجود امدن هزینه های اضافی شود و در برنامه ریزی مالی شما خلل ایجاد کند .

استقلال مالی

 

 

حتما حساب بانکی شخصی و جداگانه ای داشته باشید تا مدیریت و کنترل آن به دست خود شخص شما باشد.

در بسیاری مواقع دیده می شود که زنان مجرد دارای استقلال مالی بیشتری از زنان متاهل هستند با جایگاه شغلی یکسان.

زیرا در امدشان به عنوان خرج کرد ثانویه زندگی خرج می شود و صرف تأمین نیازهای خانواده می شود ونمی توانند مدیریت لازمی را داشته باشند.

بیشتر زنان امرزوه برای رفع نیازهای مالی که بیشتر از توان خرج کرد خانواده است دوست ندارند از همسرشان تقاضای هزینه کنند و در این موقعیت اگر استقلال مالی داشته باشند بدون هیچ نگرانی می توانند این مسئله را رفع کنند، همچنین استقلال مالی در اینده نیز به دلیل داشتن مستمری شما را از حمایت های مالی فرزندان بی نیاز می کند (در زمان پیری)

هدف داشته باشید

هدف سازی کوتاه مدت و بلند مدت می تواند به رسیدن هوش مالی برای خانمها کمک کند، برای خود اهدافی در نظر بگیرید که باعث ایجاد انگیزه در شما شود و فعالیت های پس انداز و سرمایه گذاری را بدون هراس و با انگیزه و اعتماد به نفس دنبال کنید. اهدافی مانند خرید خانه، اتومبیل شخصی، سفرهای خارج از کشور و غیره. اهدافتان کاملا مشخص کنید، سعی کنید رویایی هدف گذاری نکنید اهداف باید دست یافتنی باشند و مطابق با علایق شخصی خودتان آن را معین کنید و یادتان باشد که برای اهدافتان زمان هم قائل باشید مثلا اگر برای سه سال بعد قصد خرید خودروی پژو 206 را دارید همین را به روشنی هدف کوتاه مدت خود قرار دهید.

مطالعه برای کسب اطلاعات مالی و اقتصادی

 

برای اینکه بتوانید اطلاعات اقتصادی خود را افزایش دهید باید از اخبار اقصادی غافل نشوید سعی کنید دانسته های خود را بروز کنید با مطالعه و تمرین می توانید هوش مالی خود را افزایش دهید اخبار مالی و اقتصادی را از رسانه ها دنبال کنید همچنین می توانید از کارشناسان خبره در این راه کمک بگیرید، آنها درباره وضعیت حال و آینده بازار، قیمت ها و هزینه ها و فرصت های به روز اقتصادی کشور اطلاعات کامل دارند پس با مشورت با آنها گام بزرگی در زمینه مالی بر می دارید.

اعتماد به نفس

 

 

داشتن هوش مالی برای خانمها بالا باعث افزایش اعتماد به نفس شما می شود و منجر به نهراسیدن از افزایش سرمایه و جایگاه اجتماعی شما می شود

جنسیت نباید باعث جلوگیری از پیشرفت شما شود امروزه خانم ها نیز هم پای مردان در جایگاه های اجتماعی بالا قرار دارند و می توانند مدیریت مجموعه را برعهده گیرند یا خود دست به کار آفرینی بزنند و با برنامه ریزی ثروت خود به سوی هدفی بالا هدایت کنند، اگر اعتماد به نفس کافی داشته باشید می توانید ایده های اقتصادی که در سر می پرورانید به ثمر بنشانید بسیار دیده ایم که دوستانمان ایده های اقتصادی بسیار خوبی ارائه می دهند اما به دلیل عدم اعتماد به نفس نمی توانند آن ها را عملی کنند پس داشتن اعتماد به نفس امتیاز ویژه ای محسوب می شود

تمایز بین خواسته و نیاز

روابط اجتماعی ودوستانه اطرافتان

در ارتباطات خود دقت کنید، در گروه دوستانتان افرادی را که از هوش مالی بالاتری برخوردارند برای ارتباط و دوستی برگزینید، به این صورت می توانید از رفتار و نگرش مالی آنها الگو برداری کنید و از اینکه دوستان پس از مدتی همنشینی به هم شبیه می شوند غافل نشوید، از دوستی با افراد ولخرج و یا خسیس بپرهیزید خانمی که دارای هوش مالی باشد از افراط و تفریط می پرهیزد و می داند کجا و چگونه باید خرج کند و چه موقع باید پس انداز داشته باشد. اگر دوستانی داشته باشید که هوش مالی بالایی دارند بر اثر گذشت زمان تاثیر گذاری آن ها روی شما نیز مشهود خواهد بود.

الگو برداری از سرگذشت خانمهای خود ساخته و ثروتمند

 

هوش مالی زنان و کسب ثروت

 

کم نیستند خانمهای موفقی که با اتکاء به خود و اعتماد به نفس پای در میدان پیشرفت شغلی و مالی گذاشتند، با مطالعه زندگینامه و سرگذشت این افراد می توانید از آنها الگوبرداری کرده و از راه هایی که منجر به شکست و موفقیت آنها شده مطلع شوید و درس بگیرید و با مطالعه زندگی نامه انها پی می برید که آن ها نیز مسیر سختی را پشت سر گذاشته اند اما با داشتن هدف و برنامه ریزی از پس مشکلات برآمدند؛ نمونه و الگو هوش مالی برای خانم ها می تواند به شما انگیزه داده و به حرکت بیاندازد و حتی می توانید از برنامه ریزی ها و حرکتهایی که انها برای رسیدن به مقاصد اقتصادی خود کردند آگاه شوید و در این راه آگاهانه قدم بردارید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.