Take a fresh look at your lifestyle.

اعتماد به‌ نفس کاذب

اعتماد به‌ نفس کاذبReviewed by حسین تیموری on Mar 19Rating: 5.0
 
اعتماد به‌ نفس کاذب  نوع دیگری از اعتمادبه‌نفس پایین است. با این تفاوت که فرد در اعتماد به نفس کاذب  بیش‌ازحد خود را بزرگ جلوه می‌دهد. توانمند جلوه می‌دهد.درست است; این بزرگ‌بینی و تظاهر به توانمند بودن و ارزشمند بودن; در ظاهر است. به‌طوری‌  که با کمترین بی‌توجهی یا عدم‌ تأیید دیگران به‌ شدت می‌شکند و نسبت به خود حس بی‌ارزشی پیدا می‌کند.این افراد در ظاهر انسان‌های با اعتماد به‌ نفس به نظر می‌رسند و تمام رفتارهایشان این را نشان می‌دهدکه به خود اعتماد دارند ولی در باطن این‌طور نیست و اصلاً خود را باور ندارند رو واقع می بینید که از فن بیان خوبی برخوردار نیستند و مذاکره با این افراد سخت است.

 

اعتماد به نفس کاذب

شیوه‌ی کلام و رفتار افرادی که اعتماد به نفس کاذب دارند به حدی حرفه‌ای است که هیچ‌ کس باور نمی‌کند که این فرد با این‌قدرتیکه در متقاعدسازی افراد و تحت تأثیر قرار دادنشان دارند; افراد با اعتمادبه‌نفس ضعیفی هستند که اعتماد به‌ نفس کاذب نامیده می شود.معمولاً این افراد با رفتارهای کاملاً حرفه‌ای و همچنین با کلام آب و تابدار; قدرت نفوذ در افراد رادارند اما تا زمانی که مورد تأیید باشد و به‌محض اینکه نتوانند نقش خود را به‌خوبی بازی کنند; خود را یک بازنده بی‌ارزش و ناتوان می‌بینند.

 

شخصیت شناسی

 

تمام این رفتارها برای جلب‌ توجه است. متاستفانه  افرادی که اعتماد به نفس کاذب دارند با چنین  شخصیت شناسی در غالب مواقع به عنوان افراد شیاد و کلاه‌بردار در جامعه ظاهر می‌شوند و از این راه به مقاصد نادرست خود می‌رسند.یکی از مهم‌ترین دلایلی که یک فرد مبتلابه خودشیفتگی می‌شود نوع تربیت والدین است. والدینی که مدام در حال تشویق فرزندشان هستند و او را بهترین موجود در دنیا خطاب می‌کنند;فرزند خود را به‌طور غیرواقعی بزرگ می‌کنند.

این نوع برداشت فرد در آینده‌ی او تأثیر مستقیم دارد به همین دلیل است که این افراد همیشه ازخود واقعی‌شان فرار می‌کنند و چیزی را نشان می‌دهند که نیستند.برای به تعادل رساندن راه های افزایش اعتماد به‌ نفس افراد با اعتماد به‌ نفس کاذب باید به شیوه‌ای که در ادامه می‌گوییم عمل کنید

 

کار دنیا بدون ما لنگ میشود

 

افرادی که اعتماد به نفس کاذب دارند خیال میکنند که کار دنیا بدون وجود آنها لنگ خواهد بود. شاید شما هم این جمله را از زبان اطرافیان خود شنیده باشید که اگر من در فلان شرکت نباشم کار ان شرکت پیش نخواهد رفت و با شکست مواجه خواهد شد. اما واقعیت این است که این فکر اشتباه است. اگر این چنین افرادی از شغل خود دست بکشند ممطمعناً افراد دیگری این توانایی را دارند که جای انها را پر کنند. کسی که اعتماد به نفس واقعی دارد میگوید من نقش قابل توجهی در شرکت و محیط کار خود دارم اما هرگز از او نمیشنوید که اگر من نباشم کار شرکت لنگ خواهد شد.

 

تنها من میتوانم برنده شوم

مثبت اندیشی میتواند در هر رقابتی به شما کمک کند. اما این را فراموش نکنید که در هر رقابتی احتمال شکست نیز وجود دارد و شما باید به شکستها به چشم یک تجربه ارزشمند نگاه کنید که در آینده قرار است به شما کمک کند که به پیروزیهای بیشتری برسید. کسی که اعتماد به نفس دارد میگوید من میتوانم برنده شوم اما کسی که اعتماد به نفس کاذب دارد میگوید که در میدان رقابت تنها من هستم که توانایی برنده شدن را دارم و دیگران شانسی ندارند.

 

او مجبور است من را دوست داشته باشد

 

اعتماد به نفس کاذب روابط عاطفی را نیز تحت تاثیر قرار میدهد. افرادی که دارای اعتماد به نفس کاذب هستند ممکن است هر حرکتی از طرف مقابل را به معنای دوست داشتن تفسیر کنند. کسانی که دارای اعتماد به نفس کاذب هستند به اشتباه فکر میکنند که اینقدر جذاب هستند که هر کسی از راه برسد باید عاشق انها شود و چاره ای به جز این نخواهد داشت و در نهایت به خاطر همین عشق طرف دیگر به طور قطع هر ناملایمت و سختی را تحمل خواهد کرد. فردی که دارای اعتماد به نفس است میگوید من میتوانم کاری کنم که طرف مقابل من را دوست داشته باشم. اما کسی که از اعتماد به نفس کاذب رنج میبرد میگوید او مجبور است من را دوست داشته باشد چرا که دیگر نمیتواند کسی را با تواناییها و جذابیت من پیدا کند.

 

من لیاقت این را دارم که پول زیادی خرج کنم

 

اعتماد به نفص کاذب میتواند باعث ولخرجی و مشکلات مالی در آینده نیز بشود. کسی که دارای اعتماد به نفس کاذب است با خود میگوید که پول برای خرج کردن است و انها همیشه میتوانند برای خرج کردن پول بیشتری در بیاورند. زمانی که آنها به هر دلیلی نتوانند برای مدتی درامد دلخواهشان را کسب کنند با مشکلات زیادی رو به رو میشوند چرا که اصولاً فرکر نمیکردند چنین شرایطی قرار است برای آنها به وجود بیاید و هیچگونه پشتوانه و پس اندازی ندارند. کسی که دارای اعتماد به نفس است میگوید من سعی میکنم مقداری از پولم را پس انداز کنم چرا که این پول میتواند در آینده به من قدرت بیشتری بدهد و فرصتهایی را برای ثروتمند شدن در اختیار من قرار دهد. اما کسی که دارای اعتماد به نفس کاذب است میگوید هدف من از کسب درامد این است که بتوانم چیزهایی را که دوست دارم بخرم. من لیاقت این را دارم که پول بیشتری را برای خودم خرج کنم

 

قدرت یادگیری من بسیار بالا است

 

احتمالا شما هم در بین همکلاسیهایتان کسانی را دیده اید که ادعا میکنند در طول ترم و برای امتحان تنها چند ساعت درس خوانده اند و یا اینکه خواندن یک فصل از کتاب برای آنها کافی است. اعتماد به نفس کاذب باعث میشود که این افراد احساس کنند که نسبت به دیگران قدرت خیلی بیشتری برای یادگیری دارند و احتیاجی نیست تلاش زیادی کنند. کسی که دارای اعتماد به نفس واقعی است میگوید من برای امتحان پایان ترم برای خواندن همه کتاب وقت میگذارم و تلاش خود را میکنم پس میتوانم موفق شوم. اما کسی که دارای اعتماد به نفس کاذب است میگوید من از دیگران باهوش تر هستم پس لازم نیست وقت زیادی را برای خواندن این کتاب صرف کنم. من اینقدر باهوش هستم که بدون تلاش نیز میتوانم موفق شوم.

 

انتقادات دیگران اهمیتی ندارد چرا که من بهترین هستم

 

افرادی که دارای اعتماد به نفس کاذب هستند در مقابل انتقادات به شدت موضع میگیرند آنها خیال میکنند که اینقدر خوب هستند که دیگران حق انتقاد از  انها را ندارد. در حالت واقعی استفاده از انتقادات برای بهتر شدن یک فرصت طلایی در زندگی است. اما افرادی که دارای اعتماد به نفس کاذب هستند هیچ اهمیتی برای انتقادات دیگران قائل نیستند و در مقابل این حق را برای خود قائل میدانند که همه را مود انتقاد قرار دهند. کسی که دارای اعتماد به نفس است میگوید که من میتوانم از انتقادات دیگران برای اصلاح خودم استفاده کنم. اما کسی که دارای اعتماد به نفس کاذب است میگوید که من بهترین هستم پس دیگران اجازه ندارند که از من انتقاد کنند.

 

3 گام تا اعتماد به‌ نفس سالم در افراد با اعتماد به‌ نفس کاذب

 

۱. شناخت خود

افراد با اعتماد به‌ نفس کاذب معمولاً شناخت درستی از خود ندارند بااین‌وجود در صورت نیاز باید به این افراد کمک کنیم تا بیشتر خود رابشناسند. برای مثال به آن‌ها کمک کنیم دلیل فلان رفتارشانرا بررسی کنند. این افراد معمولاً تصور درستی از خود واقعی‌شان ندارند به همین دلیل است که نمی‌توانند رفتار درستی از خود داشته باشند. ثبات در عمل و عکس‌العمل تنها زمانی امکان‌پذیر استکه فرد تصور درستی از باورها، اعتقادات و ارزش‌های خود داشته باشد.

 

۲. تمام جنبه‌های شخصیتی خود را به چالش بکشید

با به چالش کشیدن خودتان و هوش اجتماعی می‌توانید دلیل رفتارهایتان را متوجه شوید و این کمک می‌کند در مرحله‌ی بعد به‌ راحتی بتوانید آن را تغییر دهید.

 

۳. تغییر طرز فکر

باور کنید که شما مانند همه‌ی افراد هستید. نه کمتر و نه بیشتر. نه ارزشمندتر و نه بی‌ارزش‌تر. نه خوب‌تر و نه بدتر. حس برابری به شما کمک می‌کنند تا به‌ درستی با افراد ارتباط موثر  برقرار کنید.

اصل برابری می‌تواند طرز فکرتان را تغییر دهد و با تغییر طرز فکرتان حتماً بهتر از قبل می‌توانید رفتار کنید.توجه داشته باشید که به تعادل رساندن اعتماد به‌ نفس کاذب نیاز به زمان; تمرین و مداومت دارد. پس اگر فکر می‌کنید دارای اعتماد به‌ نفس کاذب هستید و از این وضعیت خسته شده‌اید; با خود تصمیم بگیرید که این وضعیت را تغییر دهید.زمانی که خودتان بخواهید این کار آسان می‌شود. نداشتن مقاومت درونی بارها به ایجاد این تغییر کمکمی‌کند; مهم‌ترین چیز در این زمینه این است که خود را عمیقاً باور داشته باشید.

 

 

ما در این مقاله آموختیم توسط شناخت خود و به چالش کشیدن شخصیتمان و تغییر طرز فکرمان و بدون هیچ نیازی به تأیید از دیگران زندگی کنیم. راه های افزایش اعتماد به نفس واقعی چنان قدرتی را در اختیارت می‌گذاردکه می‌توانی با آرامش به هر آنچه دوست داری دست پیدا کنی و حتی کسب درآمد کنید.این قدرت واقعی است نه وانمود کردن به قدرتمند بودن.مثلی هست که می‌گویند: به هر کس دروغ می‌گویی بگو; اما به خودت هرگز! با خودت روراست باش.داشتن اعتماد به‌ نفس کاذب خوب نیست. نتیجه‌ای که از این روش می‌گیری، آرامشت را نابود می‌کندو این تو را به نابودی می‌کشد. فقط کافی است خودت; خودت را باور کنی در این صورت جهان دردستان توست.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 نظر
 1. حسن فکری
  حسن فکری کاربر می‌گوید

  اعتماد به نفس کاذب واقعا مخربه

 2. فرشید وفائی کاربر می‌گوید

  سلام من مقاله اعتماد به نفس رادرعرض 5دقیقه و59ثانیه کامل خوندم وکلی چیز ازتوش درآوردم خیلی خوب بود ممنونم

 3. فیروز نجفی
  فیروز نجفی کاربر می‌گوید

  خلاصه و مفید بود.

ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
telegram
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.