Take a fresh look at your lifestyle.

ترفند هایی برای افزایش اعتماد به نفس

ترفند هایی برای افزایش اعتماد به نفسReviewed by حسین تیموری on Mar 27Rating: 5.0
 
مفهوم اعتماد به نفس علی رغم کاربرد فراوانی که دارد گاهی با عزت نفس، اشتباه گرفته می شود! هنوز هم هستند کسانی که «غرور» را با اعتماد به نفس یکی می دانند و درپاره ای از مواقع تشخیص اعتماد به نفس واقعی از کاذب سخت است. در این مقاله تا انتها با ما باشید تا ترفند هایی برای تقویت اعتماد به نفس را برای شما توضیح دهیم.

 

مفهوم اعتماد به نفس

مفهوم اعتماد به نفس علی رغم کاربرد فراوانی که دارد گاهی با عزت نفس، اشتباه گرفته می شود! هنوز هم هستند کسانی که «غرور» را با اعتماد به نفس یکی می دانند و درپاره ای از مواقع تشخیص اعتماد به نفس واقعی از کاذب سخت است.

اکنون ازخود بپرسید: آیا اعتماد به نفس دارید؟

اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس شامل اطمینان شخص از توانمندیش در یک یا چند محیط است که اگر بخواهد می تواند در آن زمینه پذیرای مسئولیت باشد.

بنابراین اینکه به اصطلاح می گوییم فلانی در کل  اعتماد به نفس دارد، یا ندارد، فلانی در کل انسان با اعتماد به نفسی است می تواند عبارت غلطی باشد! چون تعداد بسیار نادری از مردم در نمودار منحنی کاملا بی اعتماد به نفس یا با اعتماد به نفس هستند، غالب قریب به اتفاق مردم در میانه منحنی قرار می گیرند، چون یک انسان می تواند در زمینه ای اعتماد به نفس داشته و در زمینه ای دیگر نداشته باشد، اعتماد به نفس طیفی است که از نقطه ای به نقطه ی دیگر میزان متفاوتی دارد.

 

مهارت افزایش اعتماد به نفس

یکی از وکلای جسور و با شهامت که با جرات و تضمین پرونده های بزرگ قبول می کرد و به سرانجام می رساند، اظهار می داشت که شمّ اقتصادی خوبی ندارد و انجام معاملات املاک او را می ترساند! یا حتی ریزتر بگویم:

بنده در زمینه ایجاد ارتباط اعتماد به نفس دارم اما در ادامه روابط در دراز مدت اعتماد به نفس ندارم! داشتن اطلاعات کافی درباره یک موضوع، همینطور مهارت و تبحر در آن زمینه، البته که خمیر مایه اصلی اعتماد به نفس است، هرچه تسلط و اشراف بر کار بیشتر باشد، اطمینان درباره توانمندیمان در آن کار، قطعاً بالاتر خواهد بود اما توانمندی بخش اول تعریف اعتماد به نفس است که البته با لغت «خودکارآمدی» در کتب روانشناسی بیشتر به چشم می خورد.

 

ویژگی های مثبت

ما بسیار می بینیم افرادی را که از عهده کاری بر می آیند چون از چَم و خَم کار آگاهند اما قبول مسئولیت نمی کنند چون به کفایت خود ایمان ندارند. فرد باید از نظر خودش صلاحیت کافی داشته باشد نه از نظر دیگران تا جرأت پذیرش مسئولیت در او نمایان شود. کسی که معتقد است انجام آن کار برایش فشار روانی و استرس، در پی نخواهد داشت، افراد خودکار آمد، خودآگاه و واقع بینند یعنی ویژگی های مثبت خود را به وضوح می بینند اما از نقاط ضعف خود نیز غافل نشدند، و در مقابل صحبتی که همیشه می شنوند، (خوش بینی عاقبت خوبی در این زمانه ندارد) پاسخ می دهند: (من خوش بین نیستم، واقع بینم و نتایج مثبتی را که می تواند نصیب من شود می بینم، هرچند خطراتش را می دانم).

 

برخی از دلایل ضعف در اعتماد به نفس

طرحواره کمال گرایی: در بسیاری از افراد باعث افت اعتماد به نفس می شود.کمال گرایی معمولا از اینکه کامل نباشند و یا نقص آنها به لحاظ شخصیتی، نمایان شود در هراسند، بنابراین جرات مندی آنها در قبول مسئولیت ها پایین می آید.طردشدگی، به هر نوعی چه بیرون راندن از مکان باشد یا قلب یا زندگی، اعتماد به نفس را در فرد می شکند چون غالباً حس حقارتی که به همراه دارد بار منفی شدیدی را به انسان تحمیل می کند.

حتی در نوع ضعیف تر برخورد نامناسب و در اصطلاح چکشی به انتقاد کسی (خصوصاً کودک توسط والدین) خودکارآمدی او را خفه می کند زیرا به معنای نپذیرفتن او و اهمیت ندادن به نظرات اوست. 

عدم حسن امنیت: در مکانهایی که جرأت مندی را نه تنها تشویق نمی کنند بلکه مورد تنبیه قرار داده یا دست کم مورد بی اعتنایی قرار می دهند، در بسیاری از خانواده ها یا سازمان ها، افراد با اعتماد به نفس را ،می کوبند چون در واقع از آنها می ترسند!

 

خوشبختی ها و موفقیت ها

باورهای منفی که در هر زمینه وجود دارند:

برای مثال کسی که اعتقاد دارد، اعتماد به نفس یک عنصر خدادادیست و قابل یادگیری نیست یا کسی که اعتقاد دارد همه ی خوشبختی ها و موفقیت ها، حاصل شانس و اقبال است و سرنوشت از اول برای هر کسی نوشته شده است و … چگونه می تواند، خودکارآمد باشد! علاوه بر آن عوامل دیگری نیز موجود است که غالب آنها ریشه در ترس دارند.

به هرحال چنانچه از پیدا شدن نقصمان نترسیم و قضاوت هرکسی را ملاک رفتارهایمان قرار ندهیم، از طرد شدن و اتمام رابطه یا از دست دادن کسی نمی ترسیم، از انتقاد و تکرار نهراسیم. از سرکوب شدن و پرخاش و واکنش های ناخوشایند دیگران نترسیم و خلاصه با هر نوع ترسی که در وجود خود می بینیم، مقابله صحیح و حساب نشده داشته باشیم تا اعتماد به نفسمان بالا رود.

 

اعتماد به نفس انتسابی است یا اکتسابی؟

البته جا دارد خاطر نشان کنم انسان وقت تولد ویژگی های مثبت و اصلی را بعنوان ابزارهایی برای زندگی سالم در اختیار دارد! خوب می دانیم که کودکان کمتر از بزرگترها دچار ترس می شوند. بزرگتر ها اینگونه خود را توجیح می کنند: آنها از عواقب کار بی خبرند!!! و کسی نیست که به ما بگوید: «در لحظه زندگی کردن» رمزیست که تمام عرفا و دانشمندان به آن رسیده اند و بر آن تأکید دارند. یک کودکِ آموزش نیافته هم از آنچه باید بترسد، می ترسد. اگر صادق باشیم 90% ترس های ما ساخته ذهن بشریست و طی سالها تجربه بدست آمده ایم.

 

این مطلب برای تو سودمنده، حتما بخونش :
استخدام بهترین ها برای کسب و کار

مراحل تقویت اعتماد به نفس از نظر آمادگی روانی

 

 1. پذیرش امکان تغییر: باور کنیم که تغییر ممکن است، همانطور که قبلا با تغییر کردن پیشرفتی داشته ایم، باز هم می توانیم، همان طور که دیگران توانسته اند این تغییر را در خود ایجاد کنند و مثلا فلان مهارت را یاد بگیرند ما هم می توانیم یاد بگیریم….
 2. ایجاد انگیزه: تمام منافعی را که کنار گذاشتن ترس در آن زمینه، برای ما دارد یادداشت کرده و زیر ذره بین می بریم.
 3. تدوین اهداف واقعی: برای زندگی اهداف شفاف و مشخصی تعیین کنیم و در روزمرگی نمانیم.
 4. تمرین: موضوعی را که در ما بشدت ایجاد استرس می کند یا ما را بهم می ریزد یادداشت کنیم. موضوعی که قلباً مایل به تغییر آن هستیم تا در آن زمینه اعتماد به نفسمان بالا رود. بعد صادقانه به این سوال پاسخ می دهیم: وقتی در این موقعیت قرار می گیرم چه کنم؟
 • من وقتی انتقاد و تذکر می شنوم بهم می ریزم؟
 • در معرض دید افراد منتقد قرار نمی گیرم و از آنها فاصله می گیرم.
 • بشدت مراقب گفتار و رفتارم هستم تا مبادا انتقاد بشنوم و این برایم (اشتغال ذهنی)
 • وقتی انتقاد می شنوم، توجیح و دلیل تراشی می کنم.
 • زیاد جدی نمی گیرم، فقط می شنوم، دقت و کنکاش نمی کنم.

تمام این واکنشها، اجتناب و فرار هایی هستند که ترس را در من تقویت می کنند چون در اصل من به ترسهایم بی توجهی نکرده ام بلکه شدیداً مورد توجه منفی قرار داده ام.

بهترین راه حل برای تمام ترسها مواجهه سازی است فقط برخی از مشاورها این کار را یکباره و برخی به صورت تدریجی پیشنهاد می کنند.

کافیست من تمام این اجتناب ها را بر عکس عمل کنم

 • از افراد منتقد فاصله نگیرم.
 • مراقبتهای افراطی در گفتار و رفتارم را کنار بگذارم و خود باشم، آزاد و رها.
 • با شنیدن انتقاد، سکوت کنم و تشکر (همین).
 • موضوع نقد شده را جدی بگیرم، بررسی کنم، بی طرفانه بسنجم تا اگر لازم است تغییر کنم.
 1. یافتن حامی: کسی را پیدا کنیم که در این زمینه ما را حمایت کند کسی که حوصله کافی دارد، تنظیم هیجانی دارد و شما را ریلکس و امیدوار می کند تا بر خود و امور، کنترل لازم را داشته باشید، کسی که سرشار از انرژی و فرکانس مثبت باشد، دریا دلی که موفقیت را نه تنها برای خود که برای همه می خواهد.
 2. پاداش: چرا که همیشه لازم نیست منتظر تشویق از جانب دیگران باشیم، می توانیم جایزه ای برای خود تعیین کنیم که با غلبه بر ترس و ایجاد تغییر به خود بدهیم، و هرگز خلف وعده نکنیم.

 

 

خطراتی که در دنیا اکثرما را از گرفتن تصمیم های بزرگ و راهکار آزمون و خطا باز می دارد، همان نتایجی است که افراد بشر پدید آورده اند، هدف اصلی من از عنوان این مطلب اول سپاسگذاری از خداوند متعال و دانا و بعد اطمینان دادن به شما جهت کنار گذاشتن ترسهای زندگیست اما بهرحال چون خطاب صحبتم به بزرگترهاییست که با عاقبت اندیشی افراطی درگیر هستند بر این نکته تأکید می کنم که اعتماد به نفس می تواند امری اکتسابی باشد و طی آموزش و تمرین تقویت شود. حتی اگر خودکارآمدی به هر دلیل به زیر صفر افول کرده باشد، می توان آن را تا ابرهای رویا و آرزو، بالا برد.
از این مطلب خوشت اومد پس لایکش کن

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر ۱
 1. Mehdi talebialishah کاربر می‌گوید

  سلام و خسته نباشید … مطالب آموزنده ای بود من اعتماد به نفس بالای دارم اما بخاطر ریسک های زیاد شکست خوردم آیا این اعتماد به نفس کاذب هست یا اصلا این اعتماد به نفس من چیه …

  0
کد تخفیف ۱۰٪
تو بهترینی
کد تخفیف ۲۰٪
نزدیک بودا
کد تخفیف ۳۰٪
یکبار دیگه تلاش کن
کد تخفیف ۴۰٪
خوش شانس نبودی
کد تخفیف ۵۰٪
تو عالی هستی
شانس خودِت رو برای برنده شدن یک فرصت امتحان کن!
برای استفاده از این فرصت لطفاً ایمیل و تلفن همراه خودت رو وارد کن.
قوانین بازی :
 • هر کاربر ۳ بار فرصت دارد.
 • کسی که تقلب می‌کند، شناسایی می‌شود.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
telegram
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.