Take a fresh look at your lifestyle.

تفاوت زندگی کارمندی با غیر کارمندی

تفاوت زندگی کارمندی با غیر کارمندیReviewed by Marjan on Jan 2Rating:

این که شما بین ” کارمند بودن ” و ” کارمند نبودن ” یا به عبارت دیگر ، داشتن یک کسب و کار شخصی ، کدام یک را انتخاب کنید ، بستگی به این دارد که  بین اولویت ” داشتن امنیت ” و ” داشتن آزادی ” کدام را به عنوان ارزش خودتان انتخاب می کنید . هر کدام از این موارد ، فایده ها و مزایای مربوط به خودش را دارند .داشتن شغل آزاد یا همان شغل غیر کارمندی ، یعنی این که افراد برای خودشان کار یا شغلی را راه اندازی کنند . در حقیقت فرد غیر کارمند ، با سرمایه خودش کاری را راه می اندازد و به آن مشغول می شود . درست است که شغل آزاد در مقابل کارمندی ، مزایای زیادی دارد ، اما نباید فراموش بکنیم که این کار ف معایب مربوط به خودشان را هم دارد .

 در دوران گذشته ، اغلب افراد به کدام نوع شغل راغب تر بوده اند ؟

 

 

اگر به دوران گذشته هم نگاه کنیم ، می بینیم که اغلب افراد ، شغل آزاد داشته اند و به ندرت برای خودشان کارفرما داشته اند . در آن زمان ، باور اغلب افراد این بود که می توانند ایده های خلاقانه ای را که دارند ، در یک شغل آزاد عملی کنند ؛ اما بعضی از افراد دیگر هم عقیده داشتند که داشتن شغل آزاد ، دردسرهای زیادی دارد و گاهی هم به دلیل این که سرمایه کافی نداشتند تا شغلی را برای خودشان دست و پا بکنند ، به کارمندی اکتفا می کردند .

برای آن ها این جور جا افتاده بود که شغل های آزاد ، ساعت های کاری بیشتری در یک هفته دارند و در نتیجه می گفتند که کارمند بودن ، برای زنان و مادران بهتر است چون دیگر لازم نیست که ساعت های زیادی را در محل کارشان بگذرانند و از خانه و زندگی شان غافل شوند !

اینترنت و شغل آزاد

این روزها دسترسی به اینترنت باعث شده که فضای کاری زیادی به وجود بیاید تا افراد بتوانند خودشان کسب و کار جدیدی را به راه بیاندازند مثلا می توانند در فروشگاه های اینترنتی یا مراکز ارائه خدمات و کالاهایی برای رفع نیاز افراد و در معرض فروش گذاشتن آن ها ، به درآمد قابل توجهی برسند .

خوبی این کار این است که برای انجام آن لازم نیست که افراد حتما یک شرکت برای فروش محصولاتشان راه بیاندازند و این کار را می توانند حتی در داخل خانه هایشان هم انجام دهند . نباید فراموش کنیم که این کار ، نیاز به داشتن خلاقیت دارد و افرادی که به شغل آزاد مشغولند هم مثل کارمندانی که دارند معلمی می کنند ، لازم است که خلاقیت و ایده های نو فراوانی داشته باشند .

مشکلات شغل آزاد

 

تفاوت زندگی کارمندی با غیر کارمندی3

 

مشکل اصلی داشتن شغل آزاد این است که درآمد ثابتی در طول یک ماه ندارند و درآمدشان با افت و خیز زیادی همراه است ! از طرف دیگر افرادی که شغل آزاد دارند ، نمی توانند از مرخصی زایمان یا حقوق بازنشستگی یا ساعات بیکاری برخوردار بشوند . شغل آزاد نسبت به کارمندی ، استرس خیلی بیشتری هم دارد و علاوه بر این ، به تجربه و سرمایه بیشتری هم نیاز دارد .

محاسن شغل آزاد

افرادی که شغل آزاد دارند ، دیگردر زندگی شان از رئیس خبری نیست و خودشان کارفرمای خودشان هستند . هر زمان که بخواهند سر کارشان می روند و هر زمانی هم که بخواهند ، کارشان را تعطیل می کنند . به عبارت دیگر خودتان ساعت کاری تان را تنظیم می کنید و هر پولی که به دست می آورید ، تمام و کمال برای خودتان است و نیازی ندارید که صبر کنید تا در سر برج ، حقوق بگیرید !

مشکلات زندگی کارمندی

کارمندی هم مثل شغل آزاد ، مسئولیت پذیری زیادی دارد . شما مجبورید که سر ساعت مشخصی در محل کارتان حاضر بشوید و سر ساعت مشخصی هم آن جا را ترک بکنید وگرنه تاخیر می خورید و از طرف رئیستان بازخواست می شوید . وقتی که شما کارمند باشید ، هر ماه فقط یک حقوق ثابت می گیرید و مجبورید که با همان مقدار پول ثابت ، قسط های وام ، قبض هایتان ، هزینه های تحصیلی و درمانی و … خودتان و خانواده تان را پرداخت کنید . ممکن است که افرادی که تا به حال تجربه کارمندی را نداشته اند ، نتوانند با این حقوق ثابت ، نیازهای مالی شان را برآورده بکنند و چرخ زندگی شان را آن طور که می خواهند ، بچرخانند .

محاسن زندگی کارمندی 

 

تفاوت زندگی کارمندی با غیر کارمندی4

 

وقتی که شما کارمند باشید ، می توانید از مزایای بیمه ، مرخصی های با حقوق ، حقوق کارمندی و … برخوردار بشوید . شما حتی خیلی از استرس هایی را که کارفرمایتان دارد را هم نخواهید داشت و در حقیقت شما کارتان را انجام می دهید و هر ماه هم سر روز مشخصی حقوقتان را می گیرید و کارفرما هم حتی اگر درآمد شرکتش در آن ماه چندان رضایت بخش و کافی نباشد ، مجبور است که حقوق شما را به طور کامل پرداخت کند و نوسانات بازار به شما هیچ گونه ارتباطی ندارد .

امنیت شغلی

همان طور که قبلا هم گفتیم ، کارمندان ، چون استخدام رسمی هستند ، آرامش بیشتری از نظر امنیت شغلی دارند اما افراد غیر کارمند ، بدون داشتن این امنیت شغلی هم احساس راحتی می کنند ؛ چون این افراد می دانند که شروع هر کسب و کار جدیدی ، با ریسک همراه است و برای این که بتوانند یک تجارت پولساز را برای خودشان ایجاد بکنند ، باید عطای رسمی بودن را به لقایش ببخشند !

 

 

پیروی از قوانین

 

تفاوت زندگی کارمندی با غیر کارمندی5

 

کارمندان ، از قوانین پیروی می کنند اما افراد غیر کارمند ، قوانین را می شکنند و قاعده بازی را به هم می زنند تا بتوانند در کسب و کارشان به موفقیت برسند . با این حال ، حتی این افراد هم مجبور هستند که برای پیشبرد کارشان ، کارمندانی داشته باشند تا از قوانین جدیدشان پیروی کنند .

کار یا معامله 

کارمندان ، همیشه مشغول به کارند اما در شغل آزاد ، افراد مشغول به معامله هستند . افراد غیر کارمند ، باید ایده هایشان را به سرمایه گذاران بفروشند و ارزش محصولات خودشان را به مشتریانشان نشان بدهند تا آن ها را با خودشان همراه بکنند .

شکست کاری

 

تفاوت زندگی کارمندی با غیر کارمندی7

 

کارمندان ، شکست را دوست ندارند اما افراد غیر کارمند ، اغلب خودشان به استقبال شکست می روند تا بتوانند از اوضاعی که پیش آمده ، چیزهای بیشتری یاد بگیرند ؛ اما کارمندان تا آن جایی که بتوانند سعی می کنند که از شکست دوری کنند چون در غیر این صورت ، کارشان را از دست می دهند .

کارآفرینی

افراد کارمند ، باید شغل ثابتی را که برایشان در نظر گرفته شده است را در یک زمان خاص و با نظمی خاص ، انجام دهند . اما افرادی که به شغل آزاد مشغول هستند ، می توانند کارآفرینی بکنند و با به کار انداختن فکر و ایده های منحصر به فردشان ، کاری جدید را ایجاد کنند و از این طریق ، افراد دیگری را هم به سر کار بیاورند و برایشان درآمد زایی بکنند .

دنباله روی در مسیر

 

تفاوت زندگی کارمندی با غیر کارمندی6

 

کارمندان باید دنباله رو یک مسیر خاص و از پیش تعیین شده باشند اما افراد غیر کارمند ، خودشان مسیر جدیدی را می سازند . وقتی هم که مشکلی پیش می آید ، کارمندان ترجیح می دهند که از کسی کمک بگیرند اما افراد مشغول به شغل آزاد ، خودشان به دنبال یک راه حل اساسی و درست می گردند تا سازمان بتواند به کارش ادامه دهد .

ریسک

کارمندان ، کمتر ریسک می کنند اما غیر کارمندها ، سرشان درد می کند برای ریسک کردن ! آن ها می دانند که تنها با ریسک کردن است که می توان از راه های جدید ، پول بیشتری به دست بیاورند .

نتیجه گیری

برای این که افراد بخواهند بین یک زندگی کارمندی یا غیر کارمندی ، یکی را برای خودشان انتخاب کنند ، لازم است که مزایا و معایب هر دوی این ها را همان طور که در بالا گفتیم ، بدانند و آن ها را در دو کفه ترازو بگذارند و در نهایت یکی را که با روحیات و آرزوها و برنامه ریزی زندگی شان سازگارتر است را انتخاب بکنند .

وقتی که فردی کارمند باشد ، لازم است که زندگی اش برنامه ریزی دقیق تری داشته باشد . باید شب ها تقریبا سر ساعت مشخصی بخوابد ، چون فردا باید به موقع بیدار شود تا بتواند سر وقت به کارش برسد و حضور خودش را اعلام کند ، در غیر این صورت اگر تاخیر بکند ، ممکن است که با توبیخ از جانب رئیسش مواجه شود و با جریمه مالی و حتی از دست دادن کارش رو به رو شود .

اما در شغل آزاد ، احتیاج به این برنامه ریزی دقیق نیست و ساعت کاری شما انعطاف بیشتری دارد اما از طرف دیگر ، به عبارت عامیانه ” کارتان بگیر و نگیر دارد ” و ممکن است که در یک ماه درآمد عالی داشته باشید اما در ماه دیگر مجبور شوید که از جیب بخورید و درآمد آن چنانی ای گیرتان نیاید و در مقابل ، افراد کارمند تحت هر شرایطی سر ماه در روز مشخصی می توانند حقوقشان را بگیرند و از قبل برای خرج کردن آن ، برنامه ریزی بکنند . این تفاوت ها را به علاوه ده ها تقاوت دیگر در نظر بگیرید و شغل و در نهایت زندگی مورد نظر خودتان را انتخاب بکنید .

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 نظر
 1. علی اصغر هنرمندی کاربر می‌گوید

  مقاله خوب و پیش برنده ای بود

 2. داود ساروخانی کاربر می‌گوید

  باسلام و خسته نباشید.خیلی خوب بود
  میخواستم اگه امکان داشته باشه کلیپ تغییر ازکارمندی به کار آزادو برام ارسال کنید
  ممنون میشم از لطفتون

 3. حسن صالحوند کاربر می‌گوید

  سلام و درود
  به نظر من اگه بتونیم در حین کارمند بودن توی همون فضا و یا در کنار اون بتونیم ایده هایی رو پیاده سازی ک کنیم میتونه مارو از حقوق ثابت کزایی نجات بده و درآمدمون رو خیلی بیشتر کنه.

 4. ابولفضل اسماعیلی کاربر می‌گوید

  با سلام
  خداقوت
  من از پکیج هوش مالی دارم استفاده میکنم مطالب بسیار فوق العاده و ساده فهمه اما مشکلی که دارم بارها و بارها استارت زدم تا زندگیمو تغییر بدم اما نهایتا یک ماه استمرار داشتم
  لطف کنید تجربه های شخصی خودتون که چطور بر خودتون غلبه کردین رو بیان کنین
  با سپاس فراوان