Take a fresh look at your lifestyle.

تعریف هوش مالی

همان طور که ” آی کیو ” یا همان بهره‌ی هوشی ، سطح کلی هوش شما را مشخص می‌کند ، و ” ای کیو ” یا همان هوش هیجانی ، میزان توانایی‌ شما در کنترل هیجان‌های خودتان را نشان می دهد ، بهره‌ی شما از هوشی مالی ، به این معنی است که شما قادر هستید تصمیمات مالی هوشمندانه‌تری اتخاذ می‌کنید و اقدامات درست‌تری برای بهبود شرایط مالی‌تان انجام می‌دهید.

تعریف هوش مالی

 

تعریف هوش مالی3

 

افراد با هوش‌مالی بالا دقیقا می‌فهمند که برای مدیریت پول خود‌شان چه‌کاری را باید انجام دهند و چه کاری را نباید انجام بدهند ! یک خبر خوب برایتان داریم و آن ، این است که هر شخصی می‌تواند هوش مالی خودش را با انجام تمریناتی افزایش بدهد و برای این ‌کار هم حتما لازم نیست که تحصیلات دانشگاهی داشته باشد .

تنها کافیست که رویای بهتر شدن اوضاع مالی تان را در سر داشته باشید و بخواهید که آن را به حقیقت بپیوندید . در تعریف هوش مالی ، بدون توجه به این که فرد ، درآمدش را از چه راهی به دست می آورد و چه مقدار پول اولیه دارد ، راهکارهایی برای افزایش هوش مالی و در نتیجه ، درآمد زایی اش و مدیریت این پول ها آمده است . در ادامه این مقاله ، تعدادی از این تکنیک ها را با هم مرور می کنیم .

۱ ) در انجام وظایفی که دارید ، کوتاهی نکنید و از دستورات مافوقتان پیروی کنید

لازم نیست که حتما عاشق کارتان باشید تا بتوانید آن را به بهترین نحو ممکن انجام دهید ! فرض کنید که شما شغلتان را دوست ندارید ؛ اگر که از انجام دستورات رئیستان سرپیچی کنید و آن ها را انجام ندهید ، مطمئن باشید که به زودی شغل خودتان را از دست خواهید داد و در نتیجه منبع درآمد و منبع پولتان از بین می رود . مهم این است که شما به شغلی که دارید و وظایفی که بر عهده دارید ، به عنوان ابزاری برای افزایش پولتان و رسیدن به ثروتی که در سر دارید بیاندیشید . در چنین شرایطی تلاش شما روز به روز افزایش پیدا می کند و در نتیجه ، هوش مالی شما تقویت می شود .

۲ ) خودآموزی کنید

 

تعریف هوش مالی4

 

لزومی ندارد که حتما به مدرسه بروید و یا دوره های آموزسی گران قیمت را بگذرانیو تا بتوانید امور مالی تان را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنید . شما می توانید یک فرد مورد اعتماد و آگاه را در شرکت یا موسسه ای که دارید ، به عنوان مشاور خودتان به خدمت بگیرید تا بتواند در تصمیم گیری های مالی ای که می خواهید بکنید ، به شما کمک و مشاوره بدهد . اگر که به گونه ای با پولی که دارید رفتار کنید که روز به روز بیشتر بشود و کارتان که همان منبع درآمدتان است توسعه پیدا بکند ، کمک می کند به این که هوش مالی خودتان را تقویت بکنید .

۳ ) فکرتان را عوض بکنید

اگر که فکرمان رشد نکند ، در همان جایی که هستیم ، می مانیم و پیشرفتی نمی کنیم . اگر که طرز فکر کردنتان را تغییر بدهید ، از نظر مالی احساس خوشبختیرخواهید گرد و هوش مالی تان روز به روز بیشتر تقویت می شود . بر طبق تعریف هوش مالی ، شما لازم نیست که پولتان را برای خرید چیزهای غیر ضروری و گران و به درد نخور خرج بکنید و بدون خریدن آن ها احساس پوچی بکنید . اگر که فقط به فکر خرج کردن باشید ، هوش مالی شما عقب می ماند اما اگر که به دنبال پیدا کردن روشی برای کسب درآمد بیشتر باشید ، هوش مالی تان وضعیت بهتر و ورزیده تری پیدا می کند . هر چه قدر که هوشمندانه تر فکر کنید ، باهوش تر به نظر می رسید .

۴ ) زمانتان را به بهترین وجه ممکن سپری کنید

 

تعریف هوش مالی5

در تعریف هوش مالی آمده است که تفزایش هوش مالی ، به این معناست که شما زمانی که دارید را به انجام کارهایی اختصاص بدهید که برای داشتن یک زندگی سالم تر ، بتوانید از پول ناشی از درآمد آن استفاده کنید . هر چه قدر که شما کارهای بهتر و سازنده تری را با پولتان انجام دهید ، رابطه تان با پول بهتر می شود .

اگر که بتوانید همه بدهی هایتان را صاف کنید ، هوش مالی تان ناخودآگاه افزایش می یابد و برای این کار نیاز دازگرید که هزینه هایی را که در طول روز می کنید ، به شدت کنترل نمایید . به جای دست روی دست گذاشتن و منتطر ماندن برای رسیدن فرصت های مالی خوب ، باید دست به کار شوید و حداقل هر ماه زمانی را به نوشتن یک برنامه مالی با هدف افزایش دادن ثروتتان بنویسید و دخل و خرج و سرمایه گذاری خودتان را مشخص بکنید .

۵ ) دائما با مدیران مالی موفق در تعامل باشید

برای این که بتوانید پول خودتان را با موفقیت مدیریت بکنید ، باید شروع بکنید به الگو برداری کردن از رفتارها و عادات و کارها و روش های افرادی که پیش از شما این راه پر پیچ و خم را طی کرده اند . به همین خاطر است که اغلب اوقات بهترین مدیران مالی بیشتر وقتشان را فقط با همدیگر و امثال خوشان می گذرانند . به تین دلیل که آن ها به ‌خوبی از این موضوع آگاه شده اند که هر چه قدر که روابط جدیدتر بیشتری با همدیگر برقرار بکنند ، به دانش و آگاهی های بیشتری برای تصمیم گیری های بعدی شان در آینده دست پیدا می کنند .

۶ ) دائما استراتژی‌ های مالی جدیدتر را یاد بگیرید

 

تعریف هوش مالی2

 

بر طبق تعریف هوش مالی ، اگر که می خواهید فردی باهوش در این زمره به حساب بیایید ، همیشه باید با نوین ترین روش های درآمد زایی و کسب و کار آشنا بشوید و بهترین شیوه های سرمایه گذاری و خرید و فروش سهام را یاد بگیرید . پول درآوردن برای افرادی که به تعریف هوش مالی آشنا هستند ، دقیقا مثل نفس کشیدن حیاتی است . مدیرانی که هوش مالی بالاتری دارند ، از تمامی لحظات زندگی خود‌شان برای یادگیری بیشتر بهره می برند .

به همین دلیل است که اغلب آن ها را در وضعیت هایی می بینید که یا دارند کتاب هایی برای کسب درآمد بیشتر مطالعه می کنند و یا این که به یک برنامه تلویزیونی و یا رادیویی در مورد چگونگی ثروتمند شدن گوش می دهند .رفتن به سمینارهایی راجع به مدیریت امور مالی ، از دیگر عادت های رفتاری این قبیل افراد موفق است . از آن جایی که این افراد عادت کرده اند که دائما پول دربیاورند ، در پی این هستند که هوش مالی شان را روز به روز تقویت بکنند تا به موفقیت برسند .

به طور خلاقه ۷ گام را برای شما نام می بریم تا یک به یک آن ها را پشت سر بگذارید و به موفقیت برسید :

گام اول = به خود شناسی و خود آگاهی برسید و از همه مهارت ها و هنرهایی که دارید ، یک لیست تهیه کنید .
گام دوم = فرصت ها را ببینید و به سرعت آن ها را شناسایی کنید . ترستان از رو به رو شدن با موقعیت های جدید را کنار بگذارید .

گام سوم = فرصت‌هایی که برایتان پیش می آید را با توجه به نقاط قوت‌ خودتان به فرصت هایی برای درآمد زایی تبدیل کنید .

گام چهارم = خرجتان را کم تر از دخلتان بکنید تا بتوانید روزانه مبلغی را ذخیره کنید .

گام پنجم = شروع به پس ‌انداز کردن بکنید .

گام ششم = مبالغی که پس انداز کرده اید را سرمایه‌گذاری بکنید .

گام هفتم = مکررا این ۶ مرحله ای که برایتان توضیح دادیم را تکرار بکنید .

نتیجه گیری

در تعریف هوش مالی آمده است که افراد با هوش‌مالی بالا دقیقا می‌فهمند که برای مدیریت پول خود‌شان چه‌کاری را باید انجام دهند و چه کاری را نباید انجام بدهند . هر شخصی می‌تواند هوش مالی خودش را با انجام تمریناتی افزایش بدهد و برای این ‌کار هم حتما لازم نیست که تحصیلات دانشگاهی داشته باشد . تنها کافیست که رویای بهتر شدن اوضاع مالی تان را در سر داشته باشید و بخواهید که آن را به حقیقت بپیوندید .

در تعریف هوش مالی ، بدون توجه به این که فرد ، درآمدش را از چه راهی به دست می آورد و چه مقدار پول اولیه دارد ، راهکارهایی برای افزایش هوش مالی و در نتیجه ، درآمد زایی اش و مدیریت این پول ها آمده است . مدیرانی که هوش مالی بالاتری دارند ، از تمامی لحظات زندگی خود‌شان برای یادگیری بیشتر بهره می برند . برای این که بتوانید پول خودتان را با موفقیت مدیریت بکنید ، باید شروع بکنید به الگو برداری کردن از رفتارها و عادات و کارها و روش های افرادی که پیش از شما این راه پر پیچ و خم را طی کرده اند .

شما باید به شغلی که دارید و وظایفی که بر عهده دارید ، به عنوان ابزاری برای افزایش پولتان و رسیدن به ثروتی که در سر دارید بیاندیشید . در چنین شرایطی تلاش شما روز به روز افزایش پیدا می کند و در نتیجه ، هوش مالی شما تقویت می شود.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
 1. محمد هاشمی کاربر می‌گوید

  سپاس از اطلاعاتی که در اختیار من قرار دادید
  شاد آرام و میلیاردر باشید
  محمد هاشمی

  1. سمیه اصغری کاربر می‌گوید

   سلام دوست من
   امیدوارم حالت عالی باشه
   خوشحالیم که مارو همراهی میکنی و ممنون که حس و انرژی خوبت رو با ما هم به اشتراک میذاری