Take a fresh look at your lifestyle.

خلاقیت در مدیریت

خلاقیت در مدیریتReviewed by حسین تیموری on Mar 24Rating: 5.0
 
با توجه به افزایش روز افزون بازارهای تجاری برای سازمان های مختلف، و افزایش رقابت بین آنها خلاقیت در مدیریت ماهیتی جدید به خود گرفته است. تداوم سازمان ها به اصلاح روش های تولیدی کالای خود و نحوه ارائه خدمات بستگی دارد.
 به دلیل توسعه نیاز های سریع انسانی  و همچنین بررسی و ایجاد روش های جدید برای کاهش مصرف انرژی و کمیابی منابع در جهان ، خلاقیت و ارائه ایده های نو از اهمیت زیادی برخوردار شده است.

 

خلاقیت از دید دانشمندان

خلاقیت یعنی به کارگیری توانایی ذهنی برای ایجاد یک فکر یا مفهومی جدید خلاقیت توانایی دیدن و آگاه شدن است. خلاقیت عبارت است از هر نوع پاسخ نو و منطقی به یک موضوع و مسئله. خلاقیت یعنی توانایی ارائه راه حل جدید

 

خلاقیت از دید سازمانی

خلاقیت در مدیریت یعنی ارائه یک ایده نو و جدید برای ارائه محصولی که تا بحال نمونه مشابه آن وجود نداشته است. خلاقیت هم می تواند از سمت مدیران باشد و هم از سمت کارکنان اما به کارگیری آن بستگی به نظام مدیریتی آن سازمان دارد.

 

نوآوری

 

به کارگیری ایده های ناب به وجود آمده ناشی از خلاقیت را نوآوری می گویند. نوآوری کاربرد یک ایده جدید برای رسیدن به یک پیشرفت ارزشمند است. نوآوری بیشتر جنبه عملی دارد و در حقیقت محصول خلاقیت می باشد. در عصر امروز که سرعت پیشرفت فناوری ها روز به روز در حال افزایش می باشد، سازمان ها برای بقا و رشد خود راهی جز منطبق کردن خود با تغییرات محیط پیرامون خود ندارند. موفقیت سازمان ها عمدتا ریشه در نوآوری دارد.

فرایند نوآوری مانند یک قیف است به طوری که در ابتدا فرصت های مختلف برای نوآوری جستجو و پالایش می شود و سپس فرصت های مناسب انتخاب و در مرحله بعدی به اجرا گذاشته شده و در نهایت به تصمیم گیری در خصوص نحوه بهره مند شدن از ارزش های آن تصمیم گیری می شود.

ماهیت نوآوری به گونه ای است که اساسا به کارآفرینی مربوط می شود. مهارت کشف فرصت ها و خلق روش های جدید برای بهره برداری از آنها در کانون فرایند نوآوری جای دارد.

 

تفاوت خلاقیت و نوآوری

با آنکه خلاقیت و نوآوری از لحاظ لغوی بسیار شبیه بهم هستند ولی در واقع خلاقیت موجب رشد و پیدایش نوآوری می شود. برای آنکه یک فکر بخواهد به عمل درآید و به محصول تبدیل شود راهی بس طولانی را باید پیمود و نوآوری در واقع عملی کردن ایده های خلاقانه است.

 

اهمیت خلاقیت

خلاقیت در مدیریتسازمان در مسیر تطبیق خود با  محیط ناگزیر است که از خلاقیت و نوآوری بهره برد، زیرا به مرور زمان سازمان های غیر خلاق از گردونه خارج شده و یا مجبور به اصلاح سیستم خود می شوند. تداوم ماندگاری یک سازمان به قدرت خلاقیت آن سازمان بستگی دارد.

برای افزایش خلاقیت و سطح نوآوری سازمان 4 عنصر امکانات، محصول، فرآیندها و فرد یا گروه تاثیر دارد. اگر مدیر سازمان در جهت افزایش سطح نوآوری درست عمل نکند ، یعنی از امکانات به درستی بهره نبرد و یا آموزش های لازم برای افزایش خلاقیت فردی و گروهی را در بین کارکنان خود درست به کار نبندد، نمی تواند به تنهایی از عهده تحولات محیطی برآید.

 

افزایش خلاقیت در مدیریت سازمان

خلاقیت در مدیریت

سازمانها برای تداوم حیات، بقا، رشد و پیشرفت محتاج خلاقیت و نوآوری هستند. سازمانها به خودی خود یک مفهوم هستند که با وجود نیروی انسانی(مدیران و کارکنان)حرکت، پویایی و پیشرفت را رقم می زنند.

خلاقیت و نوآوری در سازمانها دارای سه رکن اساسی است که در صورت وجود ویژگی های خلاق در هر یک، امکان تحقق همه جانبه خلاقیت و نوآوری بوجود می آید. این ارکان سه گانه شامل مدیران خلاق، سازمانهای خلاق و کارکنان خلاق میباشد که میتوان تاثیر مدیران خلاق را در راس این مثلث قرار داد.
اگر سیستم سازمانی را بر پایه زیستی بنا کنیم آنگاه می توانیم سازمانی پویا و خلاق داشته باشیم. در سازمان های زیستی امکان آزادی عمل برای اعضا فراهم می شود. و در آن روابط نزدیک شغلی و همکاری و همراهی پرسنلی وجود دارد و کمتر جنبه دستور دهی دارد. در این سازمان ها کارکنان از اعتماد به نفس بالایی برخوردار هستند. ساختار های زیستی قید و بندهای سازمان های بروکراتیک را ندارد و محیطی مناسب برای خلاقیت افراد ایجاد می کند.

مدیریت خلاق نمیتواند در بند شیوه های سنتی و معمول باشد، بلکه سبکی را برای مدیریت انتخاب میکند که برای سازمان خلاق و نوآور مناسب باشد و منجر به محیطی گردد که روح ابتکار و نوآوری در آن حاکم باشد.
همچنین از دیگر کار هایی که مدیر باید در جهت افزایش خلاقیت در مدیریت سازمان خود به کار برد پشتیبانی و حمایت از افرادی است که ایده های نو ارائه می دهند.
تعیین اهداف روشن درباره فعالیت خلاق و ایجاد سیستم پاداش دهی و تشویق افراد نوآور نیز بسیار موثر خواهد بود.

 

از دیگر عوامل موثر در خلاقیت سازمان

 • به کارگیری و جذب افراد خلاق و نوآور در سازمان
 • ایجاد امکانات مناسب تحقیقاتی و مالی برای پژوهش های نوآورانه
 • دادن آزادی عمل به افراد در انجام فعالیت های نوآورانه
 • به کارگیری ایده های نو و دادن پاداش به افراد خلاق

 

روش های ترغیب خلاقیت

 • ایجاد فضای خلاق
 • اختصاص بخشی از وقت افراد برای خلاقیت
 • دریافت پیشنهادات کارکنان
 • ایجاد واحد خلاقیت در سازمان

 

موانع ایجاد خلاقیت در فرد و سازمان

 • عدم اعتماد به نفس
 • ترس از شکست
 • تمایل به همرنگ جماعت بودن
 • نداشتن تمرکز ذهن
 • میزان دانش افراد
 • گروه های دوستان و کسانی که بر روی فرد تاثیر می گذارند
 • محدودیت دسترسی به مدیر عامل
 • وجود جو  اختلاف سلیقه در سازمان
 • افرادی که از شرایط کنونی سازمان نفع می برند
 • نبود اهداف بلند مدت برای سازمان
 • وجود سیستم بروکراتیک در سازمان

 

نقش مدیریت سازمان در خلاقیت کارکنان

 

سازمان هایی که در آن خلاقیت و نوآوری از ضروریات است، مدیریت سازمان نقشی بسیار حساس و حیاتی در پرورش و استعداد کارکنان دارد.

مدیران خلاق و کارآفرین خود تصمیم گیرنده هستند و کمتر تحت تاثیر نظرات دیگران هستند. آنها متکی به نفس و دارای روحیه ای کاملا مستقل هستند به عبارت دیگر اراده قوی از آنان شخصیتی میسازد که میتوانند در برابر ناملایمات مقاومت کنند. 

مدیران خلاق و کارآفرین به آینده توجه دارند و خود کارکنان را به شکار فرصتهای طلایی ترغیب میکنند آنها در به نتیجه رساندن فرصتها و طرح های ابتکاری حوصله و تحمل فراوانی دارند و با علاقه به پیگیری آنها می پردازند.

مدیریت باید شرایطی را فراهم کند که کارکنان دست به خلاقیت و نوآوری بزنند. 

در سازمانهای خلاق روابط  بین مدیران و کارکنان مبتنی بر صمیمیت، روشنی و تشریک مساعی است و این امر منجر به احساس امنیت و آرامش خاطر افراد میشود.

مدیران خلاق در ایجاد فرصت های شغلی مناسب، فضا سازی محیط سازمانی برای تلاش بیشتر کارکنان و بالابردن بازده سازمان نسبت به مدیران غیر خلاق، کارامدتر عمل میکنند. آنان در این راه به گونه ای ابتکاری در رفع تنگناها و مشکلات میکوشند و ارتباط موثر با کارکنان خود دارند.

پس مدیران خلاق کسانی هستند که میتوانند به برکت تمایل شخصی خود یا آموزشی که دیده اند از کسب نتایج خلاق احساس رضایت کنند حتی وقتی که نقش خودشان در نیل به این نتایج غیر مستقیم باشد. مدیریت یک تخصص است که موفقیت در آن به موفق کردن دیگران بستگی دارد.

 

۱. تحمل شکست

کارکنان باید تشویق شوند که بدون ترس شکست را تجربه کنند.

۲. کاهش کنترل بیرونی

دستور العمل های سازمانی کاهش یافته و آزادی عمل بیشتری باید به کارکنان داده شود.

۳. تقسیم کار

با ایجاد تقسیم کار بین افراد، کارکنان زمان بیشتری را برای خلق ایده و فکر کردن بدست می آورند.

۴. وجود اهداف مشخص

باید اهداف شرکت مشخص باشد تا کارکنان راه های مختلف را برای رسیدن به آن اهداف ارائه دهند.

 

۱۰ راه افزایش خلاقیت در مدیریت:

 

۱. برای حل مسائل، بیشتر از یک پاسخ یا راهکار را جستجو کنید.

۲. بیش از حد منطقی نباشید، آزادانه فکر کردن را تمرین کنید.

۳. از خطا کردن نترسید. آزمون و خطا روشی برای رسیدن به موفقیت است.

۴. با قواعد چالش داشته باشید. به وضع موجود در سازمان راضی نباشید.

۵. سوال (اگر این طور شود چه خواهد شد؟) را مطرح کنید و به دنبال پیداکردن جوابهای مختلف باشید.

۶. برای تجربه کردن و تفریح وقت بگذارید.

۷. همرنگ جماعت نباشید و به دنبال تفاوتها باشید.

۸. به خود و کارکنانتان اجازه خلاقیت بدهید.

۹. ریسک پذیر باشید و اجازه دهید تا ابهام به شما کمک کند تا در پی خلاقیت بروید.

۱۰. همواره به دنبال رشد دهندگی، علاقه مندی و افزایش بهره وری سازمان خود باشید.

 

امیدواریم که مدیران سازمان به نکات مربوط به خلاقیت در مدیریت توجه لازم را داشته باشند، زیرا برای پیشرفت باید تغییر کرد و برای تغییر، ایده های نو و با ارزش مهمترین عامل می باشد. هیچگاه به شرایط کنونی خود راضی نباشید و سعی داشته باشید پیشرو باشید تا دنباله رو افراد. باید این را مد نظر داشته باشید که خلاقیت موجب کارآفرینی می شود و این خود شروع یک کسب و کار جدید است. ایده های کارآفرینی موجب رشد یک سازمان و افزایش ارزش سازمان می گردد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 نظر
 1. peyman razavi
  peyman razavi کاربر می‌گوید

  سلام
  لطفا در مورد درامدهای غیر فعال بیشتر توضیح دهید که چطور کسی که درامد ماهانه 1/500/000 تومانی دارد می تواند درامد غیرفعال ایجاد کند

  1. صابر خلیلی
   صابر خلیلی کاربر می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   شما سایر مقالات سایت رو دنبال کنید راجب درآمد غیر فعال کامل توضیح داده شده است

 2. حسن فکری
  حسن فکری کاربر می‌گوید

  در مورد شرکت آینوتی میشه توضیحاتی بدید؟؟؟؟ممنون از مقاله خوبتون

 3. حسن فکری
  حسن فکری کاربر می‌گوید

  عالی بود

 4. حسن فکری
  حسن فکری کاربر می‌گوید

  درآمد غیرفعال مثل بازاریابی تک سطحی و دایرکت سلینگ که بسیار رونق گرفته این روزا.خدا رو شکر

ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
telegram
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.