Take a fresh look at your lifestyle.

خلاقیت و نوآوری در کارآفرینی

خلاقیت و نوآوری در کارآفرینیReviewed by عباس حبیبی on Oct 25Rating:

خلاقیت و نوآوری در کارآفرینی ، جامعه انسانی برای زنده ماندن و گریز از ایستایی نیازمند خلاقیت و نوآوری در کارآفرینی است. امروزه جامعه نیازمند آموزش مهارت هایی است که با کمک آن بتواند با توسعه علم و فناوری به پیش برود. هدف باید پرورش انسان هایی باشد که بتوانند با مغزی خلاق با مسائل روبرو شده و به حل آنها بپردازند، به گونه ای که انسان ها بتوانند به خوبی با یکدیگر ارتباط موثر برقرار کرده و با بهره گیری از دانش جمعی و تولید افکار نو مشکلات را از میان بردارند.

خلق افکار نو

 

مردم ما نیازمند آموزش خلاقیت هستند تا با خلق افکار نو به سوی یک جامعه سعادتمند قدم بردارند.  از این رو سازمان های آموزشی از یک سو وظیفه فراهم آوردن زمینه رشد و پرورش خلاقیت و نوآوری و استفاده صحیح و هدفمند از استعدادها و توانایی های افراد را برعهده دارند که این خود زمینه ساز توسعه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی و … در جامعه است و از سوی دیگر برای پویایی و پیشرفت  خود نیازمند پرورش و بهره مندی از خلاقیت و نوآوری در سطوح سازمانی می باشند.

مقوله های خلاقیت و نوآوری که از ویژگی های مهم روان شناختی محسوب می شوند جزء ذات و جوهره کارآفرینی بوده و در ارتباط تنگاتنگ با هم هستند و از آنجا که در حال حاضر کارآفرینی در توسعه کسب و کار کشورها نقش اساسی دارد بنابراین آشنایی با مفهوم خلاقیت و نوآوری در کارآفرینی و ویژگیهای افراد خلاق می تواند به شما در کارآفرینی کمک کند.

 

تعریف خلاقیت :

 

خلاقیت و نوآوری در کارآفرینی

 

خلاقیت یعنی تلاش برای ایجاد یک تغییر هدفدار در توان اجتماعی یا اقتصادی سازمان ، خلاقیت به کارگیری توانایی های ذهنی برای ایجاد یک فکر یا مفهوم جدید است. خلاقیت دست یافتن به رهیافت ها و راهکارهای جدید برای حل مسائل است. خلاقیت جنبه فکری دارد.

بر خلاف باور اکثر افراد که خلاقیت را یک ویژگی ذاتی می پندارند این استعداد می تواند در همه افراد عمومیت پیدا کند و همه ی مردم از قوه خلاقیت برخوردارند. تمام افراد با بکارگیری اصول و فنون معین و ایجاد طرز فکر جدید و ایجاد محیط مناسب می توانند خلاقیت و قدرت ابداع را در خود پرورش دهند.

تعریف نوآوری :

 

خلاقیت و نوآوری در کارآفرینی

 

نوآوری به کارگیری اندیشه های جدید ناشی از خلاقیت است که می تواند به صورت یک محصول جدید، خدمت جدید یا راه حل جدید در انجام کارها باشد. نوآوری جنبه عملی دارد.

 تعریف کارآفرینی :

 

خلاقیت و نوآوری در کارآفرینی

 

اگر نوآوری به مرحله عمومی شدن برسد مانند تولید انبوه یک محصول جدید آنگاه در این حالت کارآفرینی نامیده می شود. کار آفرین به منظور تحقق ایده اش عوامل مورد نیاز مانند:  زمین، نیروی کار، مواد مصرفی و سرمایه را فراهم آورده و با استفاده از قدرت تصمیم گیری، مهارت ها و استعدادهای فردی اش در طراحی، سازمان دهی، راه اندازی و مدیریت واحد جدید، ایده اش را تحقق ساخته و از این راه به کسب درآمد می پردازد . کارآفرین لزوما ثروتمند و سرمایه دار نیست ولی قادر است از سرمایه های راکد به خوبی استفاده کند.

انواع خلاقیت :

 

خلاقیت و نوآوری در کارآفرینی

 

۱. خلاقیت عینی: به این معنی است که به چیزی که در واقعیت وجود دارد شک کرده و به فکر جایگزین بهتر برای آن باشید.

۲. خلاقیت ذهنی: شامل توان ذهنی است که فرد را به خلق ایده‌های جدید راهنمایی می‌کند. 

۳. خلاقیت هنری: این نوع خلاقیت نه تنها در هنرهایی مانند نقاشی، بلکه در طراحی صنعتی و فنی نیز به کارمی رود. 

۴. خلاقیت غیر کلامی و تخیلی: در این نوع خلاقیت، ذهن انسان فرضیه‌های جدیدی را مطرح و الگوهای نوینی را ارائه می‌کند.  

انواع نوآوری :

 

 

۱- نوآوری بنیادی

۲- نوآوری در فرآیند

۳- نوآوری در محصول

۴- نوآوری در خدمات

۵- نوآوری در بازاریابی

 

مراحل تفکر خلاق :

 

 

ایجاد و پرورش خلاقیت ، معمولا دارای مراحلی است که نه بعنوان یک روش علمی و فرموله شده بلکه به بعنوان یک راهنما می تواند برای افراد در همه جا مفید باشد .

اسبورن فرایند خلاق حل مسائل را شامل سه مرحله اصلی می دانست :

1- حقیقت یابی : که مستلزم تعریف مسئله و آماده سازی آن است.

2- ایده یابی : که مستلزم ایجاد ایده و پرورش آن است.

3- راه حل یابی : تجزیه وتحلیل ایده ها و گزینش ایده مناسب برای حل مسئله

 

عناصر خلاقیت :

 

خلاقیت و نوآوری در کارآفرینی

 

خلاقیت دارای عناصر و اجزایی است که با هم خلاقیت را می سازند و بین آنها تعامل و ارتباط برقرار است .

۱-انگیزه :

 

خلاقیت ارتباط بسیار نزدیکی با انگیزه دارد . انگیزه را می توان نیروی محرک فعالیت های انسانی و قوه جریان خلاقیت او دانست . انگیزه را به موتور و فرمان خودرو  تشبیه کرده اند . در این مقایسه نیروی ذهنی انسان و تعیین جهت آن مفاهیم عمده انگیزه هستند زندگی افراد بسیار خلاق این نکته را تاکید می کند که آنها برای عرضه ی کارهای اصیل انگیزه عالی دارند .

۲-استعداد :

 

یکی از عوامل مهم سازنده خلاقیت استعداد است . افرادی که از استعداد ذهنی مناسب و معمول برخوردار نباشند، در اصل آمادگی ارائه ی ایده های نو و خلاق را ندارند .

در بحث خلاقیت هرچند گفته می شود که هوش بالا چندان تاثیری در خلاقیت ندارد اما وجود هوش متوسط لازمه خلاقیت و نوآوری است .

۳-تلاش و پشتکار :

 

هیچ پدیده ای را در زمینه خلاقیت و نوآوری نمی توان جانشین پشتکار مداوم کرد . پشتکار یعنی انجام هر تعهدی، تلاش و کوششی پی گیر داشتن با وجود موانع و مشکلات، با وجود موانع و مشکلات هدفی را به طور دائم و خستگی ناپذیر ادامه دادن .

سخت کوشی در خلاقیت به حدی مهم است که گفته اند که تنها ده درصد از خلاقیت ناشی از الهام و نود درصد حاصل از تلاش و کوشش است .

۴-دانش و اطلاعات :

 

دانش و اطلاعات یکی از عوامل اساسی خلاقیت و در واقع ماده خام آن بشمار می آید . اگر یک قطب خلاقیت را جریان و فعالیت ذهنی بدانیم ،قطب دیگر آن معلومات و اطلاعات از اشیاء و امور است .

۵-تجربه :

 

تفکر خلاق در خلاء صورت نمی گیرد و به هر شکلی و نوعی که باشد از شرایط و موفقیت هایی متاثر می شود . یکی از این شرایط تجربه است . تجربه شامل مجموعه ای از اندوخته ها و برداشت های ذهنی است که در ارتباط با محیط حاصل می شود .

۶-تصور و خیال :

 

پایه و اساس تفکر خلاق تصور و خیال است ، همه ما توانایی ایجاد تصورات مختلف را در ذهن خود داریم . با تجسم خلاق می توان تصویر خلاقیت و موفقیت را ایجاد کرد می توان تصویر ذهنی حاکی از موفقیت ها را عملا به موفقیت تبدیل کرد، تفکر خلاق در حقیقت شکل عالی تخیلات آزاد است .

ویژگی های افراد خلاق :

 

خلاقیت و نوآوری در کارآفرینی

 

۱- سلامت روانی و ادراکی ، توانایی ایجاد تعداد زیادی ایده بطور سریع

۲- انعطاف پذیری ادراک، توانایی دست کشیدن از یک قاعده و چارچوب ذهنی

۳- ابتکار، توانایی در ایجاد و ارائه پیشنهادهای جدید

۴- ترجیح دادن پیچیدگی نسبت به سادگی، توجه کردن و در نظر گرفتن چالش های جدید مسائل پیچیده 

۵- استقلال رای و داوری، متفاوت بودن از همکاران در ارائه نظرات و اندیشه های نو 

۶- کنجکاوی و مسئولیت پذیری

۷- پرورش احساس توانمندی در خود

۸- انسان خلاق دلبسته مادیات نیست.

۹- انسان خلاق مشتاق و هدف گراست و با برنامه ریزی و پشتکار در جهت هدفهایش گام بر می دارد.

۱۰- انسان خلاق از به هدر رفتن وقت خودداری می کند و عمر خود را به بطالت نمی گذراند. 

 

عده ای از روانشناسان ویژگی های افراد خلاق را به صورت زیر دسته بندی می کنند:

– خصوصیات فردی

 

کنجکاوی، دادن ایده های زیاد درباره ی یک مساله ، ارائه ایده های غیرعادی، توجه جدی به جزئیات، دقت و حساسیت نسبت به محیط به خصوص به نکاتی که در نظر دیگران عادی به شما می روند .

– خصوصیات عاطفی 

 

آرامش و آسودگی خیال، شوخ طبعی ، علاقه به سادگی، بی تکلفی در نوع لباس و جنبه های گوناگون زندگی ، دلگرمی و امید به آینده ، توانایی برقراری ارتباط عمیق و صمیمانه با دیگران، اعتماد به نفس و احترام به خود شهامت.

– خصوصیات اجتماعی 

 

پیش قدمی در قبول و رویارویی با مسائل، مسئولیت پذیری، توانایی سازمان دادن به فعالیت های گوناگون، قدرت جلب حس اعتماد و اطمینان دیگران .

 

موانع خلاقیت : 

 

خلاقیت و نوآوری در کارآفرینی

 

 

عوامل گوناگونی وجود دارند که در تمام مراحل زندگی‏ از بدو تولد کودک تا بزرگسالی می تواند به اشکال مختلف خلاقیت فرد را با مانع رو به رو سازد . بعضی از این موانع عبارتند از :

عدم اعتماد به نفس

متعهد نبودن

وابستگی به دیگران

عدم دانش و اطلاعات کافی در زمینه مورد نظر

عدم تمرکز ذهن

کم رویی

محافظه کاری

نداشتن صبر و تحمل

ترس از انتقاد و شکست

 

نتیجه گیری

 

 

همه سازمانها برای بقا نیازمند اندیشه های نو و نظرات تازه اند. ایده های خلاقانه  و ایده های نو چنان به هم درآمیخته اند که ارائه تعریف مستقلی از هرکدام دشوار است. خلاقیت، پیدایی و تولید یک اندیشه و فکر نو است درحالی که نوآوری عملی ساختن آن اندیشه و فکر است. 
برای آنکه ایده جدیدی خلق شده و توسعه یابد، باید نیروهای پیش برنده بر نیروهای بازدارنده غلبه کنند و شرایط به گونه ای باشد که نیروهای پیش برنده ما را به سوی نظر و شیوه جدید رهنمون گرداند و با استفاده از خلاقیت و نوآوری در کارآفرینی به موفقیت های جدید رسید.

 

نویسنده : ماهان تیموری- عباس حبیبی

چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به سایت تست تندخوانی مراجعه نمایید

خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هرچه بهتر مقالات یاری نمایید.

تیم آموزشی ماهان تیموری

ارائه دهنده آموزشهای : کسب و کار ، کارآفرینی ، کسب و کار اینترنتی , خلاقیت و نوآوری در کارآفرینیایده های نو , ایده های خلاقانه

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 نظر
 1. Zahra soleymani کاربر می‌گوید

  سلام.
  خیلی عالی بود،تشکر و سپاس‌.

 2. مجتبی کافی کاربر می‌گوید

  خلاقیت در کارافرینی باید با نگاه کاربردی مورد بررسی قرار گیرد و به به صورت موردی و با مثال های کارافرینانه توضیح داده شود.

 3. حسن فکری کاربر می‌گوید

  خلاقیت بسیار مهمه در روند کاری و موفق شدن