Take a fresh look at your lifestyle.

راهکارهای کلی در مدیریت کاهش هزینه

 
این مقاله به راهکارهای کلی در مدیریت کاهش هزینه اشاره دارد، مدیریت کاهش هزینه یعنی انجام اعمالی که باعث حذف هزینه های اضافی از زندگی روزانه ما گردد. امیدواریم با خواندن این مقاله نگاهی تازه در مدیریت کاهش هزینه های شما ایجاد کرده باشیم بسیاری از سازمان ها از مدیریت هزینه های خود غافل هستند و زمانی که هزینه های خود را مورد بررسی قرار می دهند، متوجه این موضوع می شوند که میزان درآمد آنان با هزینه هایی که انجام داده اند مطابقت ندارد و آن رقم بسیار کم تر از حد انتظار می باشد. قبل از هرکاری برای انجام راهکارهای کاهش هزینه بهتر است عوامل قابل کاهش را مورد بررسی قرار دهیم. با این روش می توانیم به یک سری راهکارهای کلی در مدیریت کاهش هزینه های خود دست یابیم.

 

راهکارهای مدیریت کاهش هزینه

 

۱. کنترل هزینه های جاری

اولین راهکار در مدیریت کاهش هزینه نسبت به هزینه های روزمره شرکت بی توجه نباشد. کلیه فاکتور ها را نزد خود نگه دارید و دلایل خرید کالا ها را یادداشت نمایید.

طی یک دوره کاری ماهانه یا هفته ای همه هزینه های انجام شده را بررسی نمایید و اولویت بندی کنید و هزینه های اضافی را حذف کنید.

 

۲. مدیریت هزینه تامین منابع

بهتر است در پایان هر سال هزینه هایی که در رابطه با تامین منابع انجام داده ایم را مورد بازبینی قرار دهیم، لیستی از تامین کنندگان خود تهیه کرده و آنها را اولویت بندی کنیم، شاید بهتر باشد اگر برخی از منابع خود را از یک تامین کننده تامین کنیم گامی در جهت کاهش هزینه ها برداشته باشیم

 

۳. همیشه در بین تامین کنندگان چالش ایجاد کنید

هیچوقت این باور را در تامین کننده به وجود نیاورید که شما به آنها نیازمند هستید. حتی اگر اینطور باشد این حالت نباید در چهره شما نمایان شود. به تامین کنندگان منابع خود این تذکر را بدهید که افراد دیگری نیز حضور دارند که مایل به همکاری با شما هستند. در این چالش دور از مطلب سخن نگویید همیشه گزینه هایی را برای خود داشته باشید که در صورت واکنش تامین کننده بتوانید صحبت های خود را عملی کنید.

۴. کنترل موجودی انبار

یکی از مهمترین عوامل هزینه های سازمان هزینه های موجود به انبارداری کالا می باشد. همیشه کالا هایی که در انبار نگهداری می شوند هزینه هایی جهت نگهداری آنان بر شرکت تحمیل می شود. همچنین نگهداری بیش از حد کالا در انبار موجب افت کیفیت و حتی ارزش آن خواهد شد. سعی کنید منابع مورد نیاز خود را با توجه به موجودی انبار به روز خریداری کنید هزینه های ناشی از انبارداری را کاسته و هزینه های درحال گردش که برای سازمان سود آور می باشد را افزایش دهید.

مدیریت کاهش هزینه

۵. حق العمل کاری

اگر لازم بود برای منابع انسانی خود حقوقی مشخص در نظر نگیرید. به عنوان مدیر گاهی بهتر است حقوق کارکنان را بر مبنای کاری که انجام می دهند در نظر بگیرید. مثلا برای آنان کارهای به اصطلاح کنترات را در نظر بگیرید یا مبنای حقوق آنان ساعت کاری مفید آنان در سازمان باشد.

 

۶. هزینه های مربوط به تکنولوژی

گاهی با توجه به شرایط بازار و خروج شرکت از بحران و یا توسعه کاری، شرکت نیاز می داند که تکنولوژی جدیدی را به سازمان اضافه نماید. این کار بسیار هزینه بر خواهد بود. بهتر است به جای خرید تکنولوژی در ابتدا آن را به صورت استیجاره ای در اختیار بگیریم زمانی که شرکت به سود دهی رسید و تولید آن محصول برای شرکت توجیه داشت اقدام به خرید آن نماییم. با این کار در صورت عدم تامین خواسته های ما سرمایه زیادی را از دست نداده باشیم.

 

۷. ایجاد حس تعهد در کارکنان

به عنوان مدیر رابطه نزدیکی با کارکنان خود داشته باشید، حرف های آنان را بشنوید و به خواسته های آنان اهمیت دهید. حسی در کارکنان خود ایجاد کنید تا آنان شما را از خود بدانند و نسبت به کاری که انجام می دهند میل و رغبت داشته باشند. این امر بسیاری از هزینه های سازمان را کاهش می دهد. افزایش اعتماد به نفس کارکنان، جلوگیری از فرار در حین کار، تلاش در حفظ تکنولوژی سازمان، کاهش هزینه های اضافی از جمله فواید این کار می باشد.

 

۸. آموزش

آموزش برای کارکنان باید به درستی صورت پذیرید، چرا که آموزش های نامناسب خسارات زیانباری برای شرکت به همراه خواهد داشت. کارکنان باید نسبت به کار خود کاملا توجیه شده باشند و نقاط امن و خطرناک کار خود را بشناسند، شیوه های درست کار خود را بشناسند تا هزینه های ناشی از بی دقتی در کار را کاهش داده باشیم.

 

 

با اجرای اصول کلی مدیریت کاهش هزینه نه تنها هزینه های اضافی را در سازمان کاهش داده ایم بلکه هزینه هایی که قبلا از این راه از دست می دادیم به خزانه سازمان برمی گردد. به یاد داشته باشیم کاهش هزینه های جاری کمک شایانی به سازمان کرده و در شرایط بحرانی کمک شایانی به مدیریت ریسک خواهد کرد. و به دارایی های سازمان افزوده می گردد. به یاد داشته باشیم که برای هر اقدامی ابتدا باید آن را به صورت دقیق ریشه یابی کنیم و به صورت پایه به حل آن مشکل بپردازیم

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
  1. حسن فکری کاربر می‌گوید

    بسیار خوب بود.مرسی

  2. حسن فکری کاربر می‌گوید

    ممنون عالی