Take a fresh look at your lifestyle.

پرورش اعتماد به نفس در جهان کسب و کار

پرورش اعتماد به نفس در جهان کسب و کارReviewed by حسین تیموری on Jul 6Rating: 5.0

اعتماد به نفس چیست؟ تعریف اعتماد به نفس از نظر خیلی از روان شناسان و فعالان در حوزه کسب و کار ” میزان قدرت باور ما به توانایی هایمان جهت یادگیری مهارت های جدید و رسیدن به موفقیت است”. اعتماد به نفس مهمترین عامل روانشناختی عملکرد در دنیای کسب و کار است.

اعتماد به نفس بر همه عوامل دیگر روانشناختی عملکرد در کسب و کار تاثیر می گذارد. اگر اعتماد به نفس داشته باشید، انگیزه، آرامش، تمرکز و احساسات  مثبت بیشتری خواهید داشت. 

 

اعتماد به نفس یک مهارت است

 

اشتباه بسیاری از مردم در رابطه با درک تاثیری که اعتماد به نفس بر  آن ها می گذارد این است که اعتماد به نفس توانایی است که یا دارند و یا ندارند و اگر اعتماد به نفس نداشتند به گمان آن ها، هرگز هم نمی توانند آن را بدست بیاورند. برعکس، اعتماد به نفس مهارتی است که با آگاهی و تمرین رشد پیدا می کند. 

تصور کنید که اعتماد به نفس مانند یک مهارت ورزشی باشد. اگر تکنیک های بدی را چند بار تکرار کنید، در انجام اشتباه تمرینات بسیار ماهر خواهید شد. اعتماد به نفس هم اگر تمرین نشود یا طبق اصول صحیح  حفظ نشود نتیجه بسیار بدی برای شما خواهد داشت. 

اگر منفی بافی، نگرانی و دلسردی را تمرین کنید، روحیه شما هم منفی می شود و آن نگرش بدبینانه زمانی به سراغ شما می آید که در موقعیت سختی قرار گرفته اید و تمام برنامه ریزی های شما برای رسیدن به موفقیت در آن کسب و کار را از بین می برد. 

 

اعتماد به نفس مهمتر است یا موفقیت؟؟

 

از اکثر مدیران و یا فعالان در زمینه کسب و کار اگر بپرسید اول کدام مهمتر است؟ موفقیت یا اعتماد به نفس ؟ آنها می گویند، موفقیت؛ چون برای داشتن اعتماد به نفس به موفقیت احتیاج دارند. اما مشکل این استدلال این است که رسیدن به موفقیت (مگر از روی خوش شانسی) بدون داشتن اعتماد به نفس تقریباً محال است.

با کمبود اعتماد به نفس برای رسیدن به موفقیت واقعی و رشد کسب و کار همه توانایی هایتان را بکار نخواهید گرفت. هدف این است که به تدریج اعتماد به نفس شما را از طریق ترکیبی از باورهای اولیه و موفقیت های بیشتر، بالا ببریم. 

جواب عاقلانه تر به سؤال بالا این است که اعتماد به نفس مهمتر از موفقیت است. موفقیت می تواند اعتماد به نفس شما را به شدت بالا برده و سطح اقدام شما را هم در کسب و کار افزایش دهد که باز هم منجر به موفقیت بیشتر و در واقع اعتماد به نفس بیشتر می شود. 

 

 

دلایل از دست دادن اعتماد به نفس

 

داشتن اعتماد به نفس در دنیایی که همه چیز خوب پیش برود بسیار ساده است، ولی متأسفانه اوضاع همیشه به این شکل باقی نمی ماند. مخصوصاً در دنیای کسب و کار که مرتباً با چالش های فراوانی روبه رو خواهید شد. اما نداشتن اعتماد به نفس می تواند دلایل مختلفی داشته باشد؛ شاید از خودتان انتظارات غیر واقعی داشتید، در نتیجه خود را برای شکست و دلسردی آماده می کنید. یا شاید هم نسبت به تلاش و پشتکار خود رفتار بسیار انتقادی دارید و خود را بیش از اندازه قضاوت می کنید.

شاید از طرف همکاران و رؤسای خود پشتیبانی نشده اید، مخصوصاً زمانی که تحت فشار و استرس کسب و کار بوده اید. اغلب کارفرمایان در موقعیت هایی قرار می گیرند که مهارت ها و تجربه لازم برای موفقیت در آنها دیده نمی شود.

 

چرخه نابودگر اعتماد به نفس پایین

 

خطر واقعی علاوه بر اعتماد به نفس پایین این است که انسان در چرخه نابودگر بی اعتماد به نفسی و ترس از اقدام قرار می گیرید. یعنی در کنار  اعتماد به نفس پایین همیشه قدرت و اقتدار تصمیم گیری و اقدام هم از شما گرفته می شود.

از مراحل اولیه بازدارنده اقدام این اتفاق شروع می شود مثلاً در ذهنتان برای انجام کاری برنامه ریزی کردید، اما چون اعتماد به نفس کافی ندارید برای انجام ندادن آن کار مدام بهانه می آورید مثل خستگی، استرس یا بیماری. در نهایت شما دلسرد خواهید شد و در افکار بازدارنده و منفی خود غرق می شوید.

بدبینی شما باعث ایجاد استرس و احساسات منفی مانند؛ سرخوردگی و ناامیدی می شود. اضطراب و احساس ضعف فکر شما را در بر می گیرد و از اقدامات مؤثر جلوگیری می نماید. نتیجه: اعتماد به نفس شما به شدت پایین آمده و همین موضوع جلوی عملکرد شما را می گیرد.

 

ایجاد و حفظ اعتماد به نفس

 

ایجاد و حفظ اعتماد به نفس

 

در اینجا پنج راه کلیدی برای ایجاد اعتماد به نفس را شرح خواهیم داد که موجب افزایش اعتماد به نفس می شود. هر کدام از این موارد می تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهند. اما اگر از تمام راه ها و روش هایی که به شما پیشنهاد می کنیم یکجا استفاده کنید اعتماد به نفس شما قوی تر و چند برابر بهتر خواهد شد.

هدف شما این است که اعتماد به نفستان را افزایش داده و از طریق آن به موفقیت های بیشتری برسید و در چالش های کسب و کارتان با انگیزه و اقتدار عمل کنید. 

این سطح بالا از اعتماد به نفس عملکرد شما را تا بالاترین حد می رساند، به طوری که دیگر هنگام مذاکره با افراد رده بالاتر نسبت به خودتان احساس ترس و شکست نخواهید کرد و از آن مذاکره پیروز بیرون خواهید آمد. البته که باید بر  فنون مذاکره هم تسلط داشته باشید. 

 

 

افزایش اعتماد به نفس از طریق آماده سازی:

 

افزایش اعتماد به نفس از طریق آماده سازی

 

آماده سازی پایه و اساس اعتماد به نفس است. این آمادگی شامل ایجاد دانش، تجربه، مهارت، روحیه، منابع و پشتیبانی لازم برای دستیابی به اهداف خود می شود. همچنین به معنای اختصاص زمان و تلاش لازم در هر جنبه ای از رسیدن به هدف، آماده سازی در شما است.

اگر این موارد را به طور کامل محیا کردید، باور پیدا خواهد کرد که از این توانایی ها که در آماده سازی بدست آورده اید به راحتی در جهت رشد فردی و اعتماد به نفس و بعد کسب درآمد استفاده می کنید.

در مرحله آماده سازی هر چه قابلیت های شما بیشتر باشد به اعتماد به نفس و روحیه بالاتری دست پیدا می کنید. هدف ما این است که شمایی که مشغول به کسب و کاری هستید در هنگام معرفی محصول، فروش، بازاریابی و غیره هیچ گونه مشکلی با اعتماد به نفس خود نداشته باشید.  و به خودتان بگویند: “من آماده هستم تا اهدافم را بدست بیاورم.”

 

 تقویت اعتماد به نفس از طریق مهارت های ذهنی:

 

 تقویت اعتماد به نفس از طریق مهارت های ذهنی

 

زمانی که با کارفرمایان برخورد دارید این را بدانید که اکثر آن ها از سطوح بالایی از اعتماد به نفس بهره می برند که این موضوع کاملاً دست یافتنی است. آن ها ترفندی دارند به نام عامیانه “جعبه ابزار” آن ها در ذهن خود جعبه ابزاری را ایجاد کرده اند. (خوشبختانه، جعبه ابزار ذهن شما هیچ وزنی ندارد، حتی زمانی که از ابزارها پر باشد!)

ابزارهایی که می توانید در جعبه ابزار ذهنی خود قرار دهید شامل؛ افکار و تصاویر الهام بخش برای تقویت انگیزه ، زبان بدن مثبت برای تقویت اعتماد به نفس شما، استراتژی های آرام سازی برای مقابله با استرس، کلمات کلیدی برای حفظ تمرکز و جلوگیری از حواس پرتی و تکنیک های کنترل احساسی برای آرام کردن خود هنگام خشم می شود.

 

 تقویت اعتماد به نفس از طریق مشقت:

 

تقویت اعتماد به نفس از طریق مشقت

 

مانند بسیاری از فعالان حوزه کسب و کار، احتمالاً دوست دارید در شرایط ایده آل کار کنید. اما تا به امروز چقدر در شرایط ایده آل کار کردید؟ احتمالا به ندرت. در اغلب موارد، بدترین حالت زمانی اتفاق می افتد که حداقل آمادگی را برای آن دارید.

شرایط تعیین کننده موفقیت و شکست نیستند. چون، برای مثال؛ دو نفر در کسب و کار خود می توانند با شرایط مشابه مواجه شوند، اما نظر و پاسخ آن ها به طور کامل با یکدیگر متفاوت خواهد بود. ممکن است از نظر یک شخص آن شرایط به عنوان تهدیدی برای نگرانی و اضطراب باشد ولی از نظر شخصی دیگر همان شرایط نوعی چالش باشد که باعث انگیزه و هیجان می شود.

 

 تقویت اعتماد به نفس از طریق پشتیبانی:

 

تقویت اعتماد به نفس از طریق پشتیبانی

 

 دستیابی به موفقیت به تنهایی و بدون پشتیبانی کار بسیار دشواری است. بهترین فعالان حوزه کسب و کار تحت حمایت بسیاری از افراد دیگر بودند. زمانی خواهد رسید که همه امور به خوبی پیش نمی رود، داشتن حامی بسیار به نفع شماست مانند؛ دوستان، خانواده، مربیان و همکاران که به آنها جهت حمایت و پشتیبانی مراجعه می کنید. 

اگرچه اعتماد به نفس شما بسته به احساساتتان همیشه در نوسان است، در زندگی به افردی احتیاج دارید که با حمایت ها و پشتیبانی های آن ها اعتماد به نفس خود را تقویت کنید. مثلاً وقتی از زبان رئیستان می شنوید که ” من میدونم از پس این کار بر میای” یا دوستان و رفقای شما می گویند” دوست من طاقت بیار ما به تو ایمان داریم” این پشتیبانی هر چند در حد یک جمله حس بسیار انگیزه بخشی را به شما منتقل کرده و اعتماد به نفس شما را در رسیدن به موفقیت افزایش می دهد. 

 

 تأیید موفقیت از طریق اعتماد به نفس:

 

 تأیید موفقیت از طریق اعتماد به نفس

 

اگر رفتار و اقدام درست نداشته باشید و تمامی زحماتی که در مراحل قبلی متحمل شدید به باد فنا می روند. موفقیت، اعتبار اعتماد شما را در توانایی هایتان رشد می دهد و نشان دهنده قدرت باور شما به توانایی هایتان است. موفقیت در ادامه اعتماد به نفس شما را تقویت می کند و مقاومت شما را در برابر مواجه با سختی ها و مشقات افزایش می دهد. کسب و کار موفق به نوعی پاداش اعتماد به نفس شماست که شما را در انجام کارهای سخت امیدوار و تشویق می کند. 

زمانی که درباره موفقیت صحبت می کنیم منظور ما تنها ” پیروزی ” نیست. شما نمی توانید هنگام شروع به کار از همان ابتدا موفق شوید بلکه هدف اولیه شما این باید باشد که هر روز در آماده سازی و تلاش های کاری خود “پیروزی” های کمی خلق کنید و با پشتکار این موفقیت ها را گسترش دهید.

 

چگونه از دید دیگران اعتماد به نفس داشته باشیم؟؟؟

 

چگونه از دید دیگران اعتماد به نفس داشته باشیم؟؟؟

 

زمانی که شما وارد محیطی می شوید، برداشتی از شما در ذهن اطرافیان ایجاد می شود. آن ها از روی ظاهر شخصیت ما را قضاوت می کنند. اگر در دید آن ها فردی با اعتماد به نفس بنظر بیایید، برای شما احترام بیشتری قائل شده و زمان بیشتری را به شما اختصاص می دهند. متأسفانه از بین افرادی که به کسب و کار مشغولند، تعداد کثیری هنوز به ” خودباوری ” نرسیده اند. 

خیلی از افراد تصور می کنند که اعتماد به نفس ذاتی است و اگر آن را نداشته باشند برای موفقیت فقط شانس می تواند به آن ها کمک کند. اعتماد به نفس همانطور که در پاراگراف های بالا شرح دادیم، یک مهارت است. شما می توانید حتی با ایجاد تغییرات جزئی در ظاهر این مهارت را در خود ایجاد کنید. 

اعتماد به نفس در ظاهر

 

شانه های خود را صاف نگه دارید:

 

شانه های خود را صاف نگه دارید

 

اگر شما موقع ایستادن کج و معوج باشید، این حالت عدم اعتماد به نفس و حتی صداقت را در شما نشان می دهد. صاف بایستید شانه های خود را صاف و به عقب بکشید. ناهماهنگی شانه ها در یک فرد نشان دهنده دودلی او است. همچنین بهتر است شانه های خود را رو به مخاطب خود قرار دهید. بدن هایمان باید به سمتی که ذهن ما بر آنجا تمرکز کرده، اشاره کند. بنابراین اگر با کسی صحبت می کنید و بدن شما با درب روبرو است، یعنی اینکه می خواهید از مکالمه خارج شوید و مخاطب ممکن است فکر کند که شما راحت نیستید. صاف کردن شانه ها به سمت مخاطب، حس اشتیاق و اعتماد به نفس را منتقل می کند.

 

بی قراری خود را کنترل کنید:

 

بی قراری خود را کنترل کنید

 

یکی از بزرگترین اشتباهات نشان دادن خستگی و بی قراری به مخاطب است. این یعنی که شما اصلاً احساس راحتی نمی کنید. آیا تا به حال یک خبرنگار حرفه ای را دقت کرده اید؟ آنها هرگز صورت خود را لمس نمی کنند، یقه لباس خود را تنظیم نمی کنند، یا با جواهرات خود بازی نمی کنند. چون آن ها برای متقاعد سازی شما آموزش دیده اند و بر اصول کامل متقاعد سازی مسلط هستند. و اگر هنگام انتقال پیام خبری خود عصبی و یا ناامید به نظر برسند، شما گفته های آن ها را نپذیرفته و باور نخواهید کرد. اگر احساس بی قراری کردید، آرام باشید، دستانتان را بر روی پا یا در بالای میز مقابل خود قرار دهید. 

 

دستان خود را کنار هم قرار دهید:

 

دستان خود را کنار هم قرار دهید

 

یک ژست ساده دست که می تواند باعث افزایش اعتماد به نفس و امنیت شما شود. بسیاری از مردم از این ژست به نام  “برگ انجیر”  استفاده می کنند که در آن یک دست، دست دیگر را در میان گرفته و بر روی کشاله ران قرار می گیرد. اما این ژست دست واقعا حس ناامنی و ضعف را منتقل می کند. قلاب دست، به صورتی که تنها انگشتان با هم تماس دارند هم یک جایگزین عالی است. وقتی کسی دستان خود در ناحیه قفسه سینه داخل هم قرار می دهد، یا به عبارتی دست به سینه می ایستد یعنی درباره گفته های خود اعتماد به نفس کامل دارد. 

 

ارتباط چشمی برقرار کنید:

 

ارتباط چشمی برقرار کنید

 

اگر مخاطب یا طرف صحبت شما تنها یک نفر است، برقراری ارتباط چشمی از همیت بسیار بالایی برخوردار است. قوانین 20/80  را دنبال کنید، که در آن 80٪ از زمان، چشم شما در حال برقراری ارتباط چشمی با مخاطبتان است و 20% از زمان چشمان شما باید در حال گردش در محیط اطراف باشند، طوری که از دید مخاطب شما در حال جمع آوری اطلاعات هستید. برقراری ارتباط خوب چشمی نه تنها به مخاطب حس مورد توجه قرار گرفتن را منتقل می کند بلکه به شما احترام بیشتری نیز  می گذارد.

 

محکم دست بدهید:

 

محکم دست بدهید

 

 بهترین دست دادن با قرارگیری دست شما و مخاطب در موقعیت عمودی است، که در آن انگشتان شما در حالت مشت و شصت دستتان باز است. سپس، هنگامی که با مخاطب دست می دهید، دستتان باید یک ارتباط  نزدیک و محکم با دست مخاطب ایجاد کند. از قرار گیری دست شما به صورت کامل در دست مخاطب خود اطمینان حاصل کنید. وقتی دست کسی رو به پایین است، به این معناست که قصد کنترل شما را دارد. و اگر دست آن ها رو به بالا باشد، این امر نشان می دهد که آنها مطیع شما هستند.

 اگر میخواهید اعتماد به نفس بیشتری از خود نشان دهید، هنگام دست دادن دست دیگر خود را روی ساق دست مخاطب قرار دهید. دقت داشته باشید که از آرنج او بالاتر نروید، چون این کار به مخاطب حس نا امنی می دهد.

 

نتیجه گیری:

 

اعتماد به نفس همان احساس و باور شما به خودتان است. این مهارت از دانش درونی سرچشمه می گیرد که شما را با کفایت و ارزشمند می داند. داشتن اعتماد به نفس و حفظ آن اصول بسیار مهمی دارد که در این مقاله بصورت کامل به آن ها اشاره کردیم و همچنین دانستیم که با رعایت برخی نکات در ظاهر می توانیم یک فرد با اعتماد به نفس بالا باشیم.

 

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 نظر
  1. omid kanani کاربر می‌گوید

    بسیار عالی ..ممنون از مقاله خوب و مفیدتون..نکات دقیقی در متن هست که شخصا تجربه و لمسش کردم..توصیه به دوستان که موارد ذکر شده رو جدی گرفته و به کار گیرند.سپاس فراوان از نویسنده مقاله و تیم محترم جناب آقای ماهان تیموری.

  2. بهزاد گرکانی کاربر می‌گوید

    بسیار عالی

  3. حسن فکری کاربر می‌گوید

    من بعضی مواقع اعتماد به نفسم کم میشه ولی با این مقاله راهنمایی هایی خوبی بهم شد که استفاده میکنم.ممنون