Take a fresh look at your lifestyle.

هوش مالی کودکان

هوش مالی کودکانReviewed by Marjan on May 27Rating:

آموزش استفاده درست از پول باید از سن کودکی آموزش داده شود تا هم هوش مالی کودک رشد پیدا کند و هم آینده ی وی از لحاظ اقتصادی تضمین گردد.

دلیل آموزش هوش مالی کودکان چیست؟

 

هوش مالی کودکان2

 

 

قطعا تمامی والدین دوست دارند که فرزند شان در خرج کردن و کسب درآمد موفق باشد و آینده ی خوبی هم از لحاظ مادی و هم از دیگر بعد های زندگی موفق باشد.برای رشد هوش مالی کودک تان باید از کودکی به او آموزش دهید. همچنین باید به او بگویید که والدین همیشه در کنارش نیستند و باید خودش زندگی اش را اداره کند.باید به فرزندانمان بگوییم که امروزه کسب درآمد کار ساده ای نیست و باید دارای مهارت و تخصص باشد تا درآمد خوبی داشته باشد.

روش های تقویت هوش مالی کودکان

برای افزایش هوش مالی کودکان به چندین راه اشاره می کنیم. ولی به این نکته توجه داشته باشید که ابتدا باید فکر کودک تان را از فقر پاک کنید زیرا باعث کاهش اعتماد به نفس وی می شود.

اقدامات لازم

  1. آشنا سازی کودک با پول: به او پول تو جیبی بدهید و بعضی از خرید های خانه را به او بسپارید. همچنین برای پول تو جیبی آن دوره مشخص کنید و به او بگویید که در صورت تمام شدن پولش تا پایان دوره به او پولی نمی دهید.
  2. پس انداز را حتما انجام دهد: برای افزایش هوش مالی کودک تان حتما باید به او آموزش دهید که پولی را که بدست می آورد هر چند که مقدارش کم است را مقداری را برای پس انداز کنار بگذارد.
  3. تعیین هدف مالی: یکی از راه ها تقویت هوش مالی کودکان، تعیین هدف مالی است. تعیین هدف مالی مسئله ی بسیار مهمی در تمامی سنین است. به او باید بیاموزیم که پولی را که جمع می کند باید برای یک هدف مالی هر چند که بزرگ باشد، جمع کند. همچنین نباید او را از هدف های بزرگ و سخت بترسانید.
  4. آشنایی کودک با تورم: برای کودک تان افزایش قیمت ها را در سال های گذشته بررسی کنید. همچنین برای این کار می توانید به همراه کودک تان به کتابخانه رفته و قیمت اجناس را در سال های گذشته بررسی کنید. (بهتر است، قیمت ها را در سالی که وی به دنیا آمده است، بررسی کنید) با آموزش دادن مسئله ی تورم به فرزند تان باید بفهمد که پول در آینده چه ارزشی خواهد داشت و در کجا سرمایه گذاری کند. همچنین اگر فرزند تان به اندازه کافی بزرگ است، می توانید راه های غلبه بر تورم را به او آموزش دهید و حتی به او چگونه استفاده ی مثبت از تورم را نیز آموزش دهید.
  5. آموزش سرمایه گذاری: برای تقویت هوش مالی کودک تان برای او یک قلک تهیه کنید و یا می توانید برای وی یک حساب بانکی افتتاح نمایید و به او بگویید که پول هایش را در قلک و یا حسابش پس انداز کند.
  6. از شکست نترسید: بسیاری از کار آفرینان و سرمایه گذاران در ابتدای کار شکست می خورند اما به دلیل روحیه ی ریسک پذیری که دارند مجددا شروع به کار می کنند و در نهایت پیروز می شوند.
  7. مدیریت پول را آموزش دهید: کودکان از پدر و مادر خود بسیار آموخته اند. همیشه کودکان از پس انداز کردن پول هایشان برای خرید دوچرخه و یا رهن خانه خاطرات خوبی خواهند داشت. پس بنابراین، این تجربیات در آینده ی کودکان تاثیر خواهد گذاشت و از این تجربیات استفاده خواهند کرد.

هوش مالی کودکان در سنین مختلف

 

هوش مالی کودکان3

گروه سنی 3 الی 5 سال

در هنگام رفتن و گشت و گذار در بیرون از خانه، افرادی را که در حال کارکردن هستند را به کودک تان نشان دهید و برای او بیان کنید که بعضی از افراد برای خودشان کار می کنند ولی برخی افراد در شرکت ها و ادارات برای دولت کار می کنند. مثال هایی را برای کودکتان که در اقوام وجود دارد بزنید تا این موضوع برای فرزندتان کاملا روشن شود. همچنین کودک را وادار کنید که چگونه از محل درست مانند آماده کردن شیرینی و شربت برای اعضای خانواده پول کسب کند.

برای افزایش هوش مالی کودک تان به او بیاموزید برای بدست آوردن بعضی چیزها عجله نکند و باید صبر کند.

هنگامی که با فرزندتان به پارک می روید و او در صف بازی می ایستد (اعم از سرسره، تاب، بازی های برقی، چرخ و فلک و …) و همچنین زمانی که در انتظار است تا به جایی سفر کنید بهترین زمان برای این است که به او بیاموزید باید برای رسیدن به برخی چیزها عجله نکند و صبر پیشه کند. برای آموزش عملی هم به کودکتان سه عدد قلک هدیه بدهید.

به او بگویید یکی از قلک ها را برای پس انداز، دیگری را برای خرج کردن و قلک آخری را برای خرید هدیه مشخص کند. برای پرورش هوش مالی کودکتان به او بیاموزید که پول هایش را با هدف خاص در هر یک از قلک ها بیاندازد و به خصوص در مورد پس انداز بیش تر با او صحبت کنید زیرا از اهمیت زیادی برخوردار است. به او بگویید برای اینکه اسباب بازی و یا چیز دیگری بخرد باید پول هایش را پس انداز کند و صبر نماید و منتظر بماند تا پول به مقدار کافی برای خریدش جمع شده است.

برای افزایش هوش مالی کودک به او بیاموزید چیزی که می خواهد و چیزی که نیاز دارد، فرق دارد.

در هنگامی که برای خرید به بازار می روید به او بگویید که چیز هایی وجود دارند که ضروری هستند مانند: غذا، پوشاک و… و همچنین نیاز های غیر ضروری را برای او توضیح دهید. همچنین به او بگویید شاید چیزی را دوست داشته باشد ولی برای او ضروری نیست.

گروه سنی 6 الی 10 سال

 

هوش مالی کودکان4

 

مشارکت دادن و نظرخواهی از کودک برای خرج کردن پول

برای تقویت هوش مالی کودک تان سعی کنید نظر فرزند تان را در تصمیم های اقتصادی مشارکت دهید و از آنها نظر خواهی کنید. همچنین وقتی برای خرید به جایی می روید به او آموزش دهید که چگونه کالایی را انتخاب کند. برای انجام عملی می توانید به او مقداری پول بدهید و به او بسپارید که چیزی بخرد. بعد از خرید ارزیابی کنید که قدرت انتخاب فرزند تان چگونه است.

قبل از خرید قیمت ها را مقایسه کنید

هنگامی که می خواهید برای کودک تان اسباب بازی خرید کنید، از چندین اسباب بازی فروشی قیمت کنید و با سایت های اینترنتی مقایسه کنید. همچنین جهت رشد هوش مالی کودک تان به او آموزش استفاده از کدهای تخفیفی، بن های تخفیفی و همچنین تخفیف گرفتن را آموزش دهید.

افتتاح حساب در بانک

با افتتاح حساب در بانک علاوه بر نگه داری از پول، می توانید سود پول را هم به صورت ماهانه دریافت نمایید. برای این کار با حضور فرزندتان به یکی از بانک ها و یا موسسات مالی و اعتباری مراجعه نمایید و برای فرزند تان حساب افتتاح نمایید. برای باز کردن حساب با حضور فرزند تان، نرخ سود حساب های مختلف را بررسی کنید و از او بخواهید خودش حسابش را انتخاب کند. همچنین برای او توضیح دهید که در صورت بازکردن حساب در بانک علاوه بر حفاظت و نگه داری از پول می تواند به صورت ماهانه سود پول را دریافت نماید. در ضمن می توانید به او توضیح دهید که در صورت ایجاد مشکلی بانک مرکزی پاسخگو خواهد بود.

گروه سنی 11 الی 13 سال

هوش مالی کودکان1

 

برای رشد هوش مالی کودک تان به او آموزش دهید که پولی را که بدست می آورد حداقل 10 درصد آن را پس انداز کند. به او بیاموزید که همیشه یک هدف مالی داشته باشد و پس انداز هایی را که انجام می دهد برای آن هدف باشد. برای این که این روحیه را در کودک تان پرورش دهید لازم است که سالی چندین بار به بانک با حضور یکدیگر مراجعه نمایید و حسابش را بررسی کنید و مقدار جدید پس انداز هایش را واریز حسابش کنید. انجام این مرحله باعث می شود هوش مالی کودک تان رشد زیادی پیدا کند. همچنین افزایش مقدار پس اندازش را احساس می کند و باعث رسیدن وی به هدف مالی اش و در نهایت خوشحالی کودک تان می شود.

به کودک تان نحوه ی استفاده از خدمات اینترنتی را آموزش داده و ریسک های این کار را برایش توصیف نمایید.

برای افزایش هوش مالی کودک تان، به او آموزش دهید که استفاده از اینترنت و خرید های اینترنتی ریسک بسیار فراوانی وجود دارد و افراد سارق و سودجو به دنیال کوچک ترین اشتباه هستند تا حساب شما را خالی کنند و پول آن را به جیب بزنند. به او بگویید که روش های مختلفی برای کلاهبرداری وجود دارد. از قبیل خرید بازی های رایانه ای، اینرنت رایگان و … به آنها آموزش دهید که در هنگام استفاده از فضای مجازی و خرید اینترنتی حتما با مراقبت یک بزرگ تر این کار را انجام دهند.

بهتر است هر چه زود تر پس انداز را شروع کنید.

برای کودک محاسبه کنید که با پس انداز کردن پول هایش از این سن، در سن بزرگسالی مقدار پس اندازش چقدر خواهد بود.

 

نتیجه گیری

 

رابرت کیوساکی در مورد ثروت می گوید:

مهم ترین و قدرتمند ترین دارایی یک فرد، ذهن او است. یک ذهن آموزش دیده و آماده می تواند بیش از هر دارایی دیگری برای شما پول بسازد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.