Take a fresh look at your lifestyle.

یک شخصیت کاریزماتیک چه ویژگی‌هایی دارد؟

یک شخصیت کاریزماتیک چه ویژگی‌هایی دارد؟Reviewed by Marjan on Aug 19Rating:

کسی که دارای قدرت رهبری فوق العاده است به گونه ای که دارای قدرت و توانایی الهام بخش به مخاطبان خود می باشد. فرد کاریزماتیک دارای صفت های ویژه و منحصر به فردی است که مورد پسند و ستایش تعداد زیادی از مخاطبین است. کاریزما یک ویژگی جادویی نیست ولی دیگران را جادو می کند.در این مقاله به شما میگوییم یک شخصیت کاریزماتیک چه ویژگی‌هایی دارد؟ پس با ما همراه باشید.

کاریزما

 

 

ماکس وبر به عنوان مبدع و نشر دهنده نظریه رهبری کاریزماتیک شناخته شده است.

کاریزما در لغت به معنی فرهمند و یا به عبارتی جاذبه استثنائی است.

کاریزما کلمه ای یونانی به معنای موهبت است.

کلمه کاریزما در کتاب مقدس مسیحیان به کار رفته است تا روح مقدس را توصیف کند.

کاریزما چیست؟

 

 

فرد کاریزماتیک می تواند با قدرت خود جمعیت زیادی را تحت تأثیر قرار دهد و در مردم نفوذ کند و به آن ها این احساس را بدهد که شخصیتی خاص است و آن ها را به سمت و سوی خود جذب کند و آنان را به شور و فداکاری وادار سازد.

فرد کاریزماتیک شخصی است که در ذهنش به مانند یک درنده حرکت می کند.

فکر می کنید چطور یک شیر یه یک ببر حرکت می کند هنگامی که می خواهند شکار کند، آهسته، نرم و با هدف.

و این خصوصیات نشان از خصیصه های بارز یک کاریزماتیک است که قدرت ریسک پذیری بالای آن را نشان می دهد.

علاوه بر آن کاریزما به معنای جذابیت است .

و کاریزماتیک بودن به معنای یک فرد موفق یا پولدار نیست و یا به معنای نحوه ارائه مطلب و یا نوع پوشش هم نیست بلکه کاریزماتیک بودن یعنی انجام یکسری کارهای خاص .

کاریزما مجموعه ای از رفتارهاست و نتیجه رفتارهای خاص غیر شفاهی می باشد.

ویژگی های یک فرد کاریزماتیک 

کاریزماتیک بودن یک خصیصه (ذاتی و اکتسابی) است . اگر به صورت ذاتی باشد شخص می تواند این خصیصه را تقویت کند تا همچنان قدرتش را حفظ کند و اگر به صورت اکتسابی باشد می تواند آن را یاد بگیرد و به دست آورد.

خصیصه های مرتبط با رهبران کاریزماتیک 

قاطعیت و قدرت اراده، فعالیت پر انرژی و همچنین خود باوری، نیاز اساسی رهبران می باشد.

داشتن لحن خوب و صدا

 

صدای قاطع و با صلابت یکی از رکن های کاریزماتیک بودن است زیرا در برخورد اول با مخاطب، صدای شخص می تواند تأثیر زیادی بر مخاطب بگذارد چون که لحن صحبت و ریتمی که در صدای یک کاریزماتیک است می تواند مخاطب را جذب یا دفع نماید. هر چه صدا زیباتر باشد تأثیر گذاری هم بیشتر خواهد بود.

ثبات کاریزماتیک

 

 

هر باوری که یک فرد کاریزماتیک داشته باشد در آن ثابت قدم است. بر عقیده و باورش استواری و پافشاری داشته و آن را از هر چیزی مهمتر و پر رنگ تر می داند.

مثبت نگری

اکثر افراد کاریزماتیک و مدیران موفق، ثروت خود را بیشتر از هر عاملی مدیون خوشبختی و نگرش خوب خود می دانند. زیرا اگر نگرش درست و دیدگاه خوشبینانه نداشته باشند نمی توانند الهام بخش دیگران بشوند و بر روی آن ها تأثیر مثبت بگذارند.

به کار بردن زبان بدن

 

 

زبان بدن یک زبان بین المللی است، حرکت بدن از ذهن پیروی می کند و ناخودآگاه است. محققان کشف کردند در ارتباطات موثر با دیگران 80 درصد تأثیری که بر روی دیگران می گذاریم به زبان بدن و تن صدا مربوط است و تنها 3 درصد محتوای حرف هایی هست که می زنیم .

زبان بدن برای یک کاریزماتیک یک مهارت است.

اعتماد بنفس

 


یک فرد کاریزماتیک از اعتماد بنفس به معنای واقعی برخوردار است که باعث می شود به طور خودکار مردم دور و بر او جمع شوند .

اعتماد بنفس داشتن یک کاریزماتیک به معنای زیاد ، بلند یا حرف زدن در جمع نیست بلکه مثبت بودن و پر انرژی بودن و اینکه کاری را که می کند دوست دارد و به حرف هایی که می زند ایمان دارد. واضح و شمرده و بی عجله صحبت می کند. به همین دلیل افراد تمایل زیادی پیدا می کنند به صحبت کردن با فرد کاریزماتیک.

 

نتیجه گیری با دو سئوال شخصی 

 

سئوال 1 : کسانی که کاریزما نداشته باشد چگونه اند ؟

اشخاص بدون کاریزما نمی توانند ارتباط مؤثر و خاصی با مخاطبین برقرار کنند تا مخاطب به شخص اعتماد کند و یا به راحتی در اشخاص نفوذ کنند و اشتیاق را به آن ها انتقال بدهند. نسبت به مسائل و اهدافشان نمی توانند خوشبینی و نگرش خوبی داشته باشند که در ارتباطات الهام بخش مخاطبین شوند و در لایه های عمیق احساسی مخاطب تأثیر بسزایی داشته باشند و آماده پذیرفتن فرصت های جدید که همان ریسک پذیری می باشد نیستند.

سئوال 2 : رابطه کاریزما و مخاطب چگونه است ؟

کاریزما باعث می شود زیر دستانش هدف او را بسیار جدی بگیرند و در مقابل او از خود گذشتگی های مهمی انجام دهند و بالاتر و فراتر از ندای وظیفه شان عمل کنند. مخاطب فرد کاریزماتیک را دوست دارد و به او اعتماد می کند و با میل می خواهد که تحت رهبری او کار کند. زیرا مثبت نگری را در کاریزما احساس می کند و دوست دارد ارتباط خود را با فرد کاریزماتیک حتی در عرصه شغلی زیاد کند.

مخاطب اعتماد بنفس ، تعهد و زنده بودن را در درون فرد کاریزماتیک می بیند و برایش الهام بخش می شود .

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر ۱
  1. مهدی طالبی علیشاه
    مهدی طالبی علیشاه کاربر می‌گوید

    سلام چقدر خوبید شما با این مطالبتون … من چطور میتونم کاریزما خودم رو بعد از شکست یه پروژه کاری که ایده اون رو خودم دادم و ورشکست شدم و نداشتن سرمایه برای راه اندازی مجدد اون کار .. بدست بیارم … حفظ شخصیت کاری خودم و برندم خیلی مهمه برام چون احساس میکنم اعتماد به نفسم رو کم میکنه

ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
telegram
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.