Take a fresh look at your lifestyle.

کسب و کار طراحی و ساخت جواهر آلات

کسب و کار طراحی و ساخت جواهر آلاتReviewed by Marjan on Oct 30Rating:

کسب و کار جواهرات

خیلی از مردم فکر می کنند برای اینکه بتوانند یک کار را راه بیاندازند و مبلغ قابل توجهی درآمد کسب کنند لازم است تا سرمایه آنچنانی داشته باشند وگرنه باید همیشه کارمند و کارگر بمانند و برای دیگران کارکنند. شما برای اینکه وارد هر کاری شوید و آن را تجربه کنید سختی ها و مشکلاتی را باید پشت سر بگذارید. اگر بخواهید کسب و کار خودتان را راه بیاندازید باید ریسک کنید و سرمایه خودتان را نیز به کار بگیرید. افراد کارآفرین زیادی وجود دارند که از هیچ شروع کرده اند و اکنون به بالاترین درجات و جایگاهی که می خواستند، رسیده اند. چهره های بسیاری هستند که ما نمی شناسیم و بسیار خوب در زمینه کسب و کار عمل کرده اند.

کارآفرین موفق ایرانی

 

کسب و کار طراحی و ساخت جواهر آلات4

 

شیوا شیرویه، کارآفرین موفق ایرانی و صحبت هایشان در این متن شرح داده شده است تا ما را با صنعت طلا و جواهرات بیشتر آشنا کند. او یکی از زنان موفق و تاجر و طلاساز ایرانی است. او کارش را با سرمایه کمی شروع کرد و توانست در مدت زمان کوتاهی بسیار پیشرفت کند. او وقتی وارد صنعت طلا و جواهرات شد که هیچ علمی و هنری در این زمینه نداشت و خیلی با پشتکار و علاقه توانست پیشرفت کند و اکنون یکی از کارآفرینان بزرگ است. نه تنها خودش بلکه بسیاری را وارد این صنعت کرده است. او عضو اتحادیه  صادر کنندگان و تولید کنندگان ایران ، عضو انجمن زنان بازرگان و کارآفرین ایران است. در ادامه ایشان از تجربیات خود و نحوه ورودشان به این صنعت و از تجاربیات خود می گویند.

چیزهایی در ذهنم که مرا به سوی کارآفرینی سوق داد

در تمام طول زندگی خود به كسب‌ و كار فكر مي‌كردم و خیلی میخواستم که در یک زمينه شغلی فعال شوم وسرپرستی آن  شغل را خودم به عهده بگیرم. همانطور که به نظرم می رسد اولین بار در دبيرستان و بعد در دانشگاه  این افکار مدام و پیاپی  به سراغم می آمدند. ايده‌هاي زيادي را در ذهنم مي‌پروراندم و دلم مي‌خواست يكي از آنها را به واقعیت تبدیل کنم. اساتید خوبي داشتم كه به من راه درست و غلط را می شناساندند تا بتوانم مسیر درست را راحت تر انتخاب کنم.

آنها مرا تشویق می کردند و به ايده‌هايمان پروبال مي‌دادند. خیلی وقت است که از آن اموزش ها گذشته است و بحث كارآفريني به شكلي كه الان مطرح است در آن زمان وجود نداشت. اين واژه به تازگی بین مردم رایج شده است و مفهوم آن بسیار واضح است است. با اين حال، تا حدودي با مفهوم كسب‌ و كار آشنا بودم و ميخواستم مجموعه‌اي را برای خودم و همکاری دیگران به‌وجود بياورم.

 

سابقه تحصیلی و اولین سابقه های شغلی

 

کسب و کار طراحی و ساخت جواهر آلات2

 

من در رشته گرافيك تحصيل كرده‌ام و اولین بار در بازار بسته‌بندي مشغول به کار شدم. همان سال‌ها همه تلاشم را انجام ‌میدادم كه كارم متفاوت جلوه کند و خاص باشد. صنعت بسته‌بندي در سال‌هايي كه ما درگير جنگ بوديم مورد اهمیت واقع نمیشد وجدي با آن برخورد نمي‌کردند، با اين حال من تلاش كردم تا بسته‌بندي‌هاي خاصي را خلق کنم كه مورد استقبال مشتري‌ها واقع بشود. يكي از بسته‌بندي‌هایی که خلاقیت من در آن نتیجه داد مربوط به نوعي آبرنگ است كه ايده خلاقانه‌اش باعث شد تا فروش آن بالا برود. حرفه بعدی که در آن فعالیت کردم به ساخت تيزرهاي تبليغاتي مربوط میشود و حدود ده سال نیز در اين زمینه فعاليت كردم.

ایده آموزش طلاو جواهرات به خانم ها

بعد از مدتی خدا به من فرزندی اعتا نمود و همه فعالیت هایم را به طول ۳ سال كنار گذاشتم. پس از آن هم ديگر علاقه‌اي براي ادامه كار در حوزه تبليغات نداشتم و ميخواستم فعالیت جديدي را شروع كنم. پس از كمي پرس‌وجو متوجه شدم كه رشته طلا و جواهر خيلي فرصت برای كار کردن دارد و تقريباً کسی با آن آشنایی ندارد.

وقتي خواستم در يك كلاس اموزشی ثبت‌نام كنم متوجه شدم در اين رشته هيچ كارگاه و كلاس آموزشي براي بانوان وجود ندارد. اين بود كه تصميم گرفتم نخستين كارگاه طلا و جواهرسازي ويژه بانوان را ايجاد كنم. آن سال‌ها حرفه طلا و جواهر‌سازي‌ كاملاً در اختیار آقايان بود، درحالي‌كه ميتوانست به يك رشته كاملاً خانمانه تبديل شود. من خانم های ایرانی را به این رشته وارد کردم و حرفه ای کردم. من شايد تنها كسي باشم كه براي ياد گرفتن يك رشته، خودش يك كارگاه زده است.

ریسک پذیری شاخصه اصلی کارآفرینی

 

کسب و کار طراحی و ساخت جواهر آلات5

 

كارگاهي ۹۰ متري را در شمال تهران به كار  طلا و جواهرسازی اختصاص دادم. كارم را ۱۰ سال پيش و با سرمايه ۱۰ ميليون توماني شروع كردم كه چندان زياد نبود. در آن زمان من خيلي خطر كردم و ریسک پذيري باعث شد تا سراغ چنين كاري بروم. افرادي كه مي‌خواهند كاري انجام بدهند يا ايده‌اي دارند ابتدا بايد تحقيقات لازم را انجام بدهند و بعد از چيزي نترسند. خطرپذيري يكي از شاخصه‌هاي اصلي كارآفرين‌ها به شمار مي‌رود. اعتماد به نفس من مرا یاری نمود تا این خطر را همراه تمام امتیازاتش بپذیرم و با دیدی که در اختیار دارم حرکت کنم.

ایده تاسیس اموزشگاه طلا و جواهرات

بعد از حدود 2سال كه کمی با كار  در حوزه طلا و جواهرات بيشتر آشنا شدم و توانستم کمی از سفارش ها را خودم انجام دهم، به اين فكر افتادم كه كارگاه را به يك آموزشگاه تبديل كنم و در اين زمينه فعاليت کنم. تجهيزات لازم را به كمك اساتيد آقا تهيه كردم و يك آگهي تبلیغاتی در روزنامه همشهري به چاپ رساندم. در تبليغات ذكر كرده بودم كه تحت مديريت يك خانم دوره های آموزشی  طلا و جواهرات برگزار مي‌شود. به همين دليل خيلي‌ از مردم تماس گرفتند و علاقه‌مند شدند تا در كلاس‌هاي آموزشي شركت كنند.

مراجعه کنندگان بیشتر از گروه ثروتمند بودند و عاقبتشان در زمینه طلاو جواهرات درخشان شد

 

کسب و کار طراحی و ساخت جواهر آلات3

 

همه نوع مراجعه‌كننده به ما رجوع میکرد. بسياري از اين هنرجویان خانم‌هاي هستند که  ثروت بسیاری دارند و دوست دارند طلا و جواهرتشان را خودشان بسازند. آنها اگر مي‌خواستند مي‌توانستند بهترين سرويس‌هاي بازار را براي خودشان بخرند اما خيلي علاقه مند بودند که  اين كار را خودشان انجام دهند. با تمام تلاش و کوشش  انواع كار‌ها و دوره‌ها را اموزش می دیدند و ياد مي‌گرفتند.

نخستين دوره شاگردهايي كه در كارگاه من آموزش دیدند توانستند وارد بازار كار شوند. ما پس از اتمام دوره آموزشی، مدرك معتبر قابل ترجمه اعطا مي‌كرديم که باعث استخدام آنها شد. بعضي از شاگرد‌ها به كشورهاي  قاره اروپا و آمريكا مهاجرت کردند و در آن کشورها نیز این حرفه را ادامه مي‌دهند. من با برخي از آنها ارتباط دارم که همانطور که من از آنها اطلاع دارم يكي از آنها اکنون در كانادا 2 كارگاه جواهرسازي دارد و از حرفه ای که در آن  وارد شده است، بسيار راضي است.

دوره هایی که در حوزه طلا و جواهرات برگزار می شود

در اين زمینه ۲۰ رشته بسيار متنوع وجود دارد که شامل رشته‌هايي مثل تراش سنگ، ريخته‌گري، گوهر‌شناسي ، فروشندگي، بسته‌بندي و عكاسي از طلا و جواهر می شود. برخي از اين رشته‌ها درحال حاضر تدريس مي‌شوند و در پي آن هستيم تا مقدمات تدریس ديگر رشته‌ها را هم فراهم كنيم. اگر دقت كرده باشيد، الان طلا و جواهر‌ها در بسته‌بندي‌هاي ويژه‌اي ارائه نمي‌شوند و شكل خاصي ندارند.

اگر بخواهيم در اين زمینه سرمايه‌گذاري كنيم بايد بدانيم كه هر محصول چه بسته‌بندي و رنگ‌بندي را ميطلبد. در حال حاضر 2سال است كه نمايشگاه طلا و جواهر در كشورمان برگزار می شود و بحث برندینگ به‌صورت جدي مطرح است و دنبال مي‌شود. اگر در اين قسمت پيشرفت‌هايي داشته باشيم، مي‌توانيم جايگاه بهتری را در حوزه صادرات کسب کنیم.

 

نتیجه گیری

خانم شیرویه براي اينكه به يك كارآفرين و صنعتگر بر‌تر تبديل شود با مشكلات زيادي مبارزه كرده است. او سرمايه زیادی نداشت، نمي‌توانست از تجربه ديگران استفاده كند و از سوي ديگر نگاه جامعه براي پيشرفت او مثبت نبود. موفقيت كنوني خانم شيرويه حاکی از آن است كه توانسته پشتكارش را به اثبات برساند و بر مشكلات پیروز شود. كسي كه مي‌خواهد كارآفرين باشد بايد قدرت ریسک پذيري و جسارت بالايي داشته باشد. مهم‌ترين نكته در اينكه بخواهيد كارآفرين بشويد اين است كه به كارتان ايمان داشته باشيد.

بدانيد كه به‌دنبال چه هستيد و براي رسيدن به آن خستگي‌ناپذير باشيد. ‌گاه ممكن است متوجه شويد مسيري كه داريد طي ميكنيد اشتباه است يا حتي شكست بخوريد اما اين مهم نيست، بايد راه ديگر را امتحان كنيد و تجربه‌هاي تلخ گذشته را مثل يك پله زير پا بگذاريد تا به موفقيت برسيد. اين را هم بدانيد كه هيچ كارآفرين موفق و سربلندي را پيدا نخواهيد كرد كه درزمینه تخصصي‌اش با شكست بزرگ مواجه نشده باشد. اگر به كاري كه مي‌خواهيد انجام دهيد ايمان داشته باشيد، بزرگ‌ترين مشكل‌ها در مقابل شما به زانو درمي آيند!»

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 نظر
 1. سعید رزازان کاربر می‌گوید

  سلام استاد بزرگوار .. واقعا ممنونم به خاطرت زحماتتون.. از این مقاله خیلی خوشم اومد .کلا همه مطالب وبسایت عالی هستن . من به طلا و جواهر خیلی علاقه دارم . فقط واقعا من نمیدونم که رسالتم تو این دنیا چیه؟ شما فرمودین که رسالت شما آموزش هست . میشه بفرمایید که من چطور میتونم رسالتم را پیدا کنم ؟ممنونم

 2. افشین همتی کاربر می‌گوید

  سلام روز و روزگار بر شما خوش
  خیلی عالی بود فقط مراحل اولیه راه اندازی کار گاه رو هم بفرمایید و اینکه برای اولین فروشها باید چکار کرد

 3. یاشار فریدون کاربر می‌گوید

  سلام خیلی عالی بود من ب شخصه خیلی به این شغل علاقه دارم اما هربار ک خواستم وارد بشم شهریه های گرون اموزشگاهها مانع این کار شد ب طور مثال دورش الان ۷ میلیون تومنه و برای کسی ک میخواد تازه وارد بشه خیلی زیاده . بازم ممنونماز سایت عالیتون