Take a fresh look at your lifestyle.

کسب و کار و ازدواج

کسب و کار و ازدواجReviewed by میترا سادات ابطحی on Jun 28Rating:

زمانی که برای ازدواج به فرد مورد علاقه خود تعهد می دهید که به او در رسیدن به استقلال مالی و رفاه اقتصادی پایبند باشید. 

بعضی از افراد تصور می کنند که هر روز کار کردن در کنار همسرشان بسیار لذت بخش بوده و به آنها حس بهتری می دهد. آیا شما هم چنین حسی دارید؟ برای بعضی از افراد جای تعجب دارد که چگونه می توان در کنار همسر هر روز به سر کار رفت و همچنان از ازدواج با او بعد از سال های طولانی لذت برد! پاسخ ساده است: کار کردن در کنار هم به زوج ها اجازه می دهد تا با هم تفریح داشته باشند.

بهترین و لذت بخش ترین قسمت کسب و کار شریکی این است که همسر شما فشار کاری که بر دوش شماست را می بیند و می فهمد، شما می توانید قدردان مشارکت یکدیگر باشید و در کنار هم رشد و پیشرفت کنید. این همان اهداف طلایی و با ارزش ازدواج و کار به همراه همسرتان است که هم از آن لذت خواهید برد و هم به استقلال مالی دست پیدا می کنید.

رابرت کیوساکی یکی از بزرگترین نویسنده های کتب موفقیت در کنار همسرشان کیم کیوساکی در اوایل ازدواج شرایط مالی بسیار بدی داشتند. همانطور که می دانید مسائل مالی جزو دلایل اصلی استرس در روابط زن و شوهر است. اما از نظر همسر رابرت کیوساکی نداشتن پول کافی هم نمی تواند دلیل طلاق باشد. به گفته ایشان وضعیت وخیم مالی آنها طوری بود که مجبور بودند داخل ماشین خود زندگی کنند ولی با این وجود از پس مشکلات خود برآمدند و همچنان در کنار یکدیگر در حال پیشرفت و کسب موفقیت هستند. 

 

رابرت و کیم کیوسکی

 

مشکل اصلی زندگی زن ها و مردها ناسازگاری با مسائل مالی است. یعنی در اکثر موارد یکی از دو زوج خسیس و دیگری بسیار ولخرج هستند. همین موضوع ناسازگاری مالی ایجاد کرده و زوج را از پیشرفت به سوی استقلال مالی باز می دارد. 

به گفته همسر رابرت کیوساکی، آن ها از ابتدا یک هدف مشترک در دستیابی به اسقلال مالی را دنبال می کردند که باعث شد با هم همکاری کرده و یک کسب و کار موفق را راه اندازی کنند. و تنها این دو نفر نیستند. کسب و کارهایی که زوج ها برای خودشان دست و پا می کنند سیر صعودی داشته و هر روز مدل های جدیدی از مشاغلی را می بینیم که زوج های جوان پایه گذاری می کنند. برای مثال در کشور خودمان ایران عزیز، سس بهروز محصولی بود که توسط یک خانم در منزل تهیه و توسط همسر او پخش می شد که این کسب و کار امروزه بسیار رونق گرفته و در سراسر کشور این محصول خریداری می شود. 

با توجه به آمار فدراسیون ملی کسب و کارهای مستقل، 43% از کسب و کارهای کوچک، خانوادگی هستند ( به این معنا که اعضای یک خانواده کسب و کاری را مدیریت می کنند که سهام دار اصلی آن یکی از افراد همان خانواده است).

 

مزایای شراکت زوج ها در کسب و کار 

 

شارکت همسردر کسب و کار

 

همکاری زن و شوهر در کسب و کار همیشه هم آسان نیست. ممکن است بر سر مسائل مختلف در کسب و کار، زن و شوهر به توافق با هم نرسند. برخی اوقات شکست در کسب و کار باعث فروپاشی عهد و پیمان آن ها به عنوان زن و شوهر شده و گاهی اوقات هم شکست در روابط زناشویی، کسب و کار پر رونق آن ها را از بین می برد. با این وجود زوج های قوی نیز وجود دارند که بسیار محکم قدم برداشته و کسب و کار و روابط زناشویی خودشان را در دو سطح مختلف شکوفا می کنند.

 

سطح مالی

 

یک موسسه اقتصاد کار، در دانمارک، 1،069 زوج دانمارکی را بررسی کردند که در سالهای 2001 تا 2010 شرکتی را بصورت شریکی تأسیس کرده بودند. آنها دریافتند که شروع یک کسب و کار مشترک باعث افزایش قابل توجه درآمد برای زن و شوهر شده بود. 

تحقیقات نشان می دهد که کسب و کار شراکتی که زوج ها راه اندازی می کنند،  اغلب سرمایه گذاری صحیح از لحاظ نیروی انسانی برای هر دو طرف را به همراه دارد، همچنین این کار اختلاف بین درآمدهای زن و شوهر را در منزل کاهش می دهد. همچنین تحقیقات انجام شده گزارش می دهد که شرکت های کارآفرینی شریکی، دارای انسجام کاری بالایی هستند که به طور خلاصه روابط دوستانه زناشویی را نشان می دهد. شرکایی که سطوح بالاتری از محبت، عاطفه، رضایت و اعتماد را به هم دارند، می توانند کسب و کار موفق تری نسبت به یگران داشته باشند.

 

سطح احساسی

 

تحقیقاتی که در سطح قبلی انجام شد، در مورد این سطح هم به این نتیجه رسید که زن و شوهر هایی که با هم بصورت شریکی کار می کنند نسبت به زوج های معمولی دیگر به یک نسبت احساس خوشبختی یا بدبختی می کنند ( صحت این گفته از طریق استفاده از داروهای ضد افسردگی و یا اضطراب / بی خوابی اندازه گیری شده است). در تعدادی از تحقیقات، شرکای کارآفرین گزارش داده اند که همکاری در کسب و کار روابط فردی آن ها را نیز بهبود داده است.

همکاری یک زوج در کسب و کار باعث ایجاد انعطاف پذیری در مدیریت دخل و خرج کسب و کار و منزل آن ها می شود، مانند وظیفه مراقبت از فرزندان که با شراکت امکان پذیر است. این یعنی زن یا شوهر شما که همکارتان نیز هست مانند شما هدف دیگری جز کار کردن داشته که آن هم مراقبت از فرزندتان باشد. 

 

همسویی کسب و کار و ازدواج 

 

هم سویی ازدواج و کسب و کار

 

همه زن و شوهرها برای ایجاد یک کسب و کار مشترک مناسب نیستند، چون فراتر از لذت همکاری با همسر باید برای موفقیت کسب و کار تلاش کنند. مورد اول و از همه مهمتر این است که، هر یک از زوج ها باید بتوانند مهارت های خاص خود را در کسب و کارشان اعمال کنند. بعضی اوقات، افراد با روحیات و شرایط مختلف جذب یکدیگر می شوند و هر کدام در بخشی از کار قوی هستند که باعث می شود دو نفر در کار هم دخالت نکنند و هر کدام بر روی مهارت های خود تمرکز کنند. 

در دیگر شرایط، شما ممکن است مجموعه ای از مهارت های مشابه را داشته باشید و مجبور شوید برای انجام یک سری از امور فرد دیگری را استخدام یا به عنوان شریک به کار گیرید. اگر آگاهی فردی داشته و به شریک خود اعتماد داشته باشید، براساس نقاط قوت و ضعف خود حجم کار را تقسیم  می کنید. 

در هر صورت تقسیم وظایف باید دقیق انجام شود و اگر در انجام این کار با مشکلی مواجه شدید بهتر است از مشاورین اقتصادی برای حل مشکل استفاده کنید. اعتماد، ارتباطات، بخشش و آزادی در ارتکاب به اشتباهات نیز برای ایجاد یک کسب و کار مشترک از اهمیت زیادی برخوردار است. 

 

 

نتیجه گیری:

 

بر خلاف تصور خیلی از افراد کسب و کار شریکی با همسر ایده کارسازی برای شروع یک کسب و کار است چون دو نفر به عنوان بنیان گذاران کسب و کار به فکر منافع شخصی خودشان نیستند و هر دو از این کسب و کار سود می برند. به عنوان مثال، در رابطه کاری رابرت کیوساکی و همسرش، رابرت نقش یک فروشنده را برعهده دارد و همسرش معاملات را دقیق بررسی کرده و طبق آن مذاکره می کند. تیم کاری این دو نفر در کنار هم به شدت قوی عمل می کند.

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 نظر
  1. حسن فکری کاربر می‌گوید

    مرسی عالی بود ممنون

  2. حسن فکری کاربر می‌گوید

    واقعا خوب بود مرسی

  3. حسن فکری کاربر می‌گوید

    بسیار عالی ممنون