Take a fresh look at your lifestyle.

راهکارهای خودباوری ، فردایت را بساز

راهکارهای خودباوری ، فردایت را بسازReviewed by Marjan on Nov 13Rating:

راهکارهای خودباوری و افزایش اعتماد بنفس:

برای این که دیگران به توانایی هایتان ایمان بیاورند و آن را باور کنند، اول از همه لازم است که خودتان به مهارت هایی که درونتان وجود دارد ایمان بیاورید. اگر می خواهید آدم هایی که در اطرافتان هستند روی حرف های شما حساب باز کنند و یا ساده تر بگویم، می خواهید که شما را جدی بگیرند، باید قبل از همه چیز خودتان را به سلاح اعتماد به نفس مجهز کنید. اگر فکر می کنید که می توانید یک شبه راه رسیدن به این اعتماد به نفس را طی کنید، سخت در اشتباهید! اما اگر عزمتان را جزم کرده اید که این راه نه چندان دشوار را طی بکنید، با ما همراه باشید :

 

اول از همه خودتان را جدی بگیرید

 

راهکارهای خودباوری ، فردایت را بساز2

 

اگر می خواهید در جمعی که هستید جدی گرفته شوید، اول باید خودتان را باور کنید و شخصیتتان را جدی بگیرید. برای اینکه به این هدف برسید، می توانیم این موضوع را از دو جنبه بررسی کنیم. یکی جنبه درونی و دیگری جنبه بیرونی. جنبه درونی که مهم تر است، در حقیقت همان تغییر روند افکار و احساساتمان می باشد. برای این منظور، لازم است که واقع بین باشیم و مسئولیت کارهای خودمان را به عهده بگیریم و اگر در جایی دچار اشتباه شدیم، آن را قبول کنیم. به چنین شخصی گفته می شود که به مرحله خودباوری رسیده و همین هم باعث موفقیتش می شود .

 

تکنیک های باورپذیری

روش هایی وجود دارد که افراد، به کمک آن ها می توانند اعتماد به نفس را درون خودشان تقویت کنند و در نتیجه به خودشان ایمان بیاورند. برای این منظور لازم است که خودمان و کارهایمان را جدی بگیریم؛ هرچند که کار کوچکی باشد. چون در غیر این صورت ، اگر با خودمان فکر کنیم که کار ارزشمندی انجام نمی دهیم ، وارد سیکل معیوبی می شویم که نه تنها کارهایمان ، بلکه خودمان را هم دست کم می گیریم. در حالی که اگر هر فردی وظیفه و مسئولیتی را که بر عهده دارد جدی و با اهمیت تلقی بکند ، ناخودآگاه شخصیت و جایگاه اجتماعی اش ، بالا می رود .

 

وانمود کنید که اعتماد به نفس دارید

 

راهکارهای خودباوری ، فردایت را بساز3

 

نحوه صحبت کردن ، تن کلام ، حرکات و به عبارت دیگر ، زبان بدن شما ، می تواند دیگران را تحت تاثیر قرار دهد و چه بهتر که این تاثیر ، در جهت مثبت باشد . حتما شنیده اید افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند، معمولا سر خود را بالا می گیرند و به مدت طولانی تری با طرف مقابلشان تماس چشمی برقرار می کنند و با صدایی رسا و بلند صحبت می کنند. تقلید حالات و حرکات افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند ، باعث افزایش دو تا هورمون در بدن می شود. یکی کورتیزول و دیگری تستوسترون. تحقیقات نشان داده است که این دو هورمون در افراد با اعتماد به نفس بالا ، بیشتر از افراد معمولی است. بدن متوجه این تقلید شما نمی شود و حس باورپذیری را درونتان افزایش می دهد .

 

فراموش نکنید که خودباوری ، یادگرفتنی است

اگر درجه خودباوری شما بر روی سنگ حکاکی شده بود ، حق با شما بود و می توانستید بگویید که غیر قابل تغییر است اما خودتان می دانید که این طور نیست و همه ما در وجودمان انعطاف پذیری ای داریم که به کمک آن میتوانیم تغییر بکنیم . وقتی که به دنیا آمدید ، هیچ واژه نمی دانم یا نمی توانمی همراه شما نبوده. این خودتان هستید که دیواری محکم به دور توانایی هایتان کشیده اید و خودتان را محدود کرده اید. پس قبل از هر چیز ، درب ذهنتان را باز کنید و هر چه فکر محدود کننده درون آن می بینید دور بریزید.

 

به صداهایی که درون سرتان حرف های نا امید کننده می زنند، گوش ندهید

 

راهکارهای خودباوری ، فردایت را بساز5

 

وقتی که در انجام کاری یا برای گرفتن تصمیمی دچار تردید و دو دلی می شوید ، به صدای منفی درونتان توجه کنید . این صدای کیست؟ صدای والدینتان است؟ صدای هم کلاسی قلدر و زورگوی قدیمی تان است؟ یک چیز مسلم است و آن ، این است که این صدا ، مربوط به شما نیست. پس محکم و با صدای بلند به خودتان یاد آوری کنید که نه ! این صدای من نیست و کم کم سعی کنید که آن را در همه مراحل زندگی تان نادیده بگیرید .

 

نقاط ضعفتان را به نقطه قوت خود تبدیل کنید

هیچ کدام از ما کاملا بی عیب و ایراد نیستیم ولی اگر فقط و فقط  روی نقاط ضعف وکمبود هایمان تمرکز بکنیم ، ناخودآگاه یادمان می رود که کلی ویژگی های مثبت درونمان وجود دارد که هر کدام از آن ها به تنهایی می توانند زندگی مان را از این رو به آن رو بکنند . کارتون دامبوی بامزه یادتان است ؟ اگر آن فیل کوچولو فقط روی گوشهای بزرگ و غیر عادی اش تمرکز می کرد و از آن ها خجالت می کشید، هیچ وقت نمی توانست پرواز کند. پس شما هم غصه خصوصیات منفی ای مثل لجبازی و سمج بودنتان را نخورید، سرتان را بالا بگیرید و بگذارید همه بفهمند که شما عزمی راسخ دارید و آدم سر سختی هستید .

 

قدرت های برترتان را تقویت کنید

 

راهکارهای خودباوری ، فردایت را بساز6

 

قدرت های مافوق طبیعی قهرمان های مورد علاقه تان در فیلم ها و داستان ها را به خاطر بیاورید . یکی می توانست از دیوار بالا برود ، یکی پرواز می کرد و … فکر کردن به این ویژگی ها حس خوبی به شما می دهد. درسته؟ حالا ویژگی های مثبت خودتان را بنویسید. مثلا آرامش، وقار، قدرت بیان بالا، شوخ طبعی، داشتن هوش اجتماعی ، دست و دلبازی، با اراده بودن و … این فهرست را می توانیم حالا حالا ها ادامه بدهیم. هر روز چند دقیقه از وقتتان را برای نوشتن این ویژگی ها اختصاص دهید و سعی کنید هر روز ویژگی های مثبت جدیدتری را به آن اضافه کنید. انجام همین کار ساده، ضمیر ناخود آگاهتان را تقویت می کند و روز به روز بیشتر از خودتان خوشتان می آید .

 

خودتان مربی خودباوری خود باشید

اگر روزی دیدید که شک و تردید در وجودتان جوانه زده، بدانید که خودتان مربی پرورشی این خصوصیات زشت و دست و پا گیر بوده اید. تصور کنید فردی که خیلی به او ایمان و باور دارید دچار شک و تردید شده است. به او چه می گویید و چگونه راهنمایی اش می کنید؟ بنشینید و همان حرف ها را به خودتان بزنید. درون ذهنتان یک مربی قوی و موقر و مهربان و رک گو را تصور کنید و هر وقت که در شرایطی پر استرس قرار گرفتید با او حرف بزنید و بگذارید که آرامتان کند و اعتماد به نفستان را به سرعت بالا ببرد .

 

خودتان را به جای قهرمان ها بگذارید

 

راهکارهای خودباوری ، فردایت را بساز7

 

فرض کنید که یکی از قهرمان های مورد علاقه تان هستی. آرنولد شوارزینگر را دوست دارید؟ بیایید فکر کنید که آرنولد هستید. حالا تصور کنید که برای یک مصاحبه کاری دعوت شده اید. آیا اگر آرنولد بود، دست و پایش را گم می کرد و ناله سر می داد که نه نمی توانم از پس این کار بربیایم و عرق سرد بر پیشانی اش می نشست؟ واقعا که در آن صورت خیلی خنده دار می شد! آرنولد هیچ وقت این حرکات را از خودش در نمی آورد ! پس سرتان را بالا بگیرید و به خودتان بگویید درست است که به خاطر اهمیتی که این کار برایت دارد یک مقدار دلهره داری اما قوی باش و مثل همیشه باعث افتخارم شو !

نتیجه گیری

خب، حالا بیایید یک جمع بندی داشته باشیم. اینکه اعتماد به نفس چیست و چگونه به دست می آید، همیشه یکی از سوال های کلیدی افراد بوده است. اعتماد به نفس، به این معناست که یک نفر به توان و توانمندی های خودش باور و اعتماد داشته باشد . فراموش نکنید که خودباوری ، به معنای تکبر و نادیده گرفتن کمبودهایمان نیست. بخش مهمی از خودباوری، حاصل دانستن نقاط ضعف خودمان و در کمال آرامش با آن ها رو به رو شدن است .

خودباوری به شما کمک می کند که از اشتباه کردن نترسید و در مقابل آن فقط یک عقب نشینی موقت داشته باشید نه یک فرار ابدی . همزمان با این که اعتماد به نفس و خود باوری درونتان ریشه می دواند ، متوجه می شوید که ایمان مردم هم به شما روز به روز قوی تر می شود. پس برای رسیدن به این مقام، اگر کسی قصد تخریب اعتماد به نفستان را داشت، او را نادیده بگیرید و دور و برتان را پر کنید از افرادی که تحسینشان می کنید و تحسینتان می کنند.

برای فرار از فشار های روانی، اشتباهات خودتان را به گردن دیگران یا شرایط بد محیطی نیاندازید. آن را به گردن بگیرید و بگذارید درونتان احساس قدرت بکنید و به خودتان افتخار کنید. خب ، آماده اید ؟ پس حالا شروع کنید و این بار، نه با پر جادویی، بلکه با قدرت درونی خودتان به پرواز درآیید تا به هدف برسید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
  1. الهام دهقان کاربر می‌گوید

    واقعا عالی و راهگشا بود سپااااااااااااااااااااس

  2. اعظم شاکری کاربر می‌گوید

    واقعا خوب وعالی بود ممنون ازشما